Ухвала від 05.07.2017 по справі 808/3563/16

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 липня 2017 рокусправа № 808/3563/16

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Баранник Н.П.

суддів: Дурасової Ю.В. Щербака А.А.

за участю секретаря судового засідання: Комар Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 17 лютого 2017 року у справі №808/3563/16 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Запорізької обласної державної адміністрації в особі голови Запорізької обласної державної адміністрації ОСОБА_4, треті особи: Запорізька міська рада, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_5, ОСОБА_6, Громадська організація «Волонтерський центр Запоріжжя», ОСОБА_7 про визнання протиправним та скасування розпорядження в частині,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Запорізької обласної державної адміністрації в особі голови Запорізької обласної державної адміністрації ОСОБА_4, в якому просив про визнати незаконним та скасувати розпорядження №275 від 19.05.2016 «Про виконання Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» в частині перейменування наступних об'єктів топоніміки м. Запоріжжя:

- вул. Кремлівська на вул. Сергія Синенка.

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 17 лютого 2017 року в задоволенні позову відмовлено.

Позивачем та третіми особами у справі: ОСОБА_2 і ОСОБА_3 подана апеляційна скарга. Скаржники просять постанову суду першої інстанції скасувати, позов задовольнити.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що висновки суду першої інстанції про обов'язковість перейменування вулиці обставинам справи не відповідають, також суд дійшов помилкового висновку, що оскаржене розпорядження прийняте з дотриманням визначеної законом процедури. Вважають, що вимоги Закону в частині перейменування бульварів, вулиць, провулків, проїздів, проспектів в м. Запоріжжя на момент прийняття розпорядження №275 вже були виконані, що свідчить про відсутність у голови Запорізької обласної державної адміністрація повноважень щодо перейменування вулиць в м. Запоріжжя, наведених у розпорядженні №275. Крім того, при прийнятті розпорядження №275 в частині перейменування вулиць в м. Запоріжжі не були здійснені заходи, що передбачені Порядком проведення громадського обговорення під час розгляду питань про присвоєння юридичним особам та об'єктам права власності, які за ними закріплені, об'єктам права власності, які належать фізичним особам, імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій, затвердженим постановою КМУ від 24.10.2012 №989.

ОСОБА_2 апеляційну скаргу підтримав в повному обсязі.

З доводами апеляційної скарги погодився представник третьої особи ОСОБА_7, наполягав на задоволенні вимог скарги та скасуванні оскарженого рішення суду першої інстанції.

Представник відповідача проти задоволення апеляційної скарги заперечував, вказав, що на думку відповідача, суд першої інстанції повно з'ясував обставини справи, прийняв законне і обґрунтоване рішення.

Треті особи на стороні відповідача: ОСОБА_5, ОСОБА_6 та представник Громадської організації «Волонтерський центр Запоріжжя» вказали на безпідставність вимог апеляційної скарги.

Інші учасники процесу в судове засідання не з'явились, про дату, час, місце розгляду апеляційного розгляду справи повідомлялись.

Колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, враховуючи наступне.

Судом першої інстанції встановлено, що 20.02.2016 Запорізьким міським головою прийнято розпорядження № 83р "Про виконання Закону України від 09.04.2015 № 317-VІІІ "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки" щодо перейменування топонімів міського підпорядкування та демонтажу об'єктів монументального мистецтва міста Запоріжжя", у відповідності до якого перейменовано деякі топоніми міського підпорядкування, що підпадають під дію Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки".

Розпорядженням голови Запорізької обласної державної адміністрації від 29.02.2016 №90 утворено обласну комісію з питань ліквідації символів тоталітаризму та повернення історичних назв у регіоні, затверджено її склад та Положення про неї.

Так, на засіданні комісії 02.03.2016 було прийнято рішення №4, згідно із пунктом 3 якого комісія запропонувала виконуючому обов'язки голови обласної державної адміністрації ухвалити рішення про організацію збору пропозицій громадськості щодо перейменування об'єктів топоніміки населених пунктів згідно переліку (додаток 1 до рішення), які з організаційно-технічних причин не було перейменовано депутатами місцевих рад, сільськими, селищними та міськими головами до 04.04.2016. Крім того, вказаним рішенням у пункті 4 запропоновано, зокрема, міським головам міст обласного значення забезпечити інформування населення про зміну назв об'єктів топоніміки населених пунктів, визначити до 04.03.2016 форми та способи збору пропозицій щодо перейменування об'єктів топоніміки населених пунктів, провести широку інформаційно-роз'яснювальну роботу за участі представників громадськості, депутатів місцевих рад, волонтерів, учасників АТО, приділивши особливу увагу увічненню пам'яті героїв, які віддали життя за свободу та незалежність України.

04.03.2016 на адресу Запорізького міського голови надійшов лист Запорізької обласної державної адміністрації № 08-38/0702, в якому на виконання п. 4 рішення обласної комісію з питань ліквідації символів тоталітаризму та повернення історичних назв у регіоні (протокол №4 від 02.03.2016) та виходячи з необхідності врахування думки жителів м. Запоріжжя, громадських організацій та трудових колективів, висловлено прохання сприяти збору пропозицій щодо перейменування об'єктів топоніміки згідно додатку, широкому оприлюдненню відповідної інформації у ЗМІ, на офіційних веб-сайтах органів місцевого самоврядування. Узагальнені пропозиції запропоновано подати до 05 квітня 2016 року.

На виконання вищевказаного листа виконавчий комітет Запорізької міської ради листом від 15.04.2016 №04505/02-21/01 направив на ім'я секретаря обласної комісії з питань ліквідації символів тоталітаризму та повернення історичних назв у регіоні пропозиції щодо перейменування об'єктів топоніміки міського підпорядкування, при цьому, щодо вулиці Кремлівська міська рада пропонувала не змінювати назву вулиці. Серед наданих пропозицій містилися пропозиції щодо перейменування вулиці Кремлівської на Електротехніків, Княгині Ольги (Святої Ольги), Козацьку, Козака Мамая, Липову, Нікольську, Правильну, Пряму, Святонікольську, Свято-Миколаївську та Сергія Синенка (Героя "Небесної Сотні" за зверненням мешканців, родичів).

Розпорядженням голови Запорізької обласної державної адміністрації від 19.05.2016 № 275 "Про виконання Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки" перейменовано об'єкти топоніміки міст та районів області згідно з додатком 1, зокрема у м. Запоріжжя:

- вул. Кремлівська на вул. Сергія Синенка (п. 9).

У подальшому, на виконання цього розпорядження та на підставі протоколу засідання робочої групи з питань міської топоніміки від 27.05.2016 №3, згідно із яким було погоджено перейменування вулиці Кремлівської, виконавчим комітетом Запорізької міської ради було прийнято рішення "Про внесення змін у додаток до рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради народних депутатів від 29.12.1994 №534 "Про найменування вулиць, провулків, майданів, проспектів у м. Запоріжжі" (зі змінами).

Вважаючи прийняте відповідачем розпорядження в частині перейменування вул. Кремлівська на вул. Сергія Синенка м. Запоріжжя протиправним, позивач звернувся із даним позовом до суду.

Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції зазначив, що голова облдержадміністрації при прийнятті спірного розпорядження діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України "Про місцеві державні адміністрації" та "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки" з використанням повноважень з метою, з якою ці повноваження надані. Судом враховано також, що обов'язок прийняти відповідне розпорядження про перейменування об'єктів топоніміки, покладений на голову обласної державної адміністрації у випадку недотримання строків прийняття таких рішень органами місцевого самоврядування, передбачений нормою абзацу 4 пункту 6 статті 7 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 317-VIII, є імперативним та не встановлює свободу вибору дій.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції.

Так, 09 квітня 2015 року Верховною Радою України був прийнятий Закон України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки" №317-VІІІ (далі - Закон №317-VIII), яким визначені правові основи заборони пропаганди символіки комуністичного та націонал-соціалістичного тоталітарних режимів та встановлений порядок ліквідації символів комуністичного тоталітарного режиму. Закон набрав чинності 21 травня 2015 року.

Згідно з абзацом 1 пункту 6 статті 7 Закону №317-VIII, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським, районним державним адміністраціям, Верховній Раді Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування у шестимісячний строк з дня набрання чинності цим Законом в установленому порядку належить здійснити демонтаж пам'ятників, пам'ятних знаків, присвячених особам, причетним до організації та здійснення Голодомору 1932-1933 років в Україні, політичних репресій, особам, які обіймали керівні посади у комуністичній партії, вищих органах влади та управління СРСР, УРСР (УСРР), інших союзних та автономних радянських республік (крім осіб, діяльність яких була значною мірою пов'язана з розвитком української науки та культури), працівникам радянських органів державної безпеки, подіям, пов'язаним з діяльністю комуністичної партії, встановленням радянської влади на території України або в окремих адміністративно-територіальних одиницях, переслідуванням учасників боротьби за незалежність України у XX столітті, а також в установленому порядку перейменувати райони у містах, сквери, бульвари, вулиці, провулки, узвози, проїзди, проспекти, площі, майдани, набережні, мости, інші об'єкти топоніміки населених пунктів, а також інші географічні об'єкти, назви яких містять символіку комуністичного тоталітарного режиму.

Відповідно до абзацу 2 пункту 6 статті 7 Закону №317-VIII у разі, якщо протягом зазначеного в абзаці першому цього пункту строку сільською, селищною, міською радою в установленому цим Законом порядку не прийнято рішення про перейменування районів у містах, скверів, бульварів, вулиць, провулків, проїздів, проспектів, площ, майданів, набережних, мостів чи інших об'єктів топоніміки населених пунктів, назви яких містять символіку комуністичного тоталітарного режиму, таке рішення у формі розпорядження приймається відповідним сільським, селищним, міським головою (або особою, яка відповідно до законодавства здійснює його повноваження) у тримісячний строк, що обчислюється з моменту закінчення строку, встановленого абзацом першим цього пункту. Таке розпорядження приймається з урахуванням вимог, встановлених цим Законом, статтею 3 Закону України "Про присвоєння юридичним особам та об'єктам права власності імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій", пропозицій громадськості, науковців та рекомендацій Українського інституту національної пам'яті.

Абзацом 4 пункту 6 статті 7 Закону №317-VIII передбачено, що у разі якщо протягом строку, зазначеного в абзаці другому цього пункту, сільським, селищним, міським головою (або особою, яка відповідно до законодавства здійснює його повноваження) в установленому цим Законом порядку не прийнято рішення у формі розпорядження про перейменування районів у містах, скверів, бульварів, вулиць, провулків, проїздів, проспектів, площ, майданів, набережних, мостів чи інших об'єктів топоніміки населених пунктів, назви яких містять символіку комуністичного тоталітарного режиму, таке перейменування здійснюється розпорядженням голови відповідної обласної державної адміністрації (або особи, яка відповідно до законодавства здійснює його повноваження). Голова обласної державної адміністрації (або особа, яка відповідно до законодавства здійснює його повноваження) зобов'язаний прийняти таке розпорядження у тримісячний строк, який обчислюється з моменту закінчення строку, визначеного абзацом другим цього пункту. Таке розпорядження приймається з урахуванням вимог, встановлених цим Законом, статтею 3 Закону України "Про присвоєння юридичним особам та об'єктам права власності імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій", пропозицій громадськості, науковців та рекомендацій Українського інституту національної пам'яті.

Відповідно до підпункту 6 пункту 2 статті 7 Закону №317-VIII аналогічними положеннями доповнено розділ VII "Заключні положення" Закону України "Про місцеві державні адміністрації" (Відомості Верховної Ради України, 1999 р., № 20-21, ст. 190).

Тобто, обов'язок прийняти відповідне розпорядження про перейменування об'єктів топоніміки, покладений на голову обласної державної адміністрації у випадку недотримання строків прийняття таких рішень органами місцевого самоврядування, передбачений нормою абзацу 4 пункту 6 статті 7 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки", є імперативним та не встановлює свободу вибору дій. Діючим законодавством не надано певну свободу розсуду у вирішенні питання прийняття чи неприйняття такого розпорядження.

Враховуючи приписи підпункту "є" пункту 4 частини першої статті 1 Закону №317-VIII об'єкти топоніміки названі на честь Кремля мають бути перейменовані.

Український інститут національної пам'яті як центральний орган виконавчої влади, основним завданням якого є реалізація державної політики у сфері відновлення та збереження національної пам'яті українського народу, підтримав увічнення пам'яті Героя України, Героя Небесної Сотні Сергія Петровича Синенка у топоніміці у м. Запоріжжя.

Що стосується дотримання процедури громадських обговорень при прийнятті розпорядження №275, посилань позивача, що позиція громади міста Запоріжжя не була врахована, слід зазначити наступне.

Згідно із абзацом 4 пункту 6 статті 7 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №317-VIII розпорядження голови обласної державної адміністрації про перейменування приймається з урахуванням вимог, встановлених цим Законом, статтею 3 Закону України "Про присвоєння юридичним особам та об'єктам права власності імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій", пропозицій громадськості, науковців та рекомендацій Українського інституту національної пам'яті.

В свою чергу, частина п'ята статті 3 Закону України "Про присвоєння юридичним особам та об'єктам права власності імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій" від 24.05.2012 № 4865-VI передбачено, що імена фізичних осіб, ювілейні та святкові дати, назви і дати історичних подій присвоюються юридичним особам та об'єктам права власності (в їх числі - сквери, бульвари, вулиці, провулки, узвози, проїзди, проспекти, площі, майдани, набережні, мости (п.2 ч.3 ст.4 цього Закону) лише після проведення громадського обговорення та за згодою відповідного трудового колективу.

Суд першої інстанції вірно зазначив, що норми закону передбачають проведення громадського обговорення лише щодо того, якою має бути нова назва вулиці, а не щодо питання, чи підлягає зміні назви вулиці, що містить символіку комуністичного режиму.

Порядок проведення громадського обговорення під час розгляду питань про присвоєння юридичним особам та об'єктам права власності імен фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій врегульовано Постановою Кабінету Міністрів України від 24.10.2012 № 989 (далі - Порядок № 989).

Відповідно до абзацу 2 пункту 1 Порядку № 989, його дія поширюється на суб'єктів, що готують подання про присвоєння юридичним особам імен фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій, визначених статтею 7 Закону України "Про присвоєння юридичним особам та об'єктам права власності імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій" (далі - організатори громадського обговорення).

Таким суб'єктом подання про присвоєння імені фізичної особи, ювілейної та святкової дати, назви і дати історичної події скверам, бульварам, вулицям, провулкам, узвозам, проїздам, проспектам, площам, майданам, набережним, мостам - є сільський, селищний, міський голова (пункт 7 частини першої статті 7 Закону № 4865-VI).

Голова обласної державної адміністрації не наділений повноваженнями організатора проведення таких громадських обговорень.

Згідно із положеннями пунктів 2 та 3 Порядку № 989 громадське обговорення проводиться з метою залучення представників громадськості до розгляду пропозицій щодо присвоєння юридичним особам імен фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій та врахування їх думки під час прийняття відповідного рішення. Участь у громадському обговоренні можуть брати фізичні та юридичні особи, а також громадські об'єднання, що не є юридичними особами.

Як вбачається із матеріалів справи, громадянами та представниками громадських організацій взято участь у обговоренні питання щодо перейменування вулиць міста Запоріжжя та бажаючими надавалися пропозиції.

Так, 04.04.2016 від Громадської організації "Волонтерський центр Запоріжжя" - про перейменування вул. Кремлівська на вул. Героя України Сергія Синенка. Пропозицію обґрунтовано тим, що Синенко Сергій проживав на цій вулиці до моменту трагічної загибелі під час подій Революції Гідності 2013-2014 років. Указом Президента України №890 від 21.11.2014 Сергію Синенку присвоєно звання Героя України.

07.04.2016 колективне звернення (вх. №КО-0293) від жителів вул. Кремлівської з проханням залишити стару назву вулиці, оскільки, на їх думку, назва вулиці стосується славетної історії.

Тобто, громадськість була обізнана та приймала участь у обговоренні питань перейменування, зокрема і вул. Кремлівська в м. Запоріжжі. Позивач, треті особи не були обмежені у свої правах вносити пропозиції стосовно перейменування вулиць і провулків.

Крім того, як встановлено судом, діяльність обласної комісії з питань ліквідації символів тоталітаризму та повернення історичних назв у регіоні висвітлювалась на офіційному сайті Запорізької ОДА та інтернет-газетах. Громадськість було поінформовано про хід та результати засідань, внесені пропозиції щодо перейменування вулиць у м. Запоріжжі.

Стосовно допущення судом першої інстанції порушень процесуальних норм під час розгляду справи та прийняття оскарженого рішення, колегія суддів вважає такі доводи скаржників безпідставними.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, підстави для скасування чи зміни постанови суду першої інстанції відсутні.

Керуючись п.1 ч.1 ст.198, ст.ст. 200, 205, 206 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 - залишити без задоволення.

Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 17 лютого 2017 року у справі № 808/3563/16 - залишити без змін.

Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в порядку та строки, визначені ст.212 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий: Н.П. Баранник

Суддя: Ю.В. Дурасова

Суддя: А.А. Щербак