24 лютого 2017 р.
Справа №804/15367/15
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сидоренка Д.В., розглянувши в письмовому провадженні заяву Державної податкової інспекції у Соборному районі м.Дніпро Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області про поновлення строку пред'явлення виконавчого листа до виконання в адміністративній справі №804/15367/15 за поданням Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Титан Плюс» про стягнення коштів за податковим боргом, -
Дніпропетровським окружним адміністративним судом 03.11.2015 року винесено постанову в адміністративній справі №804/15367/15 за поданням Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Титан Плюс» про стягнення коштів за податковим боргом, якою подання було задоволено повністю: стягнуто з рахунків Товариства з обмеженою відповідальністю «Титан Плюс» (код ЄДРПОУ 32998525, 49094, Дніпропетровська область, м. Дніпропетровськ, вул. Мандриківська, б. 141, кв. 4) на користь держави кошти в рахунок погашення боргу з податку на прибуток у сумі 39905 (тридцять дев'ять тисяч дев'ятсот п'ять) грн. 55 коп.; стягнуто з Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області за рахунок бюджетних асигнувань до спеціального фонду Державного бюджету України судовий збір у розмірі 1218,00 грн. на рахунок: УДКСУ у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області, код ЄДРПОУ (отримувача): 37989253, рахунок: 31210206784008 за кодом бюджетної класифікації доходів: 22030001, Банк: ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області м. Дніпропетровськ, МФО: 805012, призначення платежу - судовий збір за позовом).
14.02.2017 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла заява Державної податкової інспекції у Соборному районі м. Дніпро Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області про поновлення строку пред'явлення виконавчого листа до виконання, в якій податковим органом також було повідомлено, що відповідно до ч.1 ст. 116 Господарського процесуального кодексу України (в редакції від 05.10.16р.) накази про стягнення судового збору надсилаються до органів державної виконавчої служби. Виконавчі документи про стягнення судового збору (в цивільному судочинстві) згідно ст. 368 Цивільного процесуального кодексу України надсилаються судом до органів державної виконавчої служби. Згідно ч.3 ст. 258 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції від 02.06.16р.) виконавчі листи про стягнення судового збору (в адміністративному судочинстві) надсилається судом до органу виконавчої служби.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.02.2017 року призначено розгляд заяви у судовому засіданні.
Сторони у судове засідання не з'явились, про дату та місце судового засідання повідомлені належним чином.
Відповідно до ч. 3 ст. 261 КАС України суд розглядає заяву про поновлення пропущеного строку в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням осіб, які беруть участь у справі. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Розглянувши заяву та додані до неї матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини з приводу пропущення строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання, дослідивши докази, судом встановлено наступне.
З матеріалів справи встановлено, що судове рішення по справі набрало законної сили 26.02.2016р.
10.05.2016 року Дніпропетровським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист №804/15367/15, який на виконання ч.3 ст.258 КАС України листом №3056/01/16 від 10.05.2016 року був направлений до Державної податкової інспекції у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області.
Заява про примусове виконання до державної виконавчої служби подана 19.07.2016 року.
Також, як вбачається із матеріалів справи, 21.07.2016 року державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області в межах виконавчого провадження №51722770 з примусового виконання виконавчого листа №804/15367/15 про стягнення з Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області за рахунок бюджетних асигнувань до спеціального фонду Державного бюджету України судовий збір у розмірі 1218,00 грн., прийнято постанову про відмову у відкритті виконавчого провадження (відмову в прийнятті до провадження виконавчого документа) на підставі п.4 ч.1 ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження» та рекомендовано для виконання рішення суду звертатися до органів, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
За змістом частини 1 статті 261 Кодексу адміністративного судочинства України, стягувачам, які пропустили строк для пред'явлення виконавчого листа до виконання з причин, визнаних судом поважними, пропущений строк може бути поновлено.
Таким чином, вирішальним при розгляді заяви про поновлення строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання є пропуск встановленого строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання та наявність поважних причин для пропуску такого строку.
Однією з конституційних засад правосуддя, визначених статтею 129-1 Конституції України, є обов'язковість судових рішень, а незабезпечення реального виконання судового рішення, що набрало законної сили, нівелює інститут судового захисту порушених прав особи, яка зверталася до суду.
Відповідно до ч.2 ст.3 Законом України «Про виконавче провадження» від 21.04.1999 №606-ХIV, в редакції, яка діяла на час набрання вищевказаною судовою постановою законної сили, рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Таке положення отримало нормативне продовження у частині першій статті 3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» від 05.06.2012 №4901-VI (далі - Закон №4901-VI), зокрема виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Частини друга, четверта статті 3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» передбачають, що стягувач за рішенням суду про стягнення коштів з державного органу звертається до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у строки, встановлені Законом України «Про виконавче провадження», із заявою про виконання рішення суду; перерахування коштів стягувачу здійснюється у тримісячний строк з дня надходження до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, необхідних для цього документів та відомостей.
Поряд із цим відповідно до пункту 3 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 845 від 03.08.2011 року, рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій). Наведений пункт прийнято у розвиток абзацу другого підпункту 1 пункту 9 Прикінцевих та перехідних положень Бюджетного кодексу України, відповідно до якого «рішення суду про стягнення (арешт) коштів державного бюджету (місцевих бюджетів) виконується виключно Казначейством України... Безспірне списання коштів державного бюджету (місцевих бюджетів) здійснюється Казначейством України у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, за черговістю надходження таких рішень...».
Підпунктом 3 п.4 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.04.2015 №215, визначено, що Казначейство відповідно до покладених на нього завдань та в установленому законодавством порядку здійснює безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів або боржників на підставі рішення суду.
Згідно п.9 вказаного Положення, Казначейство здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Таким чином, суд зазначає, що оригінали документів про стягнення судового збору з державного органу судом направляються до ДСА України, як стягувачу, для подальшого пред'явлення для виконання до органів Державної казначейської служби України. В свою чергу, оригінали виконавчих документів про стягнення судового збору з фізичних та юридичних осіб пред'являються для виконання до відповідних органів державної виконавчої служби.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що заява представника Державної податкової інспекції у Соборному районі м. Дніпро Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області про поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання підлягає задоволенню для подальшого пред'явлення виконавчого документу до виконання до відповідного органу Державної казначейської служби України.
Керуючись статтями 160, 165, 261 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Поновити пропущений строк для пред'явлення виконавчого листа до виконання за постановою суду від 03.11.2015 року виконавчого листа у справі №804/15367/15 за поданням Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Титан Плюс» про стягнення коштів за податковим боргом.
Копію цієї ухвали направити особам, які беруть участь у справі.
Ухвала суду набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Д.В. Сидоренко