05 липня 2017 рокусправа № 337/1588/17(2-а/337/136/2017)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Щербака А.А. суддів: Дурасової Ю.В. Баранник Н.П. розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя на постанову Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 29 травня 2017 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя про визнання дій щодо перерахунку пенсії протиправними та стягнення недоплаченої щомісячної державної пенсії за віком,-
ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя про визнання дій щодо перерахунку пенсії протиправними та стягнення недоплаченої щомісячної державної пенсії за віком.
Постановою Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 29 травня 2017 року позов задоволено частково.
Суд постановив визнати протиправними дії Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя щодо виплати ОСОБА_2, пенсії з 04.11.2016 за віком нижче прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність
Зобов'язати Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя провести ОСОБА_2 перерахунок пенсії за віком із підвищенням її до розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, починаючи з 13 листопада 2016 року та виплатити ОСОБА_2 різницю між належною до виплати сумою пенсії у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, та фактично отриманою пенсією за період з 13.11.2016 по день ухвалення рішення у справі.
Правобережним об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України м. Запоріжжя, подана апеляційна скарга, просить оскаржену постанову скасувати, у задоволенні позову відмовити.
Апеляційна скарга мотивована тим, що оскаржена постанова винесена з порушенням норм матеріального права та суперечить чинному пенсійному законодавству України.
В силу пункту 3 частини 1 статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів доходить висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 з 01 квітня 2015 року призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
ОСОБА_2 звернувся до відповідача із заявою в якій просив привести розмір пенсії у відповідності до положень ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме обчислити його пенсію у розмірі з 01.09.2015 - 1074,00 грн., з 01.05.2016 - 1130, 00 грн. , з 01.12.2016 - 1247,00 грн., з 01.05.2017 - 1312,00 грн. та сплатити недоплачену різницю.
Листом Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя №57/3-9 від 13.05.2017 позивача повідомлено, що пенсія призначена та виплачується йому відповідно вимог чинного законодавства.
Відповідно до ч. 3 ст. 46 Конституції України, пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно з ч. 1 та ч. 2 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі зменшується на розмір зазначеної пенсії.
За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.
За наявності страхового стажу меншої тривалості, ніж передбачено частиною першою цієї статті, пенсія за віком встановлюється в розмірі, пропорційному наявному страховому стажу, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком.
Ч. 2 ст. 6 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», передбачено, що у разі якщо сукупність виплат, зазначених у частині першій цієї статті, разом з пенсійними виплатами із системи пенсійного забезпечення та іншими доходами не досягають розміру прожиткового мінімуму, визначеного законом для непрацездатних громадян, такі громадяни мають право на отримання державної соціальної допомоги в порядку, розмірах та за рахунок коштів, визначених законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про прожитковий мінімум», прожитковий мінімум - вартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження його здоров'я набору продуктів харчування, а також мінімального набору непродовольчих товарів та мінімального набору послуг, необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості.
Ст. 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2016 рік» встановлено, що прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, а саме з 1 січня 2016 року в розмірі 1074 грн., з 1 травня в розмірі 1130 грн., з 1 грудня в розмірі 1247 грн.
Згідно ст. 7 Закону України «Про державний бюджет на 2017 рік», прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність складає з 01 січня 2017 року 1247 грн., з 01 травня 2017 року 1312 грн.
Крім того, ч. 3 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що з 01 січня 2016 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до ст. 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування).
Таким чином, судом першої інстанції вірно встановлено, що відповідач порушив право позивача на отримання пенсії в розмірі не нижчому за прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, встановлений законом.
В межах апеляційної скарги підстави для скасування постанови суду першої інстанції відсутні.
Керуючись ст. ст. 198, 200, 205, 206 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя - залишити без задоволення.
Постанову Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 29 травня 2017 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя про визнання дій щодо перерахунку пенсії протиправними та стягнення недоплаченої щомісячної державної пенсії за віком залишити без змін.
Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий: А.А. Щербак
Суддя: Ю.В. Дурасова
Суддя: Н.П. Баранник