Постанова від 03.07.2017 по справі 821/733/17

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 липня 2017 р.м. ХерсонСправа № 821/733/17

Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Хом'якової В.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом приватного акціонерного товариства "ТММ-ЕНЕРГОБУД" до державного реєстратора Херсонської філії Державного підприємства "Державний інститут судових економіко-правових та технічних експертних досліджень" Рилєєва Олександра Олександровича, за участю третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідача Державного підприємства "Державний інститут судових економіко-правових та технічних експертних досліджень" про визнання дій протиправними,

встановив:

Приватне акціонерне товариство "ТММ-ЕНЕРГОБУД" (далі - ПрАТ "ТММ-ЕНЕРГОБУД", позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом, у якому просить визнати протиправними та скасувати дії державного реєстратора Херсонської філії Державного підприємства "Державний інститут судових економіко-правових та технічних експертних досліджень" Рилєєва Олександра Олександровича (державний реєстратор, відповідач) по корегуванню реєстраційної дії №14991050020019642 в Єдиному державному реєстрі відомостей щодо місцезнаходження ПрАТ "ТММ-ЕНЕРГОБУД" з адреси м. Херсон, вул. Торгова, 31/34 кв. 2 на адресу 03055, м. Київ, вул. Галі Тимофєєвої, 3. На підтвердження заявлених позовних вимог пояснює, що за рішенням ПрАТ "ТММ-ЕНЕРГОБУД" державним реєстратором Громівської сільської ради Новотроїцького району Херсонської області Іванців І.М. вчинено реєстраційну дію №14991050020019642 щодо зміни місцезнаходження, а саме: з 73000, м. Херсон, вул. Нафтовиків, 15, оф. 410 на 73003, м. Херсон, вул. Торгова,31/34, кв.2. Станом на 24.01.2017 року о 10 год. 43 хв. в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань місцезнаходження ПрАТ "ТММ-ЕНЕРГОБУД" збереглось як 73003, м. Херсон, вул. Торгова,31/34, кв.2, а вже станом на 14 год. 04 хв. було змінено на: 03055, м. Київ, вул. Галі Тимофєєвої, 3. За інформацією, наданою Херсонською філією державного підприємства "Національні Інформаційні системи" від 07.04.2017 вбачається, що реєстраційні дії (корегування) відносно ПрАТ "ТММ-ЕНЕРГОБУД" в період з 20.01.2017 по 27.01.2017, а саме 24.01.2017 о 12:56:53 здійснено державним реєстратором Рилєєвим О.О.

Позивач зазначає, що ним до державного реєстратора Рилєєва О.О. не подавались документи для зміни свого місцезнаходження, також відсутні рішення, які тягнуть зміну місцезнаходження ПрАТ "ТММ-ЕНЕРГОБУД". Таким чином, позивач вважає дії державного реєстратора Рилєєва О.О. щодо зміни на власний розсуд місцезнаходження ПрАТ "ТММ-ЕНЕРГОБУД" протиправними. Просить суд захистити його порушені права шляхом визнання протиправними та скасування реєстраційної дії №14991050020019642 державного реєстратора Рилєєва Олександра Олександровича по корегуванню в Єдиному державному реєстрі відомостей щодо місцезнаходження ПрАТ "ТММ-ЕНЕРГОБУД" з адреси м. Херсон, вул. Торгова, 31/34 кв. 2 на адресу 03055, м. Київ, вул. Галі Тимофєєвої, 3.

Від представника позивача до суду надійшло клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження, підтримання позовних вимог.

Представник відповідача або відповідач, представник третьої особи в судові засідання, призначені на 31.05.2017, 14.06.2017 та 03.07.2017 не прибули, заяв про відкладення розгляду справи або про розгляд справи в порядку письмового провадження суду не надавали. Позиція відповідача та третьої особи щодо заявлених позовних вимог суду не відома, оскільки останніми не надано суду заперечень проти позову або заяв про його визнання. Про дату, час та місце розгляду справи відповідач та третя особа повідомлені своєчасно та належним чином.

Ухвалою суду про відкриття провадження та закінчення підготовчого провадження у справі від 15 травня 2017 року зобов'язано відповідача у разі заперечення проти позову надати суду не пізніше як за три дні до судового засідання всі матеріали, що були або мали бути взяті ним до уваги при прийнятті рішення, вчинення дії, допущенні бездіяльності. Проте відповідач не надавав суду жодних документів. Окрім того, вказаною ухвалою суду було залучено до участі у справі Державне підприємство "Державний інститут судових економіко-правових та технічних експертних досліджень" та запропоновано останньому надати суду документальне обґрунтування правомірності дій державного реєстратора Рилєєва О.О. по корегуванню реєстраційної дії № 14991050020019642 в Єдиному державному реєстрі відомостей щодо місцезнаходження ПрАТ "ТММ-ЕНЕРГОБУД" з адреси м. Херсон, вул. Торгова, 31/34 кв. 2 на адресу 03055, м. Київ, вул. Галі Тимофєєвої, 3. Однак представник третьої особи в судове засідання жодних документів не надав.

Ухвалою суду від 14.06.2017 року відповідача та третю особу повторно зобов'язано надати суду витребувані документи. Роз'яснено, що уразі не подання таких доказів, суд вирішує справу на основі наявних у справі доказів, звернуто увагу щодо обов'язковості виконання рішень судів, що набрали законної сили.

Відповідно до ч.4 ст.128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Згідно ч. 6 ст.128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З огляду на викладене суд вважає за можливе розглянути справу у порядку письмового провадження на підставі наявних у справі доказів.

Надаючи правову оцінку матеріалам справи, суд виходить з наступного.

Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їх символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб-підприємців регулює Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань".

Державна реєстрація базується на таких основних принципах: обов'язковості державної реєстрації в Єдиному державному реєстрі; публічності державної реєстрації в Єдиному державному реєстрі та документів, що стали підставою для її проведення; врегулювання відносин, пов'язаних з державною реєстрацією, та особливостей державної реєстрації виключно цим Законом; державної реєстрації за заявницьким принципом; прийняття документів для державної реєстрації та здійснення державної реєстрації за принципом екстериторіальності в межах України; єдності методології державної реєстрації; об'єктивності, достовірності та повноти відомостей у Єдиному державному реєстрі; внесення відомостей до Єдиного державного реєстру виключно на підставі та відповідно до цього Закону; відкритості та доступності відомостей Єдиного державного реєстру (ч. 1 ст. 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань").

Відповідно до пункту 10 частини другої статті 9 вказаного Закону, в Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості про юридичну особу, крім державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб, зокрема, місцезнаходження юридичної особи.

Як слідує з пункту 1 частини четвертої статті 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до установчих документів юридичної особи, подаються такі документи, зокрема, заява про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі.

Статтею 93 Цивільного кодексу України передбачено, що місцезнаходженням юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління і обліку.

Статтею 25 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" врегульований порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій.

Так, державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі: 1) документів, що подаються заявником для державної реєстрації; 2) судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, а також що надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України "Про виконавче провадження" щодо: визнання повністю або частково недійсними рішень засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу; визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи; заборони (скасування заборони) вчинення реєстраційних дій; накладення/зняття арешту корпоративних прав; зобов'язання вчинення реєстраційних дій; скасування реєстраційної дії/запису в Єдиному державному реєстрі; виділу юридичної особи; провадження у справах про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом, прийнятих відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом"; припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи; відміни державної реєстрації припинення юридичної особи; припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи; відміни державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця; відміни в порядку апеляційного/касаційного оскарження рішення суду, на підставі якого вчинено реєстраційну дію; 3) рішень, прийнятих за результатами оскарження в адміністративному порядку відповідно до статті 34 цього Закону.

Порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації, включає: 1) заповнення форми заяви про державну реєстрацію - у разі подання документів особисто заявником (за бажанням заявника); 2) прийом документів за описом - у разі подання документів у паперовій формі; 3) виготовлення копій документів в електронній формі - у разі подання документів у паперовій формі; 4) внесення копій документів в електронній формі до Єдиного державного реєстру; 5) перевірку документів на наявність підстав для зупинення розгляду документів; 6) перевірку документів на наявність підстав для відмови в державній реєстрації; 7) прийняття рішення про проведення реєстраційної дії - для громадських формувань, символіки та засвідчення факту наявності всеукраїнського статусу громадського об'єднання; 8) проведення реєстраційної дії (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови в державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру; 9) формування та оприлюднення на порталі електронних сервісів виписки, результатів надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації та установчих документів; 10) видача за бажанням заявника виписки з Єдиного державного реєстру у паперовій формі за результатами проведеної реєстраційної дії (у разі подання заяви про державну реєстрацію у паперовій формі). Виписка з Єдиного державного реєстру у паперовій формі надається з проставленням підпису та печатки державного реєстратора.

Таким чином, у разі прийняття юридичною особою рішення про зміну свого місцезнаходження, нею подаються державному реєстратору заява та інші документи передбачені Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", установчий документ юридичної особи в новій редакції - у разі внесення змін, що містяться в установчому документі. У той же час державному реєстратору не надано право вимагати додаткові документи, які не передбачені нормами зазначеного Закону.

Відповідно до ст..5 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" систему органів у сфері державної реєстрації становлять: 1) Міністерство юстиції України; 2) інші суб'єкти державної реєстрації.

До повноважень інших суб'єктів державної реєстрації належить: 1) забезпечення: прийому документів, поданих для державної реєстрації; державної реєстрації та проведення інших реєстраційних дій; ведення Єдиного державного реєстру та надання відомостей з нього; формування та зберігання реєстраційних справ; 2) здійснення інших повноважень, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Акредитовані суб'єкти можуть здійснювати усі повноваження, визначені у цій частині, або здійснювати повноваження щодо забезпечення прийняття та видачі документів у сфері державної реєстрації на підставі договору з іншим суб'єктом державної реєстрації та/або нотаріусом.

Державним реєстратором може бути громадянин України, який має вищу освіту, відповідає кваліфікаційним вимогам, визначеним Міністерством юстиції України, та перебуває у трудових відносинах з суб'єктом державної реєстрації (крім нотаріусів), та нотаріус. Державний реєстратор:1) приймає документи; 2) перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду документів; 3) перевіряє документи на наявність підстав для відмови у державній реєстрації; 4) проводить реєстраційну дію (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови у державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру; 5) веде Єдиний державний реєстр; 6) веде реєстраційні справи; 7) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.

Відповідно до листа Державного підприємства "Національні інформаційні системи" херсонської філії від 07.04.2017 №301/36.2-30, реєстраційні дії відносно ПрАТ "ТММ-Енергобуд" (код ЄДР 33889106) в період з 20.01.2017 по 27.01.2017 включно, а саме 24.01.2017 здійснював державний реєстратор Рилєєв О.О. Херсонської філії Державного підприємства "Державний інститут судових економіко-правових та технічних експертних досліджень", вид операції - актуалізація реєстраційної дії о 10:32:15 та 10:32:37.

Таким чином, можна дійти висновку, що оскаржувана неправомірна зміна місцезнаходження ПрАТ "ТММ-Енергобуд" була здійснена саме державним реєстратором Рилєєвим О.О.

Як стверджує позивач, він не мав наміру зареєструвати зміну свого місцезнаходження, не подавав до державного реєстратора заяв разом з пакетом документів, рішень, які б були підставою для зміни його місцезнаходження, відсутні. А тому, позивач вважає, що дії відповідача щодо зміни його місцезнаходження були вчинені на його власний розсуд.

Відповідно до положень Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" державний реєстратор за відсутності підстав для залишення документів, які подані для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, без розгляду та відсутності підстав для відмови у проведенні державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про проведення державної реєстрації таких змін до установчих документів юридичної особи на підставі відомостей цієї реєстраційної картки.

Таким чином, у разі виникнення у суб'єкта господарювання необхідності змінити місцезнаходження, цією особою за своїм попереднім місцезнаходженням подається державному реєстратору реєстраційна картка з визначенням нового місцезнаходження та інші документи передбачені вищевказаним Законом. Державний реєстратор вносить дані до Єдиного державного реєстру щодо зміни місцезнаходження, а реєстраційну справу передає державному реєстратору за новим місцезнаходження суб'єкта підприємницької діяльності.

Як слідує з матеріалів справи, в даному разі державним реєстратором на власний розсуд внесено дані до Єдиного державного реєстру щодо зміни місцезнаходження ПрАТ "ТММ-Енергобуд" за відсутності для цього необхідних документів та волевиявлення останнього. Таким чином, державний реєстратор вніс до Державного реєстру запис, який фактично не відповідає дійсності.

Відповідно до пункту 1 статті 7 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.

Статтею 32 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" у разі виявлення у відомостях Єдиного державного реєстру помилки (описки, друкарської, граматичної, арифметичної помилки), допущеної суб'єктом державної реєстрації, заявник письмово в паперовій або електронній формі повідомляє про це суб'єкта державної реєстрації, який перевіряє відповідність відомостей Єдиного державного реєстру інформації, що міститься в документах, що стали підставою для внесення цих відомостей. Якщо факт невідповідності підтверджено, суб'єкт державної реєстрації безоплатно виправляє допущену помилку в день надходження повідомлення. У разі виявлення суб'єктом державної реєстрації помилки, допущеної у відомостях Єдиного державного реєстру, він в одноденний строк безоплатно виправляє допущену помилку та письмово повідомляє про це заявника. Виправлення помилок, допущених у відомостях Єдиного державного реєстру внаслідок наявності помилок у документах, на підставі яких були внесені такі відомості, здійснюється після виправлення помилок у зазначених документах. Виправлення помилок у відомостях Єдиного державного реєстру може здійснюватися також на підставі судового рішення.

В даному разі з матеріалів справи та пояснень позивача вбачається, що такого письмового повідомлення позивач від державного реєстратора не отримував. Відповідачем також не надано суду документів, що б засвідчували зворотне.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про визнання протиправними та скасування дії державного реєстратора Херсонської філії Державного підприємства "Державний інститут судових економіко-правових та технічних експертних досліджень" Рилєєва Олександра Олександровича (державний реєстратор, відповідач) по корегуванню реєстраційної дії №14991050020019642 в Єдиному державному реєстрі відомостей щодо місцезнаходження ПрАТ "ТММ-ЕНЕРГОБУД" з адреси м. Херсон, вул. Торгова, 31/34 кв. 2 на адресу 03055, м. Київ, вул. Галі Тимофєєвої, 3.

З відповідача суд стягує витрати по сплаті судового збору на користь позивача.

Керуючись ст.ст. 94, 159-163 КАС України, суд

постановив:

Адміністративний позов приватного акціонерного товариства "ТММ-ЕНЕРГОБУД" задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати дії державного реєстратора Херсонської філії Державного підприємства "Державний інститут судових економіко-правових та технічних експертних досліджень" Рилєєва Олександра Олександровича по корегуванню реєстраційної дії №14991050020019642 в Єдиному державному реєстрі відомостей щодо місцезнаходження ПрАТ "ТММ-ЕНЕРГОБУД" (код ЄДРПОУ 33889106) з адреси м. Херсон, вул. Торгова, 31/34 кв. 2 на адресу 03055, м. Київ, вул. Галі Тимофєєвої, 3.

Стягнути з державного реєстратора Херсонської філії Державного підприємства "Державний інститут судових економіко-правових та технічних експертних досліджень" Рилєєва Олександра Олександровича на користь приватного акціонерного товариства "ТММ-ЕНЕРГОБУД" (код ЄДРПОУ 33889106) витрати по сплаті судового збору в сумі 3200 грн. (три тисячі двісті гривень нуль копійок).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Хом'якова В.В.

кат. 5.1