Постанова від 04.07.2017 по справі 405/7173/16-а

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 липня 2017 рокусправа № 405/7173/16-а(2-а/405/205/16)

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Шлай А.В.

суддів: Чабаненко С.В. Прокопчук Т.С.

за участю секретаря судового засідання: Горшкова В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Кропивницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області на постанову Ленінського районного суду м. Кіровограда від 11 травня 2017 року у справі № 405/7173/16-а(2-а/405/205/16) за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Кропивницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області про визнання неправомірним рішення та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 04 жовтня 2016 року звернулась до суду з адміністративним позовом, в якому просила визнати незаконними дії Кіровоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області щодо відмови провести обрахунок її пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань і премії за січень 2008 року в розмірі 165,6% та зобов'язати здійснити обчислення та виплатити їй пенсію з дня її перерахунку, а саме з 01.02.2008 року, виходячи з 85% суми заробітної плати державного службовця з урахуванням усіх складових заробітної плати, що включаються в заробіток для обчислення пенсії за 24 календарні місяці (у тому числі інші виплати: матеріальну допомогу на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань і премію в розмірі 165,6%, що в грошовому виразі складає 2306,81 грн.) та сум індексації.

Постановою Ленінського районного суду м. Кіровограда від 11 травня 2017 року, адміністративний позов задоволений. Суд визнав протиправною відмову Кіровоградського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо включення всіх складових заробітної плати для обчислення пенсії, а саме сум: матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення і премії за січень 2008 року в розмірі 165, 6 % з дня перерахунку пенсії позивачу, тобто з 01.02.2008 року, та зобов'язав Кіровоградське об'єднане Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити донарахування та виплату пенсії позивачу, починаючи з 01.02.2008 року (з дня її перерахунку) розмірі 85 % від сум заробітної плати згідно даних, зазначених в графі «інші виплати» відповідно до довідок про складові заробітної плати за останні 24 календарних місяців роботи, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 08.04.2016 року за № 34/11-28-05-31 та від 05.05.2016 року за № 53/11-28-05-31 з урахуванням сум заробітної плати, які не увійшли до розміру пенсії при її обчисленні, а саме: матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення та премії за січень 2008 року в розмірі 165, 6 %, з урахуванням виплачених сум.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні адміністративного позову. Заявник апеляційної скарги посилається на те, що заяву про перерахунок пенсії позивачем було подано після 01.05.2016 року, тобто після набрання чинності Законом України «Про державну службу» в новій редакції. Відповідачем прийнято рішення про відмову в проведенні перерахунку пенсії обґрунтовано та на підставі діючого на момент звернення зазначеного Закону, а отже є правомірним.

Письмових заперечень на апеляційну скаргу від позивача до суду не надходило.

Апелянт у поданій заяві від 22.06.2017 року просив здійснювати розгляд справи за відсутності уповноваженого представника.

У судове засідання позивач, належним чином повідомлений про день, місце і час розгляду апеляційної скарги, доказом чого є повідомлення про вручення рекомендованого поштового відправлення 20.06.2017 року, не прибув, про причини неприбуття не повідомив.

Відповідно до частини 4 статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

Справа розглянута у відповідності до приписів частини 1 статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України, за якими у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Колегія суддів, перевіривши законність та обґрунтованість оскарженого рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та пред'явлених позовних вимог, дійшла висновку про наявність підстав для задоволення апеляційної скарги, виходячи з наступного.

Як встановлено судом першої інстанції позивачка є пенсіонером та отримує пенсію державного службовця з 19 квітня 2000 року. В березні 2016 року місцевий осередок Всеукраїнської громадської організації «Асоціація ветеранів Державної податкової служби України Кіровоградської області» її повідомив про те, що пенсіонерам, які вийшли на пенсію з органів податкової служби при нарахуванні пенсії не враховано в повній мірі розмір надбавки за вислугу років та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань. З метою усунення можливого порушення своїх прав, позивачка звернулась до бухгалтерії ГУ ДФС у Кіровоградській області та отримала довідки від 08.04.2016 року за № 34/11-28-05-31 та від 05.05.2016 року за № 53/11-28-05-31. Вказані довідки, разом із заявою, були подані нею до Кіровоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області 13.05.2016 року, однак відповідачем надано лист за № 152/Р-11 від 18.05.2016 року, з якого вбачається, що при перерахунку їй пенсії відповідачем не взято для обрахунку весь розмір премії та інших виплат (матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, а також премію за січень 2008 року в розмірі 165,6 %, що в грошовому виразі складає 2306, 81 грн.).

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку про протиправну відмову Кіровоградського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо включення всіх складових заробітної плати для обчислення пенсії та зобов'язав відповідача здійснити донарахування та виплату пенсії позивачу, починаючи з 01.02.2008 року (з дня її перерахунку) розмірі 85 % від сум заробітної плати згідно даних, зазначених в графі «інші виплати» відповідно до довідок про складові заробітної плати за останні 24 календарних місяців роботи, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 08.04.2016 року за № 34/11-28-05-31 та від 05.05.2016 року за № 53/11-28-05-31 з урахуванням сум заробітної плати, які не увійшли до розміру пенсії при її обчисленні, а саме: матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення та премії за січень 2008 року в розмірі 165, 6 %, з урахуванням виплачених сум.

Статтею 37-1 Закону України "Про державну службу" передбачалось, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії. Відповідно до статті цього ж Закону, заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Постановою Кабінету Міністрів України № 34 від 06.02.2008 року внесені зміни постанов Кабінету Міністрів України, якими затверджені посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців апарату органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, органів прокуратури, судів та інших органів, у зв'язку з чим з 01 лютого 2008 року відбулось підвищення на 45 відсотків посадових окладів керівних працівників, спеціалістів і службовців.

Порядок розрахунку заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця визначений постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", пунктом 4 якої передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16.01.2003 № 432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Отже, з 01 лютого 2008 року виникли підстави для перерахунку позивачу пенсії, призначеної на підставі Закону України «Про державну службу».

Відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу», в редакції чинній на час призначення позивачу пенсії державного службовця, за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.

Частиною 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» передбачено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Відповідно до положень частини 2 статті 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. За змістом частини 2 статті 35 цього ж Закону державним службовцям надається щорічна відпустка, з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Отже, суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Зазначена правова позиція висловлена Верховним Судом України у постанові від 03 червня 2014 року (справа № 21-134а14), яка, відповідно до приписів статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України, має враховуватись іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.

Проте, задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції залишив поза увагою ту обставину, що Актом № 1218 від 28.10.2016 року, складеним відповідачем за результатами перевірки з питань обґрунтованості та достовірності видачі довідок № 176/Р/05-029 від 19.03.2008 року та № 34/11-28-05-31 від 08.04.2016 року, встановлено, що дані цих довідок про заробітну плату частково відповідають первинним документам (а.с.53). В Акті зазначено про те, що відображені в довідці № 34/11-28-05-31 від 08.04.2016 року сума премії у розмірі 1/12 - 192,23 грн. (2306,81/12=192,23) та інші виплати 847,90 грн. Фактично за розрахунком інші виплати повинні складати ((1393,00+90,00+370,75+926,88+192,23):12=247,74 - матеріальна допомога для вирішення соціально побутових питань та 247,74 грн. матеріальна допомога на оздоровлення, разом 495,48 грн.). З пояснень працівника сектору фінансування, бухгалтерського обліку та звітності розрахунки проведені на підставі роз'яснень ДФСУ, не підтверджені первинними документами, при розрахунку виявлена арифметична помилка ( в довідці вказана сума 847,90 грн.).

Таким чином, відомості, що викладені у довідці № 34/11-28-05-31 від 08.04.2016 року, яка була видана ГУ ДФС у Кіровоградській області за підписом в.о. начальника ОСОБА_2 та начальника відділу - головного бухгалтера ОСОБА_3, не відповідають первинним документам та містять арифметичні помилки. Крім того, у зазначеній довідці вказано, що перерахунку підлягає пенсія з « 01.02.2088 року», що також є помилкою (а.с.10).

Виявлені під час перевірки арифметичні помилки у довідках підтверджені ГУ ДФС у Кіровоградській області, про що зазначено в Акті № 1218 від 28.10.2016 року, унеможливлюють реалізацією позивачем права на перерахунок пенсії, оскільки територіальні органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно виправляти помилки у поданих пенсіонерами документах.

Крім того, згідно листа відповідача № 152/р-11 від 18.05.2016 року ОСОБА_1 з 01.02.2008 року був здійснений перерахунок пенсії на підставі довідки № 17/Р/05-029 із заробітної плати, яка складалась з: посадового окладу - 1393 грн., надбавки за ранг - 90 грн., надбавки за вислугу років - 370,75 грн., інших виплат - 2518,29 грн. (а.с.16).

Зважаючи на встановлену судом апеляційної інстанції обставину, перевірка правильності здійсненого перерахунку пенсії з 01.02.2008 року на підставі довідки №17/Р/05-029 та визначення складу інших виплат у розмірі 2518,29 грн., колегією суддів не здійснюється з огляду на неможливість зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки № 34/11-28-05-31 від 08.04.2016 року, яка містить відомості, які не підтверджені первинними документами.

Для реалізації права на перерахунок пенсії позивачу необхідно надати довідку від роботодавця із зазначенням показників складової заробітної плати, підтверджених первинними документами, та подати її до відповідача.

Відповідно до статті 202 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; невідповідність висновків суду обставинам справи; порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Зважаючи на те, що судом першої інстанції допущено порушення процесуального права, які призвели до ухвалення незаконного та необґрунтованого рішення, апеляційна скарга підлягає задоволенню, оскаржена постанова - скасуванню із прийняттям нового рішення про відмову у задоволенні адміністративного позову за наведених вище підстав.

Керуючись статтями 195-196, 198, 202, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Кропивницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області - задовольнити.

Постанову Ленінського районного суду м. Кіровограда від 11 травня 2017 року у справі № 405/7173/16-а(2-а/405/205/16) - скасувати.

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.

Постанова суду набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня її складення у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий: А.В. Шлай

Суддя: С.В. Чабаненко

Суддя: Т.С. Прокопчук