Постанова від 03.07.2017 по справі 806/1096/17

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 липня 2017 року м. Житомир справа № 806/1096/17

категорія 5.1.2

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Семенюка М.М.,

з участю секретаря судового засідання Лисайчука А.О.,

представника позивача ОСОБА_1, представників відповідача ОСОБА_2, ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної служби України з питань праці до Комунального підприємства "Іршанське комунальне підприємство" Іршанської селищної ради про застосування заходів реагування,

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю працівників застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Комунального підприємства "Іршанське комунальне підприємство" Іршанської селищної ради шляхом зупинення робіт та експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме:

- відсторонити від роботи працівників, які не пройшли протиаварійні тренування;

- відсторонити від роботи працівників, які не пройшли навчання та перевірку знань з питань охорони праці;

- зупинити експлуатацію драбин (без №) 4 од. в хлораторній;

- зупинити експлуатацію хлораторної;

- зупинити експлуатацію ТП №1 і №2;

- зупинити експлуатацію ліфтів, обліковий № 805, 956, 957, 1151, 1152, 1223, 1224, 1446, 1447, 1448;

- зупинити експлуатацію газогенератору;

- зупинити експлуатацію електромереж столярного та токарного цеху;

- зупинити експлуатацію заточувального верстату;

- зупинити експлуатацію зварювального апарату;

- зупинити експлуатацію розпилювального верстату, до усунення порушень, зазначених в акті перевірки від 05 квітня 2017 року № 374/09-0095.

В обґрунтування позову зазначає, що під час проведення перевірки Комунального підприємства "Іршанське комунальне підприємство" Іршанської селищної ради виявлено порушення вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю і здоров'ю працівників, відображеного в пунктах 3, 7, 10, 12, 14, 23, 24, 25, 29, 31, 38, 40, 44, 56-59, 61-72 розділу V акту перевірки від 05.04.2017 року № 374/09-0095, а тому є підстави для застосування заходів реагування у сфері державного нагляду.

Представник позивача позов в судовому засіданні зменшив позовні вимоги, шляхом виключення наступних пунктів:

- відсторонити від роботи працівників, які не пройшли протиаварійні тренування;

- відсторонити від роботи працівників, які не пройшли навчання та перевірку знань з питань охорони праці;

- зупинити експлуатацію драбин (без №) 4 од. в хлораторній; в іншій частині позовні вимоги підтримав в повному обсязі,

а в іншому просив позов задовольнити, оскільки не усунуті порушення. викладені в пунктах 23, 24, 29, 56-59, 61-72 розділу V акту перевірки від 05.04.2017 року № 374/09-0095.

Представники відповідача позов визнали частково, вказавши, що порушення вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, викладені в акті перевірки від 05.04.2017 року № 374/09-0095 усунуті, окрім вказаних в пунктах 56-59 розділу V акту.

Проаналізувавши дослідженні докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, Управлінням Держпраці у Житомирській області проведено планову перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки Комунального підприємства "Іршанське комунальне підприємство" Іршанської селищної ради за адресою Житомирська обл., Хорошівський р-н., смт. Іршанськ, вул. Гулія, 7, за результатами якої складено акт від 05.04.2017 року № 321/08-0006 (а.с. 5-8).

У зв'язку з виявленням порушення, зазначеного в пункті 23-25, 29, 56-59, 61-72 розділу V вищевказаного акту перевірки, а саме:

- відсутні ротаметри для регулювання витрат хлору, відсутні пристрої, що припиняють автоматично подачу хлору при припиненні подачі живильної води в ежектор, чим порушено вимоги П.7 глави 3 розділу VIII "Правила охорони праці при виробництві, зберіганні, транспортуванні та застосуванні хлору" (п. 23);

- в якості трубопроводів хлору в хлораторній застосовують гумотканні рукави, чим порушено вимоги и.7.1.13. НПАОП 41.0-1.01- 79 "Правила техніки безпеки при експлуатації систем водопостачання та водовідведення населених місць" (п. 24);

- відсутній дозвіл на роботи в діючих електроустановках напругою понад 1000В на експлуатацію (застосування) об'єктів підвищеної небезпеки (ТП №1,№2 6/0,4кв) що є порушенням ПКМУ №1107 від 26.10.2011року (п. 29);

- не надано відомостей по проведення обов'язкової (1 раз на тиждень), перевірки запобіжного затвору газогенератора на герметичність за робочого тиску, чим порушено вимоги п.2.55 р. V НПАОП 0.00- 1.71-13) (п. 56);

- не надано відомостей по проведення обов'язкової, (1 раз на 6 місяців), перевірки запобіжного затвору газогенератора на герметичність за найбільшого робочого тиску, чим порушено вимоги п.2.55 р. V НПАОП 0.00-1.71-13 (п. 57);

- не надано відомостей по проведення обов'язкової, (1 раз на 15 днів), перевірки щільності прилягання зворотного клапана газогенератора, чим порушено вимоги п.2.55 р. V НПАОП 0.00-1.71-13 (п. 58);

- не надано відомостей по проведення обов'язкової, (2 рази на місяць), промивки запобіжного клапану газогенератора, чим порушено вимоги п.2.60 р. V НПАОП 0.00-1.71-13 (п. 59);

- не надано протоколи вимірів опору ізоляції проводів та кабелів внутрішніх мереж електропостачання, повного опору петлі "фаза-нуль" столярного та токарного цехів, чим порушено вимоги п. 1.1.7. НПАОП 40.1-1.21-98 Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів (ПБЕЕС) (п. 61);

- не надано протоколи вимірів опору заземлюючих контурів будівель та столярного та токарного цехів, чим порушено вимоги п. 1.1.7. НПАОП 40.1-1.21-98 Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів (ПБЕЕС) (п. 62);

- не надано однолінійні схеми електричних з'єднань для нормальних режимів роботи внутрішніх мереж електропостачання столярного та токарного цехів, що порушу вимоги п. 1.1.7. НПАОП 40.1-1.21 -98 ( п.6.3.20 ПТЕ) (п. 63);

- не надано паспорти заземлюючих контурів столярного та токарного цехів, що порушує вимоги п. 1.1.7. НПАОП 40.1-1.21-98( п.6.7.4 ПТЕ) (п. 64);

- на заточному станку в токарному цеху відсутній захисний екран, чим порушено вимоги п. 1.10 розділу 11 НПАОП 0.00-1.71-13 (п. 65);

- не надано відомостей про проведення перевірки опору ізоляції обмоток зварювального апарату що порушує вимоги п. 2.20 розділ V НІ 0.00-1.71-13 (п. 66);

- на розпилювальному верстаті відсутній розклинювальний ніж, що порушує вимоги п. 8.8 розділу II НПАОП 0.00-1.71-13 (п. 67);

- КП «Іршанське комунальне підприємство не отримало дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки (технічне обслу говування устаткування підвищеної небезпеки) та устаткування підвищеної небезпеки (ліфти), які підлягають реєстрації в Управлінні Держпраці, що є порушенням Постанови Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 р. № 1107 (п. 68);

- не проведене експертне обстеження всіх ліфтів після закінчення граничного строку експлуатації, що є порушенням вимог п.9.6.1 та 9.7.15 НПАОП 0.00-1.02-08 Правила будови і безпечної експлуатації ліфтів (п. 69);

- не виконано капітальний ремонт та не проведено позачерговий технічний огляд всіх ліфтів, після закінчення граничного строку експлуатації, що є порушенням вимог п. 9.5.1 та 9.7.15 НПАОП 0.00-1.02-08 Правила будови і безпечної експлуатації ліфтів (п. 70);

- роботодавцем не припинена експлуатація ліфтів, яким не про ведений технічний огляд, що є порушенням вимог п. 9.2.5 НПАОП 0.00-1.02-08 Правила будови і безпечної експлуатації ліфтів (п. 71);

- не виконані електровиміри на ліфтах та не пред'явлені протоколи ел. вимірів, що є порушенням вимог п. 9.1. 3 та 9. 4. 2 НПАОП 0.00-1.02-68 Правила будови і безпечної експлуатації ліфтів (п. 73),

в акті перевірки попереджено відповідача про необхідність негайного зупинення експлуатації хлораторної; ТП №1 і №2; ліфтів, обліковий № 805, 956, 957, 1151, 1152, 1223, 1224, 1446, 1447, 1448; газогенератору; електромереж столярного та токарного цеху; заточувального верстату; зварювального апарату; розпилювального верстату.

Акт отримано та підписано директором Комунального підприємства "Іршанське комунальне підприємство" Іршанської селищної ради 05.04.2017 року без заперечень і зауважень.

Законом України "Про охорону праці" (далі - Закон № 2694-ХІІ) визначено основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, регулює за участю відповідних органів державної влади відносини між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлює єдиний порядок організації охорони праці в Україні.

Згідно ч.1 ст. 13 Закону № 2694-XII, роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.

Відповідно до ч.1 ст. 21 Закону № 2694-XII, виробничі будівлі, споруди, машини, механізми, устаткування, транспортні засоби, що вводяться в дію після будівництва (виготовлення) або реконструкції, капітального ремонту тощо, та технологічні процеси повинні відповідати вимогам нормативно-правових актів з охорони праці.

Статтею 27 Закону № 2694-XII передбачено, що нормативно-правові акти з охорони праці - це правила, норми, регламенти, положення, стандарти, інструкції та інші документи, обов'язкові для виконання.

Пунктом 7 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (далі - Закон № 877-V) передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Відповідно абз. 1 ч. 5 ст. 4 Закону № 877-V, повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

Право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки, зокрема, порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників (п. 2.26 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 року N 826).

Загроза життю та здоров'ю працівників, згідно із п. 1.4 цього Положення, - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.

Щодо порушень зазначених в пунктах 23 та 24 розділу V акту перевірки, то матеріали справи містять акти від 23.06.2017 року (а.с. 128) та від 29.06.2017 року (а.с. 127), якими закріплено, що на підприємстві встановлений ротаметр для регулювання витрат хлору та в якості трубопроводів хлору в хлораторній фільтрувальної станції замінено гумокатний рукав на мідну трубу, отже суд приходить до висновку, що відповідач усунув вищевказані порушення.

Суд не приймає до уваги твердження представника позивача, що відповідач не усунув зазначені в пунктах 23 та 24 акту перевірки порушення так як інспектором управління Держпраці не було проведено позапланову перевірку та встановлено усунення цих порушень, та зазначає, що з наявних актів від 23.06.2017 року (а.с. 128) та від 29.06.2017 року (а.с. 127) вбачається протилежне.

Щодо порушень в пунктах 61-67, то як вбачається з договору надання послуг щодо виконання електровимірювальних робіт № Е 14-17 (а.с. 56), технічної документації результатів перевірки, та вимірювання опору заземлюючих пристроїв, грозозахисту, ізоляції електроустановок, струму короткого замикання петлі "фаза-нуль" (а.с. 57), плану зони розмежування відповідальності (а.с. 131), паспорту № 4 заземлюючого пристрою (а.с. 59), акту від 26.04.2017 року відповідно до якого встановлено, що на заточувальному станку в токарному цеху встановлено захисний екран (а.с. 132), технічної документації результатів перевірки, та вимірювання ізоляції зварювальних апаратів (а.с. 60) та акту від 27.04.2017 року яким закріплено, що на розпилювальному верстаті встановлений розклинювальний ніж (а.с. 133), вони також усунуті відповідачем.

З огляду на викладене, а також враховуючи те, що під час проведеної перевірки Комунального підприємства "Іршанське комунальне підприємство" Іршанської селищної ради виявлено порушення вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю і здоров'ю працівників, які в повній мірі не усунуті (п. 29, 56-59, 68-72 акту перевірки), суд приходить до висновку, що позовні вимоги Державної служби України з питань праці є обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню.

В силу приписів п. 10 ч. 1 ст. 256 КАС України постанова підлягає негайному виконанню.

При цьому суд вважає за необхідне роз'яснити відповідачу, що згідно ч. 5 ст. 4 Закону України 877-V, застосовані адміністративним судом заходи реагування за позовом органу державного нагляду (контролю), а також вжиті органом державного нагляду (контролю) заходи, обґрунтованість яких підтверджена адміністративним судом, скасовуються адміністративним судом у порядку, встановленому процесуальним законом.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, суд

постановив:

Позов задовольнити частково.

Застосувати до Комунального підприємства "Іршанське комунальне підприємство" Іршанської селищної ради заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом зупинення виконання робіт та експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме:

- ТП №1 і №2;

- ліфтів, обліковий № 805, 956, 957, 1151, 1152, 1223, 1224, 1446, 1447, 1448;

- газогенератору.

В решті позовних вимог відмовити.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строків апеляційного оскарження, якщо апеляційної скарги не було подано.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя М.М. Семенюк

Повний текст постанови виготовлено: 10 липня 2017 р.