Постанова від 10.07.2017 по справі 283/808/17

Справа № 283/808/17

провадження № 2-а/283/50/2017

П О С Т А Н ОВ А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 липня 2017 року Малинський районний суд Житомирської області в складі: під головуванням - судді Ярмоленка В.В., з секретарем судових засідань ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Малина адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнанання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач в обґрунтування заявлених позовних вимог зазначила, що 15.03.2017 року звернулася до УПФУ в Малинському районі (з 04.04.2017 року - Коростенське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області) із заявою про призначення їй пенсії зі зменшенням пенсійного віку на 5 років на підставі ст. 55 Закону «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» як особі, яка постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю у 1986-1992 роках та є потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи.

20.03.2017 року листом №1944/03 відповідач відмовив ОСОБА_2 в призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку з тієї підстави, що посвідчення потерпілого 4 категорії серії В-1 №172415 від 21.12.1992 року видано Малинською райдержадміністрацією, а не обласною державною адміністрацією.

Просила визнати відмову УПФУ в Малинському районі в призначенні їй пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на 5 років протиправною та зобов'язати відповідача призначити їй пенсію за віком на умовах визначених нормою статті 55 зазначеного Закону, оскільки обмежується її право на призначення пенсії на пільгових умовах, зазначивши, що її статус та посвідчення ніким не оспорювалось та підтверджується записами у трудовій книжці.

Позивач в судове засідання не з'явилася, її представник, адвокат ОСОБА_3 подав заяву про розгляду справи без їх участі, заявлений позов підтримали в повному обсязі з підстав зазначених в ньому та просили його задовольнити.

Відповідач в судове засідання свого представника не направив, подав клопотання в якому просив розгляд справи проводити без їх участі, позовні вимоги не визнав, про що надав заперечення на позовну заяву, в якому просить відмовити в задоволенні позову. Посилається на те, що посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи є основним документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та надає право на користування пільгами та компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи " та відповідно до ст. 65 Закону має бути видане обласними державними адміністраціями, а не районними, тобто надане посвідчення видане неуповноваженим на те органом, що суперечить вимогам ст. 65 Закону та п. 10 Порядку видачі посвідчень та не дає право на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку.

Дослідивши письмові матеріали справи, суд приходить до висновку про можливість ухвалити рішення на підставі наявних у справі доказів та вважає позов таким, що підлягає до задоволення.

Встановлено, що позивач, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 26.04.1986 року по даний час проживає в ІНФОРМАЦІЯ_2, а з 02.01.1984 року по 16.06.2004 року працювала на Малинській швейній фабриці (а.с. 13-14). Даний населений пункт, згідно Переліку населених пунктів, віднесені до зони посиленого радіоекологічного контролю забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 106 від 23.07.1991 року.

Крім того, позивач 21.12.1992 року отримала посвідчення громадянина, яка постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю серія В-1 №172415 (категорія 4), посвідчення є чинним і вказує на те, що позивач згідно ч.4 ст.14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року №51, станом на 01.01.1993 проживала або відпрацювала у зоні посиленого радіоекологічного контролю не менше чотирьох років.

Відповідно до ст. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року «Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», іншими актами законодавства.

Відповідно до абзацу 1 статті 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій.

Згідно пункту 2 ч. 3 статті 55 зазначеного Закону особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні гарантованого добровільного відселення за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 3 років, мають право на зниження пенсійного віку на З роки та додатково на 1 рік за 2 роки проживання або роботи, але не більше 6 років.

Особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіоекологічного контролю за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років, мають право на зниження пенсійного віку на 2 роки та додатково на 1 рік за 3 роки проживання або роботи, але не більше 5 років.

При цьому, початкова величина зниження пенсійного віку встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначеній зоні з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період.

Статтею 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Належність позивача до особи потерпілої від Чорнобильської катастрофи 4 категорії ніким не оспорювалась. Відповідач доказів визнання зазначеного посвідчення недійсним або про його відкликання, суду не надав, а тому посвідчення є чинним, а відтак, позивач має право на користування пільгами, встановленими зазначеним Законом.

Крім того, суд вважає недоречним перекладання відповідальності на особу позивача недоліків Держави при видачі посвідчення іншим її органом, ніж це передбачалось Постановою КМУ.

Таким чином, пенсія за віком має бути призначена ОСОБА_2 з дня, що настає за днем досягнення нею пенсійного віку, тобто з 05.04.2017 року.

Керуючись ст. ст. 9, 11, 71, 94, 160-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_2 до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області - задовольнити.

Визнати протиправною відмову Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в призначенні ОСОБА_2 пенсії за віком на умовах, визначених нормою ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із зниженням пенсійного віку на п'ять років, як особі, яка постійно проживала у зоні посиленого радіоекологічного контролю і станом на 1 січня 1993 року прожила у цій зоні не менше чотирьох років.

Зобов'язати Коростенське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити ОСОБА_2 з 05 квітня 2017 року пенсію за віком на умовах, визначених нормою статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, на п'ять років, як особі, яка постійно проживала у зоні посиленого радіоекологічного контролю і станом на 1 січня 1993 року прожила у цій зоні не менше чотирьох років.

Стягнути з Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_2 сплачений нею судовий збір в розмірі 640,00 гривень.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Малинський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: