номер провадження справи 27/68/17
03.07.2017 Справа № 908/551/17
За позовом: Заступника прокурора Запорізької області - начальника управління представництва інтересів громадянина або держави в суді (69057 м. Запоріжжя, вул. Матросова, 29-а) в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах
позивача 1: Південно-Східного міжрегіонального управління виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції (49000 м. Дніпро, вул. Короленка, 4)
позивача 2: Державної установи “Дружелюбівський виправний центр (№ 1)” (70053 Запорізька область, Вільнянський район, с. Дружелюбівка, вул. Олімпійська, 2)
до відповідача 1: Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області (69095 м. Запоріжжя, вул. Українська, 50)
до відповідача 2: Товариства з обмеженою відповідальністю “Запорізьке сільськогосподарське товариство із забезпечення інвалідів” (69059 м. Запоріжжя, вул. Північнокільцева, 3)
про визнання недійсними та скасування наказів, зобов'язання повернути земельну ділянку
Суддя Дроздова С.С.
Представники сторін:
Від прокуратури: ОСОБА_1, посвідчення № 035882 від 05.10.2015 р.
від позивача 1: ОСОБА_2, дов. № 10/9 від 22.06.2017 р.
від позивача 1: ОСОБА_2, дов. № 94/15-702 від 21.06.2017 р.
від відповідача 1: ОСОБА_3, дов. № 19 від 21.02.2017 р.
від відповідача 2: ОСОБА_4в., дов. № 2 від 08.03.2017 р.
21.03.2017 р. до господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява заступника прокурора Запорізької області - начальника управління представництва інтересів громадянина або держави в суді в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах позивача 1 - Південно-Східного міжрегіонального управління виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції, позивача 2 - Державної установи “Дружелюбівський виправний центр (№ 1)”, до відповідача 1 - Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області, до відповідача 2 - Товариства з обмеженою відповідальністю “Запорізьке сільськогосподарське товариство із забезпечення інвалідів” про:
- визнання недійсним та скасування наказу Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області від 12.08.2016 р. № 8-2545/15-16сг “Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою”;
- визнання недійсним та скасування наказу Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області від 10.10.2016 р. № 8-3769/15-16сг “Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки площею 42,9971 га кадастровий номер 2321581400:03:002:0001 в постійне користування”;
- зобов'язання Товариство з обмеженою відповідальністю “Запорізьке сільськогосподарське товариство із забезпечення інвалідів” (юридична адреса: вул. Північнокільцева 3, м. Запоріжжя, 69059, код ЄДРПОУ 40672883) повернути на користь Державної установи “Дружелюбівський виправний центр (№1)” (юридична адреса: вул. Олімпійська 2, с. Дружелюбівка, Вільнянський район, Запорізька область, 70053, код ЄДРПОУ 0859454) земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної власності площею 42,9971 га (кадастровий номер 2321581400:03:002:0001) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Дружелюбівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області за межами населених пунктів;
- стягнення з Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області на користь прокуратури Запорізької області кошти, витрачені у 2017 році на сплату судового збору при здійсненні представництва інтересів держави, у розмірі 2 400 грн. 00 коп.;
- стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю “Запорізьке сільськогосподарське товариство із забезпечення інвалідів” на користь прокуратури Запорізької області кошти, витрачені у 2017 році на сплату судового збору при здійсненні представництва інтересів держави у розмірі 2 400грн. 00 коп.
22.03.2017 р. господарським судом Запорізької області прийнята ухвала по справі № 908/551/17, якою позовну заяву, додані до неї матеріали було повернуто Заступнику прокурора Запорізької області без розгляду. Нормативно, ухвала обґрунтована п. 1.ч. 1 ст. 63 ГПК України. Місцевий господарський суд прийшов до висновку, що прокурором подано позов в інтересах держави в особі державної установи “Дружилюбівський виправний центр (№ 1)” без достатніх правових підстав та за відсутності належного обґрунтування такого представництва, що порушує принцип рівності та змагальності сторін судового процесу. Крім того, суд зазначив, що відсутні докази попереднього повідомлення прокурора про намір подання зазначеного позову відповідного суб'єкта владних повноважень.
Не погодившись з зазначеною ухвалою заступник прокурора Запорізької області звернувся до Донецького апеляційного господарського суду з клопотанням про поновлення строку на апеляційне оскарження та з апеляційною скаргою в якій просив ухвалу скасувати, справу передати на розгляд до місцевого господарського суду для вирішення питання.
Постановою Донецького апеляційного господарського суду України від 24.04.2017р. апеляційну скаргу заступника прокурора Запорізької області на ухвалу господарського суду Запорізької області по справі № 908/551/17 від 22.03.2017р. задоволено. Ухвалу господарського суду Запорізької області від 22.03.2017р. у справі № 908/551/17 скасовано. Справу № 908/551/17 передано на розгляд господарського суду Запорізької області.
Відповідно до протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 15.05.2017р., справу № 908/551/17 передано для розгляду судді Дроздовій С.С.
Ухвалою суду від 16.05.2017 р. позовну заяву прийнято до розгляду, порушено провадження у справі № 908/551/17, присвоєно справі номер провадження 27/68/17 та призначено до розгляду на 07.06.2017 р.
Ухвалою суду від 07.06.2017 р. розгляд справи відкладався на 03.07.2017 р., на підставі ст. 77 ГПК України.
Головуючим суддею оголошено яка справа розглядається, склад суду, та роз'яснено представникам сторін, які прибули в судове засідання, їх права, у тому числі право заявляти відводи.
Відводів складу суду не заявлено.
У судовому засіданні 03.07.2017 р. представники прокуратури, позивача-1, позивача-2 підтримали позовні вимоги. Просять суд задовольнити заявлений заступником прокурора Запорізької області - начальника управління представництва інтересів громадянина або держави в суді в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах позов в інтересах держави в особі Південно-Східного міжрегіонального управління виконання кримінальних покарань та апробації Міністерства юстиції, м. Дніпро та Державної установи “Дружелюбівський виправний центр (№ 1)”, Запорізька область, Вільнянський район, с. Дружелюбівка, на підставах, викладених у позовній заяві. Надав суду письмові пояснення по суті заявлених вимог та витребувані ухвалою суду документи (приєднані до матеріалів справи. Просить позов задовольнити на підставі ст. 131-1 Конституції України, ст.ст. 16, 1212 ЦК України, ст.ст. 116, 122, 152 ЗК України, ст.ст. 2, 4, 29, 49 ГПК України, ст. 23 Закону України «Про прокуратуру».
Прокурором надано письмові пояснення та надано довідку з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборони відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна станом на 03.07.2017 р., відповідно до якої право постійного користування спірної земельної ділянки (кадастровий номер 2321581400:03:002:0001) площею 42,9971га зареєстровано за відповідачем 2 - ТОВ “Запорізьке сільськогосподарське товариство із забезпечення інвалідів. Вказана земельна ділянка законному землекористувачу ДУ Дружелюбівський виправний центр (№1)” не повернута, тобто право постійного користування не перереєстровано.
Представник відповідача-1 у судовому засіданні 03.07.2017 р. підтримав клопотання заявлене, в порядку п. 1-1 ст. 80 ГПК України, просить суд припинити провадження у справі № 908/584/17 в частині позовних вимог щодо визнання недійсним та скасування наказу Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області від 12.08.2016 р. № 8-2545/15-16сг “Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою” та визнання недійсним та скасування наказу Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області від 10.10.2016 р. № 8-3769/15-16сг “Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки площею 42,9971 га кадастровий номер 2321581400:03:002:0001 в постійне користування”, на підставах викладених у заяві, вважає, що провадження у справі № 908/551/17 має бути припинено в частині позовних вимог, викладених в пунктах 1, 2 позовної заяви
Представники прокуратури та позивачів-1, -2 проти клопотання відповідача-1, заявленого в порядку п. 1-1 ст. 80 ГПК України, заперечили, вважають зазначену заяву не обґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню.
Судом у судовому засіданні 03.07.2017 р. розглянуто клопотання відповідача 1 та відмовлено у його задоволенні на підставі наступного:
згідно із положеннями пунктів 4.2, 4.4 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.11 № 18 “Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції”, … припинення провадження у справі - це форма закінчення розгляду господарської справи без прийняття судового рішення у зв'язку з виявленням після порушення провадження у справі обставин, з якими закон пов'язує неможливість судового розгляду справи. Господарський суд припиняє провадження у справі у зв'язку з відсутністю предмета спору (п. 11 частини 1 ст. 80 ГПК України), зокрема, у випадку припинення існування предмета спору (наприклад сплата суми боргу, знищення спірного майна, скасування оспорюваного акта державного чи ін. органу тощо), якщо між сторонами у зв'язку з цим не залишилося неврегульованих питань. При цьому, суду слід мати на увазі, що оскільки відповідний орган не має права скасовувати та вносити зміни до раніше прийнятих ним індивідуальних правових рішень, тобто ненормативних правових актів, що є актами одноразового застосування і вичерпують свою дію фактом їхнього виконання (стосовно відповідних актів органів місцевого самоврядування про це зазначено також у Рішенні Конституційного Суду України від 16.04.2009 N 7-рп/2009 у справі № 1-9/2009), то такі дії не свідчать про припинення існування предмета спору. Водночас, юридична оцінка актів державних та ін. органів, прийнятих з питань скасування та внесення змін до згаданих індивідуальних правових рішень, має здійснюватись господарським судом з урахуванням частини 2 ст. 4 ГПК України.
Припинення провадження у справі на підставі зазначеної норми ГПК України можливе в разі, коли предмет спору існував на момент виникнення останнього та припинив існування в процесі розгляду справи.
З огляду на викладене вище суд дійшов висновку про те, що у даному випадку відсутні правові підстави для припинення провадження у справі у зв'язку з відсутністю предмету спору оскільки сам лише факт прийняття Головним управлінням Держгеокадастру у Запорізькій області наказу від 15.11.2016 р. № 8-4420/15-16-СГ “Про припинення права постійного користування земельною ділянкою” не свідчить про відсутність між сторонами неврегульованих питань щодо предмету спору, адже спірні накази лише визнано таким, що втратили чинність. А тому, як наслідок, за вказаних обставин у спірних правовідносинах між сторонами у справі № 908/551/17 відсутні підстави для припинення провадження у справі на підставі п. 11 ч. 1 ст. 80 ГПК України.
Відповідач 1 проти позову заперечив, на підставах, викладених у письмових поясненнях (приєднані до матеріалів справи).
Представник відповідача-2 у судовому засіданні 03.07.2017 р. проти позову заперечив на підставах викладених у письмовому відзиві (міститься в матеріалах справи). Просить суд відмовити прокурору у задоволені позовних вимог.
Крім того, відповідач 1 надав додаткові пояснення (приєднані до матеріалів справи).
Відповідач 2 проти позову заперечив у повному обсязі, про що зазначив у письмовому відзиві, наданому у судовому засіданні 07.06.2017р. (приєднаний до матеріалів справи) та надав 30.06.2017 р. до канцелярії суду документи, на виконання вимог ухвали суду (долучені до матеріалів справи). Просить суд відмовити прокурору у задоволенні позовних вимог.
Відповідно до ч. 2 ст. 85 ГПК України, в судовому засіданні 03.07.2017р. проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи та вислухавши пояснення представників прокуратури, позивача 1, позивача 2, відповідача 1, відповідача 2 суд,
Статтею 121 Конституції України на органи прокуратури покладено представництво інтересів держави в судових органах.
Прокурор або його заступник самостійно визначає і обґрунтовує в позовній заяві в чому полягає порушення інтересів держави чи в чому існує загроза інтересам держави. Прокуратура набула права визначати наявність інтересів держави у конкретних спірних правовідносинах, які підлягають захисту та вирішенню у судовому порядку.
Згідно ст. 2 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд порушує справи за позовними заявами прокурорів та їх заступників, які звертаються до господарського суду в інтересах держави. У позовній заяві прокурор самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави та обґрунтовує необхідність її захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Відповідно до пункту 2 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999р. № 3-рп/99, щодо офіційного тлумачення положень вищевказаної статті 2, під поняттям “орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах”, потрібно розуміти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.
Згідно з ч. 3 ст. 23 Закону України “Про прокуратуру”, прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Прокуратурою області під час вирішення питання щодо наявності підстав для представництва інтересів держави в суді встановлено факт незаконного надання Головним управлінням Держгеокадастру у Запорізькій області (далі - Відповідач 1) у постійне користування ТОВ “Запорізьке сільськогосподарське товариство із забезпечення інвалідів” (далі - Відповідач 2) земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності за рахунок земель, що перебувають у постійному користуванні державної установи “Дружелюбівський виправний центр (№1)” (далі - Позивач 2).
Відповідно до рішення Вільнянської районної ради від 11.04.91 № 58, установі ЯЯ 310/1 УВС Запорізького облвиконкому 24.01.97 видано державний ОСОБА_4 серії І-ЗП № 001312 на право постійного користування 2788 га землі (в межах згідно з планом землекористування) для ведення сільського господарства. Цей державний ОСОБА_4 зареєстровано в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за № 710.
Вказаним державним актом посвідчено отримання установою ЯЯ 310/1 УВС Запорізького облвиконкому у постійне користування земельної ділянки загальною площею 2788 га для ведення сільського господарства, яка розташована на території Дружелюбівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області.
Наказом Державного департаменту України з питань виконання покарань від 29.11.99 № 165 установу ЯЯ 310/1 УВС Запорізького облвиконкому перейменовано в Дружелюбівську виправну колонію Державного департаменту України з питань виконання покарань в Запорізькій області (№ 1).
У подальшому, наказом Державного департаменту України з питань виконання покарань від 21.11.04 за № 219 “Про перепрофілювання виправних колоній мінімального рівня безпеки з полегшеними умовами тримання у кримінально-виконавчі установи відкритого типу та створення секторів мінімального рівня безпеки з полегшеними умовами” Дружелюбівську виправну колонію управління Департаменту в Запорізькій області (№1) перейменовано у Дружелюбівський виправний центр управління Департаменту в Запорізькій області (№1).
Наказом Державної пенітенціарної служби України від 01.11.11 № 480 затверджено Перелік найменувань органів установ виконання покарань, слідчих ізоляторів і навчальних закладів, що належать до сфери управління Державної пенітенціарної служби України”. Згідно із вказаним Переліком, повним найменуванням позивача 2 у цій справі стало Дружелюбівський виправний центр управління Державної пеніцентіарної служби України в Запорізькій області (№ 1) (умовне найменування - Дружелюбівський виправний центр (№1).
Наказом Міністерства юстиції України від 15.12.16 № 3679/128/5 державну установу “Дружелюбівський виправний центр управління Державної пенітенціарної служби України в Запорізькій області (№1)” перейменовано у державну установу “Дружелюбівський виправний центр (№1)” та затверджено Положення про вказану державну установу.
Розпорядженням голови Вільнянської районної державної адміністрації від 25.11.03 № 630 “Про надання дозволу на виготовлення технічної документації по інвентаризації земель Дружелюбівської виправної колонії №1” Дружелюбівській виправній колонії №1 надано дозвіл на виготовлення технічної документації по інвентаризації земель загальною площею 2718 га, які розташовані на території Дружелюбівської сільської ради.
На виконання вказаного розпорядження Вільнянської районної державної адміністрації ДП “Запорізький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою” на замовлення Дружелюбівської виправної колонії (№1) (договір № 71 від 23.02.2004) протягом 2004-2005 років виготовлено технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земель Дружелюбівської виправної колонії № 1 на території Дружелюбівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області.
Розпорядженням першого заступника голови Вільнянської районної державної адміністрації від 27.10.05 № 765 “Про затвердження технічної документації по інвентаризації земель Дружелюбівської ВК №1”: затверджено технічну документацію по інвентаризації земель Дружелюбівської виправної колонії № 1 загальною площею 2552,0047 га, з них: сільськогосподарських угідь 2352,9046 га, в т.ч. ріллі 2095,9430 га розташовані на території Дружелюбівської сільської ради (п. 1); надано у постійне користування Дружелюбівській виправній колонії № 1 земельну ділянку загальною площею 2552,0047 га, з них сільськогосподарських угідь 2352,9046 га, в т.ч. ріллі 2095,9430 га для функціонування виправної колонії (п. 2); зобов'язано Дружелюбівську ВК № 1 у 2-місячний термін після прийняття даного розпорядження замовити виготовлення державного акта на право постійного користування землею та зареєструвати його у встановленому законом порядку (п. 3).
Наказом від 12.08.16 № 8-2545/15-16 СГ “Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою” в.о. начальника головного управавління Держгеокадастру у Запорізькій області ОСОБА_5 відповідно до ст.ст. 151, 22, 92, 123 ЗК України, ст. 14 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”, Положенням про головне управавління Держгеокадастру у Запорізькій області (затв. наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 03.03.15 № 18 (із змінами), розглянувши клопотання ТОВ “Запорізьке сільськогосподарське товариство із забезпечення інвалідів” про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у постійне користування для ведення товарного сільськогосподарського виробництва вирішив:
- п. 1. Надати дозвіл ТОВ “Запорізьке сільськогосподарське товариство із забезпечення інвалідів” на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у постійне користування розташованої на території Дружелюбівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області (за межами населених пунктів), за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності. Орієнтовний розмір земельної ділянки 43,0000 га. Цільове призначення земельної ділянки - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (01.01).
- п. 2. ТОВ “Запорізьке сільськогосподарське товариство із забезпечення інвалідів” подати розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки на затвердження до Головного управління держгеокадастру у Запорізькій області.
- п. 3. ТОВ “Запорізьке сільськогосподарське товариство із забезпечення інвалідів” відповідно до вимог ст. 37 Закону України “Про охорону земель” з метою здійснення контролю за динамікою родючості грунтів по передачі в користування виготовити агрохімічний паспорт земельної ділянки…..
Наказом від 10.10.16 № 8-3769/15-16 СГ “Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки в постійне користування” в.о. начальника ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області ОСОБА_5 розглянувши проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в постійне користування ТОВ “Запорізьке сільськогосподарське товариство із забезпечення інвалідів” для ведення товарного сільськогосподарського виробництва вирішив:
- п. 1. Затвердити розроблений ФОП ОСОБА_6 проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в постійне користування ТОВ “Запорізьке сільськогосподарське товариство із забезпечення інвалідів” для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Дружелюбівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області за межами населеного пункту.
- п. 2. надати у постійне користування ТОВ “Запорізьке сільськогосподарське товариство із забезпечення інвалідів” земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної власності площею 42,9971 га (кадастровий № 2321581400:03:002:0001) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва розташовану на території Дружелюбівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області за межами населеного пункту.
- п. 3. ТОВ “Запорізьке сільськогосподарське товариство із забезпечення інвалідів” приступити до використання земельної ділянки після встановлення її меж в натурі (на місцевості) та здійснення державної реєстрації права користування у суб'єкта державної реєстрації прав на нерухоме майно; земельну ділянку використовувати за цільовим призначенням, з дотриманням вимог ст.ст. 20, 96, 103 Земельного кодексу України та інших нормативно-правових актів…
Згідно із доданою прокурором до позовної заяви інформаційною довідкою (за № 88920967, дата формування 07.06.2017) з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна, земельна ділянка з кадастровим номером 2321581400:03:002:0001 площею 42,9971 га, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, форма власності - державна, розмір частки: 1, власник: Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області, підстава виникнення іншого речового права - наказ про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки в постійне користування, серія та номер 8-3769/15-16-СГ, виданий 10.10.16, видавник: Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області; вид іншого речового права: право постійного користування земельною ділянкою; правокористувач: ТОВ “Запорізьке сільськогосподарське товариство із забезпечення інвалідів”; власник: Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області; земельна ділянка площею 42,9971 га.
Слід зазначити, що постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 28.02.2017 р. (набрала законної сили 10.05.2017 р.) у справі № 808/3080/16 адміністративний позов державної установи “Дружелюбівський виправний центр (№ 1) Управління Державної пенітенціарної служби України в Запорізькій області до головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області, треті особи ТОВ “Запорізьке сільськогосподарське товариство із забезпечення інвалідів”, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_10, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_30, ОСОБА_31, ОСОБА_32, ОСОБА_9, ОСОБА_33, ОСОБА_34, ОСОБА_35, ОСОБА_36, ОСОБА_37, ОСОБА_38, ОСОБА_39, ОСОБА_40, ОСОБА_41, ОСОБА_11, ОСОБА_42, ОСОБА_43, ОСОБА_44, ОСОБА_45, ОСОБА_46, ОСОБА_47, ОСОБА_48, ОСОБА_49, ОСОБА_50, ОСОБА_51, ОСОБА_52, ОСОБА_53, ОСОБА_54, ОСОБА_55, ОСОБА_8, ОСОБА_56, ОСОБА_57, ОСОБА_58, ОСОБА_59, ОСОБА_60 про визнання протиправною відмову відповідача у наданні дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок загальною площею 2450, 3133 га, які розташовані на території Дружелюбівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області, викладену у листі від 23.06.16 № 8-8-0.3-5097/2-16 задоволено.
Вказаною постановою суд:
- визнав протиправною відмову ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області у наданні дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок загальною площею 2450,3133 га, які розташовані на території Дружелюбівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області, викладену у листі від 23.06.2016 № 8-8-0.3-5097/2-16;
- зобов'язав ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області повторно розглянути клопотання від 26.05.16 про надання державній установі “Дружелюбівський виправний центру (№1)” дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок загальною площею 2450,3133 га, які розташовані на території Дружелюбівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області.
В ході розгляду вказаної справи окружним адміністративним судом “… у зв'язку із перейменуванням позивача, що підтверджено випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, наказом Міністерства юстиції України від 15.12.2016 № 3679/128/5, здійснено процесуальну заміну найменування позивача, а саме Дружелюбівський виправний центр Управління Державної пенітенціарної служби України в Запорізькій області (№1) змінено на Державну установу “Дружелюбівський виправний центр (№1)” (далі - ДП “Дружелюбівський виправний центр (№1)”, позивач) …
Отже, судом встановлено, що земельна ділянка сільськогосподарського призначення державної власності площею 42,9971га (кадастровий номер 2321581400:03:002:0001) на момент її передачі відповідачем 1 у постійне користування відповідача 2 на підставі державного акта на право постійного користування землею серії І-ЗП № 001312 від 24.01.1997 перебувала у постійному користуванні позивача 2.
Факт перебування спірної земельної ділянки у постійному користуванні позивача 2 також підтверджується матеріалами технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель Дружелюбівської виправної колонії № 1 на території Дружелюбівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області.
Статтею 13 Конституції України визначено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
У відповідності до статті 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Згідно зі статтею 22 Земельного кодексу України землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції.
До земель сільськогосподарського призначення належать: а) сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги); б) несільськогосподарські угіддя (господарські шляхи і прогони, полезахисні лісові смуги та інші захисні насадження, крім тих, що віднесені до земель лісогосподарського призначення, землі під господарськими будівлями і дворами, землі під інфраструктурою оптових ринків сільськогосподарської продукції, землі тимчасової консервації тощо).
Землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування серед іншого несільськогосподарським підприємствам, установам та організаціям, релігійним організаціям і об'єднанням громадян - для ведення підсобного сільського господарства.
Закон України “Про землеустрій” від 22.05.2003 № 858-IV визначає, що землеустрій це сукупність соціально-економічних та екологічних заходів, спрямованих на регулювання земельних відносин та раціональну організацію території адміністративно-територіальних одиниць, суб'єктів господарювання, що здійснюються під впливом суспільно-виробничих відносин і розвитку продуктивних сил.
Відповідно до статті 14 Закону України “Про землеустрій” до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, у сфері землеустрою, належать здійснення землеустрою, у тому числі забезпечення проведення державної інвентаризації земель; проведення державної експертизи документації із землеустрою у випадках та порядку, передбачених законом; вирішення інших питань у сфері землеустрою відповідно до закону.
Статтею 22 Закону України “Про землеустрій” передбачено, що землеустрій здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо проведення робіт із землеустрою.
Рішення Верховної Ради АР Крим, Ради міністрів АР Крим, органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування про надання дозволу на розробку документації із землеустрою приймається лише у випадках, передбачених цим Законом та Земельним кодексом України. Зазначене рішення має необмежений строк дії.
Так, за приписами статті 55 цього Закону встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) проводиться відповідно до топографо-геодезичних і картографічних матеріалів.
Встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється на основі технічної документації із землеустрою, якою визначається місцеположення поворотних точок меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
Межі земельної ділянки в натурі (на місцевості) закріплюються межовими знаками встановленого зразка.
У разі якщо на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) передбачається здійснити передачу земельних ділянок державної чи комунальної власності у власність чи користування, така технічна документація розробляється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою АР Крим, Радою міністрів АР Крим, органом виконавчої влади, органом місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Земельного кодексу України (у випадках, передбачених законом).
Технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) включає: а) завдання на складання технічної документації із землеустрою; б) пояснювальну записку; в) рішення Верховної Ради АР Крим, Ради міністрів АР Крим, відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою (у випадках, передбачених законом); г) згоду власника земельної ділянки, а для земель державної та комунальної власності - органу, уповноваженого здійснювати розпорядження земельною ділянкою, на відновлення меж земельної ділянки користувачем; ґ) довідку, що містить узагальнену інформацію про землі (території); д) копію документа, що посвідчує фізичну особу, або копію виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; е) копію документа, що посвідчує право на земельну ділянку (у разі проведення робіт щодо відновлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості)); є) копію правовстановлюючих документів на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці (за умови якщо права власності на такі об'єкти зареєстровані); ж) матеріали польових топографо-геодезичних робіт; з) план меж земельної ділянки, складений за результатами зйомки, на якому відображаються зовнішні межі земельної ділянки із зазначенням власників (користувачів) суміжних земельних ділянок, усі поворотні точки меж земельної ділянки, лінійні проміри між точками на межах земельної ділянки, межі вкраплених земельних ділянок із зазначенням їх власників (користувачів); и) кадастровий план земельної ділянки; і) перелік обмежень у використанні земельної ділянки; ї) у разі необхідності документ, що підтверджує повноваження особи діяти від імені власника (користувача) земельної ділянки при встановленні (відновленні) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); й) акт приймання-передачі межових знаків на зберігання, що включається до документації із землеустрою після виконання робіт із встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та закріплення їх межовими знаками.
Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України “Про Державний земельний кадастр”, право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою.
Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою АР Крим, Радою міністрів АР Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу.
Окрім цього, пунктом 2 Закону України “Про Державний земельний кадастр” визначено, що земельні ділянки, право власності (користування) на які виникло до 2004 року, вважаються сформованими незалежно від присвоєння їм кадастрового номера.
У разі якщо відомості про зазначені земельні ділянки не внесені до Державного реєстру земель, їх державна реєстрація здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) за заявою їх власників (користувачів земельної ділянки державної чи комунальної власності) або особи, яка подала заяву про визнання спадщини, якщо така справа прийнята до провадження судом.
При цьому, обов'язковою умовою для отримання згадуваної згоди є обставина, що таку згоду може отримати лише користувач земельної ділянки державної чи комунальної власності.
Відповідно до ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України, центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, передбачених ч. 8 ст. 122 Кодексу, у власність або користування для всіх потреб.
Таким чином, органом, уповноваженим державою розпоряджатись землями державної власності сільськогосподарського призначення на території Запорізької області є Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області - Відповідач 1.
Крім того, відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 5 ст. 116 Земельного кодексу України земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян чи юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішеннями органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.
Таким чином, з урахуванням ч. 5 ст. 116 Земельного кодексу України та ст. 19 Конституції України Відповідач 1 зміг би розпорядитись спірною земельною ділянкою виключно після припинення у встановленому законом порядку права постійного користування Позивача 2 на неї.
Разом з цим, право постійного користування Позивача 2 на спірну земельну ділянку у встановленому законом порядку на момент видання Відповідачем 1 спірних наказів припинено не було. Земельна ділянка у користувача не вилучалась та знаходилась в постійному користуванні.
З урахуванням викладеного, накази відповідача 1 від 12.08.2016 р. № 8-2545/15-16сг “Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою” та від 10.10.2016 № 8-3769/15-16сг “Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки в постійне користування” суперечать ч. 5 ст. 116 Земельного кодексу України та порушують право постійного користування землею Позивача 2.
Відповідно до ч. 2 ст. 16 ЦК України способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема, визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Відповідно до ч. 1 ст. 21 ЦК України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Згідно ч. 2 ст. 152 Земельного кодексу України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Відповідно до ч. 3 ст. 152 Земельного кодексу України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом, зокрема, визнання недійсними рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.
Враховуючи викладене, накази Головного управлінням Держгеокадастру у Запорізькій області від 12.08.2016 р. № 8-2545/15-16сг “Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою” та від 10.10.2016 р. № 8-3769/15-16сг “Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки в постійне користування” видано у порушення вимог ч. 5 ст. 116 Земельного кодексу України, у зв'язку з чим підлягають визнанню недійсними. А позовні вимоги, в цій частині підлягають задоволенню.
Відповідно до вимог ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”.
На підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області від 10.10.2016 р. № 8-3769/15-16сг “Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки в постійне користування” відповідачем 2, у встановленому законом порядку 11.10.2016 р. за № 16887419 зареєстровано право постійного користування на земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної власності площею 42,9971 га (кадастровий номер 2321581400:03:002:0001) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Дружелюбівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області за межами населених пунктів.
Відповідно до ст. 16 ЦК України, одним із способів захисту судом цивільного права є відновлення становища, яке існувало до порушення.
Судом з'ясовано, що довідкою державного реєстру речових прав на нерухоме майно підтверджується факт реєстрації права постійного користування земельною ділянкою за ТОВ “Запорізьке сільськогосподарське товариство із забезпечення інвалідів”.
Згідно з ст. 43 ГПК господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.
З урахуванням того, що право постійного користування на земельну ділянку у відповідача 2 не припинено і враховуючи той факт, що в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно користувачем спірної земельної ділянки значиться ТОВ “Запорізьке сільськогосподарське товариство із забезпечення інвалідів”, тобто, назважаючи на добровільну відмову від користування земельною ділянкою, відповідні зміни до реєстру внесені останнім не були, суд вирішив позовні вимоги щодо зобов'язання ТОВ “Запорізьке сільськогосподарське товариство із забезпечення інвалідів” повернути на користь Державної установи “Дружелюбівський виправний центр (№1) земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної власності площею 42,9971 га (кадастровий номер 2321581400:03:002:0001) підлягають задоволенню.
Заперечення відповідача спростовуються вищевикладеним.
На підставі викладеного, позов задовольняється судом повністю.
Згідно з ст. 49 ГПК України з відповідачів-1, 2 на користь прокуратури стягується судовий збір у сумі 2 400 грн. 00 коп. з кожного.
Керуючись ст.ст. 22, 29, 33, 44, 49, 82, 84, 85 ГПК України, суд
Позовні вимоги заступника прокурора Запорізької області - начальника управління представництва інтересів громадянина або держави в суді, м. Запоріжжя в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах позивача 1 - Південно-Східного міжрегіонального управління виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції, м. Дніпро та позивача 2 - Державної установи “Дружелюбівський виправний центр (№ 1)” , с. Дружелюбівка, Вільнянський район, Запорізька область до відповідача 1 - Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області, м. Запоріжжя, до відповідача 2 - Товариства з обмеженою відповідальністю “Запорізьке сільськогосподарське товариство із забезпечення інвалідів”, м. Запоріжжя задовольнити.
Визнати недійсним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області від 12.08.2016 р. № 8-2545/15-16сг “Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою”.
Визнати недійсним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області від 10.10.2016 р. № 8-3769/15-16сг “Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки площею 42,9971 га кадастровий номер 2321581400:03:002:0001 в постійне користування”.
Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю “Запорізьке сільськогосподарське товариство із забезпечення інвалідів” (69059 м. Запоріжжя, вул. Північнокільцева 3, код ЄДРПОУ 40672883) повернути на користь Державної установи “Дружелюбівський виправний центр (№1)” (70053 Запорізька область, Вільнянський район, с. Дружелюбівка, вул. Олімпійська 2, код ЄДРПОУ 08594542) земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної власності площею 42,9971 га (кадастровий номер 2321581400:03:002:0001) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Дружелюбівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області за межами населених пунктів.
Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області (69095 м. Запоріжжя, вул. Українська, 50, код ЄДРПОУ 39820689) на користь прокуратури Запорізької області (69057 м. Запоріжжя, вул. Матросова, 29-а, код ЄДРПОУ 02909973, розрахунковий рахунок № 35217095000271, код класифікації видатків бюджету - 2800, відкритий в Державній казначейській службі України, м. Київ, МФО 820172, отримувач прокуратура Запорізької області) кошти витрачені у 2017 році на сплату судового збору при здійсненні представництва інтересів держави у розмірі 2 400 (дві тисячі чотириста) грн. 00 коп. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Запорізьке сільськогосподарське товариство із забезпечення інвалідів” (69059 м. Запоріжжя, вул. Північнокільцева, 3, код ЄДРПОУ 40672883) на користь прокуратури Запорізької області (69057 м. Запоріжжя, вул. Матросова, 29-а, код ЄДРПОУ 02909973, розрахунковий рахунок № 35217095000271, код класифікації видатків бюджету - 2800, відкритий в Державній казначейській службі України, м. Київ, МФО 820172, отримувач прокуратура Запорізької області) кошти витрачені у 2017 році на сплату судового збору при здійсненні представництва інтересів держави у розмірі 2 400 (дві тисячі чотириста) грн. 00 коп. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 07 липня 2017 р.
Суддя С.С. Дроздова
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.