Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про закінчення підготовчого провадження
і призначення справи до судового розгляду
13 липня 2017 р. Справа № 805/2510/17-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Арестова Л.В., дослідивши матеріали адміністративного позову Державної служби України з питань праці до Товариства з обмеженою відповідальністю “Краснолиманський ТЗК” про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, -
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 13 липня 2017 року відкрито провадження в даній справі.
Відповідно до ч. 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень щодо справ, зазначених у пункті 5 частини першої статті 183-2 цього Кодексу (справи щодо застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування щодо, зокрема, державного нагляду (контролю), встановлюється 15-денний строк, який обчислюється з дня виявлення суб'єктом владних повноважень підстав для звернення до адміністративного суду.
Як вбачається з доданих до адміністративного позову документів, відповідні обставини для звернення до суду виявлені під час перевірки відповідача, проведеної ОСОБА_1 управлінням Держпраці у Донецькій області, про що останнім складено акт від 23 червня 2017 року № 05.5-05/15.
Разом із цим, із позовом про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до суду звернулась Державна служба України з питань праці.
Згідно з п.п. 1, 7 Положення про Держану службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року № 96 Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Державна служба України з питань праці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи. На утворені територіальні органи Державна служба України з питань праці може покладати виконання завдань за міжрегіональним принципом.
Наказом Державної служби України з питань праці від 04 лютого 2016 року № 8 затверджено Положення про ОСОБА_1 управління Держпраці у Донецькій області (що розміщено на офіційному веб-сайті ОСОБА_1 управління Держпраці у Донецькій області - http://dn.dsp.gov.ua/polozhennya-pro-golovne-upravlnnya-derzhprac-u-donecky-oblast.html), згідно з яким ОСОБА_1 управління Держпраці у Донецькій області є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується, повноваження якого поширюються на територію Донецької області. Відповідно до покладених на нього завдань Управління здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням законодавства про працю юридичними особами, у тому числі їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами, та фізичними особами, які використовують найману працю.
Проаналізувавши викладене можна дійти висновку, що ОСОБА_1 управління Держпраці у Донецькій області (яким в межах проведеної перевірки виявлено, як зазначено ним в акті перевірки, порушення законодавтсва про охорону праці) є суб'єктом владних повноважень, який наділений функціями державного нагляду та контролю у сфері державного нагляду з питань праці, є самостійною юридичною особою з визначеними повноваженнями, зокрема, правом звернення до суду з вимогою про повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктом господарювання.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно з ч. 1 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, у випадку, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
У той же час, доказів наявності порушеного права саме Державної служби України з питань праці суду не надано.
На підставі наведеного суддя вважає на необхідне отримати від Державної служби України з питань праці пояснення з обґрунтування того, яким чином відповідачем порушено права Державної служби України з питань праці як позивача по справі; пояснення щодо підстав звернення до суду з урахуванням того, що порушення законодавства про працю, які стали підставою звернення до суду, виявлено ОСОБА_1 управлінням Держпраці у Донецькій області.
Крім цього, згідно з ч. 1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Як вбачається з матеріалів позову, підстави для звернення до адміністративного суду суб'єктом владних повноважень виявлено 23 червня 2017 року.
Згідно з ч.ч. 5, 6 ст. 103 КАС України останнім днем строку, який закінчується вказівкою на певний день, вважається цей день. Якщо закінчення строку припадає на вихідний, святковий чи інший неробочий день, останнім днем строку є перший після нього робочий день.
Тобто, з урахуванням того, що останній день строку звернення до суду припадав на вихідний день (8 липня 2017 року, субота) останнім днем такого строку виступало 10 липня 2017 року (понеділок).
У той же час, до суду із даною позовної заявою позивач звернувся 11 липня 2017 року (нарочно).
Враховуючи наведене, позивачу необхідно надати суду докази поважності пропуску строку звернення до суду із даним позовом.
У порядку підготовки справи до судового розгляду проведені підготовчі дії, визначені ст. 110 КАС України, з'ясовано склад осіб, які беруть участь у справі, надіслані копії ухвали про відкриття провадження у справі особам, які беруть участь у справі разом з інформацією про їхні права та обов'язки, запропоновано відповідачу надати до суду письмові заперечення проти позову та докази в обґрунтування заперечень, визначено факти, які необхідно встановити для вирішення спору.
Проведення попереднього судового засідання не вважаю за необхідне.
Враховуючи наведене, керуючись ст. 121 КАС України, суддя, -
Закінчити підготовче провадження і призначити справу до судового розгляду 26 липня 2017 року о 13-00 год у відкритому судовому засіданні в приміщені Донецького окружного адміністративного суду за адресою: 84122, м. Слов'янськ, вул. Добровольського, б. 1.
Зобов'язати позивача надати суду для огляду оригінали всіх документів, копії яких додані до адміністративного позову; надати суду пояснення з обґрунтування того, яким чином в даних правовідносинах порушено права саме Державної служби України з питань праці; пояснення щодо причин звернення до суду з урахуванням того, що порушення законодавства про працю, які стали підставою звернення до суду, виявлено під час проведення перевірки відповідача ОСОБА_1 управлінням Держпраці у Донецькій області, яке наділено правом звернення до суду; надати суду докази поважності пропуску строку звернення до суду із даним позовом.
Запропонувати відповідачу надати суду в разі заперечень - письмові заперечення проти позову та докази на їх підтвердження.
У судове засідання викликати осіб, які беруть участь у справі.
Представники осіб, які беруть участь у справі, повинні мати документи, що посвідчують їх повноваження, відповідно до ст.ст. 56, 58 КАС України, зокрема паспорт, довіреність, документ, що посвідчує службове становище.
Копію ухвали надіслати особам, які беруть участь у справі.
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та оскарженню не підлягає.
Суддя Арестова Л.В.