Постанова від 04.07.2017 по справі 819/869/17

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/869/17

04 липня 2017 р.м. Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:

головуючого судді Мартиць О.І.

секретарі судового засідання Твердохліб Н.В.

за участю: представника позивача Гураля Р.В., довіреність від 19.12.2016 року,

представника відповідача Чорнописької В.В., довіреність від 22.06.2017 року № 3853/10/19-00-10-02-10/8463

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовною заявою товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія ЛАН" до Головного управління ДФС у Тернопільській області про скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Компанія ЛАН" (далі - ТзОВ "Компанія "ЛАН") звернулося до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДФС у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення Головного управління ДФС у Тернопільській області від 04.04.2017 року № 0002541201.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 19.10.2016 року Тернопільською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Тернопільській області проведено камеральну перевірку ТзОВ "Компанія "ЛАН" з питань дотримання термінів реєстрації податкових накладних з ПДВ в Єдиному реєстрі податкових накладних за серпень 2016 року. За результатами перевірки складено акт від 19.10.2016 року № 4025/19-18-12-01, яким встановлено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних в результаті протермінування ТзОВ "Компанія "ЛАН" на один день реєстрації податкових накладних від 09.08.2016 року № 331 та № 332 на суму 162874,00 грн. та 172925,77 грн. відповідно. Зокрема, в акті перевірки зазначено, що реєстрація податкових накладних фактично відбулась 25.08.2016 року при граничному терміні реєстрації - 24.08.2016 року.

На підставі зазначеного акту перевірки 04.04.2017 року відповідачем прийнято спірне податкове повідомлення - рішення, яке, на думку позивача, є необґрунтованим, протиправним, прийнятим без дослідження усіх істотних обставин справи. Так, позивач стверджує, що ТзОВ "Компанія "ЛАН" 24.08.2016 року направлено до контролюючого органу на реєстрацію податкові накладні від 09.08.2016 року За № 331 та № 332 о 09 год. 52 хв. та о 10 год. 49 хв. відповідно, що підтверджується відповідними повідомленнями ДФС про їх отримання від 24.08.2016 року. Однак, до 23 год. 00 хв. квитанції про прийняття або неприйняття вказаних податкових накладних на адресу підприємства не надходили. Згідно п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України у разі, якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних. З огляду на зазначене, позивач вважає, що ним не порушено терміни реєстрації податкових накладних від 09.08.2016 року № 331 та № 332 в Єдиному реєстрі податкових накладних, у зв'язку з чим податкове повідомлення - рішення від 04.04.2017 року № 0002541201 Головного управління ДФС у Тернопільській області є протиправним та підлягає скасуванню.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі з мотивів, викладених у позовній заяві і в письмових поясненнях та доповненнях до позовної заяви, долучених до матеріалів справи. Просив суд позов задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечила, свою позицію виклала у письмових запереченнях на адміністративний позов, долучених до матеріалів справи. Зокрема, пояснила, що Тернопільською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Тернопільській області проведено камеральну перевірку даних податкової звітності з податку на додану вартість та даних Єдиного реєстру податкових накладних ТзОВ "Компанія "ЛАН" за період з 01.08.2016 року по 31.08.201б року, результати якої оформлено актом від 19.10.2016 року № 4025/19-18-12-01. Перевіркою встановлено, що згідно з ІС "Єдиний реєстр податкових накладних" (далі - ЄРПН) податкові накладні, виписані ТзОВ "Компанія "ЛАН" за серпень 2016 року зареєстровані в ЄРПН з порушенням законодавчо встановлених термінів, а саме: порушено терміни реєстрації двох податкових накладних на загальну суму ПДВ 335799,77 грн., що підтверджено інформацією з ЄРПН. За результатами перевірки 04.04.2017 року № 0002541201 прийнято податкове повідомлення - рішення, яким до позивача застосовано штрафні санкції на суму 33579,98 грн. (10 %). Представник відповідача стверджує, що реєстрація податкових накладних, ведення ЄРПН, надіслання квитанцій про підтвердження реєстрації податкової накладної, перевірка відомостей тощо, організована на централізованому рівні ДФС України, а тому докази підтвердження реєстрації / не реєстрації або своєчасності реєстрації податкових накладних може надати лише ДФС України. З метою повторного дослідження факту своєчасності реєстрації податкових накладних, контролюючим органом було надіслано запит до розпорядника інформації - ДФС України, проте відповіді не отримано, факту несвоєчасності не спростовано. Тому було прийнято оскаржуване податкове повідомлення - рішення та застосовано штрафну санкцію до ТзОВ "Компанія "ЛАН".

Таким чином, представник відповідача вважає, що дане податкове повідомлення - рішення прийнято податковим органом обґрунтовано, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, у зв'язку з чим просила відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши подані докази в їх сукупності, суд встановив наступні обставини.

Тернопільською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Тернопільській області (далі - Тернопільська ОДПІ) проведено камеральну перевірку даних податкової звітності з податку на додану вартість та даних Єдиного реєстру податкових накладних ТзОВ "Компанія "ЛАН" за період з 01.08.2016 року по 31.08.201б року, результати якої оформлено актом про результати камеральної перевірки даних, податкової звітності з податку на додану вартість та даних Єдиного реєстру податкових накладних ТзОВ "Компанія "ЛАН" (ЄДРПОУ 32941987) за період з 01.08.2016 року по 31.08.201б року від 19.10.2016 року № 4025/19-18-12-01.

Перевіркою встановлено, що згідно з ІС "Єдиний реєстр податкових накладних" податкові накладні, виписані ТзОВ "Компанія "ЛАН" № 331 та № 332 від 09.08.2016 року на а загальну суму ПДВ 335799,77 грн. зареєстровані в ЄРПН з порушенням законодавчо встановлених термінів, а саме реєстрація податкових накладних фактично відбулась 25.08.2016 року при граничному терміні реєстрації - 24.08.2016 року (а.с.13-14).

На підставі вищезгаданого акта перевірки та відповідно до вимог п.1201.1 ст.1201 розділу II Податкового кодексу України Головним управлінням ДФС у Тернопільській області прийнято податкове повідомлення - рішення від 04.04.2017 року, № 0002541201, яким до позивача застосовано штрафні санкції на загальну суму 33579,98 грн., а саме: у розмірі 10% (затримка до 15 календарних днів) (а.с.11).

Не погодившись з висновком акту перевірки ТзОВ "Компанія "ЛАН" подано до Тернопільської ОДПІ заперечення від 28.10.2016 року № 2810-01 із копіями відповідних документів, які спростовують наведене в акті перевірки порушення (а.с.15). Як вбачається з листа Тернопільської ОДПІ від 04.11.2016 року № 37391/19-18-12-01 контролюючий орган ознайомився із запереченнями та прийняв рішення про направлення відповідного запиту до Головного управління ДФС у Тернопільській області щодо достовірності відправлення податкових накладних для реєстрації в ЄДРПН, після отримання відповіді на який буде прийнято остаточне рішення щодо винесення (невинесення) ППР (а.с.22). З метою повторного дослідження факту своєчасності реєстрації податкових накладних, контролюючим органом було надіслано запит до розпорядника інформації - ДФС України, проте відповідей зазначених із вищестоящих контролюючих органів отримано не було.

Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з того, що відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з п.п.20.1.4. п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України (далі - ПК України) контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

За нормами п.75.1. ст.75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Підпунктом 75.1.1. п.75.1. ст.75 ПК України визначено, що камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.

Згідно статті 76 ПК України камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.

Відповідно до п. 2001.1. ст. 2001 ПК України (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин), система електронного адміністрування податку на додану вартість забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку: суми податку, що містяться у виданих та отриманих податкових накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних; суми податку, сплачені платниками при ввезенні товару на митну територію України; суми поповнення та залишку коштів на рахунках в системі електронного адміністрування податку на додану вартість; суми податку, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних; інші показники, які згідно з вимогами пункту 34 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" цього Кодексу враховуються під час обрахунку суми податку, обчисленої за формулою, визначеною пунктом 2001.3 статті 2001 цього Кодексу.

Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно п.2001.5. ст.2001 ПК України з рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника перераховуються кошти до державного бюджету в сумі податкових зобов'язань з податку на додану вартість, що підлягає сплаті за наслідками звітного податкового періоду, та на поточний рахунок платника податку за його заявою, яка подається до контролюючого органу у складі податкової звітності з податку на додану вартість, у розмірі суми коштів, що перевищує суму задекларованих до сплати до бюджету податкових зобов'язань та суми податкового боргу з податку. При цьому перерахування коштів на поточний рахунок платника може здійснюватися у разі відсутності перевищення суми податку, зазначеної у виданих податкових накладних, складених у звітному періоді та зареєстрованих у Єдиному реєстрі податкових накладних, над сумою податкових зобов'язань з податку за операціями з постачання товарів/послуг, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість у цьому звітному періоді.

На запит платника податку йому шляхом надсилання електронного повідомлення надається інформація про рух коштів на його рахунках у системі електронного адміністрування податку.

Порядком електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року № 569 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 року №1177), (далі - Порядок № 569) визначено, що рахунок у системі електронного адміністрування податку (далі - електронний рахунок) - рахунок, відкритий платнику податку в Казначействі, на який таким платником перераховуються кошти у сумі, необхідній для досягнення розміру суми податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), а також у сумі, необхідній для сплати узгоджених податкових зобов'язань з податку (п.2 Порядку № 569).

Відповідно до п.13 Порядку № 569, ДФС автоматично обчислює суму податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН).

Платник податку має право отримувати у ДФС інформацію про стан свого електронного рахунка (в тому числі додаткових електронних рахунків), а також суму податку, на яку він має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в ЄРПН.

Відповідно до п.201.1. ст.201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно з абзацом 11 п.201.10. ст.201 ПК України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Відповідно до п.п.1201.1. ст.1201 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів.

Відповідно до пунктів 11-15 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 29.12.2010 року № 1246 (далі - Порядок № 1246) після накладення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДФС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку.

Після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.

У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.

Також згідно п.201.10. ст.201 ПК України підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

За нормами п.2,3 Порядку № 1246 операційний день - частина дня, протягом якої здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування та реєстрація або зупинення реєстрації.

Операційний день триває з 0 до 23-ї години.

Як вбачається з наявних у матеріалах справи письмових доказів, ТзОВ "Компанія "ЛАН" 24.08.2016 року направлено до контролюючого органу на реєстрацію податкові накладні від 09.08.2016 року За № 331 та № 332 о 09 год. 52 хв. та о 10 год. 52 хв. відповідно, що підтверджується повідомленнями про отримання звітності ДФС від 24.08.2016 року (а.с.16-20). Однак, до 23 год. 00 хв. квитанції про прийняття або неприйняття вказаних податкових накладних на адресу підприємства не надходили.

Відповідно до положень статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В даному випадку відповідачем не надано доказів, якими б було спростовано аргументи позивача щодо вчасної реєстрації податкових накладних. Оскільки примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС, суд має підстави вважати, що на момент перевірки у Тернопільської ОДПІ не було достовірних відомостей, чи мало місце порушення термінів реєстрації податкових накладних позивачем.

В порушення частини другої статті 71 КАС України відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів правомірність оскаржуваного податкового повідомлення - рішення.

З огляду на вказані обставини та виходячи з аналізу вищезазначених правових норм, суд дійшов висновку, що ТзОВ "Компанія "ЛАН" не порушено термінів реєстрації податкових накладних від 09.08.2016 року № 331, та № 332 в ЄРПН.

Таким чином, суд, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, на підставі наданих сторонами доказів, з урахуванням встановлених в судовому засіданні обставин та на основі аналізу норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Судові витрати слід розподілити відповідно до приписів статті 94 КАС України.

Керуючись ст.ст.2,6,11,86,122,158-167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління ДФС у Тернопільській області від 04.04.2017 року № 0002541201.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Тернопільській області (46003, вул. Білецька, 1, м. Тернопіль, код ЄДРПОУ 39403535) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія ЛАН" (46027, вул. С.Будного, 4а, м. Тернопіль, код ЄДРПОУ 32941987) витрати зі сплати судового збору в розмірі 1600 (одна тисяча шістсот) гривень 00 копійок згідно платіжного доручення № 1025 від 06 червня 2017 року.

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Мартиць О.І.

копія вірна:

Суддя Мартиць О.І.