Справа № 236/1348/17
07.07.2017 року Краснолиманський міський суд Донецької області у складі:
головуючого судді - Ткачова О.М.
за участю секретаря - Грицай Н.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Лиман адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Красний Лиман Донецької області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
12.05.2017 року позивач ОСОБА_1звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в м.Красний Лиман Донецької області в якому просив :
-визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у м.Красний Лиман Донецької області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах список №2 згідно рішення №05 від 13.03.2017 року.
-зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м.Красний Лиман Донецької області призначити ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН-2226710650, пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п “б” ст.13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” .
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав зазначених ним в позовній заяві, просив їх задовольни, та пояснив, що працівники цього пенсійного фонду недобре поводяться з громадянами які туди звертаються.
В судовому засіданні представник відповідача- управління Пенсійного фонду України в м.Красний Лиман Донецької області ОСОБА_2 проти позовних вимог заперечувала з підстав, викладених у письмових запереченнях до позову , просила у задоволенні позову відмовити, при цьому головною причиною відмови позивачу в призначені пенсії на пільгових умовах назвала те, що довідка про характер виконуваємої ним роботи видана на тимчасово окупованій території України підприємством яке після цього не пройшло перереєстрацію на іншій території України. При цьому на задане їй питання вона пояснила що тільке це підприємство змоглоб дати таку довідку бо тільки там зберігались документи з яких можливо занести відомості до цієї довідки.
Судом при досліджені письмових доказів встановлено.
05.04.2016 року ОСОБА_1, по досягненю ним віку 55 років, звернувся до відповідача з заявою про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п “б” ст.13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” , але рішенням управління Пенсійного фонду України в м.Красний Лиман Донецької області від 22.04.2016 року йому було відмовлено у зв*язку з нехваткою для стажу на призначення пенсії одного місяця і йому було повідомлено, що за призначеням такої пенсії він може звернутись при досягненні ним віку 56 років, та його скарга на це до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області була залишена без задоволення ( а..с.8-9,14-17).
26.12.2016 року ОСОБА_1, по досягненю ним віку 56 років, повторно звернувся до відповідача з заявою про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п “б” ст.13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” , але рішенням управління Пенсійного фонду України в м.Красний Лиман Донецької області від 13.03.2017 року йому було знову відмовлено у зв*язку з тим, що довідка про характер виконуваємої ним роботи видана на тимчасово окупованій території України підприємством яке після цього не пройшло перереєстрацію на іншій території України ( а.с.10-13).
Відповідно до трудової книжки ОСОБА_1на час першого звернення мав страховий стаж роботи 39 років 3 місяці 18 днів , а стаж роботи за списком №2 12 років 5 місяців 1 день ( а.с.14-15,19-27).
Довідкою, про характер виконуваємої ним роботи, виданої на тимчасово окупованій території України, підтверджується його право на призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п “б” ст.13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”( а.с.18).
Суд, заслухавши учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно з пунктом «б» ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи:
б) працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників ( 461-2016-п ), затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно зі статтею 69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Частиною другою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Оцінюючі надану позивачем довідку, про характер виконуваємої ним роботи, суд вважає, що хоча вона і видана на тимчасово окупованій території України, але вона дійсно підтверджує його право на призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п “б” ст.13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, оскільки записи, що в ній є зроблені відповідними посадовими особами, відповідають записам в його трудовій книжці. Іншим чином як визнав представник відповідача в судовому засіданні ОСОБА_1, підтвердити ці відомості не в змозі, при цьому суд в важає що сама по собі перереєстрація підприємства поза межами окупованої території не означає отримання позивачем відповідної довідки, оскільки архів підприємства міг залишитись на окупованій території.
Заявник дійсно, крім звернення до суду не може встановити своє право на призначення йому пенсії на пільгових умовах.
Належних та допустимих доказів на підтвердження правомірності своїх дій відповідачем не надано.
З урахуванням зазначених положень, з метою повного захисту порушених прав позивача, суд вважає, що позивач має право на призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п “б” ст.13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” , а отже слід визнати дії відповідача неправомірними та зобов*язати його це зробити.
Керуючись ст.ст.94, 158-163 КАС України,суд -
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Красний Лиман Донецької області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у м.Красний Лиман Донецької області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах список №2 згідно рішення №05 від 13.03.2017 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м.Красний Лиман Донецької області призначити ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН-2226710650, пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п “б” ст.13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” .
Постанова суду набирає законної сили у випадку неподання апеляційної скарги в строк встановлений законом.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Краснолиманський міський суд шляхом подання в десятиденний строк з моменту отримання копії зазначеної постанови апеляційної скарги.
Суддя-