Постанова від 06.07.2017 по справі 404/898/17

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 липня 2017 рокусправа № 404/898/17(2-а/404/236/17)

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Юрко І.В., суддів: Гімона М.М., Чумака С. Ю.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Кіровоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області на постанову Кіровський районний суд м. Кіровограда від 23 травня 2017 року у справі №404/898/17 за позовом ОСОБА_1 до Кіровоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області про визнання неправомірними та протиправними дій , -

ВСТАНОВИВ:

Позивач 14.02.2017 року звернулась до Кіровоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області, в якому просила:

- визнати незаконними дії Кіровоградського об'єднаного ПФУ щодо відмови провести обрахунок пенсії з урахуванням сум: премії, надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, індексації;

- зобов'язати відповідача здійснити обчислення та виплатити їй пенсію з 23.12.2010 року, виходячи з 85% (відсотків) суми заробітної плати державного службовця з урахуванням усіх складових заробітної плат, що включені в довідки Кіровоградської ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області від 05.12.2016 року №150/05 і №151/05.

Постановою Кіровський районний суд м. Кіровограда від 23 травня 2017 року позов задоволено частково.

Визнано незаконними дії Кіровоградського об'єднаного Пенсійного фонду України Кіровоградської області щодо відмови провести обрахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням сум: премії, надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, індексації.

Зобов'язано Кіровоградське об'єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області здійснити обчислення та виплату пенсію ОСОБА_1, виходячи з 85 % суми заробітної плати державного службовця з урахуванням премії, надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації, що включені в довідки Кіровоградської ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області від 05.12.2016 року №150/05 і №151/05 з 01 грудня 2016 року.

Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Сторони в судове засідання апеляційної інстанції не прибули, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.

Відповідно до частини четвертої статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час та місце апеляційного розгляду, та явка яких у відповідності до статті 120 Кодексу адміністративного судочинства України не визнавалась судом обов'язковою, не перешкоджає судовому розгляду справи.

За нормами пункту 2 частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, оскільки справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, так як не прибула жодна з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.

Відповідно до частини першої статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.

Колегія суддів, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

Позивач - ОСОБА_1, перебуває на обліку в Кіровоградському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Кіровоградської області та отримує пенсію за віком, призначену з 23.12.2010 року відповідно до Закону України «Про державну службу».

Загальний страховий стаж становить 35 років 2 місяці, з них 15 років 9 місяців 2 дні - на посаді державного службовця. Загальний процент для розрахунку пенсії від заробітку - 85 %, розмір пенсії 2371 грн. 07 коп..

Кіровоградською ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області позивачу надані довідки №150/05 від 22.12.2016 року та № 151/05 від 05.12.2016 року про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка (винагорода) за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» Закону України «Про державну службу» за період 24 місяці з 01.12.2008 року до 30.11.2010 року (а.с.10, 11-13).

05.12.2016 року позивач звернулась до Кіровоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області із заявою про перерахунок пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», додавши до заяви зазначені вище довідки.

Рішенням пенсійного органу №811285 від 08.12.2016 року відмовлено позивачу у здійсненні перерахунку раніше призначеної пенсії, оскільки з 01.05.2016 року з набранням чинності Закону України «Про державну службу» №889, норми ст.37-1 Закону України «Про державну службу» №3723 втратили чинність (а.с.14,15).

Не погодившись з таким рішенням відповідача, позивач оскаржила його до суду.

Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається із суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що пенсія позивача повинна обчислюватись з урахуванням інших складових заробітної плати: надбавок за високі досягнення у праці або виконання особливо важливої роботи, щомісячних премій, премій до державних, професійних свят та ювілейних дат та з врахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації.

Згідно статті 37-1 Закону України «Про державну службу» №3723 (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних відносин) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку з набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

В частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці» визначено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Відповідно до статті 33 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних відносин) заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

За приписами пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років під час призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу», враховуються в розмірах, установлених на день призначення пенсії.

Згідно статті 2 Закону України «Про оплату праці» в структуру заробітної плати входить додаткова заробітна плата, а це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

Також згідно цього Закону до заробітної плати відносяться інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі по тексту - Закон України №1058) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Матеріальна допомога та суми індексації заробітної плати включаються до фонду оплати праці, оскільки з них нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а відтак зазначені виплати відповідачу слід ураховувати при призначенні пенсії.

Така ж правова позиція викладена в постановах Верховного Суду України від 28.05.2013 року, 04.03.2014 року, де у справах за аналогічними позовами вирішено, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

За приписами частини 1 статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України, висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.

Проаналізувавши зазначене, колегія суддів вважає, що позивач має право на обчислення пенсії із заробітної плати, яку він фактично отримував на день звільнення з урахуванням сум матеріальної допомоги та індексації заробітної плати.

Проте, колегія суддів не погоджується з визначеним судом першої інстанції строком, з якого належить провести перерахунок пенсії позивачу.

При визначенні такого строку, суд послався на абз.2 ч.4 ст.45 Закону №1058.

Колегія суддів звертає увагу, що вказаною нормою передбачено строки для перерахунку призначеної пенсії у разі виникнення права на підвищення пенсії, але в даному випадку перерахунок пенсії має бути проведений у зв'язку з урахуванням сум матеріальної допомоги та індексації заробітної плати, яку позивач отримував на день звільнення, та вказані суми не були зазначені у відповідній довідці при обрахунку пенсії.

В даному випадку перерахунок призначеної пенсії повинен проводитись з дати звернення позивача до пенсійного органу з відповідною довідкою, тобто з 05.12.2016 року, а тому в цій частині рішення суду першої інстанції належить змінити.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 160, 167, 184, 195, 196,197, 198, 201, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Кіровоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області на постанову Кіровський районний суд м.Кіровограда від 23 травня 2017 року у справі №404/898/17 задовольнити частково.

Постанову Кіровський районний суд м.Кіровограда від 23 травня 2017 року у справі №404/898/17 змінити.

В абзаці третьому резолютивної частини постанови слова та цифри «з 01 грудня 2016 року» замінити словами та цифрами «з 05 грудня 2016 року».

В іншій частині постанову залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції постановлена в порядку письмового провадження, набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя: І.В. Юрко

Суддя: М.М.Гімон

Суддя: С.Ю. Чумак