8.1
Іменем України
06 липня 2017 рокуСєвєродонецькСправа № 812/24/17
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Смішливої Т.В.,
при секретарі судового засідання: Бутенко К.В.,
без сторін
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом публічного акціонерного товариства "Старобільський молокозавод" до Головного управління Державної фіскальної служби України у Луганській області про визнання протиправним та скасування наказу від 11.07.2016 № 217,-
У січні 2017 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов публічного акціонерного товариства "Старобільський молокозавод" (далі також позивач) в якому позивач просить суд визнати протиправним з моменту видання та скасувати наказ Головного управління ДФС у Луганській області № 217 від 11.07.2016.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 18.07.2016 Позивач отримав від Головного управління ДФС у Луганській області копію наказу від 11.07.2016 № 217 про призначення позапланової невиїзної документальної перевірки. Наказ мотивований нормами п.п 78.1.11 Податкового кодексу України. Позивач вважає, що вказаний наказ виданий протиправно, тому як нормами п.п. 78.1.11 Податкового кодексу України зазначено, що документальна позапланова перевірка здійснюється за обставиною отримання судового рішення суду (слідчого судді) про призначення перевірки або постанови органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, слідчого прокурора, винесену ними відповідно до закону, однак Позивач зазначає, що не отримував жодного із зазначених рішень.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, надіслав клопотання про розгляд справи за його відсутності (а.с. 52).
Представник відповідача позов не визнав, надав заперечення, в яких зазначив, що Головне управління ДФС у Луганській області листом від 26.06.2016 № 963/7/12-32-23-02 отримано постанову слідчого з ОВС ВКР СУ ФР ГУ ДФС у Луганській області Лємзякова Є.С. від 24.06.2016 про призначення проведення позапланової невиїзної документальної перевірки по взаємовідносинам між публічним акціонерним товариством "Старобільський молокозавод" з ТОВ «Торенія». На виконання зазначеної ухвали Головним управлінням ДФС у Луганській області винесено наказ від 11.07.2016 № 217 про проведення позапланової невиїзної документальної перевірки публічного акціонерного товариства "Старобільський молокозавод" на предмет своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податку на додану вартість за період 01.03.2020 по 31.12.2013 по взаємовідносинам з ТОВ «Торенія». Зазначений наказ та копію повідомлення від 11.07.2016 № 6 отримано позивачем відповідно до рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення уповноваженою особою 18.07.2016. Також податковий орган стверджує, що перевірка проводилась правомірно, оскільки отримано постанову слідчого, що відповідає вимогам Кримінально процесуального кодексу України та ПК України.
В доповненнях до заперечення (а.с. 67-68), відповідач зазначив, що за результатами перевірки працівниками Головного управління ДФС у Луганській області складено акт від 12.08.2016 № 93 «Про результати позапланової невиїзної документальної перевірки ПАТ "Старобільський молокозавод" з питань дотримання вимого податкового законодавства з податку на додану вартість по взаємовідносинам з ТОВ «Торенія» за період з 01.03.2010 по 31.12.2013. На підставі зазначеного акту відповідачем винесені податкові повідомлення - рішення від 06.09.2016 № 0000081403 та № 0000071403. Також відповідач зазначив, що позивач допустив посадових осіб до перевірки, таким чином предметом розгляду в суді має бути лише суть виявлених порушень податковим органом, у зв'язку з чим просить суд в задоволені адміністративного позову відмовити в повному обсязі та провести судове засідання без участі представника.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72, КАС України суд приходить до такого.
Судом встановлено, що публічне акціонерне товариство "Старобільський молокозавод" зареєстровано Луганським міським управлінням юстиції 22.08.1996, ідентифікаційний номер 00444837, адреса: 91016, Луганська область, м. Луганськ, Жовтневий район, вул. Совєтская, буд. 73 (а. с.30 ).
Старшим слідчим з ОВС відділу кримінальних розслідувань СУ ФР ГУ ДФС у Луганській області винесено постанову від 24.06.2016, якою призначено проведення у кримінальному проваджені № 32016130000000004 від 13.01.2016 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України, документальну позапланову невиїзну перевірку ПАТ «Старобільський молокозавод» на предмет своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податку на додану вартість за період з 01.03.2012 по 31.12.2013 по взаємовідносинам з ТОВ «Торенія», проведення якої доручено спеціалістам ГУ ДФС у Луганській області (а.с. 39).
Начальником СУ ФР ГУ ДФС у Луганській області листом № 963/7/12-32-23-02 від 26.06.2016 направлено до ГУ ДФС у Луганській області постанову про проведення позапланової документальної перевірки по взаємовідносинам між ПАТ «Старобільський молокозавод» з ТОВ «Торенія» (а.с. 37).
Підстави та порядок проведення перевірок з питань порушення вимог податкового законодавства контролюючими органами визначено Податковим кодексом України (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно п. 75.1. ст. 75 ПК України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Підпункт 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 ПК України визначає, що документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні контролюючого органу.
Згідно п.п.78.1.11 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України документальна позапланова перевірка здійснюється у разі отримано судового рішення суду (слідчого судді) про призначення перевірки або постанову органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, слідчого, прокурора, винесену ними відповідно до закону.
Відповідно до п.78.4 ст. 78 ПК України про проведення документальної позапланової перевірки керівник контролюючого органу приймає рішення, яке оформляється наказом.
Наведені норми містить імперативний припис щодо обов'язку керівника контролюючого органу призначити позапланову перевірку у випадку отримання постанови слідчого у кримінальному провадженні. При цьому, виконання такого обов'язку не передбачає дослідження органом податкової служби підстав призначення відповідної перевірки слідчим, оцінювання правомірності та законності цієї перевірки. Правова оцінка дій слідчого щодо призначення податкової перевірки у рамках кримінального провадження здійснюється у порядку, визначеному кримінально - процесуальним законом.
В силу ж вимог пункту 78.2 статті 78 ПК України обмеження у підставах проведення перевірок платників податків, визначені цим Кодексом, не поширюються на перевірки, що проводяться на звернення такого платника податків, або перевірки, що проводяться у межах кримінального провадження.
Статтею 79 Податкового кодексу України передбачено, що документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником контролюючого органу рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.
Документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу виключно на підставі рішення керівника контролюючого органу, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.
Виконання умов цієї статті надає посадовим особам контролюючого органу право розпочати проведення документальної невиїзної перевірки.
Присутність платників податків під час проведення документальних невиїзних перевірок не обов'язкова.
За наявності письмового звернення платника податків замість документальної невиїзної перевірки може проводитися документальна виїзна перевірка.
Головним управлінням ДФС у Луганській області на виконання постанови слідчого управління ФР ГУ ДФС у Луганській області від 24.06.2016, «Про призначення позапланової невиїзної перевірки ПАТ « Старобільський молокозавод» видано наказ № 216 від 11.07.2016 про виділення фахівців для проведення позапланової документальної невиїзної перевірки ПАТ « Старобільський молокозавод» відповідно до пп. 78.1.11 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України (а.с.216).
Наказом Головного управління від 11.07.2016 № 217 на підставі п.п. 78.1.11 п. 78.1 ст. 78 та з урахуванням п. 82.2 ст. 82 Податкового кодексу України призначено позапланову невиїзну документальну перевірку ПАТ «Старобільський молокозавод» на предмет своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податку на додану вартість за період з 01.03.2012 по 31.12.2013 по взаємовідносинам з ТОВ «Торенія», з 25.07.2016 тривалістю десять робочих днів (а.с. 35).
Копію наказу від 11.07.2016 № 217 та направлення від 11.07.2016 № 6 отримано ПАТ «Старобільський молокозавод» відповідно до рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення уповноваженою особою 18.07.2016 (зворот бік а.с. 34,35), а також підтверджується листом позивача від 21.07.2016 № 07/16-147 (а.с. 40).
Листом від 21.07.2016 № 07/16-147 позивач повідомив, Головне управління ДФС у Луганській області про те, що первинні документи, складені при проведені господарських операцій по поставці товарів (послуг) з ТОВ «Торенія» були вилучені слідчим Служби безпеки України в рамках кримінального провадження № 22013000000000250 про, що складено протокол огляду від 03.03.2014. По вказаній причині надати службовим особам Головного управління ДФС у Луганській області зазначені первинні документи по взаємовідносинам з ТОВ «Торенія» неможливо (а.с. 40).
12.08.2016 Головним управлінням ДФС у Луганській області складено акт № 93 про результати документальної позапланову невиїзної перевірки публічного акціонерного товариства «Старобільський молокозавод» з питань дотримання вимог податкового законодавства з податку на додану вартість по взаємовідносинам з ТОВ "Торенія" за період з 01.03.2012 по 31.12.2012 (а.с. 69-79).
Крім того, на підставі акту перевірки від 12.08.2016 № 93 про результати документальної позапланову невиїзної перевірки публічного акціонерного товариства «Старобільський молокозавод» з питань дотримання вимог податкового законодавства з податку на додану вартість по взаємовідносинам з ТОВ "Торенія" за період з 01.03.2012 по 31.12.2012 відповідачем прийнято податкові повідомлення - рішення від 06.09.2016 № 0000081403 та № 0000071403.
Податкове повідомлення - рішення від 06.09.2016 № 0000081403 є предметом розгляду в адміністративній справі 812/1562/16, яка знаходиться в проваджені Луганського оружного адміністративного суду (а.с. 81).
Суд звертає увагу на те, що платник податків, який вважає порушеним порядок та підстави призначення податкової перевірки щодо нього, має захищати свої права шляхом недопуску посадових осіб контролюючого органу до такої перевірки. Якщо ж допуск до проведення перевірки відбувся, в подальшому предметом розгляду в суді має бути лише суть виявлених порушень податкового та іншого законодавства, дотримання якого контролюється контролюючими органами.
Вказана позиція суду узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, висловленій в постанові від 24 грудня 2010 року у справі № 21-25а10, яка відповідно до ст.244-2 КАС України є обов'язковою для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.
Тобто, саме на етапі допуску до перевірки платник податків може поставити питання про необґрунтованість її призначення та проведення, реалізувавши своє право на захист від безпідставного та необґрунтованого здійснення податкового контролю щодо себе. Водночас, допуск до перевірки нівелює правові наслідки процедурних порушень, допущених контролюючим органом при призначенні податкової перевірки. Відтак, з огляду на наведене, позови платників податків, спрямовані на оскарження рішень, у тому числі (наказів про призначення перевірки), можуть бути задоволені лише в тому разі, якщо до моменту винесення судового рішення не відбулося допуску посадових осіб контролюючого органу до спірної перевірки. В іншому разі в задоволенні відповідних позовів має бути відмовлено, оскільки правові наслідки оскаржуваних дій за таких обставин є вичерпаними, а отже, задоволення позову не може призвести до відновлення порушених прав платника податків, оскільки після проведення перевірки права платника податків порушують лише наслідки проведення відповідної перевірки.
Вказана позиція суду узгоджується з правовою позицією Вищого адміністративного суду, висловленою у постанові від 12.12.2013 у справ № К/800/30045/13.
Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положення ст. 9 КАС України передбачає, що суди при вирішенні справи керуються принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, суд вважає, що допуск позивачем представників Головного управління ДФС у Луганській області до проведення позапланової невиїзної документальної перевірки вже відбувся, а, отже, задоволення позову не може призвести до відновлення порушених прав платника податків, оскільки після проведення перевірки права платника податків порушують лише наслідки проведення відповідної перевірки, суд приходить до висновку, що в задоволенні позовних вимог належить відмовити.
У зв'язку з відмовою у задоволені позовних вимог судові витрати позивачу не відшкодовуються.
Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 71, 105, 158-163, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позовних вимог публічного акціонерного товариства "Старобільський молокозавод" до Головного управління Державної фіскальної служби України у Луганській області про визнання протиправним та скасування наказу від 11.07.2016 № 217 - відмовити за необґрунтованістю.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанову складено та підписано судом у повному обсязі 10 липня 2017 року.
Суддя Т.В. Смішлива