Постанова від 13.07.2017 по справі 805/2398/17-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 липня 2017 р. Справа № 805/2398/17-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Голубової Л.Б.,

розглянувши в письмовому провадженні в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу

за позовом публічного акціонерного товариства «Шахта ім. О.Ф. Засядька»

до Слобожанської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області

про визнання протиправними дії щодо нарахування пені в розмірі 360339,92 гривень та 26605,43 гривень, скасування нарахування пені ПАТ «Шахта ім. О.Ф. Засядька» в розмірі 360339,92 гривень та 26605,43 гривень

Публічне акціонерне товариство «Шахта ім. О.Ф. Засядька» звернулося до суду з позовом до Слобожанської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області про визнання протиправними дії щодо нарахування пені в розмірі 360339,92 гривень (код бюджетної класифікації 13030800) та 26605,43 гривень (код бюджетної класифікації 13030900), скасування нарахування пені ПАТ «Шахта ім. О.Ф. Засядька» в розмірі 360339,92 гривень (код бюджетної класифікації 13030800) та 26605,43 гривень (код бюджетної класифікації 13030900).

Заявлені вимоги позивач обґрунтовував тим, йому стало відомо, що за даними інтегрованих карток інформаційної системи ДФС України обліковується сума нарахованої пені за період з 01.01.2015 року по 31.12.2015 року, а саме: з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу (ККДБ 13030800) у розмірі 360339,92 гривень та з рентної плати за користування надрами для видобування газового конденсату (ККДБ 13030900) у розмірі 26605,43 гривень.

ПАТ «Шахта ім. О.Ф. Засядька» звернулося до відповідача з проханням розглянути наведену інформацію та привести ІКП з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу та з рентної плати за користування надрами для видобування газового конденсату у відповідність до первинних документів та скасувати пеню за період з 01.01.2015 року по 31.12.2015 року, однак відповідачем фактично проігноровано звернення позивача, оскільки у відповіді ним зазначено, що пеня нарахована в автоматичному режимі внаслідок несвоєчасної сплати авансових внесків з рентної плати за користування надрами для видобування газового конденсату.

Позивач зазначає, що всі узгоджені грошові зобов'язання з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу та з рентної плати за користування надрами для видобування газового конденсату були сплачені в строки, визначені Податковим кодексом України.

Аналогічного висновку дійшли й судові органі, визнавши протиправними податкові повідомлення-рішення відповідача, якими нараховано штрафні санкції за порушення граничного строку сплати авансових внесків з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу та газового конденсату.

Викладені обставини на підставі статті 72 КАС України не потребують доведенню. Про всі ці обставини відповідачу відомо. Проте, відповідач, не зважаючи на вищевикладене не скасовує пеню в картці особового рахунку.

Виходячи з наведеного, публічне акціонерне товариство «Шахта ім. О.Ф. Засядька» вважає, що відповідачем неправомірно нараховується пеня з авансових внесків з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу та газового конденсату.

Відповідно до заяви від 13 липня 2017 року просив розглянути справу в письмовому провадженні.

Відповідач про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. В судове засідання не з'явився, заперечень та витребуваних документів не надав.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи в письмовому провадженні у відповідності до приписів ч. 6 ст. 128 КАС України.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд -

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство «Шахта ім. О.Ф. Засядька» є юридичною особою, яке зареєстровано та обліковується в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з кодом 00174846 з 14 травня 1996 року, що доведено безкоштовним витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 40-42).

Публічне акціонерне товариство «Шахта ім. О.Ф. Засядька» перебуває на обліку як платник податків у Офісі великих платників податків ДФС та як платник податків за неосновним місцем у Слобожанській ОДПІ Головного управління ДФС у Харківській області, оскільки здійснює там діяльність з видобування газу та газового конденсату.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України.

Відповідно до пункту 61.1 статті 61 Податкового кодексу України, статті 94 Податкового кодексу України (надалі - ПК України) податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Згідно до приписів підпункту 16.1.4. пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до пункту 257.2 статті 257 ПК України платники рентної плати самостійно обчислюють суму податкових зобов'язань з рентної плати.

Пунктом 1 глави 1 розділу ІІ Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 07.04.2016 року № 422 передбачено, що з метою обліку нарахованих і сплачених сум податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування органами ДФС відкриваються інтегровані картки платників (далі - ІКП) за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися такими платниками.

ІКП містить інформацію про облікові операції та облікові показники, які характеризують стан розрахунків платника податків з бюджетами та цільовими фондами за відповідним видом платежу.

За приписами підпункту 14.1.162 пункту 14.1 статті 14 ПК України, пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми грошових зобов'язань у встановлених цим Кодексом випадках та не сплачена у встановлені законодавством строки.

Відповідно до пункту 129.1 статті 129 ПК України нарахування пені розпочинається:

- при нарахуванні суми грошового зобов'язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов'язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження);

- при нарахуванні суми податкового зобов'язання, визначеного контролюючим органом у випадках, не пов'язаних з проведенням податкових перевірок, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження);

- при нарахуванні суми податкового зобов'язання, визначеного платником податків або податковим агентом, - після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання.

За приписами пункту 129.2 статті 129 ПК України у разі скасування нарахованого контролюючим органом грошового зобов'язання (його частини) у порядку адміністративного та/або судового оскарження пеня за період заниження такого грошового зобов'язання (його частини) скасовується.

Судом встановлено, що публічне акціонерне товариство «Шахта ім. О.Ф. Засядька» звернулося з листом до Слобожанської ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області від 23 січня 2017 року № 23, в якому зазначає, що отримало інформацію щодо наявності пені та вдруге просить надати інформацію про стан розрахунків з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу (ККДБ 13030800) та з рентної плати за користування надрами для видобування газового конденсату (ККДБ 13030900) в ІКП (а.с.11-12).

Листом від 14 лютого 2017 року № 258/10/20-11-17-03 відповідач повідомив, що за даними інтегрованих карток інформаційної системи ДФС України станом на 07.12.2016 року по:

платі за користування надрами для видобування газового конденсату (ККДБ 13030900):

- з 01.01.2015 року по 31.12.2015 року сплачено до бюджету - 2136747,89 грн.

- з 01.01.2015 року по 31.12.2015 року нараховано сум зобов'язань - 1740473,59 грн.

- з 01.01.2015 року по 31.12.2015 року переплата - 369668,87 грн.

- з 01.01.2016 року по 07.12.2016 року сплачено до бюджету - 186668,00 грн.

- з 01.01.2016 року по 07.12.2016 року нараховано сум зобов'язань - 553202,32 грн.

- з 01.01.2016 року по 07.12.2016 року переплата - 3134,55 грн.

платі за користування надрами для видобування природного газу (ККДБ 13030800):

- з 01.01.2015 року по 31.12.2015 року сплачено до бюджету - 42000931,50 грн.

- з 01.01.2015 року по 31.12.2015 року нараховано сум зобов'язань - 41332516,29 грн.

- з 01.01.2015 року по 31.12.2015 року сума нарахованої пені - 360339,92 грн.

- з 01.01.2015 року по 31.12.2015 року переплата - 308075,29 грн.

- з 01.01.2016 року по 07.12.2016 року сплачено до бюджету - 26061845,62 грн.

- з 01.01.2016 року по 07.12.2016 року нараховано сум зобов'язань - 553202,32 грн.

- з 01.01.2016 року по 07.12.2016 року переплата - 2413,87 грн. (а.с. 13).

Слід зазначити, з яких причин нарахована пеня при наявній у платника податків переплаті по спірним видам податків за спірний період відповідач у наведеній відповіді не зазначає.

27 лютого 2017 року позивач листом № 48 знов звертається до Слобожанської ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області стосовно нарахованої пені за період з 01.01.2015 року по 31.12.2015 року з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу (ККДБ 13030800) та з рентної плати за користування надрами для видобування газового конденсату (ККДБ 13030900), посилаючись на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 15.06.2016 року у справі 805/1315/16-а, у описовій частині якої суд дійшов висновку, що всі узгоджені грошові зобов'язання з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу та з рентної плати за користування надрами для видобування газового конденсату були сплачені ПАТ «Шахта ім. О.Ф. Засядька» в повному обсязі в передбачені законом строки. Проте, всупереч висновкам суду, в ІКП з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу та з рентної плати за користування надрами для видобування газового конденсату станом на 07.12.2016 року обліковується сума пені, яка могла бути нарахована на підставі статті 129 ПК України тільки у разі порушення встановлених цим кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання. При цьому усі узгоджені грошові зобов'язання позивачем сплачувалися в повному обсязі в передбачені законом строки (а.с. 15-17).

ПАТ «Шахта ім. О.Ф. Засядька» попросив відповідача привести ІКП з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу та з рентної плати за користування надрами для видобування газового конденсату у відповідність до первинних документів, а саме: скасувати нарахування пені за період з 01.01.2015 року по 31.12.2015 року.

Листом від 04.04.2017 року № 308/10/20-11-07-34 Слобожанська ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області повідомило, що постановою Донецького окружного адміністративного суду від 15.06.2016 року у справі 805/1315/16-а визнано протиправними та скасовано виключно податкові повідомлення-рішення від 05.02.2016 року № НОМЕР_1, № НОМЕР_2, № НОМЕР_3, № НОМЕР_4 про зобов'язання сплатити штраф у розмірі 1758952,50 грн. з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу та з рентної плати за користування надрами для видобування газового конденсату, а сума нарахованої пені за 2015 рік не скасована (а.с. 18).

Листом від 14.04.2017 року № 87 позивач звернувся до Головного управління ДФС у Харківській області, в якому не погодився з нарахованою пенею за 2015 рік з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу та з рентної плати за користування надрами для видобування газового конденсату та попросив перевірити факти, викладені у цьому зверненні (а.с. 19-21).

Головне управління ДФС у Харківській області листом від 18.05.2017 року № 5465/10/20-40-07-02-29 за результатами розгляду звернення зазначило, що за даними інтегрованої картки платника з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу та з рентної плати за користування надрами для видобування газового конденсату за період з 02.06.2015 року по 22.09.2015 року автоматично нарахована пеня в сумі 360339,92 грн. (пп. 129.1.1 ст. 129 ПК України) на суму податкового боргу, який виник внаслідок несвоєчасної сплати авансових внесків, передбачених п. 257,4 ст. 257 ПК України (а.с. 22-23). При цьому, Головне управління ДФС у Харківській області послалося на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 15.06.2016 року у справі 805/1315/16-а, якою було скасовано податкові повідомлення-рішення від 05.02.2016 року № НОМЕР_1, № НОМЕР_5, № НОМЕР_3, № НОМЕР_4 про зобов'язання сплатити штраф у розмірі 1758952,50 грн., тому в ІКП проведено виключення з обліку штрафних санкцій, нарахованих на підставі вказаних податкових повідомлень-рішень. За період з 21.02.2016 року (дата проведення нарахування штрафних санкцій) по 25.04.2016 року (дата виключення з обліку штрафних санкцій) за даними ІКП відсутня сума нарахованої пені.

Відповідно до частини першої статті 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 15.06.2016 року у справі № 805/1315/16-а, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 17.11.2016 року було скасовано податкові повідомлення-рішення відповідача від 05.02.2016 року № НОМЕР_1, № НОМЕР_2, № НОМЕР_3, № НОМЕР_4 про зобов'язання сплатити штраф у загальному розмірі 1758952,50 грн. за 2015 рік (а.с. 24-36).

Зокрема, судами зазначено, що матеріалами справи підтверджується та не спростовується сторонами, що у спірному періоді податкові зобов'язання з авансових внесків з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу та з рентної плати за користування надрами для видобування газового конденсату було своєчасно сплачено платником податків, що підтверджується платіжними дорученнями. З зазначених причин суд прийшов до висновку, що у податкового органу були відсутні підстави для нарахування позивачу штрафних (фінансових) санкцій за порушення терміну сплати авансових внесків з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу та з рентної плати за користування надрами для видобування газового конденсату.

За своєю правовою природою пеня також є різновидом санкцій за несвоєчасну сплату узгоджених грошових зобов'язань (підпункт 14.1.162 пункту 14.1 статті 14 ПК України).

Як зазначено вище, судами встановлено відсутність несвоєчасної сплати авансових внесків з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу та з рентної плати за користування надрами для видобування газового конденсату у спірному періоді, тому у відповідача не було законних підстав для нарахування пені.

Відповідно до приписів частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Нараховуючи в ІКП позивача пеню за несвоєчасну сплату грошових зобов'язань з авансових внесків з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу та з рентної плати за користування надрами для видобування газового конденсату відповідач діяв не в межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За таких обставин, вимоги про області про визнання протиправними дії щодо нарахування пені в розмірі 360339,92 гривень та 26605,43 гривень підлягають задоволенню.

Вимоги про скасування нарахування пені ПАТ «Шахта ім. О.Ф. Засядька» в розмірі 360339,92 гривень (код бюджетної класифікації 13030800) та 26605,43 гривень (код бюджетної класифікації 13030900) не відповідають приписам статті 105 Кодексу адміністративного судочинства України, тому суд вважає за можливе вийти за межі позовних вимог, не підміняючи при цьому суб'єкта владних повноважень, та зобов'язати відповідача скасувати неправомірно нараховану пеню.

За приписами ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

На підставі положень Податкового кодексу України та на підставі ст.ст. 8 - 11, 40, 94, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги публічного акціонерного товариства «Шахта ім. О.Ф. Засядька» до Слобожанської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області про області про визнання протиправними дії щодо нарахування пені в розмірі 360339,92 гривень (код бюджетної класифікації 13030800) та 26605,43 гривень (код бюджетної класифікації 13030900), скасування нарахування пені ПАТ «Шахта ім. О.Ф. Засядька» в розмірі 360339,92 гривень (код бюджетної класифікації 13030800) та 26605,43 гривень (код бюджетної класифікації 13030900) - задовольнити.

Визнати протиправними дії Слобожанської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області щодо нарахування пені в розмірі 360339,92 гривень (код бюджетної класифікації 13030800) та 26605,43 гривень (код бюджетної класифікації 13030900).

Зобов'язати Слобожанську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Харківській області скасувати нараховану в інтегрованій картці платника ПАТ «Шахта ім. О.Ф. Засядька» пеню в розмірі 360339,92 гривень (код бюджетної класифікації 13030800) та 26605,43 гривень (код бюджетної класифікації 13030900).

Стягнути з Слобожанської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь публічного акціонерного товариства «Шахта ім. О.Ф. Засядька» судові витрати з судового збору у розмірі 5804 (п'ять тисяч вісімсот чотири) гривні 18 копійок.

Постанова прийнята в нарадчій 13 липня 2017 року.

Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Голубова Л.Б.