Постанова від 19.06.2017 по справі 676/5998/16-а

Справа № 676/5998/16-а

Номер провадження 2-а/676/29/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 червня 2017 року м. Кам'янець-Подільський

Кам'янець-Подільського міськрайонний суд Хмельницької області

в складі головуючої судді Швець О.Д.,

з участю секретаря Ксьондз Р.М.

представника позивача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засідання адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області Ніколова А.В., Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області, третя особа: Департамент праці та соціального захисту населення Кам'янець-Подільської міської ради про визнання неправомірною постанови про повернення виконавчого документа,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернувся з позовом до ст. державного виконавця відділу примусового виконання рішень УДВС ГТУЮ Ніколова А.В., ГТУЮ у Хмельницькій обл. з адміністративним позовом про визнання неправомірною постанови державного виконавця про повернення виконавчого документа стягувачу та її скасування, а саме:визнати постанову про повернення виконавчого листа від 31.12.2013 року неправомірною; постанову державного виконавця про закінчення виконавчого провадження скасувати; зобов'язати старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області Ніколова А.В. поновити та продовжити виконавче провадження ВП № 40572932 з примусового виконання виконавчого листа № 2-а8445/11. В обґрунтування скарги зазначає, що старший державний виконавець Ніколов А.В. при винесенні постанови послався на п.9.ч.1 ст. 47 Закону України «Про виконавче провадження», за якою виконавчий лист повертається стягувану у зв'язку з наявною встановленою законом забороною щодо звернення стягнення на майно чи кошти боржника, якщо у нього відсутнє інше майно чи кошти, на які можливе звернення стягнення. Посилання відповідача на прийняття Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» та Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів не є за своєю правовою природою встановленою законом забороною щодо звернення стягнення на майно чи кошти боржника, а окремою процедурою виконання судових рішень певної категорії боржників.

У судовому засіданні представник позивача позов підтримав, просить задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, подав заяву про слухання справи у його відсутності, позов не визнає, заперечує проти його задоволення, вважає, що дії державного виконавця обґрунтованими та такими, що не позбавили заявника скористатись своїм правом на звернення до органу казначейства в зв'язку з прийняттям Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» та Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів, яким передбачений інший порядок виконання рішення суду про стягнення коштів з держави.

Представник третьої особи в судовому засіданні у вирішенні спору покладається на думку суду.

Вислухавши представника позивача, проаналізувавши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.

Cудом встановлено, що на підставі рішення Кам'янець-Поділського міськрайонного суду від 28 жовтня 2011 року ОСОБА_2 видано виконавчий лист, яким визнано неправомірними дії(бездіяльність) управління праці та соціального захисту наслення Кам'янець-Подільської міської ради щодо відмови у перерахунку ОСОБА_2 та виплаті зорічної допомоги на оздоровлення; стягнуто з управління праці та соціального захисту населення Кам'янець-Подільської міської ради на користь позивача одноразову щорічну допомогу на оздоровлення в розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат з урахуванням раніше виплачених сум за 2011 рік на підставі ст.. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист постраждалого внаслдіок Чорнобильської катастрофи» в сумі 3674 грн.

05.11.2013 року відділом примусового виконання рішень на підставі заяви про відкриття виконавчого провадження та виконавчого листа№2а-8445/11, виданого Кам'янець - Подільським міськрайонним судом 28.10.2011 року відкрито виконавче провадження №40572932.

31.12.2013 року у відповідності до ст.. 3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» та Порядку виконання рішень про стягнення коштів державних та місцевих бюджетів або боржників, передбачено безспірне списання коштів з рахунків боржника старшим державним виконавцем Ніколовим А.В. винесено постанову про повернення виконавчого документу стягувачу з підстав п.9 ст.47 ЗУ «Про виконавче провадження», без виконання, в якій роз'яснено детальний порядок звернення до органу казначейства в якому обслуговується боржник.

Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначено Законом України "Про виконавче провадження" від 21.04.1999 року (чинному на момент виникнення спірних відносин).

Відповідно до ст.1 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Згідно з п.1 ст.2 Закону України "Про виконавче провадження" примусове виконання рішень покладається на державну виконавчу службу, яка входить до системи органів Міністерства юстиції України.

Статтею 17 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що підлягають виконанню державною виконавчою службою, зокрема такі виконавчі документи, як ухвали, постанови судів у цивільних, господарських, адміністративних справах, кримінальних провадженнях та справах про адміністративні правопорушення у випадках, передбачених законом;

Відповідно до ст.11 Закону України "Про виконавче провадження" державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Державний виконавець зокрема здійснює заходи, необхідні для своєчасного і в повному обсязі виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення (далі - виконавчий документ), у спосіб та в порядку, встановленому виконавчим документом і цим Законом.

Відповідно до ч.2 ст.30 Закону України "Про виконавче провадження" державний виконавець зобов'язаний провести виконавчі дії з виконання рішення протягом шести місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, а з виконання рішення немайнового характеру - у двомісячний строк.

Згідно п.9 ч.1 ст.47 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчий документ, на підставі якого відкрито виконавче провадження, за яким виконання не здійснювалося або здійснено частково, повертається стягувачу у разі, якщо: наявна встановлена законом заборона щодо звернення стягнення на майно чи кошти боржника, якщо у нього відсутнє інше майно чи кошти, на які можливо звернути стягнення, а також щодо проведення інших виконавчих дій стосовно боржника, що виключає можливість виконання відповідного рішення.

Заперечуючи проти позову відповідач посилається на норми Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень».

З 01.01.2013 набрав чинності Закон України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» від 05.06.2012 № 4901-V.

Згідно статті 1 Закону № 4901 Закон встановлює гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених Законом України «Про виконавче провадження» (далі - рішення суду), та особливості їх виконання.

У відповідності до положень ч.1 ст.2 Закону № 4901 держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобовязання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є: державний орган; державні підприємство, установа, організація (далі - державне підприємство); юридична особа, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства (далі - юридична особа).

Законом № 4901 на Державну казначейську службу України покладено обовязок виконання рішень суду про стягнення коштів та зобовязання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є державний орган, державне підприємство, установа, організація, у тому числі й органи Пенсійного фонду України.

Відповідно до п.3 р.II Прикінцеві та перехідні положення Закону № 4901 виконавчі документи за рішеннями суду про стягнення коштів або рішення суду, що набрали законної сили, боржниками за якими є визначені частиною першою статті 2 цього Закону субєкти, які видані або ухвалені до набрання чинності цим Законом, подаються до органу державної виконавчої служби протягом шести місяців з дня набрання чинності цим пунктом. Якщо рішення суду про стягнення коштів або виконавчі документи за цими рішеннями, боржниками за якими є визначені частиною першою статті 2 цього Закону субєкти, не було подано в строк, встановлений цим пунктом, це не є підставою для відмови у виконанні даного судового рішення.

Механізм обліку виконавчих документів та судових рішень, передбачених пунктом 3 розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», інвентаризації та погашення заборгованості за ними визначений у Порядку погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою, затвердженого Постанови КМУ від 03.09.2014 № 440.

Згідно п.п.5- 7, 9-11 Порядку № 440 зареєстроване в установленому порядку рішення невідкладно розглядається керівником органу державної виконавчої служби та передається відповідальній особі не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до органу державної виконавчої служби.. Відповідальна особа визначається керівником органу державної виконавчої служби. . Відповідальна особа не пізніше семи робочих днів з дня надходження до неї рішення зобов'язана перевірити за даними автоматизованої системи виконавчого провадження виконання такого рішення та у разі відсутності відомостей про виконання рішення в повному обсязі внести дані про це рішення до Реєстру рішень, виконання яких гарантується державою (далі - Реєстр).Якщо за результатами перевірки встановлено, що рішення виконано в повному обсязі, відповідальна особа повертає рішення заявнику із супровідним листом та відповідною довідкою з автоматизованої системи виконавчого провадження. Відповідальна особа не пізніше семи робочих днів з дня внесення рішення до Реєстру зобов'язана надіслати заявнику та боржнику за їх місцезнаходженням або на електронну пошту повідомлення про прийняття такого рішення для обліку із зазначенням черги, до якої воно включено. З метою забезпечення заявнику та боржнику доступу до інформації Реєстру про стан погашення заборгованості за рішенням, прийнятим на користь заявника, у повідомленні про прийняття рішення до обліку зазначаються адреса відповідного веб-сайта в Інтернеті, а також ідентифікатор для доступу до інформації Реєстру. Якщо рішенням зобов'язано боржника здійснити нарахування (перерахунок тощо) та/або виплатити кошти, відповідальна особа разом з повідомленням надсилає боржнику або органу державної влади, який прийняв рішення про припинення боржника - юридичної особи, копію рішення для здійснення нарахування суми коштів, що підлягає виплаті заявнику. Про здійснення нарахування боржник або орган державної влади, який прийняв рішення про припинення боржника - юридичної особи, зобов'язаний повідомити відповідальній особі протягом десяти робочих днів з дня отримання повідомлення із наданням відповідного документа про здійснення нарахування, підписаного уповноваженою особою і завіреного гербовою печаткою.. Якщо рішення виконано боржником або в інший спосіб в повному обсязі, таке рішення підлягає поверненню заявнику протягом семи робочих днів з дня одержання відповідного документального підтвердження, про що вноситься запис до Реєстру. Одночасно з рішенням заявнику надсилаються копії документів, що підтверджують виконання рішення в повному обсязі.

Наведені норми свідчать про наявність обовязку органів ДВС пересвідчитись у виконанні виконавчого документа боржником, тобто у фактичному виконанні в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.

Відповідачем, як субєктом владних повноважень, всупереч вимог ч.2 ст.71 КАС України не надано суду належних та допустимих доказів, які б свідчили про заборона щодо звернення стягнення на майно чи кошти боржника, що стало підставою повернення виконавчого документу, а також доказів виконання відповідного рішення.

Невиконання постанови Кам'янець-Подільського міськрайонного суду у справі № 2а-8445/11 що свідчить про відсутність у відповідача законних підстав для повернення позивачу виконавчого документу.

Водночас, суд вважає, що у задоволенні решти позовних вимог слід відмовити, оскільки висуваючи позовну вимогу щодо зобов'язання відповідача відновити та продовжити виконавче провадження ВП № 40572932 позивач не навів правове обґрунтування цих вимог, як способу відновлення порушеного права.

Керуючисьст.ст. 6, 14, 71, 159 КАС України, Законом України "Про виконавче провадження", -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_2 до старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій областіНіколова А.В., Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області, третя особа: Департамент праці та соціального захисту населення Кам'янець-Подільської міської ради про визнання неправомірною постанови про повернення виконавчого документа задовольнити частково.

Визнати неправомірною та скасувати постанову старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області Ніколова А.М. від 31.12.2013 року про повернення виконавчого провадження 40572932.

В задоволенні решти вимог відмовити.

На постанову може бути подана апеляційна скарга протягом десяти днів з дня отримання сторонами копії постанови до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Кам'янець-Подільський міськрайонний суд.

Суддя Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Швець О.Д.