Постанова від 05.07.2017 по справі 805/1364/17-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 липня 2017 р. Справа №805/1364/17-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

час прийняття постанови: 12 год. 55 хв.

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Молочної І.С., при секретарі судового засідання Широбокова І.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Держгеокадастру у м. Маріуполі Донецької області, Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області, третя особа: Маріупольська міська рада про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії, -

встановив:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом з вимогами до Управління Держгеокадастру у м. Маріуполі Донецької області, Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області, третя особа: Маріупольська міська рада з вимогою:

- визнати незаконними дії відповідача при здійсненні розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,1651 га, яка розташована за адресою: Донецька область, місто Маріуполь, вул. Енгельса, будинок 54-а у 2013 році у розмірі 1428,04 грн./кв.м;

- скасувати витяг з нормативної грошової оцінки земельної ділянки від 28.08.2013 року № 1230/2/2013, який не відповідає вимогам законодавства.

Позовні вимоги мотивовані тим, що при розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки відповідач незаконно використав коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки 2,5 - землі комерційного призначення, оскільки цільове призначення земельної ділянки - будівництво та обслуговування об'єктів. У відповідача відсутні документи, які б визначали цільове чи функціональне використання землі як комерційне, навпаки, відведення землі під будівництво відповідає категорії земель за функцією використання «інші землі», а тому й необхідності застосування коефіцієнта функціонального призначення земельної ділянки - 0,5.

Відповідач позовні вимоги не визнає, просив відмовити в їх задоволенні в повному обсязі, оскільки ним обґрунтовано застосовано коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки 2,5, як до земель комерційного призначення, оскільки за адресою: вул. Енгельса, 54-а, м. Маріуполь, Донецька область, обліковується земельна ділянка з цільовим призначенням: роздрібна торгівлі та комерційні послуги, категорія земель: землі житлової та громадської забудови, вид використання: для експлуатації магазину, складу та офісу.

Третя особа заперечила проти позову, просила відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, з підстав, викладених у письмових поясненнях.

В судове засідання сторони не з'явились, про час, дату та місце судового засідання повідомлені належним чином, разом з тим через відділ діловодства та документообігу суду подали клопотання про розгляд справи без їх участі.

З огляду на наведене, а також з метою дотримання вимог частини 1 ст. 122 КАС України, суд не вбачає перешкод для розгляду справи по суті у даному судовому засіданні.

У зв'язку з неприбуттям у судове засідання всіх осіб, що беруть участь у справі, відповідно до приписів ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Рішенням Маріупольської міської ради від 18.06.2013 року № 6/28-3291 «О предоставлении земельного участка по ул. Энгельса, 54-а в Жовтневом районе города гражданину ОСОБА_1Ю.» затверджено технічну документацію із землеустрою по складанню документів, підтверджуючих право на земельну ділянку, та надано в оренду строком на 10 років земельну ділянку (кадастровий номер 1412336300:01:010:0160) площею 0,1651 га з розміром орендної плати на рівні 3% від його грошової оцінки для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, будівель ринкової інфраструктури (експлуатація магазину, складу та офісу) по вул. Енгекльса, 54-а в Жовтневому районі міста громадянину ОСОБА_1. Земельну ділянку площею 0,1651 га по вул. Енгельса, 54-а в Жовтневому районі міста враховувати як землі житлової та громадської забудови.

На підставі рішення Маріупольської міської ради від 18.06.2013 року № 6/28-3291, між громадянином ОСОБА_1 (Орендар) та Маріупольською міською радою (Орендодавець) 25.02.2014 року укладено договір оренди земельної ділянки, відповідно до якого Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку площею 0,1651 га, яка знаходиться за адресою: м. Маріуполь, вул. Енгельса, 54-а у Жовтневому районі міста Маріуполя (кадастровий номер 1412336300:01:010:0160).

ОСОБА_2 п. 2.2. Договору, на земельній ділянці знаходиться (буде знаходитись) об'єкт нерухомого майна: нежитлова будівля, а також об'єкти інфраструктури згідно документації із землеустрою, що посвідчують право на земельну ділянку.

Пунктами 4.1.-4.3 цього Договору визначено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 2013 рік становить 1428,04 грн./кв.м. Горошова оцінка земель м. Маріуполя встановлена рішенням Маріупольської міської ради № 5/38-6108 від 15.12.2009 року, та посвідчується довідкою (витягом) встановленого зразка, що видається управлінням Держземагентства у м. Маріуполі. Орендна плата за землю (платіж) сплачується орендарем у грошовій формі в розмірі 3% від грошової оцінки земельної ділянки (за рік).

Отримавши інформацію відносно розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки, викладену відповідачем у листі від 22.02.2017 року № 0-5-0 32-24/105-17, позивач виявив, що у розрахунку відповідач використав коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки 2,5 - землі комерційного призначення. Крім того, витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 28.08.2013 року № 1230/2/2013 не відповідає вимогам Порядку проведення нормативної грошової оцінки земель, затвердженого спільним наказом Державного комітету по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики, Міністерства будівництва і ЖНГ № 18/15/21/11 від 27.01.2006 року та Додатку № 2 до розділу 4 Порядку.

У зв'язку із чим, ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом.

Відповідно до ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати на земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем та орендарем.

Відповідно до п.п. 4.5., 4.8. Договору оренди від 25.02.2014 року центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка населених пунктів та інших земель станом на 1 січня поточного року. У разі індексації грошової оцінки земель міста Маріуполя, орендар зобов'язаний вносити оренду плату у новому розмірі з дня індексації. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексу споживчих цін за попередній рік, який враховується при проведенні індексації нормативної грошової оцінки земель згідно з чинним законодавством.

Відповідно до ч.1 ст. 19 Земельного кодексу України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: землі сільськогосподарського призначення; землі житлової та громадської забудови; землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; землі оздоровчого призначення; землі рекреаційного призначення; землі історико-культурного призначення; землі лісогосподарського призначення; землі водного фонду; землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

У ст. 201 Земельного кодексу України передбачено, що грошова оцінка земельних ділянок визначається на рентній основі. Залежно від призначення та порядку проведення, грошова оцінка земельних ділянок може бути нормативною і експертною. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо.

ОСОБА_2 ч. 5 ст. 5 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться на підставі рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, а також може проводитися на підставі договору, який укладається заінтересованими особами в порядку статті 15 даного Закону.

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації» від 17.06.2004 року № 1808-IV технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок підлягає обов'язковій державній експертизі.

ОСОБА_2 положень ч. 1 ст. 23 Закону України «Про оцінку земель» технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.

Судом встановлено, що на підставі договору від 01.12.2008 року № 4264/2008, укладеного між Акціонерним товариством закритого типу територіального проектного інституту «Донбассгражданпроект» та Маріупольською міською радою, розроблено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Маріуполя, сел. Старий Крим, сел. Сартана, сел. Талаківка, сел. Гнутове.

ОСОБА_2 висновку державної експертизи землевпорядної документації від 07.12.2009 року № 1578-09 технічна документація пройшла експертизу та отримано висновок.

Рішенням Маріупольської міської ради від 15.12.2009 року № 5/38-3108 затверджено матеріали нормативної грошової оцінки земель міста Маріуполя, сел. Старий Крим, сел. Сартана, сел. Талаківка, сел. Гнутове. Додатком до Рішення затверджено середньозважені зональні коефіцієнти по адміністративним районам м. Маріуполя. Відповідно до якого базова вартість 1 кв.м земельної ділянки встановлена 125,20 грн./кв.м, яка зазначена станом на 2007 рік без урахування коефіцієнтів індексації за 2008 та 2009 роки.

Законом України «Про оцінку землі» визначаються правові засади проведення оцінки земель, професійної оціночної діяльності у сфері оцінки земель в Україні. ОСОБА_3 спрямований на регулювання відносин, пов'язаних з процесом оцінки земель, забезпечення проведення оцінки земель, з метою захисту законних інтересів держави та інших суб'єктів правовідносин у питаннях оцінки земель, інформаційного забезпечення оподаткування та ринку земель.

Відповідно до ст.ст. 13, 18, 20 зазначеного Закону нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі, зокрема, визначення розміру земельного податку, визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, визначення розміру державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.

Відповідно до ст. 23 Закону витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

У відповідності до Земельного кодексу України, Закону України "Про оцінку земель", Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.1995 року № 213 розроблено Порядок нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, який затверджений наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27.01.2006 року № 18/15/21/11, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05.04.2006 року за № 388/12262 (далі - Порядок).

Вказаний Порядок передбачає, що під час розрахунку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів ураховується коефіцієнт функціонального використання земель. Коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф) (додаток 1, табл. 1.1), ураховує відносну прибутковість видів економічної діяльності та становить для категорії земель за функцією використання, зокрема, такі коефіцієнти: землі комерційного використання - Кф = 2,5, інші землі - Кф = 0,5.

До складу категорії земель комерційного використання відносяться: землі торгівлі транспортними засобами та їх ремонту; землі оптової торгівлі і посередництва в торгівлі; землі роздрібної торгівлі побутовими товарами і їх ремонт; землі готелів та ресторанів; землі підприємств фінансового посередництва; землі підприємств страхування; землі підприємств, що здійснюють допоміжну діяльність у сфері фінансів та страхування; землі підприємств, що здійснюють операції з нерухомістю, здавання під найом та послуги юридичним особам; землі підприємств, що здійснюють діяльність у сфері інформатизації; землі підприємств, що здійснюють послуги, які надаються переважно юридичним особам; землі підприємств, що здійснюють індивідуальні послуги; землі підприємств, що здійснюють діяльність у сфері відпочинку та розваг (азартні ігри та ігри на гроші тощо).

Категорія інших земель включає у себе: землі насаджень загального та спеціального користування; землі кладовищ та крематоріїв; землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; землі оздоровчого та рекреаційного призначення; землі історико-культурного призначення; землі лісового господарства і пов'язані з ним послуги; з площею акваторії до 50 га включно; землі запасу та резервного фонду; землі, зайняті поточним та відведені під майбутнє будівництво.

Відповідно до пункту 3.2 Порядку населені пункти включають землі всіх категорій за основним цільовим призначенням, які розташовуються в їх адміністративних межах. Нормативна грошова оцінка населених пунктів для всіх категорій земель та земельних ділянок (за винятком сільськогосподарських угідь) визначається згідно з формулою, яка передбачена в пункті 3.3 Порядку, складовою якої, серед іншого, є коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки - Кф.

ОСОБА_2 п. 3.5 Порядку коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (додаток 1 до таблиці 1.1), ураховує відносну прибутковість видів економічної діяльності. Підставою для виділення частин земельної ділянки різного функціонального використання є виключно затверджені дані інвентаризації земельної ділянки та землеустрою.

Отже застосування коефіцієнту, який характеризує функціональне використання земельної ділянки - 2,5, відповідно до угоди сторін можливо було лише протягом року з моменту набрання договором оренди чинності.

Судом встановлено, що згідно договору дарування від 12.10.2012 року №2188 позивач є власником нежитлового приміщення по вул. Енгельса, 54-а в Жовтневому районі м. Маріуполя, що також підтверджується Витягом про державну реєстрацію прав від 16.10.2012 року № 35858612.

У зв'язку з переходом права власності на зазначене нерухоме майно, у 2012 році за клопотанням позивача було розроблено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право ОСОБА_1 на земельну ділянку площею 0,1651 га для експлуатації магазину, складу та офісу по вул. Енгельса, 54-а в Жовтневому районі м. Маріуполя.

В подальшому, рішенням Маріупольської міської ради від 18.06.2013 року № 6/28-3291 затверджено технічну документацію із землеустрою по складанню документів, підтверджуючих право на земельну ділянку (кадастровий номер 1412336300:01:010:0160) площею 0,1651 га, та передано ОСОБА_1 в оренду з розміром орендної плати на рівні 3% від його грошової оцінки для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, будівель ринкової інфраструктури (експлуатація магазину, складу та офісу).

ОСОБА_2 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права від 06.03.2014 року № 18712580 за громадянином ОСОБА_1 зареєстровано право оренди земельної ділянки площею 0,1651 га з цільовим призначенням - землі громадської забудови, роздрібної торгівлі та комерційних послуг. Реєстрація права оренди була проведена на підставі заяви ОСОБА_1 від 05.03.2014 року № 5707256.

ОСОБА_2 з Державного земельного кадастру від 04.05.2017 року № НВ-1402529582017, виданого щодо земельної ділянки з кадастровим номером 1412336300:01:010:0160, за адресою: вул. Енгельса, 54-а, м. Маріуполь, Донецька область, обліковується земельна ділянка з цільовим призначенням: роздрібна торгівлі та комерційні послуги, категорія земель: землі житлової та громадської забудови, вид використання: для експлуатації магазину, складу та офісу.

Відповідно до ст.286 Податкового кодексу України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.

Враховуючи встановлені обставини та докази, що містяться в матеріалах справи, суд приходить до висновку, що відповідач правомірно при розрахунку вартості нормативної грошової оцінки використав коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки 2,5 - землі комерційного призначення.

Крім того, згідно п. 4.9. Договору оренди від 25.02.2014 року розмір орендної плати переглядається щорічно у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; збільшення розміру грошової оцінки земельної ділянки; зміни розміру земельного податку (орендної плати), підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами передбаченими діючим законодавством, які розробляються за рахунок Орендаря; внесення змін до чинного законодавства України з питань регулювання правовідносин в сфері оренди земельних ділянок.

Відповідно до п.11.1 Договору, зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін, відповідно до ст.654 Цивільного кодексу України у такій самій формі, що і договір.

Між тим, на час розгляду даної справи зміни до договору оренди земельної ділянки в установленому Законом порядку не внесено, а рішення Маріупольської міської ради від 18.06.2013 року № 6/28-3291 не скасовано та є діючим. Відтак, відповідач надаючи витяг із визначенням з 2013 року спірного коефіцієнту - 2,5 діяв у межах наданих повноважень.

Відповідно до ч. 1 ст. 69 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

В силу приписів ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (ч. 2 ст. 71 КАС України).

Так, позивачем в ході розгляду справи не доведено обставини на яких ґрунтуються його позовні вимоги, у той час коли, відповідачем доводи останнього спростовано.

За таких обставин, відсутні підстави для задоволення адміністративного позову в цілому.

Керуючись ст. ст. 69-71,160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

постановив:

В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, її вступна та резолютивна частина проголошені у судовому засіданні.

Повний текст постанови виготовлено 10.07.2017 року.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд в порядку, визначеному ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч. 4 ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Молочна І. С.