06 липня 2017 рокум. Ужгород№ 807/1850/16
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Рейті С.І
при секретарі судового засідання Кречко Л.В.
за участю представників
відповідача: Деркач Р.В. (довіреність від 11.01.2017 року № 57)
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Мукачівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Закарпатській області до Військової частини НОМЕР_1 про стягнення податкового боргу, -
У відповідності до ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 6 липня 2017 року проголошено вступну та резолютивну частини Постанови. Постанова складена в повному обсязі 10 липня 2017 року.
Мукачівська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Закарпатській області (далі - позивач, Мукачівська ОДПІ) звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Військової частини НОМЕР_2 (ухвалою суду від 13 січня 2017 року (протокольно, журнал судового засідання від 13.01.2017 року) замінено на правонаступника - Військову частину НОМЕР_1 , далі - відповідач, В/Ч НОМЕР_1 ), яким просить стягнути з В/Ч НОМЕР_1 суму податкового боргу з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів у розмірі 14528,66 грн., інші збори та забруднення навколишнього середовища у розмірі 477,65 грн. за рахунок коштів, що належать йому на праві власності, в тому числі тих, які знаходяться на рахунках платника, в дохід державного бюджету.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, при цьому, прохальною частиною позовної заяви та заявою від 01.06.2017 року просить розглянути справу за його відсутності, при цьому, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить задовольнити, відтак, у відповідності до ст. 122 КАС України, справу розглянуто за відсутності представника позивача, на підставі наявних у справі доказів.
Представником відповідача надано суду заперечення проти позову, згідно яких позов не визнає посилаючись на ту обставину, що Мукачівською ОДПІ нарахований податок згідно з Законом України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів" від 11.12.1991 року, який втратив чинність ще 02.12.2010 року, тим самим грубо порушила норми Закону України "Про Збройні сили України", де зазначено, що всі військові частини звільняються від сплати усіх видів податків відповідно до законів з питань оподаткування.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечив та просив суд у задоволенні позову відмовити з огляду на подані ним письмові заперечення проти позову.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши думку представника відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про задоволення адміністративного позову, виходячи з наступного.
Відповідно до частини 1 статті 67 Конституції України та статті 16 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI (далі - ПК України), кожен зобов'язаний сплачувати податки, збори, інші обов'язкові платежі до держбюджету в порядку і розмірах, встановлених законом.
Судом встановлено, що з 1 грудня 2013 року військова частина НОМЕР_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), відповідно до спільної директиви Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України від 01 липня 2013 року № 322/1/02, розформована та закрита як суб'єкт господарювання, а на її базі створений Відокремлений відділ зберігання пального В/Ч НОМЕР_1 , який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
18 листопада 2013 року Мукачівською ОДПІ проведено перевірку дотримання податкового законодавства В/Ч НОМЕР_2 за період з 20 лютого 2007 року по 01 жовтня 2013 року, в ході якої встановлено порушення термінів сплати узгоджених сум податкових зобов'язань, згідно п.57.1 ст. 57 ПК України, а саме: платником несвоєчасно сплачено до бюджету: інші збори за забруднення навколишнього природного середовища з юридичних осіб в сумі 2388,25 грн. із затримкою більше 30 календарних днів. За результатами проведеної перевірки та виявлених порушень, Мукачівською ОДПІ винесено податкове повідомлення - рішення № 0009091503 від 19 листопада 2013 року, яким відповідачу визначено штраф у розмірі 20 % в сумі 477,65 грн.
Крім того, 18 листопада 2013 року Мукачівською ОДПІ проведено перевірку дотримання податкового законодавства В/Ч НОМЕР_2 за період з 03 грудня 2010 року по 01 жовтня 2013 року, в ході якої встановлено порушення термінів сплати узгоджених сум податкових зобов'язань, згідно абзацу 3 п. 126.1 ст. 126 ПК України, а саме: платником несвоєчасно сплачено до бюджету податок з власників наземних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів (юридичних осіб) в сумі 72643,30 грн. із затримкою більше 30 календарних днів. За результатами проведеної перевірки та виявлених порушень, Мукачівською ОДПІ винесено податкове повідомлення - рішення № 0013421704 від 19 листопада 2013 року, яким відповідачу визначено штраф у розмірі 20 % в сумі 14528,66 грн.
Згідно п.57.3 ст. 57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 п. 54.3 ст. 54 ПК України, платник податків зобов'язаний сплатити суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Відповідач оскаржив до Львівського окружного адміністративного суду податкові повідомлення-рішення Мукачівської ОДПІ від 19 листопада 2013 року № 0009091503 та 0013421704 та ухвалою судді від 4 квітня 2017 року позовну заяву Військової частини НОМЕР_1 залишено без розгляду, з підстав, визначених ст. 100 КАС України, у зв'язку з пропуском строку звернення до суду із позовом.
Таким чином, податкові зобов'язання, визначені контролюючим органом у податкових повідомленнях-рішеннях від 19.11.2013 року за №№ 0009091503 та 0013421704, є узгодженими.
Відповідно до пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
В силу пп. 14.1.153 п. 14.1 ст. 14 даного Кодексу податкова вимога - письмова вимога органу державної податкової служби до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.
Згідно п.59.1 ст.59 Податкового кодексу, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. П.59.4 цієї ж статті встановлено, що податкова вимога надсилається платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Аналогічна за змістом норма містилась у ст. 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ (втратив чинність з 01.01.2011 року, чинний на час направлення податкових вимог) та згідно пп.6.2.1 цієї статті - у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
У відповідності до вимог діючого станом на час направлення вимог податкового законодавства, Мукачівською ОДПІ, на підставі пп. 6.2.1 п.6.2 ст.6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", В/Ч НОМЕР_2 вручено першу (№ 1/518 від 11.10.2005 року та другу (№ 2/652 від 02.12.2005 року) податкові вимоги.
У відповідності до пп. 20.1.28 п. 20.1 ст. 20 ПК України, органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.
Пунктом 95.1 ст. 95 ПК України визначено, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Пунктом 95.3 ст.95 ПК України передбачено, що стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Пунктом 95.4 ст. 95 ПК України передбачено, що контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
При цьому судом відхиляються доводи відповідача щодо звільнення військових частин від сплати податків (на підставі положень Закону України "Про Збройні сили України"), виходячи з наступного: згідно ст. 14 Закону України "Про збройні сили в Україні" майно, закріплені за військовими частинами, військовими навчальними закладами, установами та організаціями Збройних Сил України, є державною власністю, належать їм на праві оперативного управління та звільняються від сплати усіх видів податків відповідно до законів з питань оподаткування. Оскільки ставки, механізм справляння податків і зборів (обов'язкових платежів) та пільги щодо оподаткування не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім норм податкового законодавства, та виходячи із правил співвідношення загальної і спеціальної норм у разі їх конкуренції - норми Податкового кодексу України підлягають застосуванню при вирішенні спору, зокрема, щодо пільг з оподаткування у випадку встановлення таких пільг іншими законами, крім законів про оподаткування.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Мукачівською ОДПІ доведено наявність податкового боргу відповідача, правомірність звернення до суду та наявність підстав для стягнення податкового боргу шляхом стягнення з розрахункових рахунків на погашення боргу суми 15006,31 грн., відповідачем дані обставини не спростовано, в зв'язку з чим позов підлягає до задоволення та у відповідності до вимог ст. 95 ПК України, слід стягнути з рахунків у банках, обслуговуючих В/Ч НОМЕР_1 кошти у сумі 15006,31 грн. на погашення податкового боргу у сумі 15006,31 грн.
Згідно ч. 4 ст. 94 КАС України, судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 17, 55, 71, 86, 94, 160, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Позов Мукачівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Закарпатській області до Військової частини НОМЕР_1 про стягнення податкового боргу у сумі 15006,31 грн. - задовольнити повністю.
2. Стягнути з розрахункових рахунків Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 , код НОМЕР_4 ) кошти у сумі 15006,31 грн. (п'ятнадцять тисяч шість гривень тридцять одна копійка) на погашення суми податкового боргу у розмірі 15006,31 грн.
3. Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст.254 КАС України та може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд в порядку та строки, встановлені ст.186 КАС України. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України - протягом десяти днів з дня отримання копії постанови (копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції).
Суддя С.І. Рейті