вул. Симона Петлюри, 16, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
"21" червня 2017 р. Справа № 911/1540/17
Господарський суд Київської області в складі:
головуючого судді Христенко О.О.
при секретарі Литовці А.С.
розглянувши справу № 911/1540/17
за позовом публічного акціонерного товариства «Укртелеком» в особі Київської міської філії публічного акціонерного товариства «Укртелеком»,
м. Київ
до управління соціального захисту населення Згурівської районної
державної адміністрації, смт. Згурівка
про стягнення 25 784,55 грн.
Представники:
від позивача: ОСОБА_1 - довіреність № 1205 від 12.12.2016;
від відповідача: не з'явився.
Публічне акціонерне товариство «Укртелеком» в особі Київської міської філії публічного акціонерного товариства «Укртелеком» (позивач) звернулось до господарського суду Київської області з позовом до управління соціального захисту населення Згурівської районної державної адміністрації (відповідач) про стягнення 25 784,55 грн.
В обґрунтування позовних вимог, позивач посилається на порушення відповідачем зобов'язань з оплати наданих, в період з 01.01.2015 по 31.12.2015 телекомунікаційний послуг на пільгових умовах.
Ухвалою суду від 23.05.2017 порушено провадження у справі № 911/1540/17.
14.06.2017 через канцелярію суду від позивача надійшло клопотання № 11/179 від 13.06.2017, на підставі ст. 22 ГПК України, в якій позивач збільшуючи розмір позовних вимог, просить суд стягнути з відповідача 27 794,55 грн.
В судовому засіданні 21.06.2017 представником позивача підтримані позовні вимоги, з урахуванням клопотання про збільшення розміру позовних вимог.
Представник управління соціального захисту населення Згурівської РДА в судове засідання не з'явився, проте 14.06.2017 через канцелярію надав правовстановлюючі документи, а також зазначив про вирішення спору на розсуд суду.
Дослідивши наявні у справі докази, суд дійшов висновку про відсутність підстав для відкладення розгляду справи.
Згідно з вимогами ч. 2 ст. 82 Господарського процесуального кодексу України, рішення прийнято господарським судом у нарадчій кімнаті за результатами оцінки доказів, поданих сторонами.
Відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, у судовому засіданні була оголошена вступна та резолютивна частини рішення.
Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, що мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд Київської області, -
Частиною 3 ст. 63 ЗУ «Про телекомунікації» та п. 63 Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України 11.04.2012 № 295, оператори телекомунікацій повинні надавати споживачам, які мають установлені законодавством пільги, телекомунікаційні послуги з урахуванням цих пільг, відповідно до законодавства України.
Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-ХІІ, Законом України «Про жертви нацистських переслідувань» від 23.03.2000 № 1584-ІІІ, Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-ХІІ, Законом України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист» від 24.03.2008, № 203/98-ВР, Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII та Законом України “Про охорону дитинства» від 26.04.2001 № 2402-ІІІ встановлені пільги з оплати за послуги зв'язку для окремих категорій осіб.
Київська міська філія Позивача надає телекомунікаційні послуги на пільгових умовах категоріям споживачів, на яких поширюється дія вищеперелічених законів, при цьому механізм фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення щодо надання пільг з послуг зв'язку визначається Порядком фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 № 256 (далі - Порядок № 256). Зокрема, п. 3 Порядку № 256 визначено, що головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів; на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення.
Таким чином обов'язок по відшкодуванню витрат, понесених внаслідок надання телекомунікаційних послуг на пільгових умовах, здійснюється за рахунок державних субвенцій головним розпорядником коштів, яким є Управління соціального захисту населення Згурівскої районної державної адміністрації Київської області.
Відповідно до п. 11 Порядку про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 № 117 щомісяця між сторонами здійснюється звірка розрахунків за надані населенню телекомунікаційні послуги, на які надаються пільги відповідно до законодавства - форма № 3-пільга, за спірний період.
Позивачем, на виконання вимог законодавчих норм, в період з 01.01.2015 по 31.12.2015 року надано телекомунікаційних послуг на пільгових умовах на суму 180 676,72 грн., що підтверджується Актами звіряння розрахунків за надані населенню телекомунікаційні послуги, на які надаються пільги відповідно до законодавства - форма № 3-пільга, за спірний період.
Проте відповідачем обов'язок по відшкодуванню пільг виконано частково в сумі 153 239,56 грн., в зв'язку з чим за останнім обліковується заборгованість в сумі 27 437,16 грн.
Про наявність заборгованості по витратах, понесених внаслідок надання телекомунікаційних послуг на пільгових умовах відповідач повідомляється щомісячно, про що зазначається в кожному акті звіряння розрахунків за надані населенню послуги, на які надаються пільги - форма № 3-пільга.
Статтею 174 ГК України визначено, що господарські зобов'язання можуть виникати безпосередньо із закону або іншого нормативно-правового акту.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.
Згідно ч. 1 ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматись від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених ст.11 цього Кодексу.
Статтями 525, 526 ЦК України визначено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої стогни та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Згідно з ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Статтею 19 ЗУ «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», встановлено, що виключно законами України визначаються пільги щодо оплати житлово-комунальних, транспортних послуг і послуг зв'язку та критерії їх надання. Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Отже, цивільні права та обов'язки між позивачем та відповідачем виникли безпосередньо із Законів України.
Відповідно до ч. 2 ст. 218 Господарського кодексу України та ч. 2 ст. 617 Цивільного кодексу України передбачають, що відсутність у боржника необхідних коштів не вважаються обставинами, які є підставою для звільнення від відповідальності.
Згідно з п. 5 Оглядового листа Вищого господарського суду України № 01-06/374/2013 від 18.02.2013 відсутність бюджетних коштів, передбачених у видатках державного бюджету України, не виправдовує бездіяльність замовника і не є підставою для звільнення від відповідальності за порушення зобов'язання.
Боржник, як юридична особа відповідає за своїми зобов'язаннями, які виникли безпосередньо із закону і така відповідальність не може ставитись в залежність від дій чи бездіяльності будь-яких третіх осіб.
При цьому зобов'язання щодо виплати субсидій, допомог, пільг по оплаті за надані послуги та компенсацій громадянам з бюджету, на що згідно із законами України мають право відповідні категорії громадян, обліковуються органами Державного казначейства України незалежно від визначених на цю мету бюджетних призначень.
Відповідно до ст. 3 ЗУ «Про телекомунікації» № 1280-ІV від 18.11.2003, телекомунікації є складовою частиною галузі зв'язку України і невід'ємною частиною виробничої та соціальної інфраструктури України і призначені для задоволення потреб фізичних та юридичних осіб, органів державної влади в телекомунікаційних послугах, а заборгованість по витратах, понесених внаслідок надання телекомунікаційних послуг на пільгових умовах, заважає ефективно надавати вказані послуги та за рахунок недоврахувань прибутку може спричинити уповільнення розвитку телекомунікаційної мережі ПАТ «Укртелеком».
За таких обставин, позовні вимоги про стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості в сумі 27 437,16 грн. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Судові витрати, відповідно до ст. ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України, при повному задоволенні позову покладаються на відповідача.
Враховуючи наведене вище, керуючись ст. ст. 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Стягнути з управління соціального захисту населення Згурівської районної державної адміністрації (07600, смт. Згурівка, вул. Українська, 19, код ЄДРПОУ 20624042) на користь публічного акціонерного товариства «Укртелеком» (02000, м. Київ, бульвар Тараса Шевченка, 18, код ЄДРПОУ 21560766) в особі Київської міської філії публічного акціонерного товариства «Укртелеком» (03068, м. Київ, вул. Антоновича, 40, код ЄДРПОУ 01189910) 27 437 (двадцять сім тисяч чотириста тридцять сім) грн. 16 коп. заборгованості та 1 600 (одну тисячу шістсот) грн. 00 коп. судового збору.
Видати наказ.
Рішення вступає в законну силу після закінчення десятиденного строку з дня його належного оформлення і підписання, відповідно до вимог ст. 84 Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено - 05.07.2017
Суддя О.О. Христенко