про повернення позовної заяви
06 липня 2017 року № 810/2252/17
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лапій С.М., розглянувши в м. Києві позовну заяву гр. ОСОБА_1 до Державної фіскальної служби України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
Гр. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, якому просить:
- визнати протиправним рішення ДФС України щодо відмови у наданні йому статусу учасника бойових дій;
- зобов'язати ДФС України надати позивачу статус учасника бойових дій та видати відповідне посвідчення встановленого законом зразка.
Відповідно до ст. 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства і чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Дослідивши зміст позовної заяви суд дійшов висновку про необхідність її повернення позивачу у зв'язку з наступним.
Відповідно п. 4 ч. 1 ст. 18 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Згідно ч. 2 ст. 18 КАС України окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська або Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Отже, Кодексом адміністративного судочинства України чітко визначена предметна підсудність адміністративних справ, які підсудні та можуть бути розглянуті в окружному адміністративному суді.
У позовній заяві гр. ОСОБА_1 посилається на Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь а антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затверджений постановою КМ України від 20.08.2014 № 413, та стверджує, що має право на такий статус, відповідно, просить суд зобов'язати відповідача видати йому відповідне посвідчення.
Суд приймає до уваги, що процедура надання пільг заявнику, позбавлення його цих пільг завершується наданням відповідного посвідчення чи вилученням такого посвідчення і врегульована, зокрема, наступними нормами.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.
Безпосередньо перелік пільг, що передбачені для учасників бойових дій, передбачений у ст. 12 даного Закону.
З викладеного слідує, що порядок видачі та вилучення вказаного посвідчення є невід'ємною складовою частиною процедури надання пільг, соціальних послуг, допомоги, захисту, оскільки воно є документом, який посвідчує право особи на пільги, про що зазначається в тексті цього посвідчення.
Оскільки позовні вимоги стосуються оскарження протиправної, на думку позивача, відмови щодо вирішення відповідачем питання про встановлення учасника бойових дій з видачею відповідного посвідчення, згідно п. 4 ч. 1 ст. 18 КАС України їх віднесено до підсудності місцевого загального суду як адміністративного суду.
Згідно п. 6 ч. 3 ст. 108 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
Отже, позовна заява підлягає поверненню позивачу.
Суд звертає увагу на ту обставину, що порушення судом правил предметної підсудності є підставою для скасування рішення з направленням справи на новий розгляд до належного суду.
Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом (ч. 4 ст. 108 КАС України).
Керуючись статтями 18, 107, 108, 160, 165 КАС України, суд -
Адміністративний позов гр. ОСОБА_1 до Державної фіскальної служби України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - повернути позивачу.
Копію ухвали разом з позовною заявою та додатками до неї надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Лапій С.М.