Справа № 263/16148/16-а
Провадження № 2-а/263/129/2017
12 червня 2017 року м. Маріуполь
Жовтневий районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі:
головуючого судді Киян Д.В.,
при секретарі Коростовцевій Я.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у місті Маріуполі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернулася до суду з указаним позовом, в якому просила визнати неправомірною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області (далі - УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя) щодо не проведення позивачу індексації пенсії у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та не обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком, з урахуванням зміни розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, та зобов'язання нарахувати та виплатити позивачу з 22.05.2016 року суму індексації пенсії наростаючим підсумком після визначення базового місяця вересень 2015 року, з урахуванням фіксованої суми індексації, виходячи з базового місяця червень 2015 року та індексу споживчих цін за період з липня 2015 року та зміни прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, з урахуванням фактично виплачених коштів у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного Фонду України.
Ухвалою суду від 20 грудня 2016 року позовні вимоги за період з 22.05.2016 року по 18.06.2016 року залишено без розгляду.
На обґрунтування вимог позову ОСОБА_2 посилається на те, що вона перебуває на обліку в УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя та отримує пенсію. Позивач не працює. Позивач звернулася до УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя з заявою про отримання даних щодо проведення індексації пенсії та перевірку її нарахування. З отриманої відповіді від 07 листопада 2016 року позивач довідалася про порушення відповідачем порядку проведенні індексації пенсії, зокрема, 01 травня 2016 року проведено індивідуально-масовий перерахунок пенсії, внаслідок чого базовим місяцем встановлено травень 2016 року. З 01 травня 2016 року сума індексації пенсії позивача зафіксована в розмірі 127,16 грн. З 01 травня 2016 року проведено індивідуально-масовий перерахунок пенсії, внаслідок чого базовим місяцем встановлено травень 2016 року. З 01 травня 2016 року сума індексації пенсії позивача зафіксована в новому розмірі 127,16 грн. 01 грудня 2016 року проведено індивідуально-масовий перерахунок пенсії, внаслідок чого базовим місяцем встановлено грудень 2016 року. З 01 грудня 2016 року сума індексації пенсії позивача зафіксована в новому розмірі 10,16 грн. Позивач вважає, що неправомірна бездіяльність (дії) відповідача полягає у тому, що з 01 січня 2015 року він не здійснював нарахування та виплату суми індексації пенсії, оскільки за період з січня 2014 року за даними Державного комітету статистики індекс споживчих цін перевищував 101 відсоток. Позивач вважає, що ця відповідь підтверджує протиправну бездіяльність відповідача щодо не проведення належним чином позивачу індексації пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення», тому просила позовні вимоги задовольнити.
Позивач ОСОБА_1 до судового засідання не з'явилась, надала до суду заяву, в якій просить позовні вимоги задовольнити та провести розгляд справи за її відсутністю.
Представник позивача ОСОБА_3 до судового засідання не з'явилась, надала суду заяву, в якій просить позовні вимоги задовольнити та провести розгляд справи за її відсутністю.
Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечувала, наполягала на відмові в їх задоволенні з підстав, викладених у поданих запереченнях на позовні вимоги.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України не здійснювалося.
Суд, вирішуючи питання, передбачені ст. ст. 11, 161 КАС України, виходить з такого.
Відповідно до вимог статті 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог.
Судом встановлено та це не заперечується відповідачем, що позивач перебуває на обліку в УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя та отримує пенсію за віком відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Позивач звернувся до органу Пенсійного фонду із заявою про отримання даних щодо проведення індексації його пенсії.
Відповідач листом від 07 грудня 2016 року № 38450/03 повідомив позивача, що розмір її пенсії розрахований згідно з діючим законодавством на підставі документів пенсійної справи та пенсія проіндексована відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення». За матеріалами пенсійної справи до 10.06.2015 року позивач була працюючим пенсіонером. З 11.06.2015 року пенсію позивача будо перераховано у зв'язку із звільненням. 01.05.2016 року проведено індивідуально-масовий перерахунок пенсії, внаслідок чого базовим місяцем встановлено травень 2016 року. З 01 травня 2016 року сума індексації пенсії зафіксована в розмірі 127,16 грн. З 01 грудня 2016 року проведено індивідуально-масовий перерахунок пенсії, внаслідок чого базовим місяцем встановлено грудень 2016 року. З 01 грудня 2016 року сума індексації пенсії позивача зафіксована в новому розмірі 10,16 грн. (а.с.8-9).
При цьому, в письмових запереченнях відповідача зазначено, що згідно матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 з 01.01.2012 року по 09.06.2015 року займалась підприємницькою діяльністю. Пенсія позивача з 01.12.2016 року складається: основна пенсія у розмірі 1038,70 грн., доплата за понаднормативний стаж у розмірі 249,29 грн., доплата у зв'язку із підвищенням середньої заробітної плати у розмірі 44,64 грн., доплата до прожиткового мінімуму у розмірі 208,30 грн., доплата з 01.05.2012 року у розмірі 100 грн. Загальна сума пенсії складає 1640,93 грн.
Суд вважає, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до статті 1 Закону України від 3 липня 1991 року № 1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон № 1282-ХІІ) індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг; поріг індексації - це величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.
Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, у тому числі пенсії ( частина перша статті 2 Закону № 1282-ХІІ). У частині п'ятій цієї норми вказано, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
За змістом статті 4 цього Закону індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Подальша індексація споживчих цін для індексації грошових доходів населення починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації 101 відсоток. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України (частина друга статті 6 Закону № 1282-ХІІ).
З метою реалізації Закону України від 6 лютого 2003 року № 491-IV «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» Кабінет Міністрів України затвердив Порядок проведення індексації грошових доходів населення.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12 березня 2008 року № 170 (далі - постанова КМУ № 170) до Порядку внесено зміни. Зокрема, абзац другий пункту 2 Порядку викладено в редакції, згідно з якою індексації підлягають пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку).
Цією ж постановою пункт 3 Порядку доповнено новим абзацом -сьомим, за яким до об'єктів індексації, визначених у пункті 2, не відносяться, зокрема, соціальні виплати, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму (пенсії, обчислені з урахуванням абзацу першого частини першої статті 28 Закону № 1058-IV); додаткова пенсія, підвищення, компенсаційні виплати, надбавки та інші доплати до пенсії, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму.
В абзаці першому частини першої статті 28 Закону № 1058-IV передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Аналізую зазначені норми, суд дійшов висновку про те, що до об'єктів індексації, визначених у пункті 2 Порядку, не відносяться, зокрема, соціальні виплати, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму (пенсії, обчислені з урахуванням абзацу першого частини першої статті 28 Закону України № 1058-IV); додаткова пенсія, підвищення, компенсаційні виплати, надбавки та інші доплати до пенсії, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму (постанова від 8 вересня 2015 року у справі № 21-606а15).
Як вбачається із письмових заперечень відповідача, до розміру пенсії проводяться доплати до прожиткового мінімуму згідно з абзацом першим частини першої статті 28 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-ІV).
З часу внесення постановою КМУ № 170 вищезазначених змін до Порядку проведення індексації пенсії, надбавок, доплат, розміри яких обраховуються виходячи з прожиткового мінімуму, чинне законодавство не передбачає.
Отже, до об'єктів індексації, визначених у пункті 2 Порядку, не відносяться, зокрема, соціальні виплати, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму (пенсії, обчислені з урахуванням абзацу першого частини першої статті 28 Закону України № 1058-IV); додаткова пенсія, підвищення, компенсаційні виплати, надбавки та інші доплати до пенсії, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму.
Аналогічна правова позиція викладена у Постанові Вищого Адміністративного суду України № К/800/19080/15 від 24.02.2016 року.
Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідач при проведенні індексації пенсії позивача діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на викладене, слід дійти висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 6, 8, 9, 11, 17, 70, 72, 88, 94, 99, 158-163, 167, 183-2, 185, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Жовтневий районний суд міста Маріуполя Донецької області протягом десяти днів від дня отримання її копії.
Суддя Д.В. Киян