12.07.2017 227/2009/17
12 липня 2017 року справа № 227/2009/17
Суддя Добропільського міськрайонного суду Кошля А.О., розглянувши матеріали, що надійшли з Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків ДФС про притягнення до адміністративної відповідальності керівника ПрАТ «ДТЕК ОСОБА_1 Донбасу» ОСОБА_2, за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.163-4 КУпАП,-
06.06.2017 року головним державним ревізором-інспектором відділу податкового супроводження підприємств гірничої галузі та інших підприємств Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків ДФС ОСОБА_3 складено Акт № 318/28-10-46-06-05508186 «Про результати камеральної перевірки ПрАТ «ДТЕК ОСОБА_1 Донбасу» з питань неподання податкових розрахунків за формою № 1 ДФ за І квартал 2017 року».
Згідно висновків вказаного акту: перевіркою встановлено порушення ПрАТ «ДТЕК ОСОБА_1 Донбасу» п.51.1 ст.51 та п.п. «б» п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу України при поданні податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, сум утриманого з них податку (за формою № 1ДФ) за І квартал 2017 року. Відповідальність платника передбачена п. 119.2 ст. 119 ПКУ.
Граничний строк подання звітності за формою № 1ДФ за І квартал 2017 року є 10.05.2017 року.
14.06.2017 року, за результатами камеральної перевірки (акт від 06.06.2017 року №318/28-10-46-06-05508186) головним державним ревізором-інспектором відділу податкового супроводження підприємств гірничої галузі та інших підприємств Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків ДФС ОСОБА_3 складено протокол про адміністративне правопорушення № 28/28-10-46-06.
З вказаного протоколу вбачається, що керівник ПрАТ «ДТЕК ОСОБА_1 Донбасу» ОСОБА_2 вчинив правопорушення: неповідомлення державним податковим інспекціям за встановленою формою відомостей про доходи громадян, а саме: не надано податкову звітність про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку за І квартал 2017 року (граничний строк подання 10.05.2017 року), що є порушенням п.51.1 ст.51 та п.п. «б» п. 176.2 ст. 176 ПКУ та чим здійснив правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 163-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Частиною 1 статті 163-4 КУпАП передбачено, що неутримання або неперерахування до бюджету сум податку на доходи фізичних осіб при виплаті фізичній особі доходів, перерахування податку на доходи фізичних осіб за рахунок коштів підприємств, установ і організацій (крім випадків, коли таке перерахування дозволено законодавством), неповідомлення або несвоєчасне повідомлення державним податковим інспекціям за встановленою формою відомостей про доходи громадян, -
тягне за собою попередження або накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ і організацій, а також на громадян - суб'єктів підприємницької діяльності у розмірі від двох до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин справи.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
В судове засідання ОСОБА_2 не прибув, до суду було надано письмові пояснення по справі, з яких вбачається, що неподання податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку за І квартал 2017 року за формою № 1-ДФ сталося внаслідок форс-мажорних обставин, зокрема відсутності доступу посадових осіб ПрАТ «ДТЕК ОСОБА_1 Донбасу» до відповідної документації. На підтвердження надано сертифікат Торгово-промислової палати України № 7635 від 19.06.2017 року.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Адміністративна відповідальність за правопорушення, передбаченні цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин справи.
Відповідно до ст. 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин: відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи
Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» визначає тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення. Відповідно до частини 3 статті 11 «Прикінцеві та перехідні положення» даного Закону закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
Відповідно до статті 10 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
Законом України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», крім як до статті 4 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», також були внесені зміни до частини сьомої статті 6 цього Закону, відповідно до якої підтвердженням форс-мажорних обставин є сертифікат Торгово-промислової палати України про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) або іншої уповноваженої організації (органу) країни розташування сторони договору (контракту) або третьої країни відповідно до умов договору.
Законом № 1669-УІІ доповнено Закон України «Про торгово-промислові палати в Україні» статтею 14-1 наступним змістом: Торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб'єкта господарської діяльності за собівартістю. Сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) для суб'єктів малого підприємництва видається безкоштовно. Форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов'язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме: загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту тощо.
Сертифікатом Торгово-промислової палати України № 7635 від 19.06.2017 року про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) встановлено обставини, які унеможливили виконати підприємством обов'язку до 10.05.2017 року, зокрема, щодо падання розрахунку суми доходу нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку за І квартал 2017 року протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного кварталу до органів ДФС України. Період дії форс-мажорних обставини з 13.03.2017 року до 19.06.2017 року.
З урахуванням встановлених обставин, в діях ОСОБА_2 не вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-4 КУпАП, а тому у відповідності до ст. 247 КУпАП провадження по справі підлягає закриттю.
Керуючись ст. 22, ч. 1 ст. 173-2, ст.ст. 221, п.1 ч.1 ст.247, ст.ст. 282-285, 284 КУпАП України, суд, -
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності керівника ПрАТ «ДТЕК ОСОБА_1 Донбасу» ОСОБА_2, за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.163-4 КУпАП - закрити.
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду Донецької області через Добропільський міськрайонний суд Донецької області протягом 10 днів з дня отримання постанови.
Суддя А.О. Кошля