10 липня 2017 року Житомир справа № 806/1684/17
категорія 5.1.2
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Капинос О.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
Державна служба геології та надр України до Товариство з обмеженою відповідальністю "Баранівський фарфоровий завод" про анулювання спеціального дозволу на користування надрами №3715 від 09.12.2005 року,-
встановив:
Державна служба геології та надр України звернулася до суду з позовом, в якому просить припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №3715 від 09.12.2005, виданого ТОВ "Баранівський фарфоровий завод".
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач порушив умови користування спеціальним дозволом на користування надрами в частині неподання щорічного звіту про рух запасів корисних копалин, що зумовило зупиненню дії такого дозволу, та в подальшому стало наслідком внесення подання до Держгеонагляду про анулювання спеціального дозволу користування надрами. Так як, законодавчо необхідної за наведених умов згоди від відповідача на припинення користування надрами не отримано, то позивач звернувся з позовом про анулювання наданого відповідачу спеціального дозволу в судовому порядку.
Представник позивача в судове засідання не з"явився, надіслав до суду клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження.
Представник відповідача в судове засідання не з"явився, повідомлений про розгляд справи належним чином, про причини неявки суд не повідомив.
У відповідності до ст.128 КАСУ, суд вважає за можливе справу розглянути у порядку письмового провадження, на підставі наявних доказів.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити, з огляду на таке.
Державна служба геології та надр України є центральним органом виконавчої влади, який наділений функціями для забезпечення реалізації державної політики у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр та діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 № 1174 (далі - Положення).
Згідно з п.4 пп.9,10,12 Положення Держгеонадра України відповідно до покладених на неї завдань видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами) та зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення, а також здійснює державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним їх використанням.
У відповідності до ст. 19 Кодексу України про надра надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр, процедура видачі якого передбачена Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615 (далі - Порядок № 615 чинного на час виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до п.10 Порядку №615 невід"ємною частиною дозволу є угода про умови користування надрами, що укладається між органом з питань надання дозволу і надрокористувачем і містить програму робіт, яка оформляється як додаток та особливі умови надрокористування, що передбачають: вимоги до ефективності робіт; сучасні технології видобування та переробки корисних копалин; порядок видобування корисних копалин, зокрема з метою запобігання негативним екологічним наслідкам і забезпечення безпеки забудованих територій; види, обсяги і строки виконання робіт на ділянці надр; підстави для припинення діяльності, пов"язаної з використанням ділянки надр.
Відсутність у підприємств, установ, організацій і громадян спеціального дозволу на користування надрами та належним чином оформлених усіх дозвільних документів не дає права здійснювати геологічне вивчення корисних копалин, є виключною власністю народу України і надаються тільки у користування.
Встановлено, що ТОВ "Баранівський фарфоровий завод" надано спеціальний дозвіл на користування надрами №3715 від 09.12.2005 з метою видобування коаліну, отримання після збагачення польовоштапового, кварпового та коалінового концентратів для виготовлення фарфорово-фаянсової маси.
12.12.2008 між Міністерством охорони навколишнього природного середовища України та ТОВ "Баранівський фарфоровий завод" укладено угоду про умови користування надрами, яка є невід'ємною частиною спеціального Дозволу, що регулює і конкретизує передбачені чинним законодавством України та Дозволом технічні, технологічні, організаційні, фінансові, економічні, соціальні, екологічні аспекти користування надрами (а.с.10-14).
Позивач у позовній заяві зазначає, що товариство протиправно не виконує умови угоди, зокрема, в частині неподання щорічних звітів щодо руху запасів корисних копалин, що є підставою для анулювання спеціального дозволу на користування надрами.
Суд погоджується з доводами позивача.
Так, у пунктах 1,2 ст.10 Угоди, укладеної між Міністерством охорони навколишнього природного середовища України та ТОВ "Баранівський фарфоровий завод" визначено, що надрокористувач зобов"язаний щорічно подавати до Мінприроди інформацію щодо стану виконання Програми робіт та надавати відповідні пояснення з питань, що входять до компетенції Мінприроди.
Надрокористувач зобов"язаних в установленому порядку подавати до ДНВП "Геінформ України" щорічні звіти відповідно до форми державної статистичної звітності 5-гр.
Разом з тим, з наявного у матеріалах справи листа ДНВП "Державний інформаційний геологічний фонд України" від 24.01.2017 №03/303-0296, що адресований директору Департаменту державного геологічного контролю ОСОБА_1В, вбачається, що інформація, у тому числі, від надрокористувача ТОВ "Баранівський фарфоровий завод" щодо руху запасів не надходила. (а.с.15)
З моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами, у користувача надр виникають права та обов'язки, передбачені Кодексом України про надра, Порядком №615 тощо.
Так, відповідно до ст. 24 Кодексу України про надра користувачі надр зобов'язані: використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції, тощо.
В контексті наведеного суд відмічає, що угода про умови користування надрами є невід"ємним додатком до спеціального дозволу на користування ділянкою надр, умови якої для користувачів надр є обов"язковими до виконання.
Пунктом 3 ст.53 Кодексу України про надра визначено, що при розробці родовищ корисних копалин повинні забезпечуватися облік стану і руху запасів, втрат і погіршення якості корисних копалин, а також подання статистичних та інших державних органів встановленої законодавством звітності.
З метою виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр Держгеонадра України здійснюють державний геологічний контроль, механізм проведення якого регулюється Порядком здійснення державного геологічного контролю, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 14.12.2011 № 1294 (надалі - Порядок № 1294 чинного на час виникнення спірних правовідносин) та Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (далі - Закон).
Відповідно до ст. 4 Порядку № 1294 органи державного геологічного контролю відповідно до покладених на них завдань здійснюють державний геологічний контроль за своєчасністю і правильністю державної реєстрації робіт з геологічного вивчення та використання надр, наявністю спеціальних дозволів на користування надрами і виконання передбачених ними умов.
З матеріалів справи вбачається, що наказом Держгеонадра України від 16.08.2016 №257 "Про встановлення термінів для усунення порушень", у зв"язку з невиконанням надрокористувачами особливих умов спеціальних дозволів на користування надрами, а саме щорічного звітування перед ДНВП "Геінформ Україна" щодо руху запасів за формами №№5-гр, 6-гр, 7-гр за 2015 рік та враховуючи пропозиції Комісії з питань надрокористування, ТОВ "Баранівський Фарфоровий завод" встановлено 10-ти денний термін для усунення порушень законодавства про надра. (а.с.17-18)
Лист від 31.08.2016 №15429/12/14-16 Держгеонадра України щодо усунення виявлених порушень був направлений відповідачу поштою за адресою реєстрації, однак конверт повернувся з відміткою "за зазначеною адресою не проживає".(а.с.19)
Тобто, товариство належним чином повідомлялося про виявлені порушення.
Відповідно до п.22 Порядку №615 дія спецдозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері здійснення державного гірничого нагляду, епідеміологічного нагляду (спостереження), державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, органів місцевого самоврядування, органів ДФС у разі:
1) порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр;
2) виникнення внаслідок проведення робіт, пов'язаних з користуванням ділянкою надр, безпосередньої загрози життю чи здоров'ю працівників або населення;
3) наявності заборгованості із сплати загальнодержавних податків та зборів;
4) невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування або охорони навколишнього природного середовища.
Після зупинення дії дозволу надрокористувач зобов'язаний зупинити проведення на наданій йому в користування ділянці надр робіт, передбачених дозволом.
Зупинення дії дозволу не звільняє надрокористувача від обов'язку проводити на ділянці надр роботи, пов'язані із запобіганням виникненню аварійної ситуації або усуненням її наслідків.
Зупинення дії дозволу не є підставою для переривання строку його дії.
Дія дозволу поновлюється органом з питань надання дозволу після усунення надрокористувачем причин, що призвели до зупинення його дії.
В контексті наведеного суд відмічає, що невиконання у встановлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування є підставою для зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами.
З матеріалів справи вбачається, що у зв"язку з невиконанням надрокористувачами особливих умов спеціальних дозволів на користування надрами, а саме, щорічного звітування щодо руху запасів, наказом Держгеонадра України від 16.11.2016 №431 , "Щодо зупинення дії спеціальних дозволів на на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень" зупинено ТОВ "Баранівський фарфоровий завод" дію спеціального дозволу на користування надрами та надано термін 30 календарних днів для усунення порушень, про що відповідача повідомлено листом від 19.12.2016 №23478/13/14-16. Крім того, у даному листі відповідача було повідомлено, що у разі ненадання інформації щодо усунення порушень, буде розглянуто питання щодо припинення права на користування надрами.
Однак, конверт з листом повернувся з відміткою (за закінченням терміну зберігання. (а.с.20-22).
Доказів усунення відповідачем порушень, у встановлений строк, у матеріалах справи не міститься.
Крім того, відповідно до п. 27 Порядку № 615, орган з питань надання дозволу для геологічного вивчення, геологічного вивчення з дослідно-промисловою розробкою та видобування корисних копалин продовжує строк, поновлює дію дозволів за умови надання позитивного висновку спеціалізованим державним геологічним підприємством, установою, організацією, що належать до сфери управління органу з питань надання дозволу, за результатами проведення державної експертизи звітів щодо результатів геологічного вивчення надр, а також інших геологічних матеріалів.
Підпунктами 29, 30 пункту 4 Положення закріплено, що Держгеонадра України відповідно до покладених на неї завдань організовує проведення державної експертизи та оцінки запасів і ресурсів корисних копалин, а також інших геологічних матеріалів. організовує державну експертизу звітів щодо результатів геологічного вивчення надр.
Згідно з абз.1 п.25 Положення про порядок проведення державної експертизи та оцінки запасів корисних копалин, повторна державна експертиза та оцінка запасів родовищ корисних копалин проводиться через кожна п"ять років експлуатації ділянки надр.
Проведення державної експертизи звітів щодо результатів геологічного вивчення надр, а також інших геологічних матеріалів - це вид науково-практичної діяльності з метою дослідження, перевірки, аналізу та оцінки дотримання надрокористувачами умов користування надрами, та відповідних геологічних матеріалів.
Отже, поновлення дії спеціального дозволу на користування надрами без усунення порушень, які були підставою для зупинення його дії, є неможливим без позитивного висновку спеціалізованого державного геологічного підприємства.
З матеріалів справи вбачається, що наказом Держгеонадр України від 23.12.2015 №438 зобов"язано ДНВП "Геінформ України" та ДЗК України, у термін до 15.01.2016 зібрати інформацію про проведення надрокористувачами повторної оцінки запасів родовищ корисних копалин відповідно до вимог п.25 Положення про порядок проведення державної експертизи та оцінки запасів корисних копалин. (а.с.25)
На виконання наказу Держгеонадр від 23.12.2015, ДНВП "Геінформ України" та ДЗК України надано інформацію, що надрокористувач ТОВ "Баранівський фарфоровий завод" не подав на повторну державну експертизу матеріали геоло-економічної оцінки Дубрівського родовища лужних каліонів, про що, листом від 04.04.2016 №5496/13/14-16 було повідомлено відповідача листом на його адресу
Крім того, у вказаному листі відповідачу запропоновано у місячний термін повідомити Держгеонадра України про дату розгляду матеріалів геолого-економічної оцінки родовища корисних копалин для повторної державної оцінки. Згідно копії рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, зазначений листом відповідачем отримано 12.04.2016. (а.с.27-28).
Наказом Держгеонадра України від 01.09.2016 №287, у зв"язку з порушенням надрокористувачами вимоги п.25 Положення про порядок проведення державної експертизи та оцінки запасів корисних копалин, встановлено 30-ти денний термін для усунення порушень законодавства про надра, про що листом від 13.09.2016 №16681/13/14-16 письмово повідомлено товариство. Однак, конверт повернувся з відміткою "за закінченням терміну зберігання". (а.с.29-31).
Доказів усунення зазначених порушень, у матеріалах справи не міститься.
Також, з матеріалів справи вбачається, що 27.12.2016 позивачем направлено на адресу відповідача лист з вимогою усунути у 30-ти денний термін порушення вимог законодавства про надра. Вказаний лист повернувся "за закінченням терміну зберігання".(а.с.34)
У зв"язку з не усуненням причин зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами №3715 від 09.12.2005, відповідачу було направлено лист від 03.03.2016 №5164/13/14-17 з пропозицією надати у 15-ти денний строк, з моменту отримання листа, власну позицію щодо припинення права користування надрами, згідно спецдозволу Вказаний лист повернувся з відміткою "за закінченням терміну зберігання". (а.с.38)
У визначений позивачем строк, будь-якої відповіді на листи від відповідача не надійшло. Доказів про усунення порушень, у матеріалах справи не міститься.
Таким чином, матеріалами справи підтверджено факт неподання відповідачем звітності передбаченої Угодою та факт не проведення повторної державної експертизи та оцінки запасів родовищ корисних копалин, чим останній порушив вимоги законодавства про надрокористування.
Відповідно до статті 26 Кодексу право користування надрами припиняється у разі: 1) якщо відпала потреба у користуванні надрами; 2) закінчення встановленого строку користування надрами; 3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування; 4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення; 5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; 6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами; 7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.
Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.
Аналіз наведеної норми права дає підстави вважати, що право користування надрами припиняється за наявності підстав, визначених ст.26 Кодексу України про надра.
При цьому, законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами.
Відповідно до п.23 постанови №615 право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності"№2806 від 06.09.2005.
Частиною 2 ст.7 Закону №2806 визначено, що дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходів реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру за наявності хоча б однієї з таких підстав: 1) встановлення факту надання в заяві про видачу документа дозвільного характеру та документах, що додаються до неї, недостовірної інформації; 2) здійснення суб'єктом господарювання певних дій щодо провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.
Приписами вищенаведених статей Закону №2806 чітко визначені порушення, за допущення яких дозвільний орган має право анулювати документ дозвільного характеру, при цьому звернення до суду із відповідним позовом можливо, якщо суб'єкт господарювання не виконав припис про усунення порушень.
Матеріалами справи підтверджено, що позивачем вжито усіх необхідних заходів для повідомлення позивача щодо усунення порушень вимог законодавства про надра, однак останнім таких порушень не усунуто.
З огляду на те, що позивачем доведено порушення відповідачем законодавства у сфері користування надрами та у визначений строк такі порушення не усунуто, суд вважає, що наявні усі підстави для припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №3715 від 09.12.2005, виданого ТОВ "Баранівський фарфоровий завод".
Враховуючи викладене, суд задовольняє позов у повному обсязі.
Керуючись статтями 86,128,158-163,186,254 Кодексу адміністративного судочинства України,
постановив:
Позов задовольнити.
Припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №3715 від 09.12.2005 року, виданого ТОВ "Баранівський фарфоровий завод".
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О.В. Капинос