Постанова від 29.06.2017 по справі 818/708/17

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 червня 2017 р. Справа № 818/708/17

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Соп'яненка О.В.

за участю секретаря судового засідання - Усенко І.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Суми до головного державного інспектора відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Сумській області Гришиної Юлії Олександрівни, головного державного інспектора відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Сумській області Чернишової Оксани Володимирівни, Управління Держпраці у Сумській області про визнання дій незаконними та скасування припису,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, який мотивує тим, що 20.04.2017 головними державними інспекторами управління Держпраці у Сумській області Гришиною Ю.О. та Чернишовою О.В. складено акт перевірки додержання законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійних захворювань, які спричинили втрату працездатності. В акті вказано на вчинення позивачем порушень вимог ч. 1 ст. 47 закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування", п.п. 3.4.1 та 3.4.2 Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійних захворювань України. За наслідками перевірки відповідачем винесено припис № 138 від 20.04.2017, яким зобов'язано позивача забезпечити виконання вимог ч. 1 ст. 47 закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування", п.п. 3.4.1 та 3.4.2 Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат. Вважає дії головних державних інспекторів щодо проведення перевірки та припис протиправними.

Перевірка проведена інспекторами незаконно, оскільки відсутні підстави для її проведення, визначені законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

В акті перевірки вказано на порушення позивачем вимог закону, що полягало у не зазначенні в постановах про призначення виплат застрахованим особам часу здійснення таких виплат. Такий засновок вважає безпідставним. Відповідно до ч. 1 ст. 47 закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" виплати проводяться щомісячно у встановлені Фондом дні на підставі постанови Фонду або рішення суду: з дня втрати працездатності внаслідок нещасного випадку або з дати встановлення професійного захворювання; у разі втрати годувальника - з дня смерті потерпілого, але не раніше дня виникнення права на виплати. Одноразова допомога виплачується в місячний строк з дня визначення МСЕК стійкої втрати працездатності, а у разі смерті потерпілого - у місячний строк з дня смерті. Ці норми не містять вимоги обов'язкового зазначення конкретного числа місяця для виплат. Відповідач вказуючи на беззв'язковість визначення днів виплат виходить з помилкового тлумачення закону. Усі потерпілі, особові справи яких перевірялись, отримали виплати у строки, встановлені законом, тобто строки позивачем було дотримано. Крім того, постанови виносяться позивачем за зразками, затвердженими наказом виконавчої дирекції Фонду № 188 від 19.03.2008, який є розпорядчим документом для позивача. Зразками не передбачено встановлення дат чи днів проведення виплат.

Просить визнати незаконними дії головних державних інспекторів відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Сумській області Гришиної Ю.О. та Чернишової О.В. щодо проведення позапланової перевірки та складання акту перевірки № 236 від 20.04.2017; скасувати припис № 138 від 20.04.2017.

Представник відповідача-Управління держпраці у Сумській області (Відповідач 1) позов не визнав. Пояснив, що перевірка була призначена та проведена за дорученням та за згодою Держапраці України відповідно до плану роботи останнього. На підставі розпорядження призначено проведення перевірки позивача. Інспекторам видано направлення на проведення перевірки від 18.04.2017. За наслідками перевірки складено акт, в якому відображено порушення порядку призначення та виплати коштів застрахованим особам, що полягало у незазначені позивачем у постановах про призначення виплату днів їх проведення, як того вимагає ч. 1 ст. 47 закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування". Такі дії відповідають вимогам закону та Порядку проведення перевірок посадовими особами державної інспекції України з питань праці та її територіальних органів правонаступником якої є Держпраці України. Закон вимагає встановлення днів проведення виплат, чого позивачем не було зроблено. Припис видано правомірно, просить в задоволенні позову відмовити.

Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає. Судом встановлено, що розпорядженням Державної служби з питань праці від 30.03.2017 № 3659/4.3/4.7-ДП-17 головні управління Держпраці, в тому числі і Відповідача 1, зобов'язано провести у квітні 2017 року перевірки додержання робочими органами Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України перевірки додержання вимог законодавства при призначенні та здійсненні страхових виплат, наданні соціальних послуг застрахованим особам. (а.с. 45). На підстав розпорядження управлінням Держпраці у Сумській області видано наказ № 228 від 14.04.2017 "Про проведення перевірки", яким призначено позапланову перевірку позивача в період з 18 по 20 квітня 2017 (а.с. 46). Також видано направлення на проведення перевірки суб'єкта господарювання № 204 від 14.04.2017, яким проведення перевірки доручено головним державним інспекторам відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Сумській області Гришиній Ю.О. та Чернишовій О.В. Зазначеними особами перевірка проведена 18.04.2017, про що складено акт № 236 від 20.04.2017 (а.с. 7). 20.04.2017 управлінням Держпраці у Сумській області видано припис № 138, яким зобов'язано позивача забезпечити виконання вимог ч. 1 ст. 47 закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування", пунктів 3.4.1, 3.4.2 "Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат", затвердженого постановою Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 27.04.2007 № 24 (а.с. 13).

Відповідно до ст. 2 ч. 4, 5 закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" заходи контролю здійснюються органами державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення у встановленому цим Законом порядку з урахуванням особливостей, визначених законами у відповідній сфері та міжнародними договорами. Зазначені у частині четвертій цієї статті органи, що здійснюють державний нагляд (контроль) у встановленому цим Законом порядку з урахуванням особливостей, визначених законами у відповідних сферах та міжнародними договорами, зобов'язані забезпечити дотримання вимог статті 1, статті 3, частин першої, четвертої, шостої - восьмої, абзацу другого частини десятої, частин тринадцятої та чотирнадцятої статті 4, частин першої - четвертої статті 5, частини третьої статті 6, частин першої - четвертої та шостої статті 7, статей 9, 10, 19, 20, 21, частини третьої статті 22 цього Закону.

Відповідно до ст. 7, ч.ч. 1-3,6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки. На підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові і засвідчується печаткою. За результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт.

Відповідно до пунктів 2,4,7 "Порядку проведення перевірок посадовими особами Державної інспекції України з питань праці та її територіальних органів", затвердженого Наказом Міністерства соціальної політики України від 02.07.2012 N 390, право проведення перевірок мають посадові особи Держпраці України та її територіальних органів, які відповідно до своїх посадових обов'язків мають повноваження державного інспектора з питань праці (далі - Інспектор). Інспектор має право на проведення перевірки за наявності у нього службового посвідчення та направлення на перевірку. За результатами перевірки складається акт перевірки. У разі виявлення порушень законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування вносяться приписи про усунення виявлених порушень, вживаються заходи щодо притягнення до відповідальності винних осіб згідно із вимогами чинного законодавства. Як було зазначено вище, проведення перевірки доручено особам, що обіймають посади головних державних інспекторів, про що видано відповідне направлення. За наслідками перевірки інспекторами складено акту перевірки. Позивачем не повідомлено про будь-які порушення зазначеного порядку проведення перевірок чи іншого нормативного акту, допущені інспекторами при здійсненні перевірки. Вказуючи на протиправні дії інспекторів позивач фактично вказує на відсутність на його думку підстав для призначення та проведення перевірки, але ні розпорядження Державної служби з питань праці від 30.03.2017 № 3659/4.3/4.7-ДП-17, ні наказ Відповідача 1 про призначення перевірки № 228 від 14.04.2017 не оскаржує. Виходячи зі змісту заявлених позовних вимог, суд вважає, що дії відповідачів Гришиної Ю.О. та Чернишової О.В. при проведенні перевірки відповідали вимогам закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", "Порядку проведення перевірок посадовими особами Державної інспекції України з питань праці та її територіальних органів", підстави для визнання їх протиправними відсутні.

Відповідно до п. 7 "Порядку проведення перевірок посадовими особами Державної інспекції України з питань праці та її територіальних органів" у разі виявлення порушень законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування вносяться приписи про усунення виявлених порушень, вживаються заходи щодо притягнення до відповідальності винних осіб згідно із вимогами чинного законодавства.

З наведеної норми вбачається, що метою винесення припису є усунення виявлених в ході контрольного заходу порушень.

Приписом № 138 від 20.04.2017 Відповідач 1 зобов'язує позивача забезпечити виконання вимог ч. 1 ст. 47 закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування", пунктів 3.4.1, 3.4.2 "Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат", затвердженого постановою Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 27.04.2007 № 24.

Відповідно до преамбули закону України "Про загальнообов'язкове соціальне страхування" цей закон відповідно до Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування визначає правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров'я.

Відповідно до ст. 2 ч. 1, зазначеного закону, законодавство про соціальне страхування складається із Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, Кодексу законів про працю України, цього Закону, інших законодавчих актів та прийнятих відповідно до них інших нормативно-правових актів.

Відповідно до ст. 4 закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом.

Відповідно до ст. ст. 4,6 "Прикінцевих та перехідних положень" до закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" Фонд соціального страхування України утворюється реорганізацією шляхом злиття Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України та Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. До завершення заходів, пов'язаних з утворенням Фонду соціального страхування України та робочих органів його виконавчої дирекції виконання функцій та завдань, передбачених цим Законом, забезпечують у межах компетенції відповідні виконавчі дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України та Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та їх робочі органи.

Таким чином, позивач є учасником правовідносин, що регулюються законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування", а тому, виходячи з йог функцій та завдань, виконання вимог цього закону є для позивача обов'язковим. Такий обов'язок виникає в силу закону, а не припису Відповідача 1.

Відповідно до ч. 1 ст. 47 закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" страхові виплати провадяться щомісячно в установлені Фондом дні на підставі постанови цього Фонду або рішення суду: 1) потерпілому - з дня втрати працездатності внаслідок нещасного випадку або з дати встановлення професійного захворювання; 2) особам, які мають право на виплати у зв'язку зі смертю годувальника, - з дня смерті потерпілого, але не раніше дня виникнення права на виплати.

Відповідно до п. 3.4.1 "Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат", затвердженого Постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 27 квітня 2007 року N 24, одноразова допомога виплачується потерпілому в місячний строк з дня визначення МСЕК стійкої втрати професійної працездатності в день, установлений постановою робочого органу виконавчої дирекції Фонду (у тому числі при призначенні одноразової допомоги за рішенням суду), за наявності усіх необхідних документів, передбачених підпунктом 3.1 пункту 3 цього Порядку. Відповідно до п. 3.4.2 щомісячна страхова виплата виплачується щомісячно з наступного місяця після місяця, у якому вона призначена, у дні, установлені постановами робочих органів виконавчої дирекції Фонду (у тому числі при призначенні щомісячної страхової виплати за рішенням суду), але не пізніше 30 календарних днів з дня прийняття постанови робочого органу виконавчої дирекції Фонду про призначення страхових виплат.

Виходячи з викладеного, суд вважає, що приписом від 20.04.2017 № 138 Відповідач 1 зобов'язав позивача забезпечити виконання вимог нормативних актів, виконання яких є обов'язковим для нього в силу його правового становища. Тобто приписом на позивача не покладено будь-якого нового обов'язкову, не порушено та не обмежено будь-якого права.

Відповідно до ст. 2 ч.ч. 1, 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження. Відповідно до ст. 3, ч. 1 , п.п. 6, 8 КАС України адміністративний позов - звернення до адміністративного суду про захист прав, свобод та інтересів або на виконання повноважень у публічно-правових відносинах; позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подана позовна заява до адміністративного суду.

Відповідно до ст. 17 ч. 1, ч.2 п. 2 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму. Юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

На підставі викладеного, суд приходить до переконання, що припис № 138 від 20.04.2017, яким позивача зобов'язано забезпечити виконання вимог нормативних актів, виконання яких є обов'язковим для нього в силу закону, не порушує будь-які права позивача. Підстави для визнання припису протиправним та скасування відсутні.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Суми до головного державного інспектора відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Сумській області Гришиної Юлії Олександрівни, головного державного інспектора відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Сумській області Чернишової Оксани Володимирівни, Управління Держпраці у Сумській області про визнання незаконними дій по проведенню позапланової перевірки та складанню Акту перевірки № 236 від 20 квітня 2017 року, скасування припису № 138 від 20 квітня 2017 року - відмовити в зв'язку з необгрунтованістю.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя О.В. Соп'яненко