Справа № 234/18376/16-а
Провадження № 2-а/234/48/17
03 липня 2017 року м. Краматорськ
Краматорський міський суд Донецької області у складі:
головуючого судді Фоміної Ю.В.,
при секретарі Муратовій Д.К.,
за участю позивачки ОСОБА_1, представника позивачки ОСОБА_2В,
представника відповідача ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про зобов'язання вчинити певні дії, -
До Краматорського міського суду Донецької області 05.12.2016 року надійшов позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про зобов'язання вчинити певні дії, який обґрунтовується тим, що вона постійно мешкала у м. Горлівка Донецької області. 05.05.2015 року народила дитину ОСОБА_4. З квітня 2014 року Горлівка є тимчасово окупованою територією, де органи місцевого самоврядування не здійснюють свої повноваження. У зв'язку із чим для отримання свідоцтва про народження дитини вона була змушена звертатися до Краматорського міського суду Донецької області із заявою про встановлення факту народження дитини. Свідоцтво про народження сина вона отримала тільки 25.08.2015 року. Поки вона мешкала у м. Горлівка вона була позбавлена можливості звернутися до органів УТСЗН за отримання допомоги при народженні дитини, у зв'язку із тим, що син був дуже маленький та вона не могла виїхати за окуповану територію для подання необхідних документів. Тільки в березні 2016 року вона змогла із сином виїхати з м. Горлівка та переїхати жити до м. Краматорськ. 03.04.2016 року вона отримала довідку №1426/40523 про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованій території України або району проведення антитерористичної операції, та звернулася до відповідача із заявою про отримання допомоги при народженні дитини. Але в отриманні даної допомоги їй було відмовлено на підставі п.1 Постанови КМУ №637 від 05.11.2014 року «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам», бо на її довідки не стояв штамп про реєстрацію за місцем проживання. Такий штамп був проставлений після спливу 12-місячного строку. Вважає таку відмову безпідставною, що порушує права та інтереси дитини. Просить суд визнати протиправними та скасувати рішення Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про відмову ОСОБА_1 в призначенні державної допомоги при народженні дитини ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1. Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради призначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, допомогу при народженні дитини - ОСОБА_4, 05.05.2015 року, та виплатити у порядку, встановленому законодавством України.
Позивачка в судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю та просила їх задовольнити, додатково пояснила, що вона своєчасно в установлений законом 12-місячний строк звернулася до відповідача із заявою про призначення допомоги при народженні дитини. При зверненні надала довідку від 03.04.2015 року №1426/40523 про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, в якій не було зазначено дитину. УТСЗН вилучило у неї цю довідка, та видало іншу, де не стояв штамп про реєстрацію місця проживання. Представник УТСЗН пояснив, що без штампа ця довідка не дійсна. Доки відповідач перевіряв документи 12-місячний строк звернення із заявою сплив, та їй було відмовлено у наданні даної допомоги.
Представник відповідача позовні вимоги підтримав повністю та просив їх задовольнити, вважаючи, що позивачка своєчасно звернулася із заявою про надання допомоги при народженні дитини, та є внутрішньо переміщеною особою, а отже має право на отримання допомоги при народженні дитини.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечила та пояснила, що дійсно ОСОБА_1 вперше звернулася до УТСЗН Краматорської міської ради 03.04.2015 року із заявою про взяття на облік, як внутрішньо переміщену особу. Управління надало ОСОБА_1 довідку №1426/40523 від 03.04.2015 року про взяття на облік. 25.08.2015 року ОСОБА_1 отримала свідоцтво про народження дитини, але до Управління не зверталася. На дату звернення ОСОБА_1 з заявою щодо призначення допомоги при народженні дитини, довідка яка була видана без відмітки ДМС не є дійсною, а отже відсутні підстави призначати грошову допомогу як внутрішньо переміщеній особі.
Суд, проаналізувавши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.
Судом встановлено, що 03 квітня 2015 року ОСОБА_1 отримала довідку від 03.04.2015 року №1426/40523 про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або проведення антитерористичної операції, відповідно до якого ОСОБА_1 перемістилася з м. Горлівка до м. Краматорська Донецької області (а.с.8)
05 травня 2015 року ОСОБА_1 народила сина ОСОБА_4, про що 25 серпня 2015 року отримала свідоцтво про народження дитини, видане відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Краматорського міського управління юстиції у Донецькій області (а.с.11)
28.04.2016 року ОСОБА_1 звернулася до УТСЗН Краматорської міської ради із заявою про призначення допомоги при народженні дитини, при цьому Управлінням вилучена довідка від 03.04.2015 року №1426/40523, на якій був проставлений штамп реєстрації місця перебування в м. Краматорську, але в які ще не було зазначено дитину, та 28.04.2016 року видана нова довідка від 03.04.2015 року №1426/40523, в якій зазначено сина позивачки, але був відсутній штамп місяці проживання, який проставляється органами ДМС України.
Рішенням від 16.06.2016 року ОСОБА_1 було відмовлено у призначенні допомоги при народженні дитини на підставі п.1 КМУ №637 від 05.11.2014 року.
Відповідно до п.1 Постанови Кабінету Міністрів України №637 від 05.11.2014 року «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам», призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509.
У відповідності до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.
Відповідно до п.2 ч. 1 статті 3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (далі-Закон) відповідно до цього Закону призначається державна допомога при народженні дитини.
Відповідно до ч.1 ст.10 Закону, допомога при народженні дитини за цим Законом надається одному з батьків дитини (опікуну), який постійно проживає разом з дитиною.
Відповідно до ст.6 Закону, документи, необхідні для призначення державної допомоги сім'ям з дітьми, подаються особою, яка претендує на призначення допомоги, самостійно. За наявності письмової заяви особи, яка претендує на призначення допомоги, але за станом здоров'я або з інших поважних причин не може самостійно зібрати необхідні документи, збір зазначених документів покладається на органи, що призначають допомогу.
Документи, необхідні для призначення державної допомоги сім'ям з дітьми, розглядаються органом, що призначає та здійснює виплату державної допомоги, протягом 10 днів з дня звернення.
Про призначення державної допомоги чи про відмову в її наданні із зазначенням причини відмови та порядку оскарження цього рішення орган, що призначає і здійснює виплату державної допомоги сім'ям з дітьми, видає чи надсилає заявникові письмове повідомлення протягом 5 днів після прийняття відповідного рішення.
Згідно до статті 11 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини.
Таким чином, позивачка своєчасно, не пізніше 12 місяців звернулася до УТСЗН за місцем мешкання із заявою про призначенні допомоги при народженні дитини, є громадянкою України, дитина мешкає із нею, надала при зверненні належну та дійсну до 03.10.2016 року довідку про взяття на облік як внутрішньо переміщеної особи, а отже є всі умови для призначення допомоги при народженні дитини.
Відповідно до ст.7 Закону України «Про забезпечення прав та свобод внутрішньо переміщених осіб», для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав на зайнятість, пенсійне забезпечення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, на отримання соціальних послуг здійснюється відповідно до законодавства України. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.
Таким чином, суд прийшов до переконання, що позивачка є внутрішньо переміщеною особо, мешкає у м. Краматорську із дитиною, своєчасно звернулася до відповідача із заявою про призначення допомоги при народженні дитини, а отже такому призначенню та виплаті не має перешкод, дії відповідача, які полягають у відмові в призначенні допомоги на підставі п.1 постанови КМУ №637 від 05.11.2014 року протиправні, а отже зазначене рішення Управління підлягає скасуванню, як протиправне.
Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа, тому з відповідача слід стягнути на користь позивача сплачений судовий збір в розмірі 551,20 грн.
Керуючись ст.6, 71, 94, 97, 98, 158-163, 167, 256 КАС України, ст.ст. 3,10,11 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», ст.19 Конституції України, суд-
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про відмову ОСОБА_1 в призначенні державної допомоги при народженні дитини ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради призначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, РПНПП НОМЕР_1 допомогу при народженні дитини - ОСОБА_4, 05.05.2015 року, та виплатити у порядку, встановленому законодавством України.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень з Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2, РПНПП НОМЕР_1 судовий збір у розмірі 551,20 грн.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана в Донецький апеляційний адміністративний суд через Краматорський міський суд Донецької області протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови буде виготовлений протягом 5 днів.
Суддя Краматорського
міського суду: ОСОБА_5