05 липня 2017 року
справа № 208/4810/16-а
2-а/208/64/17
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Баранник Н.П.
суддів: Дурасової Ю.В. Щербака А.А.
за участю секретаря судового засідання: Комар Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Кам'янської міської ради на постанову Заводського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 17 січня 2017 року у справі №208/4810/16-а (2-а/208/64/17) за адміністративним позовом Обслуговуючого кооперативу «Гаражний кооператив «Дніпро-Ок» до Кам'янської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення в частині, зобов'язання вчинити певні дії,
Постановою Заводського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 17 січня 2017 року адміністративний позов Обслуговуючого кооперативу «Гаражний кооператив «Дніпро-Ок» (далі позивач) було задоволено. Суд визнав протиправним та скасував пункти 16 та 16.1 рішення Дніпродзержинської міської ради від 17.06.2016р №203-08/VII «Про набуття (припинення) прав на землю». Зобов'язав Кам'янську міську раду на засіданні чергової сесії розглянути питання затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачі її у власність Обслуговуючого кооперативу «Гаражний кооператив «Дніпро-Ок» під будівництво та розміщення комплексу гаражів за адресою: бульвар Незалежності, м. Кам'янське, Дніпропетровська обл.., кадастровий номер: 1210400000:01:008:0286.
Відповідач не погодився із рішенням суду першої інстанції та подав апеляційну скаргу. В скарзі, посилаючись порушення судом норм матеріального та процесуального права, відповідач просить постанову Заводського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 17 січня 2017 року скасувати та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог.
В судовому засіданні представник відповідача підтримав доводи та обґрунтування вимог апеляційної скарги, наполягав на її задоволенні.
Позивач про дату, час та місце розгляду апеляційної скарги був повідомлений у встановленому порядку, свого представника для участі в судовому засіданні не направив.
Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
З матеріалів справи встановлено, що 06.11.2014 року позивач звернувся до Дніпродзержинської міської ради з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,7600 га, розташованої за адресою: м. Дніпродзержинськ, бульвар Незалежності, під будівництво та розміщення комплексу гаражів на підставі детального плану території.
28.11.2014 року відповідачем прийнято рішення № 1145-57/VI, пунктом 12.9. якого вирішено: «Надати дозвіл на розроблення проекту відведення земельної ділянки Обслуговуючому кооперативу «Гаражний кооператив «ДНІПРО-ОК» за адресою: бульвар Незалежності орієнтовною площею 0,7600га під будівництво та розміщення комплексу гаражів на підставі детального плану території, у зв'язку з формуванням нової земельної ділянки» (а.с. 7,8).
18.09.2015року позивач звернувся до відповідача з клопотанням про передачу у власність земельної ділянки.
При розгляді клопотання позивача про надання у власність земельної ділянки, відповідач своїм рішенням №203-08/ VІ1 від 17.06.2016 (пункти 16,16.1) відмовив у його задоволенні у зв'язку з приведення у відповідність до вимог частини другої ст. 134 Земельного кодексу України пункту 12.9. рішення міської ради від 28.11.2014 №1145-57/VІ про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою: бульвар Незалежності, орієнтовною площею 0,7600га, Обслуговуючому кооперативу «Гаражний кооператив «ДНІПРО-ОК» (а.с. 63 - 65).
У рішенні відповідача зазначено, що міська рада керувалася ст. 12, 83, 92, 93, 117, 120, 123, 124, 125, 126, 136, 141 Земельного кодексу України, ст. 16, 24, Закону України «Про Державний земельний кадастр», Законом України «Про землеустрій», п. 34 ч. 1 ст. 26, ч. 1 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», рішенням Дніпродзержинської міської ради від 29.03.2013 № 764-33/VI «Про забезпечення реєстрації прав на земельні ділянки комунальної власності територіальної громади м. Дніпродзержинськ».
Позивач, вважаючи пункти 16 та 16.1 рішення Дніпродзержинської міської ради від 17.06.2016р №203-08/VII «Про набуття (припинення) прав на землю» протиправними, звернувся до суду з вимогами про їх скасування та зобов'язання відповідача розглянути питання затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Задовольняючи позовні вимоги та скасовуючи рішення відповідача в оскарженій частині, суд першої інстанції зазначив, що позивач отримав дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки 28.11.2014 року у встановленому на той час законом порядку, та до набрання чинності Законом № 1012-VIII, яким внесено зміни до частини другої статті 134 Земельного кодексу України. Рішення відповідача від 17.06.2016 № 203-08/VII «Про набуття (припинення) прав на землю» в частині пунктів 16, 16.1. суперечить приписам перехідних положень Закону України від 18 лютого 2016 року № 1012-VIII «Про внесення змін до Земельного кодексу України щодо проведення земельних торгів», тому підлягає скасуванню в оскарженій частині.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, враховуючи наступне.
Відповідно до ч.1 ст. 41 Земельного кодексу України, житлово-будівельним (житловим) та гаражно-будівельним кооперативам за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування земельні ділянки для житлового і гаражного будівництва передаються безоплатно у власність або надаються в оренду у розмірі, який встановлюється відповідно до затвердженої містобудівної документації.
На виконання рішення Дніпродзержинської міської ради від 28.11.2014 № 1145-57/VI, яким позивачу надано дозвіл на розроблення проекту відведення земельної ділянки за адресою: бульвар Незалежності орієнтовною площею 0,7600га під будівництво та розміщення комплексу гаражів на підставі детального плану території, у зв'язку з формуванням нової земельної ділянки, останнім у 2015 році було замовлено та розроблено проект відведення земельної ділянки.
У відповідності до п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання щодо регулювання земельних відносин.
За приписами ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.
Згідно ч.1 ст. 186-1 Земельного кодексу України проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин.
Розроблений проект відведення земельної ділянки, відповідно до ст. 186-1 Земельного кодексу України, отримав позитивний висновок відділу Держземагенства у м. Дніпродзержинську Дніпропетровської області від 14.08.2015 №0-425-0.3-2755/2-15 та погодження від управління містобудування та архітектури Дніпродзержинської міської ради (а.с.51,52).
Обслуговуючий кооператив «Гаражний кооператив «Дніпро-Ок», виконавши вимоги діючого законодавства, 18.09.2015 року звернувся до Дніпродзержинської міської ради з клопотанням про передачу у власність земельної ділянки загальною площею 0,6504 га, що розташована за адресою: м. Дніпродзержинськ, бульвар Незалежності під будівництво та розміщення комплексу гаражів на підставі розробленого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а.с.56).
До червня 2016 року відповідачем клопотання позивача не розглядалося.
17.06.2016 року міською радою прийнято рішення №203-08/VII, пунктом 16 якого вирішено: «Виключити з проекту рішення питання стосовно затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачі її у власність Обслуговуючому кооперативу «Гаражний кооператив «Дніпро-Ок» під будівництво та розміщення комплексу гаражів за адресою: бульвар Незалежності, м. Дніпродзержинськ, Дніпропетровська обл.
Пунктом 16.1. цього рішення вирішено: «скасувати пункт 12.9. рішення міської ради від 28.11.2014 №1145-57/\/І про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою: бульвар Незалежності, орієнтовною площею 0,7600 га, Обслуговуючому кооперативу «Гаражний кооператив «ДНІПРО-ОК» у зв'язку з приведення у відповідність до вимог частини другої ст. 134 Земельного кодексу України.
Колегія суддів звертає увагу, що Закон України від 18.02.2016 №1012-\/ІІІ «Про внесення змін до Земельного кодексу України щодо проведення земельних торгів» (далі-Закон №1012-VIII ), яким в тому числі керувався відповідач приймаючи оскаржене рішення, набрав чинності 03.04.2016 року.
Законом № 1012-VІІІ внесені суттєві змін до статті 134 Земельного кодексу України, а саме зменшено перелік випадків, коли земельні ділянки державної та комунальної власності або права на них не підлягають продажу на конкурентних засадах.
Згідно Закону №1012-VІІІ з частини 2 статті 134 цього Кодексу виключені абзаци шостий, чотирнадцятий, сімнадцятий, вісімнадцятий, двадцятий, двадцять перший, двадцять третій та двадцять шостий, абзац шістнадцятий статті 134 цього Кодексу викладений в наступній редакції «передачі громадянам земельних ділянок для сінокосіння і випасання худоби, для городництва», в частині 3 статті 134 Кодексу значено, що земельні торги не проводяться при наданні (передачі) земельних ділянок громадянам у випадках, передбачених статтями 34, 36 та 121 цього Кодексу.
Тобто, починаючи з 03.04.2016року, передача в користування, власність земельних ділянок, в тому числі і для будівництва індивідуальних гаражів відбувається лише за результатами проведення земельних торгів, а безоплатна передача у власність зазначених категорій в порядку визначеному статтями 118 та 121 Кодексу.
Приймаючи оскаржене рішення відповідачем проігноровано прикінцеві та перехідні положення Закону №1012-VIII, в яких зазначено, що фізичні та юридичні особи, які до дня набрання чинності цим Законом одержали в установленому порядку дозвіл на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок або технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для передачі у власність або користування земельних ділянок державної та комунальної власності, мають право на отримання таких земельних ділянок без проведення земельних торгів у випадках, визначених положеннями частини другої статті 134 Земельного кодексу України, що виключаються цим Законом.
Позивач отримав дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки 28.11.2014 року у встановленому на той час законом порядку, та до набрання чинності Законом № 1012-VIII, яким внесено зміни до частини другої статті 134 Земельного кодексу України. Клопотання з проектом землеустрою було подано відповідачу ще у вересні 2015року, проте, розглянуто відповідачем з порушенням законодавчо встановлених для цього термінів.
Рішення відповідача від 17.06.2016 № 203-08/VII в частині пунктів 16, 16.1. суперечить приписам перехідних положень Закону України від 18 лютого 2016 року № 1012-VIII «Про внесення змін до Земельного кодексу України щодо проведення земельних торгів».
Колегія суддів приходить до висновку, що відповідач, який є суб'єктом владних повноважень, не довів належним чином правомірність оскарженого позивачем рішення, з огляду на що суд обґрунтовано задовольнив позовні вимоги.
Доводи апеляційної скарги відповідача висновків суду першої інстанції не спростовують, підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні.
Керуючись п.1 ч.1 ст.198, ст.ст. 200, 205, 206 КАС України, суд
Апеляційну скаргу Кам'янської міської ради - залишити без задоволення.
Постанову Заводського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 17 січня 2017 року у справі № 208/4810/16-а (2-а/208/64/17) - залишити без змін.
Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, може бути оскаржена в порядку та строки, визначені ст. 212 КАС України.
Головуючий: Н.П. Баранник
Суддя: Ю.В. Дурасова
Суддя: А.А. Щербак