про залишення подання без руху
07 липня 2017 року 15:30 № 810/2336/17
Суддя Київського окружного адміністративного суду Виноградова О.І., розглянувши подання Головного управління ДФС у Київській області про зупинення видаткових операцій шляхом накладення арешту на рахунки товариства з обмеженою відповідальністю "Альта-Віста" ,
Головне управління ДФС у Київській області (далі - ГУ ДФС) звернулась до суду з поданням про зупинення видаткових операцій шляхом накладення арешту на рахунки товариства з обмеженою відповідальністю "Альта-Віста" (далі - ТОВ "Альта-Віста").
Назване подання було передано судді Виноградовій О.І. 7 липня 2017 р. о 15 год 30 хв.
Вирішуючи питання про відкриття провадження в адміністративній справі за пред'явленим поданням, суд зазначає наступне.
Згідно з вимогами ст. 3 КАС України адміністративний позов - звернення до адміністративного суду (суб'єкта владних повноважень) на виконання повноважень у публічно-правових відносинах.
Відповідно до вимог ст. 1833 КАС України провадження у справах за зверненням органів доходів і зборів при здійсненні ними передбачених законом повноважень здійснюється на підставі подання таких органів щодо: зупинення видаткових операцій платника податків на рахунках платника податків; підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків; стягнення коштів за податковим боргом тощо. Подання подається до суду першої інстанції протягом двадцяти чотирьох годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення до суду, за загальними правилами підсудності, встановленими цим Кодексом, у письмовій формі.
Як убачається з ч. 3 ст. 106 КАС України, яка субсидіарно застосовується до відносин з приводу звернення суб'єкта владних повноважень до суду з поданням, до позовної заяви (подання) додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Згідно з вимогами ст. 3 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Це означає, що за звернення до суду суб'єкта владних повноважень з поданням як формою адміністративного позову, що передбачена процесуальним законодавством, справляється судовий збір.
Це також означає, що подання органу Державної фіскальної служби України, передбачене статтею 1833 КАС України, є об'єктом справляння судового збору.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Пленуму Вищого адміністративного суду від 5 лютого 2016 р. № 2 "Про судову практику застосування адміністративними судами окремих положень Закону України від 8 липня 2011 року № 3674-VI «Про судовий збір» у редакції Закону України від 22 травня 2015 року 484-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору».
Суд зазначає, що розміри ставок судового збору визначені ст. 4 Закону України "Про судовий збір" від 8 липня 2011 р. № 3674-VI.
Так, за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, розмір судового збору становить 1 розмір прожиткового мінімуму на одну працездатну особу, що встановлені законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява подана до суду (станом на 1 січня 2017 р. розмір прожиткового мінімуму на одну працездатну особу становить 1600 грн 00 коп.).
З подання та доданих до нього матеріалів убачається, що воно має немайновий характер.
Проте, з названого подання неможливо встановити, на яку кількість та які саме рахунки просить накласти арешт ГУ ДФС.
Крім того, ГУ ДФС не долучено документа на підтвердження наявності таких рахунків у ТОВ "Альта-Віста", та не зазначено їх цільове призначення.
Наведене позбавляє суддю можливості визначити розмір судового збору, який необхідно сплатити ГУ ДФС.
До того ж згідно з вимогами ч.ч. 4,5 ст. 106 КАС України позовна заява підписується позивачем або його представником із зазначенням дати її підписання. Одночасно з позовною заявою подається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника.
Відповідно до вимог ч. 3, 7 ст. 56 КАС України представники беруть участь в адміністративному процесі на основі договору або закону. Законним представником органу, підприємства, установи, організації в суді є його керівник чи інша особа, уповноважена законом, положенням, статутом.
Вимогами ч. 2 ст. 58 КАС України встановлено, що повноваження законних представників підтверджуються документами, які стверджують займану ними посаду чи факт родинних, опікунських тощо відносин з особою, інтереси якої вони представляють.
Як вбачається з подання, воно подано та підписано представником ГУ ДФС Литовченком С.С.
На підтвердження повноважень Литовченка С.С. діяти від імені ГУ ДФС долучено довіреність від 7 червня 2016 р., підписану в.о. начальника ОСОБА_2
Разом з тим, у матеріалах, доданих до позовної заяви, відсутні докази на підтвердження повноважень ОСОБА_2 діяти від імені ГУ ДФС (наказ про призначення, довіреність тощо).
З урахуванням викладеного, суддя дійшов висновку, що подання не відповідає вимогам ч. 3 ст. 1833 та ч. 3 ст 106 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 1833 КАС України в разі недотримання вимог частини третьої цієї статті суд повідомляє про це заявника та надає йому строк, але не більше ніж 24 години, для усунення недоліків. Невиконання вимог суду в установлений строк тягне за собою повернення заявнику подання та доданих до нього документів.
Суддя зазначає, що недоліки подання можуть бути усунуті шляхом подання до суду уточненого подання, яке міститиме конкретизацію рахунків, на яких ГУ ДФС хоче зупинити видаткові операції шляхом накладення арешту, документів на підтвердження цільового призначення вказаних рахунків, документу про сплату судового збору виходячи із заявлених вимог з урахуванням їх немайнового характеру в розмірі, що визначений ст. 4 Закону України "Про судовий збір" від 8 липня 2011 р. № 3674-VI, та документів на підтвердження повноважень ОСОБА_2 діяти від імені ГУ ДФС.
Керуючись ст.ст. 108, 160, 165, 1833 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,
1. Залишити без руху подання Головного управління ДФС у Київській області про зупинення видаткових операцій шляхом накладення арешту на рахунки товариства з обмеженою відповідальністю "Альта-Віста".
2. Встановити строк для усунення недоліків подання до 07 липня 2017 року до 19:00 год.
3. Зміст ухвали повідомити заявнику електронною поштою, факсом або засобами телефонного зв'язку.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Виноградова О.І.