Рішення від 17.11.2009 по справі 5633-2009

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к.

РІШЕННЯ

Іменем України

17.11.2009Справа №2-3/5633-2009

за позовом Орендного підприємства "Виробничо-технічний комбінат об'єднання "Кримсервіс", м. Сімферополь (м. Сімферополь, вул. Дерюгіної,15)

до відповідача Фонду майна АРК, м. Сімферополь (м. Сімферополь, вул. Севастопольська,17)

про спонукання до виконання певних дій

Суддя ГС АР Крим Соколова І.О.

ПРЕДСТАВНИКИ:

Від позивача - представник Яг'яєва А.З. за дор. від 05.08.09р.

Від відповідача - представник Амєтов С.Д. за дор. від 29.12.08р.

Обставини справи: Позивач - ОП "Виробничо-технічний комбінат об'єднання "Кримсервіс", м. Сімферополь звернувся до Господарського суду АР Крим із позовом до відповідача - Фонду майна АРК, м. Сімферополь про спонукання внести зміни до договору оренди державного майна від 24.10.1990р. шляхом укладення додаткової угоди в редакції позивача.

До дня слухання справи від позивача - Орендного підприємства "Виробничо-технічний комбінат об'єднання "Кримсервіс", м. Сімферополь надійшли заперечення від 16.11.09р. на відзив відповідача.

Також позивач надав суду письмові пояснення по справі від 17.11.09р.

Крім того, в судовому засіданні представник відповідача надав суду договір купівлі - продажу майна, що належить АР Крим, від 25.11.2008 р.

Зазначені документи були залучені судом до матеріалів справи.

У судовому засіданні 17.11.09 р. представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просить їх задовольнити.

Свої вимоги про необхідність внесення змін до договору оренди державного майна від 24.10.90 р. позивач обґрунтовує небажанням Фонду майна АРК виступати правонаступником орендодавця по цьому договору.

Представник відповідача заперечує проти задоволення позову на підставах, викладених у відзиві від 02.11.09р. При цьому, у відзиві на позов та у судовому засіданні відповідач звертав увагу суду на те, що у Фонду майна АРК відсутня інформація про приведення статутних документів позивача у відповідність із чинним законодавством, а тому у Фонду не має законних підстав для укладання з позивачем додаткової угоди до договору оренди від 24.10.90 р.

Але, відповідач не заперечує того факту, що майно, яке з 1991р. знаходиться в орендному користуванні позивача на підставі договору оренди майна, є власністю АР Крим.

Розглянувши матеріали справи, додатково представлені документи, заслухавши пояснення представників сторін, суд, -

встановив:

12.10.1990 р. трудовий колектив виробничо - технічного комбінату, у порядку реалізації своїх прав, наданих Законом СССР «Про власність в СССР», а також Основами законодавства СССР та союзних республік про оренду, створив у встановленому порядку організацію орендаторів.

На підставі рішення виконкома Київської районної ради м. Сімферополя № 210/1 від 14.05.91 р. була проведена реєстрація орендного підприємства «ВТК Об'єднання «Кримсервіс» та її статуту ( а.с. 19-26).

Згідно довідки ГУ статистики в АРК АА №231913 від 15.10.09 р. орендне підприємство «ВТК Об'єднання «Кримсервіс» значиться в Єдиному державному реєстрі ЄДРПОУ зі статусом юридичної особи ( а.с. 17).

15.01.1991 р. відповідно до рішення державного арбітражу Кримської області (справа № 42/ІІ-3), Кримське обласне управління побутового обслуговування населення, м. Сімферополь було зобов'язано укласти з організацією орендарів - Виробничо-технічним комбінатом договір оренди державного майна, розташованого за адресою: м.Сімферополь, вул.Ж.Дерюгіної, 15 (договір оренди від 24.10.1990р) ( а.с. 10-14).

Відповідно до умов цього договору, в оренду позивачу було передано все майно «Виробниче - технічного комбінату» Облпобутуправління Кримської області, яке розташоване за адресою: м.Сімферополь, вул.Ж.Дерюгіної, 15.

В процесі приватизації частини майна цього цілісного майнового комплексу відповідачем із користування орендаря - ОП "Виробничо-технічний комбінат об'єднання "Кримсервіс", м. Сімферополь.

За час користування майном орендарем, з метою найбільш ефективного ведення господарської діяльності, керуючись ст.18 «Основ законодавства Союзу РСР і союзних республік про оренду», п.3 Указу Президії Верховної Ради СРСР «Про оренду і орендні відносини в СРСР», у січні 1991 року за рахунок власних коштів було розпочато будівництво виробничих об'єктів нерухомості.

Право орендаря на будівництво цих об'єктів було передбачено діючим на той період часу законодавством, а саме:

Пунктом 1 статті 18 «Основ законодавства Союзу РСР і союзних республік про оренду» (Закон Верховної Ради СРСР від 23.11.1989 № 810-1) орендному підприємству було надане право самостійно вносити зміни до складу орендованого майна, проводити реконструкцію, розширення, технічне переозброєння, які збільшують його вартість, якщо інше не було передбачено договором оренди.

Згідно п.3 Указу Президії Верховної Ради СРСР «Про оренду і орендні відносини в СРСР» від 07.04.1989 № 10277-ХІ при оренді майна підприємства в цілому орендар мав право на відшкодування витрат, зроблених ним на поліпшення орендованого майна, незалежно від дозволу орендодавця на таке поліпшення, якщо інше не передбачено законом або договором.

Відповідно до ст.16 Основи законодавства Союзу РСР і союзних республік про оренду (Закон СРСР від 23.11.89 № 810-1) трудовий колектив державного підприємства (об'єднання) або структурної одиниці об'єднання (далі - державного підприємства) має право утворити організацію орендарів як самостійну юридичну особу для створення на її основі орендного підприємства. Організація орендарів спільно з профспілковим комітетом розробляє проект договору оренди і надсилає його державному органові, уповноваженому власником здавати в оренду державні підприємства. Цей орган зобов'язаний розглянути проект договору у тридцятиденний строк з дня його одержання. Розбіжності, які виникають при укладенні договору оренди, в тому числі пов'язані з необґрунтованою відмовою від здачі цього підприємства в оренду і простроченням розгляду пропозиції, розглядаються державним арбітражем. Після підписання договору організація орендарів приймає у встановленому порядку майно підприємства і набуває статусу орендного підприємства. Орендне підприємство діє на підставі статуту, що затверджується загальними зборами (конференцією) його трудового колективу. Орендне підприємство набуває прав юридичної особи з дня його державної реєстрації у виконавчому комітеті районної, міської, районної в місті Ради народних депутатів за місцезнаходженням орендного підприємства. Орендне підприємство стає правонаступником майнових прав та обов'язків державного підприємства, взятого ним в оренду, в тому числі і його прав користування землею та іншими природними ресурсами.

Згідно п.4 ст.16 Основ законодавства Союзу РСР і союзних республік про оренду (Закон СРСР від 23.11.89 № 810-1) орендне підприємство - позивач по дійсній справі став правонаступником майнових прав та обов'язків державного підприємства та державного майна, яке було взято ним в оренду, в тому числі прав користування землею та іншими природними ресурсами.

Судом встановлено, що у наступний час земельна ділянка, на якій розташоване орендоване майно, знаходиться у користуванні Орендного підприємства Виробничо-технічний комбінат об'єднання «Кримсервіс». Ця земельна ділянка та право користування нею не відчужувалася третім особам та будь - яким органам влади Автономної Республіці Крим та органам місцевого самоврядування.

Із матеріалів справи вбачається, що 14.07.09 р. позивач спрямував на адресу Фонду майна АРК проект додаткової угоди до договору оренди від 24.10.90 р. Зокрема, позивач просив доповнити умови вказаного договору в частині визнання орендодавцем Фонд майна АРК, а також внести доповнення до пунктів 1.1, 1.2., 1.3, 2.3., 3.4., 7,9 договору.

Необхідність внесенні до договору оренди додаткових умов позивач обґрунтовував тим, що у 2008 році Фонд майна АРК здійснив приватизацію частини об'єктів, які знаходились у складі майна, наданого в оренду ОП «ВТК «Кримсервіс» на підставі договору оренди від 24.10.90 р., а саме об'єктів, які знаходились за адресою: М.Сімферополь, вул.Ж.Дерюгіної 15.

Після здійсненої приватизації частки майна, яка належала АРК та знаходилась в орендному користуванні позивача, виникла необхідність вилучення цього майна із складу орендованого майна позивача.

У зв'язку з наведеним, позивач вважав, що Фонд майна АРК повинен виступати правонаступником орендодавця по договору оренди від 24.10.90 р., а тому і звернувся до відповідача з пропозицією про внесення змін до договору оренди шляхом укладання додаткової угоди ( а.с. 15).

Фонд майна АРК своїм листом від 30.07.09 р. повідомив позивача, що укладений 24.10.90 р. договір оренди до наступного часу не приведений у відповідності з вимогами ЗУ «Про оренду майна державних підприємств та організацій» та Фонд майна АРК не виступав правонаступником по цьому договору оренди.

Крим того, відповідач звертав увагу позивача на те, що у нього відсутня інформація про приведення ОП Виробничо-технічний комбінат об'єднання «Кримсервіс» його установчих документів у відповідність з діючим законодавством.

На цих підставах Фонд майна АРК відмовив позивачу у внесенні змін до договору оренди від 24.10.90 р.

Як було встановлено судом, спірний договір оренди державного майна від 24.10.90 р. був укладений у відповідності з вимогами діючого на той час законодавства Союзу РСР та союзних Республік про оренду (Закон СРСР від 23.11.89 р. № 810-1).

До наступного часу вказаний договір не визнаний недійсним, а тому є діючим.

На думку суду, визначення строку продовження дії договору, з урахуванням вимог ч.2 ст.17 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», а також змін інших умов договору оренди від 24.10.1990 р. та приведення їх у відповідність до норм діючого законодавства, є цілком законним та обгрунтованим способом захисту прав позивача.

Як було вказане вище, у 2008 році Фонд майна Автономної Республіки Крим здійснив приватизацію частини об'єктів, які знаходились за адресою: м.Сімферополь, вул.Ж.Дерюгіної 15, та входили до складу майна, переданого в оренду ОП Виробничо-технічний комбінат об'єднання «Кримсервіс» за договором оренди від 24.10.1990 р.

Відповідно до договору купівлі - продажу майна від 25.11.08 р., що належить АРК, а саме будівель та споруд колишнього ДКВО «Побутсервіс», переданого у користування за договором оренди виробничому кооперативу «Скіф-88», розташованих за адресою: м. Сімферополь, вул. Дерюгіної Ж., 15, були придбані покупцем - Виробничим кооперативом «Скіф - 88» ( а.с. 58-63).

У відповідності зі ст. 188 Господарського кодексу України, сторона, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.

Частиною 3 ст. 188 ГК України встановлено, що сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.

Згідно ч.4 ст.188 ГК України у разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) доктор) або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Відповідно до ст.16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: примусове виконання обов'язку в натурі; зміна правовідношення.

У зв'язку з викладеним, суд, дійшов висновку про те, що вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Задовольняючи позов ОП «ВТК «Кримсервіс», суд, по - перше, виходить з того, що частина державного майна, яка у наступний час знаходиться в орендному користуванні позивача, повинна мати належного орендодавця, яким і є Фонд майна АРК у відповідності з діючим законодавством.

По - друге, суд приймає до уваги, що позивач набув права оренди державного майна на законних підставах, у відповідності рішення суду та діючого на той час законодавства, а тому внесення позивачем в договір оренди від 24.10.90 р. додаткових умов, є цілком законними, та обґрунтованими.

Разом з тим, суд не може прийняти до уваги заперечення відповідача стосовно того, що Фонд майна АРК не є правонаступником договору оренди у зв'язку з тим, що статутні документи позивача не приведені відповідно до норм діючого законодавства.

Дійсно Рада міністрів Автономної Республіки Крим пунктом 3 Постанови «Про управління майном» від 13.07.99 № 266 (зі змінами та доповненнями), на яку посилається відповідач, затвердила перелік підприємств, організацій, установ, установчі документи яких підлягають приведенню у відповідність із діючим законодавством (додаток № 13).

У цей перелік у додатку № 13 було включено і Орендне підприємство виробниче-технічний комбінат «Кримсервіс», яке зареєстроване 14.05.1991 р. на підставі рішення виконкому Сімферопольської міської ради № 210/1 та було віднесене до сфери управління Міністерства споживчого ринку і зовнішньої торгівлі АРК.

Але, пункти 1-5, 7 Постанови Ради міністрів Автономної Республіки Крим від 13 липня 1999 року № 266 "Про управління майном" втратили чинність на підставі постанови Ради міністрів Автономної Республіки Крим «Про управління майном» від 24.04.2007 № 240.

Крим того, суд вважає, що відповідач своїми діями відносно приватизації частини орендованого позивачем майна у 2008 році фактично підтвердив своє правонаступництво у якості орендодавця за договором оренди від 24.10.90 р.

Крим того, суд приймає до уваги, що Фонд майна АРК у якості орендодавця, не позбавлений права в подальшому привести умови вказаного договору оренди у відповідності до норм діючого законодавства у встановленому порядку.

З урахуванням викладеного, суд вважає, що позовні вимоги ОП виробниче-технічний комбінат «Кримсервіс» підлягають задоволенню.

Вступна та резолютивна частини рішення оголошені в засіданні суду в присутності представників сторін 17.11.2009 р.

З обліком викладеного, керуючись, ст. ст. 82-84 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРIШИВ:

Позовні вимоги ОП "Виробничо-технічний комбінат об'єднання "Кримсервіс", м. Сімферополь задовольнити.

Зобов'язати Фонд майна АРК ( м. Сімферополь, вул. Севастопольська, 17) внести зміни до договору оренди державного майна від 24.10.1990 р., укладеного між Обласним управлінням побутового обслуговування населення та організацією орендарів Виробничо - технічного комбінату шляхом укладення додаткової угоди наступного змісту:

Додаткова угода

до договору оренди майна від 24.10.1990р..

укладеного між Обласним управлінням побутового обслуговування населення

і виробничо-технічним комбінатом

Фонд майна Автономної Республіки Крим і Орендне підприємство Виробничо-технічний комбінат об'єднання «Кримсервіс» як правонаступники сторін договору прийшли до угоди про внесення наступних змін і доповнень у договір оренди майна від 24.10.1990р., укладеного між Обласним управлінням побутового обслуговування населення і організацією орендарів Виробничо-технічного комбінату (далі Договір):

Преамбулу Договору доповнити наступними абатами:

«Керуючись постановою Кабінету Міністрів України «Про розмежування державного майна України між загальнодержавною власністю і власністю Республіки Крим» від 14.04.1994р. № 238 Фонд майна Автономної Республіки Крим є

орендодавцем за договором оренди майна від 24.10.1990р.. укладеного між Кримським обласним управлінням побутового обслуговування населення і організацією орендарів виробничо-технічним комбінатом, як правонаступник у частині майна Кримського обласного управління побутового обслуговування населення.

Орендне підприємство Виробничо-технічний комбінат об'єднання «Кримсервіс» на підставі рішення Державного арбітражу Кримської області в справі 42/П-З і рішення Виконкому Сімферопольської міської ради від 14.05.1991р. № 210/1 є орендарем за договором оренди майна від 24.10.1990р., укладеним між Кримським обласним управлінням побутового обслуговування населення і організацією орендарів виробничо-технічного комбінату, як правонаступник організації орендарів Виробничо-технічний комбінат.»

Пункт 1.1. Договору доповнити наступним абзацам:

«Установити, що з моменту укладення цієї додаткової угоди до складу орендованого майна входять наступні будинки і спорудження: нежитлові одноповерхові споруди літ.Ж. літ.Є, літ.Г. літ.Д, літ.К. літ.Л. двоповерхова споруда літ.З, технічні спорудження літ.№6, літ.№7, літ.№9, два газони, яки прилягають до літерів Г, Є, Ж, розташованих за адресою М.Сімферополь, вул.Ж.Дерюгиної, 15.»

Пункт 1.2. Поговору доповнити наступним абзацом:

«Вважати погодженим орендодавцем будівництво орендарем за рахунок власних коштів не прийнятих до експлуатації об'єктів нерухомості.»

Пункт 1,3. Договору доповнити наступним абзацом:

«Найменування орендаря; Орендне підприємство Виробничо-технічний комбінат об'єднання «Кримсервіс».

Пункт 2.3. Договору викласти в наступній редакції:

«Орендар набуває право користування земельною ділянкою у порядку ст.796 ЦК України.»

Пункт 3.4. Договору викласти в наступній редакції:

«Амортизаційні відрахування на орендоване майно нараховуються й використовуються відповідно до діючого законодавства.»

Пункт 3.4. Договору викласти в наступній редакції:

«Усі спори між сторонами договору вирішуються шляхом переговорів. У випадку недосягнення угоди спір розглядається у господарському суді.»

Пункт7. Договору доповнити наступним абзацом:

«Термін дії цього договору продовженій до 30 квітня 2020 року.»

Пункт 9. Договору викласти в наступній редакції:

Орендодавець: Орендар:

Фонд майна Автономної Республіки Орендне підприємство Виробничо-

Крим технічний комбінат об'єднання

«Кримсервіс»

м. Сімферополь, вул. Севастопольська, 17 м. Сімферополь, вул. Ж.Дерюгіної,15

___________________________________ ________________________________

Ця додаткова угода є невід'ємною частиною договору оренди майна від 24.10.1990 р., укладеного між Кримським обласним управлінням побутового обслуговування населення і організацією орендарів Виробничо - технічного комбінату.

Правонаступник Орендодавця: Правонаступник Орендаря:

Фонд майна Автономної Республіки Орендне підприємство Виробничо-

Крим технічний комбінат об'єднання

«Кримсервіс»

м. Сімферополь, вул. Севастопольська, 17 м. Сімферополь, вул. Ж.Дерюгіної,15

___________________________________ _________________________________

У випадку ухилення Фондом майна АРК від укладення з позивачем додаткової угоди до договору оренди державного майна від 24.10.1990 р. у десятиденний термін після набрання вказаного рішення законної сили, вважати додаткову угоду укладеною, а договір оренди майна від 24.10.1990 р. зміненим з урахуванням редакції додаткової угоди ОП ВТК «Кримсервіс».

Рішення оформлене згідно зі ст.84 ГПК України та підписане 19.11.2009 року.

Суддя Господарського суду

Автономної Республіки Крим Соколова І.А.