про залишення позовної заяви без розгляду
07 липня 2017 року Справа № 803/728/17
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Ковальчука В.Д.,
при секретарі судового засідання Ткачук І.І.,
за участю представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Арендарчука О.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку клопотання Головного управління ДФС у Волинській області про залишення позовної заяви без розгляду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_3 до Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення,
ОСОБА_3 звернулася з адміністративним позовом Головного управління ДФС у Волинській області (далі - ГУ ДФС у Волинській області) про визнання протиправним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій від 21 листопада 2016 року №00000206-40.
07.07.2017 року представником ГУ ДФС у Волинській області подано клопотання про залишення позовної заяви без розгляду, з тих підстав, що рішення про застосування фінансових санкцій від 21.11.2016 року №00000206-40 було надіслано позивачу супровідним листом від 22.11.2016 року за №83/ФОП/03-20-40-01-23 з повідомленням про вручення та повернулося з відміткою поштового відділення від 26.12.2016 року у зв'язку із закінченням встановленого терміну зберігання. В результаті цього ГУ ДФС у Волинській області склало акт про причини невручення рішення про застосування фінансових санкцій. Відтак, строк звернення до суду про оскарження рішення закінчився 26.01.2017 року, однак позов до суду поданий лише 19 червня 2017 року, тобто з порушенням місячного строку звернення до суду, який встановлений статтею 99 Кодексу адміністративного судочинства України.
Представник відповідача у судовому засіданні клопотання про залишення позовної заяви без розгляду підтримав та просив суд його задовольнити.
Представник позивача в судовому засіданні проти задоволення клопотання заперечив з огляду на те, що позивач дізналася про прийняття відповідачем оскаржуваного рішення лише у зв'язку з розглядом справи №803/587/17 за позовом ГУ ДФС у Волинській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 про стягнення фінансових санкцій, а тому не вважає, що позивач пропустив місячний строк звернення до суду. У зв'язку з цим представник позивача просить відмовити у задоволенні клопотання про залишення позовної заяви без розгляду.
Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що клопотання представника відповідача слід задовольнити, а позовну заяву залишити без розгляду з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.99 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом, або іншими законами.
Частиною п'ятою статті 99 КАС України встановлено, що для звернення до адміністративного суду щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів, встановлюється місячний строк.
З матеріалів справи слідує, що позивачем оскаржується рішення ГУ ДФС у Волинській області про застосування фінансових санкцій від 21 листопада 2016 року №00000206-40, яке прийняте на підставі статті 17 закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".
Відповідно до частини 6 статті 17 даного Закону дії органів, які мають право контролю за реалізацією норм цього Закону, можуть бути оскаржені в місячний термін у судовому порядку.
Судом встановлено, що рішення ГУ ДФС у Волинській області про застосування фінансових санкцій від 21 листопада 2016 року №00000206-40 було надіслане відповідачем листом від 22.11.2016 року №83/ФОП/03-20-40-01-23 (а.с.35) за адресою позивача, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та є адресою місцезнаходження фізичної особи-підприємця ОСОБА_3, а саме: 43000, АДРЕСА_1, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 07.07.2017 року за №1002782111 (а.с.17-20). Як слідує з копії повідомлення про вручення рекомендованого поштового відправлення, яке повернулося контролюючому органу, поштове відправлення не вручене адресату у зв'язку із закінченням терміну зберігання, про що свідчить відмітка поштового відділення від 26.12.2016 року (а.с.37, зворот).
Відповідно до пункту 42.2 статті 42 Податкового кодексу України документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків або його законному чи уповноваженому представникові.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що оскаржуване рішення про стягнення фінансових санкцій належним чином вручене ОСОБА_3 26.12.2016 року, оскільки надіслане за її місцезнаходженням, що зазначене в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Отже, строк звернення до суду ОСОБА_3 про оскарження рішення про застосування фінансових санкцій від 21 листопада 2016 року №00000206-40 обчислюється з 26.12.2016 року, тобто з дня, коли позивач повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Відтак, суд доводи представника позивача про те, що позивач дізналася про оскаржуване рішення під час розгляду справи №803/587/17 за позовом ГУ ДФС у Волинській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 про стягнення фінансових санкцій до уваги не бере.
Оскільки ОСОБА_3 повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів 26.12.2016 року, однак, адміністративний позов подала до суду лише 19.06.2017 року, тому позивач пропустила встановлений частиною п'ятою статті 99 КАС України місячний строк звернення до суду.
Статтею 100 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
В судовому засіданні представником позивача не було наведено суду поважних причин пропуску строку звернення до суду.
Згідно із пунктом 9 частини першої статті 155 Кодексу адміністративного судочинства України, суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, якщо позовну заяву подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду і суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.
В ході судового розгляду справи встановлено, що провадження у даній справі відкрито за позовною заявою, поданою з пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду, при цьому, суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, тому позовну заяву слід залишити без розгляду.
Керуючись частиною п'ятою статті 99, пунктом 9 частини першої статті 155, частиною третьою статті 160, статтею 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Клопотання Головного управління ДФС у Волинській області про залишення позовної заяви без розгляду задовольнити.
Позовну заяву ОСОБА_3 до Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення залишити без розгляду.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня отримання ухвали, яка буде складена в повному обсязі 11 липня 2017 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя В.Д. Ковальчук