Ухвала від 26.06.2017 по справі 823/981/17

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

26 червня 2017 року справа № 823/981/17

м. Черкаси

Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Тимошенко В.П., здійснивши підготовку до судового розгляду справи за позовом ОСОБА_1 до Міністерства юстиції України, треті особи - ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 про визнання протиправними та скасування наказів,

ВСТАНОВИЛА:

23.06.2017 до Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з адміністративним позовом до Міністерства юстиції України (далі - відповідач), в якому просить:

1. визнати протиправними та скасувати наказ 1543/5, виданий 12.05.2017, видавник: Міністерство юстиції України та наказ Міністерства юстиції України від 12.05.2017 № 1543 "Про скасування рішень про державну реєстрацію прав та їх обтяжень".

2. здійснити поворот виконання наказу 1543/5, виданий 12.05.2017, видавник: Міністерство юстиції України та наказу Міністерства юстиції України від 12.05.2017 № 1543 "Про скасування рішень про державну реєстрацію прав та їх обтяжень" шляхом зобов'язання Міністерства юстиції України (01001, місто Київ, вулиця Архітектора Городецького, будинок 13, ідентифікаційний код 00015622) поновити в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно записи про право власності за ОСОБА_1 (18030, АДРЕСА_1; ідентифікаційний код НОМЕР_1), а саме:

-запис (номер запису про право власності: 9915944; дата, час державної реєстрації: 04.06.2015, 17:08:34), підставою внесення якого було: Рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 21823486 від 04.06.2015 року, про право власності на об'єкт нерухомого майна, що має реєстраційний номер: 319421871101;

-запис (номер запису про право власності: 9917690; дата, час державної реєстрації: 04.06.2015, 19:16:53), підставою внесення якого було: Рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 21826687 від 04.06.2015 року, про право власності на об'єкт нерухомого майна, що має реєстраційний номер: 92163571249;

-запис (номер запису про право власності: 9917128; дата, час державної реєстрації: 04.06.2015, 18:15:35), підставою внесення якого було: Рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 21825653 від 04.06.2015 року, про право власності на об'єкт нерухомого майна, що має реєстраційний номер: 92123071249;

-запис (номер запису про право власності: 9916698; дата, час державної реєстрації: 04.06.2015, 17:50:38), підставою внесення якого було: Рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 21824864 від 04.06.2015 року, про право власності на об'єкт нерухомого майна, що має реєстраційний номер: 92066771249;

-запис (номер запису про право власності: 9917875; дата, час державної реєстрації: 04.06.2015, 19:43:53), підставою внесення якого було: Рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 21827015 від 04.06.2015 року, про право власності на об'єкт нерухомого майна, що має реєстраційний номер: 92018471249;

-запис (номер запису про право власності: 9917417; дата, час державної реєстрації: 04.06.2015, 18:47:02), підставою внесення якого було: Рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 21826168 від 04.06.2015 року, про право власності на об'єкт нерухомого майна, що має реєстраційний номер: 91927871249;

-запис (номер запису про право власності: 9917973; дата, час державної реєстрації: 04.06.2015, 20:05:08), підставою внесення якого було: Рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 21827207 від 04.06.2015 року, про право власності на об'єкт нерухомого майна, що має реєстраційний номер: 91880271249.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст. 106 цього Кодексу.

Вивчивши позовну заяву, суддя вважає, що вона не відповідає вимогам ст. 106 КАС України, а тому повинна бути залишена без руху для усунення недоліків, виходячи з такого.

Так, відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 106 КАС України у позовній заяві зазначається зміст позовних вимог згідно з частиною четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.

Частиною 4 ст. 105 КАС України визначено, що адміністративний позов може містити вимоги про: 1) скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень; 2) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії; 3) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій; 4) стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю; 5) виконання зупиненої чи невчиненої дії; 6) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 7) примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності.

Разом з тим, третій пункт прохальної частини позовної заяви, містить вимоги щодо здійснення повороту виконання наказів і поновлення в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно записів про право власності за ОСОБА_1, які в силу ст. 105 КАС України з урахуванням завдань адміністративного судочинства перешкоджають відкриттю провадження у справі.

Зокрема, суддя наголошує, що посилання позивача на ст. 162 КАС України, є помилковим, оскільки остання визначає повноваження суду при прийнятті постанови, і не врегульовує належність заявлених вимог.

Згідно з ч. 2 ст.11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Разом з тим, позовні вимоги мають бути максимально конкретизовані та обґрунтовані, а отже містити: який саме спір просить вирішити позивач і в який, на його думку, спосіб належить захистити його права та які саме.

Таким чином, вищевикладені недоліки унеможливлюють дотримання суддею обов'язку з'ясування питань, визначених ст. 107 КАС України.

Частиною 2 ст. 106 КАС України встановлено, що на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач надає докази, а в разі неможливості - зазначає докази, які не може самостійно надати, із зазначенням причин неможливості подання таких доказів.

В тексті адміністративного позову, містяться посилання на укладенні договори купівлі-продажу щодо набуття права власності ОСОБА_1 права власності як на нерухоме майно так і на земельні ділянки, однак останні докази суду надані не були.

Також, відповідно до ч. 3 ст. 106 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.

Згідно ч. 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 р. №3674-VІ, судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Законом України «Про державний бюджет України на 2017 рік» від 21.12.2016 № 1801-VIII встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб на 1 січня 2017 року - 1600 грн.

Пунктом 3.1 таблиці ставок судового збору визначено розмір сплати судового збору, а саме за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано зокрема фізичною особою встановлено ставку судового збору - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру (абзац 2 ч. 3 ст. 6 Закону України "Про судовий збір").

Оскільки зазначений позов подано фізичною особою, він поєднує в собі дев'ять вимоги немайнового характеру, то розмір судового збору, який повинен бути сплачений позивачем має становити ((1600грн. х 0,4)x9).

Натомість, до поданої позовної заяви ОСОБА_1 жодного платіжного документа про сплату судового збору в належному розмірі надано не було.

Окрім того, ст. 9 ЗУ "Про судовий збір" передбачено, що судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України. Суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.

Таким чином, позивачу необхідно надати суду належний доказ сплати (перерахування) судового збору.

Враховуючи викладене, позивачу необхідно надати строк для усунення зазначених недоліків.

Усунення вказаних недоліків може бути здійснене шляхом приведення адміністративного позову до вимог ст. 106 КАС України та надання суду позовів з усунунеми недоліками для всіх визначених учасників.

Керуючись ст.ст. 105, 106, 107, 108 КАС України, суддя

УХВАЛИЛА:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Міністерства юстиції України, треті особи - ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 про визнання протиправними та скасування наказів - залишити без руху.

Надати позивачу строк до 31 липня 2017 року протягом якого останній має усунути недоліки позовної заяви.

У разі невиконання вимог, зазначених в ухвалі, позовна заява буде повернута позивачеві.

Копію ухвали надіслати позивачу.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку ст.ст. 184-187 КАС України.

Суддя В.П. Тимошенко