Постанова від 12.07.2017 по справі 806/1731/17

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 липня 2017 року м.Житомир справа № 806/1731/17

категорія 3.1.2

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Шуляк Л.А.,

секретар судового засідання Алексюк Т.В.,

за участю: позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Малинського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області про визнання протиправним та скасування висновку, зобов'язання внести зміни в актовий запис,

встановив:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати висновок Малинського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області від 11 березня 2017 року про відмову у внесенні змін до актового запису про народження №7 від 15 травня 1964 року, складеного на ОСОБА_2 виконавчим комітетом Ксаверівської сільської ради Малинського району Житомирської області;

- зобов'язати Малинський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області внести зміни в актовий запис народження №7 від 15 травня 1964 року, складеного на ОСОБА_2 виконавчим комітетом Ксаверівської сільської ради Малинського району Житомирської області, а саме виправити у відомостях про дитину дату народження з "09 травня" на "01 травня".

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 22 грудня 2016 року зверталась до Малинського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області із заявою про внесення змін до актового запису про народження №7 від 15 травня 1964 року, складеного на ОСОБА_2 виконавчим комітетом Ксаверівської сільської ради Малинського району Житомирської області щодо виправлення дати народження дитини з "09 травня" на "01 травня". Вказує, що за результатами розгляду вказаної заяви відповідачем винесено висновок про відмову у внесенні змін до актового запису від 11.03.2017 №14/8.12-75.

На думку позивача, вказаний висновок є протиправним, оскільки вказаним рішенням порушуються її права та інтереси. Наголошує, що внаслідок існуючих розбіжностей у свідоцтві про народження та інших документах в частині зазначення дати народження та фактичній відмові і їх усуненні позивач позбавлена можливості реалізувати своє право на набуття спадщини за заповітом як єдиного спадкоємця свої померлої матері.

Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, причини неявки не повідомив. Про дату, час та місце проведення слухання повідомлений належним чином. Письмових заперечень на адміністративний позов не надіслав.

Заслухавши пояснення позивача та покази свідків, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про наступне.

Встановлено, що 15 травня 1964 року виконавчим комітетом Ксаверівської сільської ради Малинського району Житомирської області видано свідоцтво про народження серія V-УР №0263038 ОСОБА_2 із зазначенням дати народження, про що в книзі записів актів громадянського стану про народження 15.05.1964 року зроблено відповідний запис №7. Відповідно до наявної у матеріалах справи копії свідоцтва V-УР №0263038 від 15.05.1964 року, датою народження ОСОБА_2 зазначено 09 травня 1964 року. (зворот а.с. 7).

Вважаючи, що при виготовленні вказаного свідоцтва про народження та внесенні запису допущена помилка в частині зазначення дати народження, ОСОБА_1 звернулася на адресу начальника Малинського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Житомирської області із заявою про внесення змін до актового запису про народження №7 від 15 травня 1964 року, складеного на ОСОБА_2 виконавчим комітетом Ксаверівської сільської ради Малинського району Житомирської області, а саме: виправлення дати народження ОСОБА_1 з "09 травня" на "01 травня" (а.с. 10).

11 березня 2017 року в.о. начальника Малинського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області ОСОБА_3 складено висновок №14/8.12-75 про внесення змін до актового запису цивільного стану.

Згідно змісту висновку від 11.03.2017 №14/8.12-75, за результатами аналізу поданих ОСОБА_1 документів, відповідачем встановлено:

- відповідно до даних паспорта ОСОБА_1, ВМ 806572 виданого 17.01.2000 року Малинським РВ УМВС України в Житомирській області, датою народження зазначено "01 травня";

- згідно до копії актового запису про народження ОСОБА_1 №7 від 15.05.1964 року, складеного виконавчим комітетом Ксаверівської сільської ради Малинського району Житомирської області, датою народження дитини вказано "09 травня";

- у відповідності до копії актового запису про шлюб ОСОБА_1 №6 від 01.05.1982 року, складеного виконавчим комітетом Ксаверівської сільської ради Малинського району Житомирської області, датою народження нареченої зазначено "01 травня";

- згідно копії актового запису про народження сина заявниці №520 від 16.12.1983 року, складеного Малинським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області, де зазначено дату народження матері дитини зазначено як "01 травня" та підставою запису про батьків є свідоцтво про шлюб батьків;

- згідно копії актового запису про народження доньки заявниці №11 від 09.01.1986 року, складеного Малинським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області, де зазначено дату народження матері дитини зазначено як "01 травня" та підставою запису про батьків є свідоцтво про шлюб батьків;

- згідно копії актового запису про народження сина заявниці №443 від 04.12.1987 року, складеного Малинським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області, де зазначено дату народження матері дитини зазначено як "01 травня" та підставою запису про батьків є свідоцтво про шлюб батьків.

Відповідно до Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених Наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 №96/5 відповідач дійшов висновку про неможливість внесення змін до актового запису про народження ОСОБА_1 №7 від 15.05.1964 року, складеного виконавчим комітетом Ксаверівської сільської ради Малинського району Житомирської області, а саме виправити у відомостях про дитину дату народження з "09 травня" на "01 травня" у зв'язку із розбіжностями в документах. (а.с. 11-12)

Не погоджуючись із висновком Малинського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області від 11.03.2017 №14/8.12-75 та вважаючи його протиправним, вказуючи, що оскаржуване рішення створює перешкоди у реалізації позивачем своїх прав та законних інтересів, ОСОБА_1 звернулася із позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначає засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану регулюються Законом України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 01.07.2010 №2398-VI.

Частиною 1 статті 6 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 01.07.2010 №2398-VI (в редакції, чинній на момент винесення оскаржуваного висновку, далі - Закон №2398-VI) встановлено, що відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону №2398-VI, внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

Положеннями частини 3 статті 22 Закону №2398-VI визначено, що заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану.

Частиною 4 статті 22 Закону №2398-VI встановлено, що зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису. У разі зберігання актового запису цивільного стану у державній архівній установі внесення змін безпосередньо до актового запису проводиться зазначеною установою за повідомленням відділу державної реєстрації актів цивільного стану.

У відповідності до ч. 6 ст. 22 Закону №2398-VI, після внесення змін до актового запису цивільного стану заявнику повторно видається свідоцтво про державну реєстрацію акта цивільного стану.

Статтею 26 Закону №2398-VI визначено, що за порушення вимог законодавства у сфері державної реєстрації актів цивільного стану органи державної реєстрації актів цивільного стану несуть цивільно-правову, а її працівники - матеріальну, дисциплінарну, адміністративну або кримінальну відповідальність у встановленому законом порядку. Дії або бездіяльність працівника органу державної реєстрації актів цивільного стану можуть бути оскаржені до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, Міністерства закордонних справ України та/або до суду.

Згідно ч. 5 ст. 9 Закону №2398-VI, правила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджуються Міністерством юстиції України.

Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджені наказом Міністерства юстиції України №96/5 від 12 січня 2011 року (далі - Правила №96/5).

Пунктом 1.1 розділу I Правил №96/5 встановлено, що внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), міськрайонними, міжрайонними відділами державної реєстрації актів цивільного стану головних територіальних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.

Згідно п. 1.5 розд. I Правил №96/5, заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами. Працівник відділу державної реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву, звіряє відомості, зазначені заявником у заяві, з паспортом або паспортним документом. Суперечливі дані в документах письмово пояснюються заявником. Документи, які мають необумовлені виправлення, підчистки або викликають сумніви щодо їх достовірності, перевіряються особливо ретельно та у разі потреби направляються для проведення їх експертизи до судово-експертної установи Міністерства юстиції України (за рахунок заявника).

У відповідності до п. 2.1 розд. II Правил №96/5, заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених статтею 53 Сімейного кодексу України, також до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання першого примірника актового запису про шлюб (крім випадків, коли актовий запис про шлюб складено дипломатичним представництвом або консульською установою України) при пред'явленні паспорта або паспортного документа.

Пунктом 2.6 розділу II Правил №96/5 передбачено, що разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.

Згідно п. 2.7 розд. II Правил №96/5, на підтвердження достовірності представлених заявником документів про державну реєстрацію актів цивільного стану відділом державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичним представництвом чи консульською установою України додаються до матеріалів справи повні витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, копії відповідних актових записів цивільного стану, на підставі яких вирішується питання щодо необхідності внесення змін або відмови в цьому.

Відповідно до п. 2.11 розд. II Правил №96/5, факти, зазначені в заяві, а також записи у свідоцтвах про державну реєстрацію актів цивільного стану та в інших поданих заявником документах, якщо вони викликають сумніви щодо їх достовірності, можуть бути перевірені відділом державної реєстрації актів цивільного стану шляхом направлення запитів до відповідних установ, організацій для затребування необхідних документів.

Пунктом 2.12 розділу II Правил №96/5 визначено, що на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.

Згідно з пп. 2.13.2 п. 2.13 розд. II Правил №96/5, підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є постанова адміністративного суду.

Відповідно до п. 1.7 розд. I Правил №96/5, зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил. У разі зберігання актового запису цивільного стану (метричного запису) у державному архіві внесення змін до актового запису (метричного запису) проводиться зазначеною установою за повідомленням відділу державної реєстрації актів цивільного стану.

Пунктом 1.15 розділу I Правил №96/5 встановлено, що відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану у внесенні змін до актових записів цивільного стану, їх поновленні та анулюванні може бути оскаржена в судовому порядку.

Встановлено, що фактичною підставою для відмови відповідачем у висновку від 11.03.2017 є відсутність достатньої сукупності підтверджуючих документів. Враховуючи, що актовий запис про народження передує актовому запису про шлюб, та іншим поданим позивачем документів, відповідач не вбачав підстав для внесення змін до актового запису про народження №7 від 15.05.1964 року, складеного на ОСОБА_2 виконавчим комітетом Ксаверівської сільської ради Малинського району Житомирської області.

Позивачем також не заперечується той факт, що нею до заяви про внесення змін до актового запису від 22.12.2016 року не було додано жодних документів із родильного відділення на підтвердження фактичної дати народження ОСОБА_2 як "01 травня 1964 року".

Крім того, відповідно до змісту листа Малинського міськрайонного територіального медичного об'єднання від 27 грудня 2016 року №1315, щодо інформації про число та місяць народження ОСОБА_2 повідомлено, що згідно наказу Міністерства охорони здоров'я України №29 від 01.01.2016 року облікові форми 097 ("медична карта новонародженого") та 096 ("історія вагітності та пологів") зберігаються 25 років. (а.с. 9).

Таким чином, на момент подання позивачем заяви про внесення змін до актового запису та винесення Малинським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області вказані документи, які б могли підтвердити доводи позивача про помилкове зазначення дати народження не збереглися.

Враховуючи факт не подання позивачем усіх необхідних документів на підтвердження необхідності внесення змін до актового запису, суд зазначає, що відповідач при винесенні оскаржуваного висновку діяв правомірно, у межах та у порядку, визначених чинним законодавством, а тому позовні вимоги в частині визнання протиправним висновку Малинського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області від 11.03.2017 №14/8.12-75 не підлягають задоволенню.

Щодо вимог позивача скасувати висновок Малинського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області від 11.03.2017 №14/8.12-75 та зобов'язати Малинський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області внести зміни в актовий запис про народження №7 від 15.05.1964 року, суд зазначає наступне.

З метою повного та всебічного встановлення усіх обставин, які мають істотне значення для вирішення спору по суді, судом в судовому засіданні допитано свідків ОСОБА_4 та ОСОБА_5. Відповідно до наданих свідками показань, фактичною датою народження ОСОБА_6 є 01 травня 1964 року. (а.с. 24-27)

Відповідно до наявної у матеріалах справи копії паспорта ОСОБА_1, ВМ 806572, виданого 17.01.2000 року Малинським РВ УМВС України в Житомирській області, датою народження позивача зазначено "01 травня 1964 року". (а.с. 7 та зворот)

Згідно копії свідоцтва про укладення шлюбу ОСОБА_1 серії 1-ТП №441038 від 01.05.1982 року, датою народження нареченої зазначено "01 травня 1964 року". Як встановлено із копії трудової книжки (ОСОБА_2) В.М., датою народження позивача зазначено "01 травня 1964 року". (а.с. 8)

Вказана дата народження (ОСОБА_2) В.М. також відображена у інших документах, проаналізованих відповідачем та викладених у висновку від 11.03.2017 №14/8.12-75. (а.с. 11-12)

Здійснивши системний аналіз наявних у матеріалах справи доказів, суд зазначає, що у більшості документів, якими протягом життя користується позивач, зазначено відомості про дату її народження "01 травня 1964 року", тоді як у актовому записі про народження №7 від 15 травня 1964 року зазначено дату народження ОСОБА_2 "09 травня 1964 року". Вказані обставини також підтверджуються наданими в судовому засіданні показами свідків ОСОБА_4 та ОСОБА_5

З врахуванням вищевказаних обставин справи, суд не знаходить підстав ставити під сумнів твердження позивача про дійсну дату її народження.

Крім того, суд звертає увагу, що позивачем до заяви про внесення змін до актового запису не були додані документи із родильного відділення із незалежних від нею причин, а саме у зв'язку із закінченням терміну їх зберігання, що підтверджується змістом листа Малинського міськрайонного територіального медичного об'єднання від 27 грудня 2016 року №1315. (а.с. 9)

Із наданих позивачем пояснень встановлено, що фактичною підставою для звернення до відповідача із заявою про внесення змін до актового запису є наявні перешкоди у реалізації позивачем свого права на спадкування за заповітом та подальшого набуття права власності на майно спадкодавця.

Позивач вказує, що є єдиним спадкоємцем за заповітом своєї матері, ОСОБА_7, свідоцтво про смерть серія 1-ТП №281465 від 22.04.2016 року (а.с. 13). Зазначає, що після смерті спадкодавця звернулася до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, але при її оформленні виникли труднощі, оскільки у свідоцтві про народження та у паспорті позивача зазначено різну дату народження. Відтак, за подальшої наявності вказаною розбіжності та відмові відповідача у внесенні змін до актового запису про народження ОСОБА_2, позивач фактично позбавлена можливості прийняти спадщину та набути право власності на майно спадкодавця.

Суд погоджується із доводами позивача та наголошує, що наявна розбіжність у зазначенні дати народження та відмова відповідача внести зміни в актовий запис про народження №7 від 15.05.1964 року, складеного на ОСОБА_2 в частині саме виправлення у відомостях про дитину дати народження з "09 травня" на "01 травня" створює перешкоди реалізації права ОСОБА_1 на вступ у спадщину та набуття права власності на майно померлої матері, ОСОБА_7, у порядку, визначеному Цивільним кодексом України.

Згідно ч. 1 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 2 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Враховуючи сукупність належних та достатніх доказів на підтвердження невірного зазначення дати народження позивача у актовому записі про народження №7 від 15.05.1964 року, з огляду на обов'язковість ефективного механізму захисту порушеного права, з метою надання повного захисту правам, свободам та законним інтересам позивача, про захист прав яких вона просить, суд вважає необхідним скасувати висновок Малинського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області від 11.03.2017 №14/8.12-75 та зобов'язати Малинський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області внести зміни в актовий запис про народження №7 від 15.05.1964 року, складеного на ОСОБА_2 виконавчим комітетом Ксаверівської сільської ради Малинського району Житомирської області, а саме виправити у відомостях про дитину дату народження з "09 травня" на "01 травня".

Згідно з ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Статтею 86 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Враховуючи наявність підстав для скасування висновку Малинського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області від 11.03.2017 №14/8.12-75 та внесення змін в актовий запис про народження №7 від 15.05.1964 року, складеного на ОСОБА_2 виконавчим комітетом Ксаверівської сільської ради Малинського району Житомирської області в частині дати народження з "09 травня" на "01 травня", позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.

Керуючись статтями 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,

постановив:

Позов задовольнити частково.

Скасувати висновок Малинського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області від 11.03.2017 №14/8.12-75.

Зобов'язати Малинський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області внести зміни в актовий запис про народження №7 від 15.05.1964 року, складеного на ОСОБА_2 виконавчим комітетом Ксаверівської сільської ради Малинського району Житомирської області, а саме виправити у відомостях про дитину дату народження з "09 травня" на "01 травня".

В решті позову відмовити.

Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Л.А.Шуляк

Повний текст постанови виготовлено: 13 липня 2017 р.