Постанова від 13.07.2010 по справі 44307/09/2070

Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

13 липня 2010 р. № 2-а- 44307/09/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Мар'єнко Л.М.,

при секретарі судового засідання - Макогон Н.О.,

за участю сторін:

представника позивача - ОСОБА_1,

представника позивача - ОСОБА_2,

представника відповідача - ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Приватно-орендного сільськогосподарського підприємства "Рояківка"

до Красноградської міжрайонної державної податкової інспекції в Харківській області

про визнання недійсними рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій № НОМЕР_1 від 01.10.2009 р., № НОМЕР_2 від 01.10.2009 р.,

ВСТАНОВИВ:

Приватно-орендне сільськогосподарське підприємство "Рояківка" звернулося до суду з позовом, в якому після уточнення позовних вимог просили визнати недійсним рішення Красноградської міжрайонної державної податкової інспекції в Харківській області № НОМЕР_1 від 01.10.2009 р. та № НОМЕР_2 від 01.10.2009 р. в частині накладення штрафної санкції за порушення вимог закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", зазначивши, що 09 вересня 2009 року проведені перевірки Приватно-орендного сільськогосподарського підприємства "Рояківка" та оформлення їх результатів ДПС здійснені з порушеннями вимог чинних нормативних актів України, а саме порушено вимоги Постановляння Кабінету Міністрів України № 502 від 21 травня 2009 року "Про тимчасові обмеження щодо здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності на період до 31 грудня 2010 року", яке вводить мораторій на проведення планових перевірок контролюючими органами суб'єктів підприємницької діяльності; порушено ст.11-1 ОСОБА_4 України "Про державну податкову службу в Україні", щодо направлення не пізніше, ніж за 10 днів до дня проведення вказаної перевірки письмового повідомлення про дату початку і закінчення її проведення, при цьому жодного повідомлення про майбутню перевірку ПОСП «Рояківка»не отримувало, порушено ст.11-2 ОСОБА_4 України «Про державну податкову службу в Україні», якою закріплено умови допуску службових осіб ДПС до проведення планових і позапланових виїзних перевірок. Також порушено ч. 7 ст. 5 ОСОБА_4 України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». Heнадання цих документів платникові податків або їх надання з порушенням вимог, встановлених частиною першої цієї статті, є підставою для недопущення посадових осіб органу державної податкової служби до проведення планової або позапланової виїзної перевірки. Позивач вважав, що проведена перевірка без повідомлення керівника, у присутності неуповноважених на це осіб - продавця магазину та працівника хімчистки, без відповідної відмітки в журналі реєстрації перевірок Приватно-орендного сільськогосподарського підприємства "Рояківка", співробітниками ДПА являється незаконною. Співробітники ДПА не відреагували та залишили без уваги заяву працівника хімчистки в тім, що один з двох касових апаратів, що знаходяться у приміщенні хімчистки, належить ВАТ «М.С.Л.». Співробітники ДПА також відмовились прийняти та перевірити у продавця магазину документи, які підтверджували відповідність товару в магазині. Направлення на перевірку були вручені позивачу тільки 02 жовтня 2009 року разом з актами перевірки та рішеннями № НОМЕР_1 та № НОМЕР_2 від 01.10.2009р. про стягнення штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 2980 грн. 00 коп. та 4069 грн. 70 коп. за порушення ОСОБА_4 України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".

Відповідач заперечував проти позову, від представника відповідача ОСОБА_3 до суду надійшли письмові заперечення, в яких зазначили, що 10.09.2009 p., згідно плану проведення перевірок за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового o6iгy на вересень 2009 року, на підставі п. 2 ст. 11 ОСОБА_4 України "Про державну податкову службу в України" та направлень на перевірку № 11267, № 11266 від 07.05.2008 року працівниками відділу оперативного контролю управління контрольно-перевірочної роботи ДПА у Харківській області було здійснено перевірку ПП ПОСП "Рояківка" з питань дотримання вимог ОСОБА_4 України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності", "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", а також постанови Правління Національного банку України від 15.12.2004 р. № 637 "Про затвердження положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні". Перевірки з питань здійснення контролю за дотриманням суб'єктами господарювання встановленого порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання o6iгy готівки, наявності торгових патентів i ліцензій проводяться відповідно до повноважень органів державної податкової служби, визначених ОСОБА_4 України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.90 р. N 509. Зокрема, пунктом 2 ст. 11 цього ОСОБА_4 встановлено, що органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону. Статтею 11-1 ОСОБА_4 України "Про державну податкову службу в Україні" визначені підстави та порядок проведення планових та позапланових виїзних перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування i сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), ці норми не поширюються на перевірки щодо контролю за дотриманням вимог ОСОБА_4 України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», який регулює питання порядку проведення розрахунків і не відноситься до законодавства з питань оподаткування. При здійсненні контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), органи державної податкової служби керуються вимогами ОСОБА_4 України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», яким контроль за проведенням готівкових розрахунків покладено на органи державної податкової служби, статтею 11 ОСОБА_4 України "Про державну податкову службу в Україні", в частині дотримання умов допуску посадових oci6 органів державної податкової служби до проведення планових та позапланових перевірок та чинними наказами Державної податкової адміністрації України. Так, згідно підпункту 3.1 пункту 3 Методичних рекомендації щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок платників податків, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 27.05.2008 N 355, працівниками органів ДПС відповідно до щомісячних планів органу ДПС здійснюються планові перевірки щодо контролю за здійсненням суб'єктами господарювання розрахункових операцій у готівковій та/або безготівковій формі, а також операцій купівлі-продажу іноземної валюти (далі - розрахункові операції) та касових операцій, а також наявністю свідоцтв про державну реєстрацію, патентів і ліцензій та позапланові перевірки у випадках, передбачених законодавством. За результатами проведеної перевірки складається акт. Форма акта перевірки наведена у Додатку 1 до Методичних рекомендацій щодо оформлення матеріалів перевірок за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, затверджених" наказом ДПА України від 12.08.2008 N 534. Зазначення у позовній заяві, що у податкової інспекції не було передбачених законом підстав для визначення податкових зобов'язань не відповідають фактичним обставинам справи, так як податковою не визначено зобов'язання зі сплати податків а направлено рішення про застосування штрафних санкцій. Щодо рішення № НОМЕР_2, в ході перевірки 10.09.2009 р. був складений акт перевірки № 8187/20/40/23/31440 щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності та застосовано фінансову санкцію в сумі 4069,70 грн. за виявлені порушення, а саме: перевіркою встановлено проведення розрахункових операцій без використання режиму попереднього програмування найменування товару, при покупці 2 пляшок пива “Чернігівське світле” (0,5л) у розрахунковому документі вказано “пиво”, при покупці цигарок “Бонд стріт” зазначено “Бонд”, при покупці “Сухариків клінських з кокосом”, зазначено “Сухарики”, при покупці “Чіпсів картопляних з салямі” у розрахунковому документі зазначено “чіпси”. Також, в ході перевірки встановлена невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі, зазначеній в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, яка складає 19.00 грн. та незабезпечення щоденного друкування фіскальних звітних чеків 2 - звітів, а саме: звіт за 20.06.09 був роздрукований 22.06.09 об 18 годині 18 хвилин за № 01702 та 2 - звіт за 20.06.2009р. був роздрукований 07.07.09 об 1 годині 10 хвилин за № 01714. Крім цього, в ході перевірки встановлено неведення обліку товарів за місцем реалізації та зберігання (згідно з додатком до акту перевірки № 3) на загальну суму 1 604,85 грн. Вищезазначене є порушенням пунктів 9, 11, 12 та 13 статті З ОСОБА_4 України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг". Опис готівкових коштів, що знаходиться на місці проведення розрахунків та належать ПОСП “Рояківка”, був складений власноручно та підписаний продавцем ОСОБА_5 ОСОБА_3 перевірки був підписаний продавцем ОСОБА_5 без зауважень та заперечень. За результатами розгляду матеріалів перевірки Красноградською МДПІ рішенням від 1 жовтня 2009 року № НОМЕР_2 було зобов'язано ПОСП “Рояківка” сплатити фінансові санкції у загальному розмірі 4 069,7 грн., а саме: 95,00 грн. (19,00 грн. * 5) - п'ятикратний розмір суми, на яку виявлено невідповідність, 85,00 грн. - за проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій без використання режиму переднього програмування найменування товарів; 3 209,7 грн. (1 604,85 грн. * 2) - за неведення обліку товарів за місцем реалізації та зберігання; 680,00 грн. (340,00 грн. * 2) - за невиконання щоденного друку фіскальних звітних чеків. Щодо рішення про застосування фінансових санкцій від 1 жовтня 2009 року НОМЕР_1, то як вбачається із матеріалів перевірки на підставі направлення від 09.09.2009 № 10487. терміном дії до 18.09.2009, фахівцями ДПА у Харківській області була проведена перевірка хімчистки, розташованої за адресою: Харківська область, смт. Кегичівка. вул. Калініна. 1, що належить ПОСП “Рояківка”, з питань дотримання суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності патентів і ліцензій проведення розрахункових операцій (акт від 10.09.2009 № 8188/20/40 23 31440805). Як свідчать матеріали справи, РРО Міпі 500.02 МЕ (заводський № ПБ 57012629, фіскальний № НОМЕР_3), який використовувався для проведення розрахункових операцій, зареєстрований на ПОСП “Рояківка”. Перевірка була проведена в присутності завідуючої ОСОБА_6 Перевіркою встановлена невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі, зазначеній в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, яка складає 460,00 грн. та встановлено незабезпечення зберігання 2 - звітів в КОРО за №№ 1239 та 1309. Вищезазначене є порушенням пунктів 9 та 13 статті 3 ОСОБА_4 України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг'". Опис готівкових коштів, що знаходяться на місці проведення розрахунків та належать ПОСП Рояківка”, був складений власноручно та підписаний продавцем завідуючою ОСОБА_6 За результатами розгляду матеріалів перевірки Красноградською МДПІ рішенням від 1 жовтня 2009 року № НОМЕР_1 було зобов'язано ПОСП “Рояківка” сплатити п'ятикратний розмір суми, на яку виявлено невідповідність. 680,00 грн. (340,00 грн. * 2) - за незберігання в книзі обліку розрахункових операцій фіскальних звітних чеків.

Представники позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2 у судовому засіданні підтримали позовні вимоги, просили їх задовольнити, посилаючись на наведені у позові обставини.

Представник відповідача ОСОБА_3 у судовому засіданні заперечувала проти задоволення позову в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені у запереченнях проти позову.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступні обставини.

Згідно свідоцтва ОСОБА_2 А00 № 699411 про державну реєстрацію юридичної особи, ПОСП “Рояківка” зареєстроване Кегичівською районною державною адміністрацією Харківської області 11.02.2002 року, номер запису про включення відомостей про юридичну особу до ЄДР 1 461 120 0000 000132. Місцезнаходженням ПОСП “Рояківка”, згідно свідоцтва, є с. Рояківка, Кегичівського району, Харківської області (а.с. 17).

Згідно Довідки АБ № 124628 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України видами діяльності ПОСП «Рояківка»за КВЕД є , зокрема, надання послуг перукарнями та салонами краси (а.с. 13), згідно Довідки АБ № 124632 -роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах з перевагою продовольчого асортименту, здавання в оренду власного нерухомого майна (а.с. 16).

Відповідно до направлень № 10487 та № 10484 від 09.09.2009 р. Державної податкової адміністрації у Харківській області, виданих на підставі п. 2 ст. 11 ОСОБА_4 України “Про державну податкову службу в Україні” від 4 грудня 1990 № 509-ХІІ, із змінами та доповненнями, та плану перевірок за здійсненням суб'єктами підприємницької діяльності розрахункових операцій у сфері готівкового обігу з метою здійснення контролю за додержанням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), наявністю свідоцтв про державну реєстрацію, торгових патентів та ліцензій доручено працівникам ДПА у Харківській області провести з 10 по 18 вересня 2009 р. планову перевірку хімчистки ПОСП «Рояківка»за адресою: смт. Кегичівка, вул. Калініна, 1, та магазину ПОСП «Рояківка»за адресою: Кегичівський район, с. Рояківка, вул. Шевченка, 69, з питань дотримання вимог ОСОБА_4 України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР, “Про патентування деяких видів підприємницької діяльності” від 23.03.1996 року № 98/96 -ВР, “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” від 19.12.1995 року № 481, постанови Правління Національного банку України “Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні” від 15 грудня 2004 року №637 (а.с.20-21).

Відповідно до акту перевірки за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій від 10.09.2009 року за реєстраційним № 8188/20/40/23/31440805, під час перевірки хімчистки ПОСП «Рояківка»встановлено порушення п. 9, п. 13 ст. 3 ОСОБА_4 України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".

Відповідно до акту перевірки за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій від 10.09.2009 року за реєстраційним № 8187/20/40/23/31440805, під час перевірки магазину ПОСП «Рояківка»встановлено порушення п. 9, п. 11, п. 12, п. 13 ст. 3 ОСОБА_4 України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".

На підставі акту перевірки № 8188/20/40/23/31440805 від 10.09.2009 року Красноградською міжрайонною ДПІ винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № НОМЕР_1 від 01.10.2009 р., яким до позивача застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій 2980,00 грн. (а.с. 18).

На підставі акту перевірки № 8187/20/40/23/31440805 від 10.09.2009 року Красноградською міжрайонною ДПІ винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № НОМЕР_2 від 01.10.2009 р., яким до позивача застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій 4069,70 грн. (а.с. 19).

Стосовно доводів позивача про порушення відповідачем порядку проведення перевірки 10.09.2009 року хімчистки та магазину ПОСП «Рояківка», судом встановлено наступне.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.11 ОСОБА_4 України “Про державну податкову службу в Україні”, органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ.

Згідно статті 15 ОСОБА_4 України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, контроль за додержанням суб'єктам підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього ОСОБА_4 здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавство України.

Статтею 16 ОСОБА_4 України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” передбачено, що контролюючі органи мають право відповідно до законодавства здійснювати планові або позапланові перевірки осіб, які підпадають під дію цього ОСОБА_4. Планові або позапланові перевірки осіб, що використовують реєстратори розрахункових операцій, розрахункові книжки або книги обліку розрахункових операцій, здійснюються у порядку, передбаченому законодавством України.

Відповідно до п. 2 ч. 1 статті 11 ОСОБА_4 України “Про державну податкову службу в Україні” органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку.

Проведена перевірка була передбачена в плані роботи ДПА в Харківській області, а тому є плановою перевіркою з питань дотримання позивачем порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог ОСОБА_4 України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”. План перевірок за здійсненням суб'єктами підприємницької діяльності розрахункових операцій у сфері готівкового обігу затверджений головою ДПА у Харківській області на вересень 2009 року, до якого включено перевірки магазину та хімчистки ПОСП «Рояківка»під порядковими №№ 454, 886, відповідно.

Доводи позивача в обґрунтування позовних вимог про те, що йому письмово не було повідомлено про проведення планової перевірки за 10 днів до початку її проведення, не може бути прийнято до уваги, оскільки таке повідомлення надсилається в разі проведення планової документальної перевірки платника податків щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати ним податків та зборів (обов'язкових платежів), що не стосується предмету спірної перевірки. В даному випадку перевірка позивача проводилась щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій в сфері готівкового та безготівкового обігу відповідно до плану здійснення перевірок щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій в сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності.

Доводи позивача щодо порушень відповідачем ОСОБА_7 Кабінету Міністрів України "Про тимчасові обмеження щодо здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності на період до 31 грудня 2010 року" від 21.05.2009 № 502 спростовуються змістом самої постанови, відповідно п. 1 якої тимчасово припиняється до 31 грудня 2010 р. проведення планових перевірок суб'єктів господарювання, за виключенням планових заходів державного нагляду (контролю) за додержанням, зокрема, податкового законодавства.

Крім того, правові підстави і порядок проведення позапланових перевірок, повноваження податкових органів на проведення таких перевірок, як зазначено вище, визначаються Законами України "Про державну податкову службу в України" та "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".

Відповідно до ч. 4 ст. 9 КАС України, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Попри встановлене постановою Кабінету Міністрів України обмеження у проведенні перевірок, будь-які зміни Верховною Радою України у вищезазначені ОСОБА_4, внесені не були. Тому, оскільки Закон України має вищу юридичну силу ніж постанова Кабінету Міністрів України, яка є підзаконним нормативно-правовим актом, він має пріоритет у правозастосуванні. Щодо посилань позивача на порушення відповідачем ОСОБА_4 України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 року № 877-V, суд зазначає, що відповідно до ч. 2 ст. 2 цього закону, його дія не поширюється на відносини, що виникають під час здійснення заходів, зокрема, контролю за дотриманням бюджетного і податкового законодавства, контролю за дотриманням порядку проведення розрахунків, за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів.

За таких обставин суд дійшов висновку про те, що перевірка позивача проведена в межах повноважень органів державної податкової служби України та у визначений законодавством спосіб.

Стосовно виявлених в ході перевірок порушень норм ОСОБА_4 України "Про застосування РРО в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", суд дійшов наступного.

З копі акту перевірки за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій від 10.09.2009 року за реєстраційним № 8188/20/40/23/31440805, вбачається, що під час перевірки хімчистки ПОСП «Рояківка»встановлено порушення п. 9, п. 13 ст. 3 ОСОБА_4 України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а саме:

- незабезпечення зберігання в КОРО фіскальних звітних чеків № 1239, № 1309,

- невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, зазначеної у денному звіті РРО на суму 460 грн.

Щодо порушення у вигляді невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, зазначеної у денному звіті РРО на суму 460 грн., судом встановлено, що ПОСП «Рояківка»та Товариство з обмеженою відповідальністю «М.С.Л»уклали договір оренди торгівельної площі за адресою: смт. Кегичівка, вул. Калініна, 1, тобто приміщення хімчистки ПОСП «Рояківка»(а.с.28-29).

З копії договору про розповсюдження білетів державних лотерей від 12.09.2001 року вбачається, що ТОВ «М.С.Л»укладено договір розповсюдження білетів державних лотерей через свою мережу з приватним підприємцем ОСОБА_8

Відповідно договору субкомісії № 341 від 21.12.2001 року, ПП ОСОБА_8, на підставі договору комісії від 12.09.2001 року, укладеного з ТОВ «М.С.Л», укладено договір з ОСОБА_6 на реалізацію білетів лотерей.

З пояснень свідка ОСОБА_9, даних у судовому засіданні, встановлено, що він є керівником Харківського представництва компанії ТОВ «М.С.Л». На орендованій у ПОСП «Рояківка»частині приміщення хімчистки за адресою: смт. Кегичівка, вул. Калініна, 1, ТОВ «М.С.Л»через комісіонера ПП ОСОБА_8 реалізовує лотерейні білети, а також картки поповнення рахунку на мобільний телефон, в орендованому приміщенні ТОВ «М.С.Л»встановлено відповідний термінал. Кошти від реалізації знаходяться у ОСОБА_6, яка одночасно працює у хімчистці ПОСП «Рояківка». 10.09.2009 року торгівельна точка ТОВ «М.С.Л»не перевірялася працівниками ДПА, проте у ОСОБА_6 була вилучена частина виручки ТОВ «М.С.Л»за 10.09.2009 року в сумі 460 грн. за реалізацію лотерейних білетів та карток поповнення рахунку.

З копії звітів терміналу 21140 за 10.09.2009 року, вбачається, що на точці продажу ПП ОСОБА_8 реалізовано лотерейні білети на суму 182 грн. та картки поповнення рахунку на мобільний телефон на суму 381 грн., а всього на суму 563 грн.

Згідно з Порядком зарахування до Державного бюджету України коштів, отриманих від проведення державних електронних грошових лотерей ТОВ «М.С.Л», за підписами заступника ОСОБА_3 Державного казначейства України та Генерального директора ТОВ «М.С.Л»від 25.07.2003 року, ТОВ «М.С.Л»до 10 числа місяця, наступного за звітним, подає Державному казначейству України Звіт про валову виручку від прийнятих ставок державних лотерей та кошти, перераховані до Державного бюджету України в розрізі державних електронних лотерей.

Відповідно довідки ТОВ «М.С.Л»від 14.06.2010 року, виручка на суму 563 грн. по терміналу № 21140 за 10.09.2009 року зарахована у повному обсязі.

Наведене підтверджується поясненнями свідка ОСОБА_6, наданими у судовому засіданні, яка пояснила, що вона працює у ПОСП «Рояківка»завідуючою хімчистки та касиром, а також працює реалізатором у ТОВ «М.С.Л». В хімчистці ПОСП «Рояківка»є РРО без ящика для коштів, тому готівку від реалізації послуг хімчистки та товарів ТОВ «М.С.Л»зберігає у різних ящиках столу. Коли прийшли перевіряючи, в касі ПОСП «Рояківка»була 101 грн., що і відповідає денному звіті РРО - Х-звіті. Кошти в сумі 460 грн. є частиною каси ТОВ «М.С.Л»за 10.09.2009 року, яка знаходилася в столі. Проте перевіряючими були вилучені обидві каси. Всього за 10.09.2009 року від реалізації товарів ТОВ «М.С.Л»було отримано виручку 563 грн., яку ввечері ОСОБА_6 здала до відділення банку. Про те, що 460 грн. -це виручка ТОВ «М.С.Л», свідок ОСОБА_6 зазначала перевіряючим, проте вони не звернули на це уваги.

Таким чином, судом встановлено, що кошти у розмірі 460 грн., які зазначено в акті перевірки хімчистки ПОСП «Рояківка»від 10.09.2009 року як сума невідповідності готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, зазначеної у денному звіті РРО, є виручкою від реалізації товарів ТОВ «М.С.Л», яка зберігалася у ОСОБА_6, що є одночасно завідуючою хімчисткою ПОСП «Рояківка»та реалізатором у ТОВ «М.С.Л».

Відповідно до п. 13 ст. 3 ОСОБА_4 України "Про застосування РРО в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.

Оскільки факт порушення позивачем п. 13 статті 3 ОСОБА_4 України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” під час перевірки 10.09.2009 року хімчистки ПОСП «Рояківка»у судовому засіданні не підтверджено, суд дійшов висновку про те, що рішення про застосування до ПОСП «Рояківка»штрафних (фінансових) санкцій № НОМЕР_1 від 01.10.2009 р. в частині застосування санкцій за невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі, зазначеній у денному звіті реєстратора розрахункових операцій на суму 2 300 грн. 00 коп. (460 грн. х 5), є недійним та підлягає скасуванню, а позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Щодо порушення у вигляді незабезпечення зберігання в КОРО фіскальних звітних чеків № 1239, № 1309, з пояснень представника позивача ОСОБА_2, який є директором ПОСП «Рояківка», наданих у судовому засіданні, встановлено, що у Книзі ОРО хімчистки ПОСП «Рояківка»дійсно не має фіскальних звітних чеків № 1239, № 1309, чим фактично позивач визнав зазначене порушення.

Враховуючи приписи п. 9 ст. 3 ОСОБА_4 України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", відповідно яких суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані забезпечувати зберігання фіскальних звітних чеків в книгах обліку розрахункових операцій, суд дійшов висновку про наявність порушення позивачем п. 9 ст. 3 зазначеного закону та безпідставність позовних вимог щодо визнання недійним та скасування рішення про застосування до ПОСП «Рояківка»штрафних (фінансових) санкцій № НОМЕР_1 від 01.10.2009 р. в частині застосування санкцій за незабезпечення зберігання в КОРО фіскальних звітних чеків на суму 680 грн. (340 грн. х 2), в цій частині у задоволенні позовних вимог належить відмовити.

З копії акту перевірки за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій від 10.09.2009 року за реєстраційним № 8187/20/40/23/31440805, вбачається, що під час перевірки магазину ПОСП «Рояківка»встановлені порушення п. 9, п. 11, п. 12, п. 13 ст. 3 ОСОБА_4 України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а саме:

- незабезпечення щоденного друкування фіскальних звітних чеків, а саме: Z-звіт за 20.06.09 був роздрукований 22.06.09 о 08:18 № 01702, Z-звіт за 06.07.2009 р. був роздрукований 07.07.09 об 01:10 № 01714,

- проведення розрахункових операцій через РРО без використання режиму попереднього програмування назви товарів, а саме: при покупці 2 пляшок пива Чернігівське світле 0,5 л у розрахунковому документі вказано “пиво”, при покупці цигарок “Бонд стріт сірий” зазначено “Бонд”, при покупці “Сухариків клінських з кокосом”, зазначено “сухарики”, при покупці “Чіпсів картопляних з салямі” у розрахунковому документі зазначено “чіпси”,

- не забезпечено відповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, зазначеній в денному звіті РРО Х-звіті. Невідповідність складає 19.00 грн.,

- неведення обліку товарів за місцем реалізації та зберігання згідно з додатком до акту перевірки № 3 на загальну суму 1 604,85 грн.

Щодо порушення у вигляді неведення обліку товарів за місцем реалізації та зберігання на загальну суму 1 604,85 грн., судом встановлено наступне.

До акту перевірки за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій від 10.09.2009 року за реєстраційним № 8187/20/40/23/31440805 додано відомість про результати перевірки щодо повноти оприбуткування реалізації та фактичних залишків запасів (товарно-матеріальних цінностей) станом на 10.09.2009 року.

У відомості про результати перевірки щодо повноти оприбуткування реалізації та фактичних залишків запасів (товарно-матеріальних цінностей) станом на 10.09.2009 року магазину ПОСП «Рояківка»зазначено фактичні залишки запасів (товарно-матеріальних цінностей), виявлених під час перевірки, а саме: горілка "Біленька" (0,7 л) 2 штуки, горілка "Благов" (0,5 л), 2 штуки, горілка "Козацька Рада" (0,5 л), 3 штуки, горілка «Хортиця»(0,5 л) 3 штуки, Коньяк «Таврія»3 зірки (0,5 л) 1 штука, вино «Напівсухе»(1 л) 1 штука, вино «Святкова колекція»(1 л) 2 штуки, вино «Тамянка»(1 л) 1 штука, вино «Шепіт Монаха»(0,7 л) 1 штука, вино «Мускат»(0,7 л) 1 штука, сигарети »17 пачок, сигарети «Дельта»17 пачок, сигарети «Ватра»18 пачок, сигарети «Бонд»4 пачки, сигарети «Прима клас»6 пачок, пиво «Чернігівське»(0,5 л) 7 штук, пиво «Жигулівське»(0,5 л) 10 штук, пиво «Балтика»(0,5 л) 9 штук, квас «Панський»(3 л) 2 штуки, квас «Кутовской»(2 л) 1 штука, чіпси »6 пачок, кукурудза 9 банок, сіль кам'яна 282 пачки, сік «Садочок»(1 л) 3 штуки, сік «Садочок»(2 л) 2 штуки, чіпси «Люкс»8 пачок, сухарики «Бім Бім»35 пачок, всього на загальну суму 1 604,85 грн.

Пунктом 12 статті 3 ОСОБА_4 України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР, з наступними змінами та доповненнями, суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).

Аналізуючи приписи наведеної норми закону, суд звертає увагу, що текстуально (на складах та/або за місцем їх реалізації) вона не містить обмеження щодо місця здійснення обліку товарних запасів. Відповідно до ст. 6 вказаного ОСОБА_4 облік товарних запасів фізичною особою - суб'єктом підприємницької діяльності ведеться у порядку, визначеному чинним законодавством, а юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) - у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. Облік ведеться з урахуванням особливостей, встановлених для суб'єктів малого підприємництва. Обов'язок із ведення обліку товарних запасів не застосовується до осіб, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку придбаних або проданих товарів.

Суд зазначає, що відповідно до п. 2 ст. 3 ОСОБА_4 України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні”, який з урахуванням ст.2 цього ж ОСОБА_4 поширюється на всіх юридичних осіб, бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку. Положеннями п.п.1, 3, 5 ст.9 ОСОБА_4 України “Про бухгалтерский облік та фінансову звітність в Україні” передбачено, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Інформація, що міститься у прийнятих до обліку первинних документах, систематизується на рахунках бухгалтерського обліку в регістрах синтетичного та аналітичного обліку шляхом подвійного запису їх на взаємопов'язаних рахунках бухгалтерського обліку відповідно до Положень (стандартів) бухгалтерського обліку в Україні.

До документів, що є підставою для оприбуткування товару, належать накладні та товарно-транспортні накладні. Такі документи є підставою для внесення записів до облікових бухгалтерських реєстрів.

Приписами ст. 21 ОСОБА_4 України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” встановлено, що до суб'єктів підприємницької діяльності, що не ведуть або ведуть з порушенням встановленого порядку облік товарів за місцем реалізації та зберігання, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Суд звертає увагу, що вказаною законодавчою нормою відповідальність запроваджена лише у тому випадку, коли облік товарів за місцем реалізації та зберігання не ведеться взагалі або ведеться з порушенням встановленого порядку.

Позивачем до матеріалів справи надано копії накладних від постачальників та податкових накладних, виданих ПП «Дельта Трейд», ТОВ «Коньячний дім Зоряний», ТОВ «МЕТРО КЕШ ЕНД КЕРІ УКРАЇНА», ТОВ «Укр-Трейд», які зберігаються у бухгалтерії ПОСП «Рояківка», а також внутрішніх накладних на переміщення товару, що зазначений у відомості про результати перевірки щодо повноти оприбуткування реалізації та фактичних залишків запасів (товарно-матеріальних цінностей) станом на 10.09.2009 року магазину ПОСП «Рояківка»з бухгалтерії ПОСП «Рояківка»до магазину, які спростовують висновки акту перевірки про наявність порушення в діяльності позивача.

З пояснень свідка ОСОБА_5, наданих у судовому засіданні, судом встановлено, що ОСОБА_5 є продавцем в магазині ПОСП «Рояківка», яка була присутня під час проведення перевірки магазину 10.09.2009 року. Свідок ОСОБА_5 зазначила, що накладні, які підтверджують придбання товару та його реалізацію, перевіряючі не затребували. При цьому у магазині зберігаються внутрішні накладні на товар, а накладні від постачальників зберігаються у бухгалтерії ПОСП «Рояківка», яка розташована в іншій будівлі.

Таким чином, фактичні залишки запасів (товарно-матеріальних цінностей) магазину ПОСП «Рояківка», виявлені під час перевірки станом на 10.09.2009 року, які зазначені перевіряючими у відомості про результати перевірки щодо повноти оприбуткування реалізації та фактичних залишків запасів (товарно-матеріальних цінностей), оприбутковані в бухгалтерії ПОСП «Рояківка»належним чином, на підставі прибуткових накладних та податкових накладних, та обліковані за місцем реалізації - в магазині ПОСП «Рояківка»на підставі внутрішніх накладних на переміщення товару, які залучені до матеріалів справи та досліджені у судовому засіданні. Зазначене підтверджує наявність ведення обліку товарів в магазині ПОСП «Рояківка».

Оскільки факт порушення позивачем п. 13 статті 3 ОСОБА_4 України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” під час перевірки 10.09.2009 року магазину ПОСП «Рояківка»у судовому засіданні не підтверджено, суд дійшов висновку про те, що рішення про застосування до ПОСП «Рояківка»штрафних (фінансових) санкцій № НОМЕР_2 від 01.10.2009 р. в частині застосування санкцій за неведення обліку товарів за місцем реалізації та зберігання на суму 3 209 грн. 70 коп. (1 604,85 грн. х 2), є недійним та підлягає скасуванню, а позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Щодо порушень у вигляді незабезпечення щоденного друкування фіскальних звітних чеків, а також незабезпечення відповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, зазначеній в денному звіті РРО на 19,00 грн., з пояснень представника позивача ОСОБА_2, наданих у судовому засіданні, встановлено, що позивач визнав зазначені порушення.

Враховуючи приписи п. 9 та п. 13 ст. 3 ОСОБА_4 України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", відповідно яких суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки, а також забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, суд дійшов висновку про наявність порушення позивачем п. 9 та п. 13 ст. 3 зазначеного закону та безпідставність позовних вимог щодо визнання недійним та скасування рішення про застосування до ПОСП «Рояківка»штрафних (фінансових) санкцій № НОМЕР_2 від 01.10.2009 р. в частині застосування санкцій за незабезпечення щоденного друкування фіскальних звітних чеків на суму 680 грн. (340 грн. х 2), незабезпечення відповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, зазначеній в денному звіті РРО на суму 95 грн. (19 грн. х 5), тому в цій частині у задоволенні позовних вимог належить відмовити.

Щодо порушення у вигляді проведення розрахункових операцій через РРО без використання режиму попереднього програмування назви товарів, судом встановлено наступне.

Відповідно до п. 11 ст. 3 ОСОБА_4 України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій з використанням режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості.

Оскільки представником позивача не заперечувався той факт, що при покупці 2 пляшок пива Чернігівське світле 0,5 л у розрахунковому документі було вказано “пиво”, при покупці цигарок “Бонд стріт сірий” зазначено “Бонд”, при покупці “Сухариків клінських з кокосом”, зазначено “сухарики”, при покупці “Чіпсів картопляних з салямі” у розрахунковому документі зазначено “чіпси”, суд прийшов до висновку про наявність порушення позивачем п. 11 ст. 3 зазначеного закону та безпідставність позовних вимог щодо визнання недійним та скасування рішення про застосування до ПОСП «Рояківка»штрафних (фінансових) санкцій № НОМЕР_2 від 01.10.2009 р. в частині застосування санкцій за проведення розрахункових операцій через РРО без використання режиму попереднього програмування назви товарів на суму 85 грн., в цій частині у задоволенні позовних вимог належить відмовити.

Відповідно до п.п. 1, 3 ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень, суди перевіряють, зокрема, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.

Згідно частини 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи викладене, прийшов до висновку про часткове задоволенні позовних вимог, в частині визнання недійсними рішення Красноградської міжрайонної державної податкової інспекції в Харківській області № НОМЕР_2 від 01.10.2009 р. щодо застосування штрафних (фінансових) санкцій за відсутність ведення обліку товарів за місцем реалізації та зберігання на суму 3 209 грн. 70 коп., а також рішення № НОМЕР_1 від 01.10.2009 р. щодо застосування штрафних (фінансових) санкцій за невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі, зазначеній у денному звіті реєстратора розрахункових операцій на суму 2 300 грн. 00 коп. В іншій частині позовних вимог належить відмовити.

Відповідно до ч. 3 ст. 94 КАС України належить віднести за рахунок Державного бюджету України судові витрати, здійснені позивачем, відповідно до задоволеної частини позовних вимог у сумі 2 грн. 70 коп.

На підставі вищевикладеного, керуючись ОСОБА_4 України “Про державну податкову службу в Україні” № 509-ХІІ від 04 грудня 1990 року, зі змінами та доповненнями, ОСОБА_4 України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” від 06 липня 1995 року № 265/950ВР, з наступними змінами та доповненнями, ОСОБА_4 України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” від 16 липня 1999 року № 996-ХІУ, з наступними змінами та доповненнями, ст. ст. 2, 8-14, 69, 71, 72, 94, 159, 160-164, 167, 186 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Приватно-орендного сільськогосподарського підприємства "Рояківка" до Красноградської міжрайонної державної податкової інспекції в Харківській області про визнання недійсними рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій № НОМЕР_1 від 01.10.2009 р., № НОМЕР_2 від 01.10.2009 р. -задовольнити частково.

Визнати недійсним рішення Красноградської міжрайонної державної податкової інспекції в Харківській області № НОМЕР_2 від 01.10.2009 р. в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій за відсутність ведення обліку товарів за місцем реалізації та зберігання на суму 3 209 грн. 70 коп.

Визнати недійсним рішення Красноградської міжрайонної державної податкової інспекції в Харківській області № НОМЕР_1 від 01.10.2009 р. в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій за невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі, зазначеній у денному звіті реєстратора розрахункових операцій на суму 2 300 грн. 00 коп.

В іншій частині позовних вимог -відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Приватно-орендного сільськогосподарського підприємства "Рояківка" судові витрати у сумі 2 грн. 70 коп.

ОСОБА_7 набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

ОСОБА_7 може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня складення постанови в повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч.5 ст. 186 КАС України.

ОСОБА_7 у повному обсязі виготовлена 16 липня 2010 року.

Суддя Мар'єнко Л.М.