Постанова від 07.07.2017 по справі 817/2107/16

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 липня 2017 р.Р і в н еСправа №817/2107/16

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Щербакова В.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

доРівненської обласної державної адміністрації, Департаменту соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації

про зобов'язання вчинення певних дій,

В С Т АН О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Рівненської обласної державної адміністрації (далі - Рівненська ОДА) про зобов'язання видати дублікат посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи четвертої категорії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, позивач є потерпілим від Чорнобильської катастрофи та постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю (категорія 4). Вказує, що посвідчення від 01.10.1993 серії НОМЕР_1 ним було втрачено, у зв'язку з чим звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації із заявою про видачу дубліката такого посвідчення, проте Рівненською ОДА було відмовлено у видачі такого дубліката. Вважає, що втрата посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, не позбавляє його відповідного статусу, а тому відмова у видачі дубліката посвідчення є протиправною, оскільки для видачі дубліката посвідчення встановлення такого статусу не вимагається.

Відповідач, Рівненська ОДА, позов не визнав з підстав, викладених у письмових запереченнях, які обґрунтовані тим, що Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України", який набрав чинності 01.01.2015, виключено абз.5 ч.2 ст.2 Закону України "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи", яким було визначено поняття зони посиленого радіоекологічного контролю. Таким чином, позивач не проживає на території забрудненої зони, оскільки такої зони вже немає, а відтак він не має статусу потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи.

В ході судового розгляду судом залучено до участі у справі в якості другого відповідача Департамент соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації (далі - Департамент СЗН Рівненської ОДА, відповідач 2).

Відповідач 2 позов не визнав з підстав, викладених у письмових запереченнях, які обґрунтовані тим, що громадяни, які проживали на території зони посиленого радіоекологічного контролю та звернулись до органів соціального захисту населення після 01.01.2015, тобто після набрання чинності Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 №76-VIII, позбавлені права на отримання посвідчення категорії 4 серії В та його дублікат.

В ході судового розгляду, судом було прийнято рішення про розгляд справи в порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів.

Повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позов не підлягає до задоволення повністю з огляду на наступне.

Судом встановлено, що у 2016 році ОСОБА_1 звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації із заявою щодо видачі дубліката втраченого посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії.

Листом від 20.09.2016 №01/5-14-2910 Управлінням праці та соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації позивачу надіслано роз'яснення Департаменту СЗН Рівненської ОДА від 06.09.2016 №01/5-14-2781, яким у видачі дубліката втраченого посвідчення відмовлено посилаючись на те, що громадяни, які проживали на території зони посиленого радіоекологічного контролю та звернулись до органів соціального захисту населення після 01.01.2015, тобто після набрання чинності Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 №76-VIII, позбавлені права на отримання посвідчення категорії 4 серії В та його дублікат (а.а.с.5-6).

Вважаючи таку відмову протиправною, ОСОБА_1 звернувся до суду з відповідним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, які виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-XII (далі - Закон №796-XII).

Відповідно до ст.9 Закону №796-XII, особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Статтею 11 Закону №796-XII визначено, що до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать, зокрема, особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, та віднесені до 4 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, для встановлення пільг і компенсацій (ст.14 Закону №796-XII).

Відповідно до ст.65 Закону №796-XII, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України (ч.1). Посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом (ч.3). Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій. Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України (ч.4).

Так, Постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 №51 затверджено Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Порядок №51).

Згідно з п.10 Порядку №51, видача посвідчень провадиться іншим потерпілим і учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також дружині (чоловіку) або опікуну дітей померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання.

Пунктом 11 Порядку №51 передбачено, що у разі втрати або псування посвідчення замість нього видається дублікат на підставі раніше поданих документів, зазначених у пункті 10 цього Порядку, а також особистої заяви (з поясненням обставин втрати або псування посвідчення і зазначенням його номера і дати видачі) та публікації в пресі повідомлення про визнання втраченого посвідчення недійсним.

Дублікат видається органом, який видав посвідчення, або органом, який видає такі посвідчення за новим місцем проживання громадянина, на підставі завірених в установленому порядку копій документів, зазначених у пункті 10 цього Порядку. Угорі у лівому кутку посвідчення ставиться штамп або робиться чорним чорнилом надпис: "Дублікат. Видано замість посвідчення серії ... N ...".

В пункті 10 Порядку №51 також зазначено, що посвідчення видаються особам, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 р. прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, - на підставі довідки встановленого зразка (додаток №7).

Аналіз норм Порядку №51 свідчить про те, що для видачі дубліката посвідчення повторне подання документів, на підставі яких видавався оригінал посвідчення не вимагається. Тобто, особа, яка постраждала від наслідків Чорнобильської катастрофи відповідної категорії, не зобов'язана повторно підтверджувати такий статус під час видачі дубліката.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 02.09.1986 зареєстрований та постійно проживає в смт.Степань Сарненського району Рівненської області, у зв'язку з чим 01.10.1993 йому було видано посвідчення потерпілого внаслідок аварії на ЧАЕС 4 категорії серії НОМЕР_1 (а.а.с.8-13).

Таким чином, відповідач 2, на підставі раніше поданих позивачем документів та його заяви, повинен видати саме дублікат посвідчення, а не заново встановлювати статус позивача як особи, що постраждала від наслідків аварії на ЧАЕС.

Разом з тим, посилання відповідачів на Закон України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 №76-VIII (набрав чинності з 01.01.2015), яким виключено абз.5 ч.2 ст.2 Закону №796-XII, що визначав поняття зони посиленого радіоекологічного контролю (4 зона радіоактивного забруднення), як на обставину, яка унеможливлює видачу позивачу дубліката посвідчення, суд вважає безпідставними, оскільки відповідно до Порядку №51, повторного підтвердження статусу особи, яка постраждала від Чорнобильської катастрофи для видачі дубліката посвідчення не вимагається.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч.3 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Враховуючи зазначене, суд приходить до висновку, що в даному випадку позивач не зобов'язаний підтверджувати факт проживання на території зони посиленого радіоекологічного контролю, у зв'язку з чим відмова у видачі позивачу дубліката посвідчення є безпідставною, а тому позов слід задовольнити в повному обсязі.

Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, суд присуджує на користь позивача понесені судові витрати.

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Зобов'язати Департамент соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації видати ОСОБА_1 дублікат посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи четвертої категорії, серії НОМЕР_1.

Присудити на користь позивача ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Департамента соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації судовий збір в сумі 551,21грн. (п'ятсот п'ятдесят одна гривня двадцять одна копійка).

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Щербаков В.В.