Постанова від 07.07.2017 по справі 815/2934/17

Справа № 815/2934/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 липня 2017 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Вовченко O.A.,

секретаря судового засідання Соколова М.С.

за участі:

представника позивача - Борисова С.Ю. (за довіреністю),

представника відповідача - Кисельова О.М. (за довіреністю),-

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом спільного підприємства у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю "ТРАНСБАЛКТЕРМІНАЛ" до ГУ ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 28.02.2017 року №0001831510, суд,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 25.05.2017 ркоу надійшов адміністративний позов СП ТОВ "ТРАНСБАЛКТЕРМІНАЛ" до ГУ ДФС в Одеській області, в якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 28.02.2017 року №0001831510.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що СП ТОВ «Трансбалктермінал» було виявлено помилку у раніше поданій ним податковій декларації з податку на прибуток, в зв'язку з чим необхідно було внести відповідні коригування. Скориставшись своїм правом, визначеним ст. 50 Податкового кодексу України СП ТОВ «Трансбалктермінал» вирішило відобразити коригування у періоді, в якому було виявлено факт заниження податкового зобов'язання і відповідно надіслало до Іллічівської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області уточнюючу податкову декларацію за 1 квартал 2016 року. Уточнююча податкова декларація з податку на прибуток підприємства за 1 квартал 2016 року №9085567016 була подана СП ТОВ «Трансбалктермінал» 27.05.2016 року засобами електронного зв'язку і доставлена до Іллічівської ОДНІ ГУ ДФС в Одеській області, про що «тримано відповідну Квитанцію №2. 06.06.2016 року в адресу СП ТОВ "Трансбалктермінал" Іллічівською ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області було надіслано лист № 7106/15-03-12-01-18 про відмову у прийнятті податкової звітності, яким Іллічівська ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області визначила, що уточнююча податкова декларація з податку на прибуток підприємства за 1 квартал 2016 року № 9085567016 від 27.05.2016 року (в якій утотнюється 2014 рік) вважається не прийнятою (не вважається податковою звітністю) в зв'язку з з порушенням вимог. Але у порушення вимог пп. 48.3 та 48.4 ст. 48 ПКУ не зазначено причини такої відмови та які саме порушення наявні у податковій звітності. З боку Іллічівської ОДПІ ГУ ДФС, лист про відмову у прийнятті податкової звітності був надісланий через 10 днів з моменту подання звітності, тобто, зазначений у ст. 49 ПКУ, строк був пропущений податковим органом. Тобто відповідно до п. 49.9. ст. 49 ПКУ уточнююча податкова декларація СП ТОВ "Трансбалктермінал" № 9085567016 від 27.05.2016 вважається прийнятою. 12.12.2016 року Іллічівською ОДПІ ГУ ДФС в Одеськійс області проведена камеральна перевірка та складений акт камеральної перевірки податкової звітності з податку на прибуток № 2426/15-03-12-01-16 та надісланий до СПТОВ "Трансбалктермінал". Зазначеним актом, встановлено порушення п. 57.1 ст. 57, п. 50.1 ст. 50 та п.9 підр. 4 розділу XX Податкового кодексу України та завищення СП ТОВ "Трансбалктермінал" суми грошового зобов'язання за платежем податок на прибуток. Позивачем було надано заперечення на акт камеральної перевірки податкової звітності з податку на прибуток № 2426/15-03-12-01-16 (лист № 895/16 від 20.12.2016 року). Іллічівська ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області, у відповідь на заперечення позивача надано лист №19251/15-03-12-01-18 від 27.12.2016 року, яким визначено, що заперечення не можуть бути прийняті як підстава для скасування висновків акту перевірки. Також, у листі Іллічівської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області № 19251/15-03-12-01-18 від27.12.2016 року зазначено, що заперечення на акт камеральної перевірки податкової звітності отримано 20.12.2016 року, тобто строк розгляду заперечень, з боку Іллічівської ОДІПІ ГУ ДФС в Одеській області, також був порушений.

Рішенням про результати розгляду первинної скарги № 399/10/15-32-10-01-07 від 06.02.2017 року ГУ ДФС в Одеській області, податкове повідомлення-рішення від 29.12.2016 року № 0033521203 до акту камеральної перевірки податкової звітності з податку на прибуток від 12.12.2016 року № 12426/15-03-12-01-16 було частково скасоване в частині донарахованого податку на прибуток у сумі 719229 грн. та застосованої фінансової санкції у сумі 143845 грн., а первинну скаргу директора СП і ТОВ «Трансбалктермінал» Синиці С.Д. та головного бухгалтера цього підприємства Попелянченко І.Д. в цій частині задоволено, в решті оскаржене повідомлення-рішення залишає без змін, а скаргу - без задоволення. Своє рішення ГУ ДФС в Одеській області, щодо незадовільненої частини податкового повідомлення-рішення від 29.12.2016 року № 0033521203, обґрунтувало тим, що пунктом 50.1 ст. 50 І ПКУ (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 нього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виправляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку. Пунктом 120.2 ст.120 ПКУ передбачено, що невиконання платником податків вимог, передбачених абзацами третім - п'ятим пункту 50.1 статті 50 цього Кодексу, щодо умов самостійного внесення змін до податкової звітності - тягне за собою накладення штрафу у розмірі 5 відсотків від суми самостійно нарахованого заниження податкового зобов'язання (недоплати). ГУ ДФС в Одеські області дійшло висновку, що на підставі п. 120.2 ст.120 Податкового кодексу України до СП ТОВ «Трансбалктермінал» слід застосувати штрафні санкції з податку на прибуток підприємства на суму 35962 грн. (719229 грн. х 5 %) та винесло податкове повідомлення-рішення від 28.02.2017 року № 0001831510. В своєму податковому рішенні-повідомленні від 28.02.2017 року № 0001831510 ГУ ДФС в Одеській області, зазначає, що з боку СП ТОВ "Трансбалктермінал" встановлено порушення п.134.1 ст. 134 та п. 50.1. ст. 50 Податкового кодексу України, у зв'язку з чим збільшено суму і грошового зобов'язання за платежем податок на прибуток приватних підприємств.

Позивач не погоджується з податковим повідомленням-рішенням від 28.02.2017 року №0001831510 винесеним ГУ ДФС в Одеській області та вважає, що воно підлягає скасуванню у повному обсязі, так, як вбачається безпідставне ігнорування ГУ ДФС в Одеській області положень абзацу 2 пункту 20 підрозділу 10 розділу 20 перехідних положень Податкового кодексу України, а саме у разі самостійного корегування податкових зобов'язань з метою трансфертного ціноутворення за результатами застосування статті 39 цього Кодексу за період з 1 вересня 2013 року по 31 грудня 2014 року штрафні санкції, передбачені статтею 50 цього Кодексу не застосовуються. Корегування податкової декларації здійснювалося саме за цей період, що визначено у доданній скарзі на податкове повідомлення-рішення від 28.02.2017 року № 0001831510 та було подано з метою самостійного корегування податкових зобов'язань з метою трансфертного утворення. В порядку адміністративного оскарження позивач звернулися до Державної фіскальної служби України, яка, в свою чергу, винесла рішення про результати розгляду первинної скарги № 8809/6/99-99-11.01.02.25 від 25.04.2017 року, яким залишила рішення про результати розгляду первинної скарги № 399/10/15-32-10-01-07 від 06.02.2017 року ГУ ДФС в Одеській області та податкове повідомлення-рішення від 28.02.2017 року № 0001831510 без змін. Рішення ДФСУ про результати розгляду первинної скарги № 8809/6/99-99-11.01.02.25 від 25.04.2017 року позивач вважає необґрунтованим з раніше викладених підстав, а саме, в наслідок неврахування ДФСУ положень і абзацу 2 пункту 20 підрозділу 10 розділу 20 перехідних положень Податкового кодексу України. Тобто, ДФСУ у підтримку ГУ ДФС в Одеській області проігнорувало зазначені норми ПКУ та не надало належного обґрунтування свого рішення.

Враховуючи вищевикладене, позивач просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Відповідач надав до суду письмові заперечення на адміністративний позов (а.с.50-54) в яких зазначено наступне.

Перевіркою встановлено порушення позивачем вимог п. 57.1 ст. 57, п. 9 підрозд. 4 розд. XX Податкового кодексу України, в результаті чого було занижено податок на прибуток на 720533 грн. На підставі висновків акта перевірки Іллічівською ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області було прийнято податкове повідомлення-рішення від 29.12.2016 року №0033521203 про збільшення грошового зобов'язання з податку на прибуток на 720533 грн. за основним платежем та на 179807 грн. за штрафними санкціями. Перевіркою встановлено, що підприємством податкова декларація з податку на прибуток за 2015 рік заповнена з порушенням вимог п. 57.1 ст. 57 та п. 9 підрозділу 4 розділу ХХ Податкового кодексу України, а саме: скаржник в рядку 16.1 Додатку ЗП «Зменшення нарахованої суми податку» та в рядку 16 декларації з податку на прибуток за 2015 рік відобразив суму авансових внесків у розмірі 1304 грн., тоді як СП ТОВ «Трансбалктермінал» не було платником авансових внесків у 2015 році, що призвело до заниження податку на прибуток за 2015 рік на 1304 грн. Перевіркою встановлено заниження позивачем податку на прибуток за 1 квартал 2016 року на 719229 грн.. а саме: в частині «Виправлення помилок» в рядку 27 «зменшення податкового зобов'язання звітного податкового періоду, що уточнюється...» ним відображено суму до зменшення в розмірі «-» 153674 грн., тоді як згідно наданої податкової звітності, а саме податкової декларації з податку на прибуток за 1 квартал 2016 року від 05.05.2016 року № 9069923599 та уточнюючої податкової декларації за 1 квартал 2016 року від 09.08.2016 року № 9139793025 підлягає до збільшення 565555 грн. В результаті платником занижено податок на прибуток на 719229 грн. (565555 грн. - (-153674 грн.)). У запереченнях зазначено, що вищевказане ППР було оскаржене позивачем до ГУ ДФС в Одеській області. В свої скарзі позивач наголошував, що висновки камеральної перевірки, без врахування даних уточнюючої декларації з податку на прибуток за 1 квартал 2016 №9085567016 від 27.05.2016 року, яка вважалась неприйнятою, є необґрунтованими. При розгляді первинної скарги, контролюючим органом було встановлено, що лист Іллічівської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області лист «Про відмову у прийнятті податкової звітності» надісланий СП ТОВ «Трансбалктермінал» з порушенням термінів, встановлених пп. 49.11.1 п. 49.11 ст.49 ПКУ (лист надісланий на 7-й робочий день з дня отримання декларації). Таким чином, уточнююча податкова декларація СП ТОВ «Трансбалктермінал» з податку на прибуток за 1 квартал 2016 від 27.05.2016 року, згідно з якою у р. 27 задекларовано 719229 грн. вважається прийнятою. За даними інтегрованої картки платника за платежем податок на прибуток СП ТОВ «Трансбалктермінал» 25.05.16 за п/п №775 сплачено до бюджету 719229 грн. Враховуючи вищезазначене, ГУ ДФС в Одеській області рішенням про результати розгляду первинної скарги було скасовано податкове повідомлення-рішення від 29.12.2016 року №0033521203 в частині донарахованого податку на прибуток у сумі 719229 грн. та застосованої штрафної санкції в сумі 143845 грн. На підставі рішення про результати розгляду первинної скарги ГУ ДФС в Одеській області було прийнято податкове повідомлення-рішення від 28.02.2017 №0001831510.

Враховуючи вищевикладене та з посиланням на положення ст.ст.47-50, 60 Податкового кодексу України, представник відповідача просить суд відмовити у задоволенні адміністративного позову.

В судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги в повному обсязі, посилаючись на обґрунтування, викладені в позовній заяві і просила суд їх задовольнити.

В судових засіданнях представник відповідача заперечував проти задоволення адміністративного позову з підстав зазначених в письмових запереченнях.

Вислухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, розглянувши подані документи та матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Спільне підприємство у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю «ТРАНСБАЛКТЕРМІНАЛ», код за ЄДРПОУ 24528065, зареєстровано 30.08.1996 року виконавчим комітетом Іллічівської міської ради Одеської області, 28.11.1996 року взято на податковий облік в органах державної податкової служби за №982, станом на дату прийняття спірного рішення перебувало на обліку в Іллічівській об'єднаній ЖПІ ГУ ДФС в Одеській області.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, щодо компетенції контролюючих органів, повноважень і обов'язків їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальності за порушення податкового законодавства, врегульовані ПК України.

Контролюючі органи мають право: проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України) (п.п. 20.1.4 ст. 20 ПК України).

Відповідно до п.61.1 ст.61 ПК України визначено, що податковий контроль це система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Приписами пп.62.1.3 п.62.1 ст.62 ПК України визначено, що податковий контроль здійснюється шляхом: перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

Згідно п.75.1 ст.75 ПК України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Статтею 76 Податкового кодексу України визначено, що камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова. Порядок оформлення результатів камеральної перевірки здійснюється відповідно до вимог статті 86 цього Кодексу. Камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання Камеральна перевірка з інших питань проводиться з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу.

12 грудня 2016 року на підставі пп.20.1.4 п.20.1, ст. 75, ст.76, 86 Податкового кодексу України начальником відділу адміністрування податку на прибуток управління податків і зборів юридичних осіб проведено перевірку в приміщення Іллічівської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області за звітний період - 2015 рік, 1 півріччя 2016 року декларації з податку на прибуток платника податку на прибуток спільного підприємства у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю «ТРАНСБАЛКТЕРМІНАЛ», код за ЄДРПОУ 24528065.

За результатами перевірки Іллічівською ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області складено акт камеральної перевірки податкової звітності від 12.12.2016 року №2426/15-03-12-01-06 (а.с.18-19), яким встановлено,що підприємством податкова декларація з податку на прибуток за 2015 рік заповнена з порушенням вимог п. 57.1 ст. 57 та п. 9 підрозділу 4 розділу ХХ Податкового кодексу України, а саме: скаржник в рядку 16.1 Додатку ЗП «Зменшення нарахованої суми податку» та в рядку 16 декларації з податку на прибуток за 2015 рік відобразив суму авансових внесків у розмірі 1304 грн., при тому СП ТОВ «Трансбалктермінал» не був платником авансових внесків у 2015 році, що призвело до заниження податку на прибуток за 2015 рік на 1304 грн. При перевірці встановлено, що підприємством уточнююча податкова декларація з податку на прибуток за 1 квартал 2016 року від 18.08.2016 року №9149162093 заповнена в порушення п.57.1 ст.57 та п.50.1 ст.50 Податкового кодексу України, а саме: підприємство в частині «Виправлення помилок» в рядку 27 «зменшення податкового зобов'язання звітного податкового періоду, що уточнюється...» ним відображено суму до зменшення в розмірі «-» 153674 грн., тоді як згідно наданої податкової звітності, а саме податкової декларації з податку на прибуток за 1 квартал 2016 року від 05.05.2016 № 9069923599 та уточнюючої податкової декларації за 1 квартал 2016 року від 09.08.2016 № 9139793025 підлягає до збільшення 565555 грн. В результаті платником занижено податок на прибуток на 719229 грн. (565555 грн. - (-153674 грн.)).

20 грудня 2016 року за №895/16 позивач подав заперечення до акту камеральної перевірки №2426/15-03-12-01-16 від 12.12.2016 року (а.с.20) у відповідь на які ДПІ у м.Іллічівську ГУ ДФС в Одеській області (від 27.12.2016 року №19251/15-03-12-01-18 (а.с.21-22) зазначила, що вони не можуть бути прийняті як підстава для скасування висновків зазначеного акту перевірки.

На підставі акту перевірки №2426/15-03-12-01-16 від 16.12.2016 року Іллічівською ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області 29.12.2016 року прийнято податкове повідомлення-рішення №0033521203, яким позивачу за порушення п.57.1 ст.57, п.50.1 ст.50 та п.9 підр. 4 розділу ХХ Податкового кодексу України збільшено суму грошового зобов'язання за платежем: податок на прибуток приватних підприємств у розмірі 900340,00 грн., з яких: 720533,00 грн. ()за податковим зобов'язанням, 179807,00 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями (а.с.26).

Не погодившись з прийнятим Іллічівською ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області податковим повідомленням-рішенням №0033521203 від 29.12.2016 року позивач, в порядку, визначеному ст. 56 Податкового кодексу України оскаржив його до Головного управління ДФС в Одеській області, подавши скаргу №14/17 від 05.01.2017 року (а.с.33-35).

Рішенням про результати розгляду скарги від 06.02.2017 року №399/10/15-32-10-01-07 (а.с.28-30), податкове повідомлення-рішення Іллічівської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області №0033521203 від 29.12.2016 року частково скасоване, а саме: в частині донарахування податку на прибуток у сумі 719229,00 грн., та застосованої штрафної санкції у сумі 143845,00 грн., а первинну скаргу директора ТОВ СП «ТРАНСБАЛКТЕРМІНАЛ» в цій частині задоволено, в решті оскаржене податкове повідомлення-рішення залишено без змін, а скаргу - без задоволення.

Так вказаним рішенням від 06.02.2017 року №399/10/15-32-10-01-07, зокрема, встановлен, що СП ТОВ «Трансбалктермінал» було подано до Іллічівської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області:

1) Податкова декларація з податку на прибуток звітна за 1 квартал 2016 від 05.05.2016 року згідно з якою:

- р. 17 «Податок на прибуток за звітний (податковий) період (рядок 06 + рядок 08 + рядок 10 + рядок 12+ рядок 15 - рядок 16 ЗП)» задекларовано « 0»;

- р. 18 «Податок на прибуток за результатами попереднього звітного (податкового) періоду поточного року з урахуванням уточнень (рядок 17 Податкової декларації з податку на прибуток підприємств за попередній звітний (податковий) період поточного року» задекларовано « 0»;

- р. 19 «Податок на прибуток, нарахований за результатами останнього (звітного) податкового періоду (рядок 17 - рядок 18) (+, -)» задекларовано « 0».

2) Податкова декларація з податку на прибуток уточнююча за 1 квартал 2016 (звітний (податковий) період, що уточнюється 2014 року) від 27.05.2016 року згідно з якою:

- р. 17 «Податок на прибуток за звітний (податковий) період (рядок 06 + рядок 08 + рядок 10 + рядок 12+ рядок 15 - рядок 16 ЗП)» задекларовано « 719229»;

- р. 18 «Податок на прибуток за результатами попереднього звітного (податкового) періоду поточного року з урахуванням уточнень (рядок 17 Податкової декларації з податку на прибуток підприємств за попередній звітний (податковий) період поточного року» задекларовано « 0»;

- р. 19 «Податок на прибуток, нарахований за результатами останнього (звітного) податкового періоду (рядок 17 - рядок 18) (+, -)» задекларовано « 719229»;

- р. 27 «Збільшення (зменшення) податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду, що уточнюється (позитивне (від'ємне) значення (рядок 19 - рядок 19 Податкової декларації з податку на прибуток підприємств, яка уточнюється) або рядок 27 таблиці 2 додатка ВП до рядків 27-30, 32-34, 36-38 Податкової декларації з податку на прибуток підприємств (+, -)» задекларовано « 719229».

3) Податкова декларація з податку на прибуток уточнююча (звітний (податковий) період, що уточнюється 1 квартал 2016 року) від 08.08.2016 року згідно з якою:

- р. 17 «Податок на прибуток за звітний (податковий) період (рядок 06 + рядок 08 + рядок 10 + рядок 12+ рядок 15 - рядок 16 ЗП)» задекларовано « 605348»;

- р. 18 «Податок на прибуток за результатами попереднього звітного (податкового) періоду поточного року з урахуванням уточнень (рядок 17 Податкової декларації з податку на прибуток підприємств за попередній звітний (податковий) період поточного року» задекларовано « 0»;

- р. 19 «Податок на прибуток, нарахований за результатами останнього (звітного) податкового періоду (рядок 17 - рядок 18) (+, -)» задекларовано « 605348»;

- р. 27 «Збільшення (зменшення) податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду, що уточнюється (позитивне (від'ємне) значення (рядок 19 - рядок 19 Податкової декларації з податку на прибуток підприємств, яка уточнюється) або рядок 27 таблиці 2 додатка ВП до рядків 27-30, 32-34, 36-38 Податкової декларації з податку на прибуток підприємств (+, -)» задекларовано «-113881».

- Податкова декларація з податку на прибуток уточнююча (звітний (податковий) період, що уточнюється 1 квартал 2016 року) від 18.08.2016 року згідно з якою:

- р. 17 «Податок на прибуток за звітний (податковий) період (рядок 06 + рядок 08 + рядок 10 + рядок 12+ рядок 15 - рядок 16 ЗП)» задекларовано « 451674»;

- р. 18 «Податок на прибуток за результатами попереднього звітного (податкового) періоду поточного року з урахуванням уточнень (рядок 17 Податкової декларації з податку на прибуток підприємств за попередній звітний (податковий) період поточного року» задекларовано « 0»

- р.19 «Податок на прибуток, нарахований за результатами останнього (звітного) податкового періоду (рядок 17-рядок 18)(+-)» задекларовано « 451674»;

- р.27 «Збільшення (зменшення) податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду, що уточнюється (позитивне (від'ємне) значення (рядок 19 - рядок 19 Податкової декларації з податку на прибуток підприємств, яка уточнюється) або рядок 27 таблиці 2 додатка ВП до рядків 27-30, 32-34, 36-38 Податкової декларації з податку на прибуток підприємств (+, -)» задекларовано «-153674».

Також у рішенні ГУ ДФС в Одеській області про результати розгляду скарги від 06.02.2017 року №399/10/15-32-10-01-07 встановлено, що Іллічівська ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області листом від 06.06.2016 року № 7106/15-03-12-01-18 «Про відмову у прийнятті податкової звітності» повідомила, що уточнююча податкова декларація з податку на прибуток підприємства за 1 квартал 2016 року № 9085567016 від 27.05.2016 року вважається не прийнятою у зв'язку з порушенням вимог п.50.1 ст.50 Податкового кодексу України та запропонувала надати уточнюючу податкову декларацію з податку на прибуток підприємств за 2014 рік відповідно до чинного законодавства. Лист Іллічівської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області від 06.06.16 №7106/15-03-12-01-18 «Про відмову у прийнятті податкової звітності» надісланий СП TOB «Трансбалктермінал» поштою та отриманий 13.06.2016 року, про що свідчить поштове повідомлення про вручення, тоді як податкова декларація з податку на прибуток уточнююча за 1 квартал 2016 від 27.05.2016 року надана до ОДПІ засобами електронного зв'язку 27.05.2016 року о 08:06:59 згідно квитанції №2. Іллічівською ОДГІІ ГУ ДФС в Одеській області лист «Про відмову у прийнятті податкової звітності» надісланий СП ТОВ «Трансбалктермінал» з порушенням термінів, встановлених пп. 49.11.1 п. 49.11 ст.49 ПКУ (лист надісланий на 7-й робочий день з дня отримання декларації). Таким чином, податкова декларація СП TOB «Трансбалктермінал» з податку на прибуток уточнююча за 1 квартал 2016 від 27.05.16, згідно з якою у р. 27 задекларовано 719229 грн. вважається прийнятою. За даними інтегрованої картки платника за платежем податок на прибуток СП TOB «Трансбалктермінал» 25.05.16 за п/п №775 сплачено до бюджету 719229 грн. на підставі п.120.2 ст.120 Податкового кодексу України до СП ТОВ «ТРАНСБАЛКТЕРМІНАЛ» необхідно застосувати штрафні санкції з податку на прибуток підприємства на суму 35962,00 грн. (719229*5%).

28 лютого 2017 року на підставі акту перевірки №2426/15-03-12-01-16 від 12.12.2016 року та рішення ГУ ДФС в Одеській області від 06.02.2017 року №399/10/15-32-10-01-07, ГУ ДФС в Одеській області прийнято податкове повідомлення-рішення №0001831510, яким позивачу за порушення п.134.1 ст.134 та п.50.1 ст.50 Податкового кодексу Украхїни збільшено суму грошового зобов'язання за податковим зобов'язанням 1304,00 грн. та за штрафним (фінансовими) санкціями у розмірі 35962,00 грн. (а.с.27 (зворот). При цьому, у графі «загальна сума словами» вказаного податкового рішення зазначено «дев'ятсот тисяч триста сорок гривень 00 копійок», що, як зазначив представник відповідача у судовому засіданні, є технічною опискою.

Не погодившись з податковим повідомленням-рішенням від 28.02.2017 року №0001831510 позивач, в порядку адміністративного оскарження, подав до Державної фіскальної служби України скаргу №170/17 від 09.03.2017 року (а.с.39-40), яка рішенням Державної фіскальної служби України від 25.04.2017 року №8809/6/99-99-11-01-02-25 (а.с.31-32), залишена без задоволення, а податкове повідомлення-рішення від 28.02.2017 року №0001831510 - без змін.

Не погодившись з висновками податкового органу та прийнятим рішенням від 28.02.2017 року №0001831510, позивач оскаржив його в судовому порядку, звернувшись із вказаним адміністративним позовом.

Вирішуючи питання щодо правомірності винесення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, суд виходить з наступного.

Пунктами 36.1-36.3 Податкового кодексу України визначено, що податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором. Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.

Відповідно до п.46.1 Податкового кодексу України, податкова декларація, розрахунок, звіт (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов'язку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Відповідальність за неподання, порушення порядку заповнення документів податкової звітності, порушення строків їх подання контролюючим органам, недостовірність інформації, наведеної у зазначених документах, зокрема, несуть юридичні особи, постійні представництва нерезидентів, які відповідно до цього Кодексу визначені платниками податків, а також їх посадові особи (ст. 47 Податкового кодексу України).

Згідно п.п.48.1-48.3 ст.48 Податкового кодексу України податкова декларація складається за формою, затвердженою в порядку, визначеному положеннями пункту 46.5 статті 46 цього Кодексу та чинному на час її подання. Форма податкової декларації повинна містити необхідні обов'язкові реквізити і відповідати нормам та змісту відповідних податку та збору. Обов'язкові реквізити - це інформація, яку повинна містити форма податкової декларації та за відсутності якої документ втрачає визначений цим Кодексом статус із настанням передбачених законом юридичних наслідків. Податкова декларація повинна містити такі обов'язкові реквізити: тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий); звітний (податковий) період, за який подається податкова декларація; звітний (податковий) період, що уточнюється (для уточнюючого розрахунку); повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами; код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер; реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті); місцезнаходження (місце проживання) платника податків; найменування контролюючого органу, до якого подається звітність; дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми); ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток або інші відомості, визначені в абзаці сьомому цього пункту, посадових осіб платника податків; підписи платника податку - фізичної особи та/або посадових осіб платника податку, визначених цим Кодексом, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).

Відповідно до п.49.2 ст.49 Податкового кодексу України Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є.

Прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають (п.49.2 ст.49 Податкового кодексу України).

Так, судом встановлено, що позивачем 27.05.2016 року до Іллічівської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області надіслано податкову декларацію з податку на прибуток уточнююча за 1 квартал 2016 (звітний (податковий) період, що уточнюється 2014 року) №9085567016, яка згідно Рішення ГУ ДФС в Одеській області вважається прийнятою.

У вказаній декларації (а.с.10-11, 63-65) зазначено:

- р. 17 «Податок на прибуток за звітний (податковий) період (рядок 06 + рядок 08 + рядок 10 + рядок 12+ рядок 15 - рядок 16 ЗП)» задекларовано « 719229»;

- р. 18 «Податок на прибуток за результатами попереднього звітного (податкового) періоду поточного року з урахуванням уточнень (рядок 17 Податкової декларації з податку на прибуток підприємств за попередній звітний (податковий) період поточного року» задекларовано « 0»;

- р. 19 «Податок на прибуток, нарахований за результатами останнього (звітного) податкового періоду (рядок 17 - рядок 18) (+, -)» задекларовано « 719229»;

- р. 27 «Збільшення (зменшення) податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду, що уточнюється (позитивне (від'ємне) значення (рядок 19 - рядок 19 Податкової декларації з податку на прибуток підприємств, яка уточнюється) або рядок 27 таблиці 2 додатка ВП до рядків 27-30, 32-34, 36-38 Податкової декларації з податку на прибуток підприємств (+, -)» задекларовано « 719229».

Відповідно до а.50.1 ст.50 Податкового кодексу України у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо відповідні уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявлені.

Платник податків, який самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє факт заниження податкового зобов'язання минулих податкових періодів, зобов'язаний, за винятком випадків, установлених пунктом 50.2 цієї статті:

а) або надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму недоплати та штраф у розмірі трьох відсотків від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку;

б) або відобразити суму недоплати у складі декларації з цього податку, що подається за податковий період, наступний за періодом, у якому виявлено факт заниження податкового зобов'язання, збільшену на суму штрафу у розмірі п'яти відсотків від такої суми, з відповідним збільшенням загальної суми грошового зобов'язання з цього податку.

При цьому відповідно до абз.2 п.20 підр.10 розд.20 перехідних положень Податкового кодексу України у разі самостійного корегування податкових зобов'язань з метою трансфертного ціноутворення за результатами застосування статті 39 цього Кодексу за період з 1 вересня 2013 року по 31 грудня 2014 року штрафні санкції, передбачені статтею 50 цього Кодексу, не застосовуються.

Пунктом 120.2 ст.120 Податкового кодексу України визначено, що невиконання платником податків вимог, передбачених абзацами третім - п'ятим пункту 50.1 статті 50 цього Кодексу, щодо умов самостійного внесення змін до податкової звітності -тягне за собою накладення штрафу у розмірі 5 відсотків від суми самостійно нарахованого заниження податкового зобов'язання (недоплати). При самостійному донарахуванні суми податкових зобов'язань інші штрафи, передбачені цією главою Кодексу, не застосовуються.

Як зазначено позивачем та не заперечувалось відповідачем, коригування зобов'язань шляхом подання 27.05.2016 року до Іллічівської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області надіслано податкову декларацію з податку на прибуток уточнююча за 1 квартал 2016 (звітний (податковий) період, що уточнюється 2014 рік) №9085567016, здійснювалось з метою трансфертного ціноутворення за результатами застосування статті 39 Податкового кодексу України.

Представник відповідача не заперечував вищевказану обставину.

Таким чином, оскільки ГУ ДФС в Одеській області застосовано до СП ТОВ «ТРАНСБАЛКТЕРМІНАЛ» штрафну санкцію на підставі п.120.2 ст. 120 Податкового кодексу України, а корегування позивачем податкових зобов'язань було здійснене з метою трансфертного ціноутворення за результатами застосування статті 39 Податкового кодексу України за період 2014 рік, то відповідно до абз.2 п.20 підр.10 розд.20 перехідних положень Податкового кодексу України штрафні санкції, передбачені статтею 50 цього Кодексу до СП ТОВ «ТРАНСБАЛКТЕРМІНАЛ» не застосовуються.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС в Одеській області від 28.02.2017 року №0001831510 в частині збільшення спільному підприємству у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю «ТРАНСБАЛКТЕРМІНАЛ» суми грошового зобов'язання за платежем: податок на прибуток приватних підприємств у розмірі 35962,00 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями необхідно скасувати.

Надаючи правову оцінку податковому повідомленню-рішенню ГУ ДФС в Одеській області від 28.02.2017 року №0001831510 в частині збільшення спільному підприємству у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю "ТРАНСБАЛКТЕРМІНАЛ" суми грошового зобов'язання за платежем: податок на прибуток приватних підприємств у розмірі 1304,00 грн. за податковим зобов'язанням, суд виходить з наступного.

Так, в акті перевірки від 12.12.2016 року №2426/15-03-12-01-16 зазначено, що податкова декларація з податку на прибуток за 2015 рік заповнена з порушенням вимог п. 57.1 ст. 57 та п. 9 підрозділу 4 розділу ХХ Податкового кодексу України, а саме: скаржник в рядку 16.1 Додатку ЗП «Зменшення нарахованої суми податку» та в рядку 16 декларації з податку на прибуток за 2015 рік відобразив суму авансових внесків у розмірі 1304 грн., при тому СП ТОВ «Трансбалктермінал» не був платником авансових внесків у 2015 році, що призвело до заниження податку на прибуток за 2015 рік на 1304 грн.

Судом встановлено, що 26 лютого 2016 року позивач подав до ДПІ у м.Іллічівську ГУ ДФС в Одеській області податкову декларацію з податку на прибуток за 2015 рік (а.с.70-84) у якій у 16.1 Додатку ЗП «Зменшення нарахованої суми податку» та в рядку 16 декларації з податку на прибуток за 2015 рік зазначено суму нарахованого щомісячного авансового внеску у розмірі 1304 грн.

У судових засіданнях представник позивача підтвердив, що таку декларацію було подано до контролюючого органу, а також зазначено, що спільне підприємство у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю «ТРАНСБАЛКТЕРМІНАЛ» не є платником авансових внесків.

Відповідно до п.57.7 ст.57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Податковий агент зобов'язаний сплатити суму податкового зобов'язання (суму нарахованого (утриманого) податку), самостійно визначеного ним з доходу, що виплачується на користь платника податку - фізичної особи та за рахунок такої виплати, у строки, передбачені цим Кодексом. Суму податкового зобов'язання, визначену у митній декларації, платник податків зобов'язаний сплатити до/або на день подання митної декларації. Платники податку на прибуток (крім новостворених, виробників сільськогосподарської продукції, інститутів спільного інвестування, неприбуткових установ (організацій), у тому числі визначених пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та платників податків, у яких доходи, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування, за останній річний звітний податковий період не перевищують двадцяти мільйонів гривень) щомісяця, протягом дванадцятимісячного періоду, сплачують авансовий внесок з податку на прибуток у порядку і в строки, які встановлені для місячного податкового періоду. Сума щомісячних авансових внесків обчислюється у розмірі не менше 1/12 нарахованої суми податку на прибуток підприємств за попередній звітний (податковий) рік, зменшеної на суму сплачених авансових внесків з цього податку при виплаті дивідендів, яка залишилась не зарахованою у зменшення податкового зобов'язання з цього податку, без подання податкової декларації.

Відповідно до п. 9 підрозділу 4 розділу ХХ Податкового кодексу України, у січні - грудні 2015 року та січні - травні 2016 року платники зобов'язані сплачувати щомісячні авансові внески з податку на прибуток підприємств відповідно до пункту 57.1 статті 57 цього Кодексу у редакції, що діяла до 1 січня 2015 року. При цьому сума щомісячних авансових внесків за березень - травень 2016 року обчислюється у розмірі не менше 1/12 нарахованої суми податку на прибуток підприємств за 2014 звітний (податковий) рік.

Враховуючи вищевикладене, оскільки позивач не був платником авансових внесків у 2015 році, суд вважає, що висновок ДПІ у м.Іллічівську ГУ ДФС в Одеській області про заниження СП ТОВ "ТРАНСБАЛКТЕРМІНАЛ" податку на прибуток за 2015 рік на 1304 грн., є обґрунтованим.

Статтею 159 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Так, ч. 3 ст. 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних справах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення (ч. 1 ст. 71 КАС України), В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (ч.2 ст. 71 КАС України).

Згідно із ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкту владних повноважень на підтвердження правомірності свого рішень та докази, надані позивачем, суд приходить до висновку про часткове задоволення адміністративного позову.

Частиною 1 ст.94 КАС України встановлено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Судом встановлено, що СП ТОВ ТРАНСБАЛКТЕРМІНАЛ" на підтвердження сплати судового збору при подачі адміністративного позову надано платіжне доручення №1342 від 13.05.2017 року на суму 1600,00 грн. (а.с.4).

Відповідно до ч.3 ст. 94 КАС України якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку про необхідність стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДФС в Одеській області суму сплаченого позивачем судового збору відповідно до задоволених вимог.

Керуючись ст.ст. 11, 69-71, 160-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов спільного підприємства у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю "ТРАНСБАЛКТЕРМІНАЛ"- задовольнити частково.

Визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС в Одеській області від 28.02.2017 року №0001831510 в частині збільшення спільному підприємству у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю "ТРАНСБАЛКТЕРМІНАЛ" суми грошового зобов'язання за платежем: податок на прибуток приватних підприємств у розмірі 35962,00 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДФС в Одеській області (65044, Одеська обл., місто Одеса, вул. Семінарська, будинок 5, код за ЄДРПОУ 39398646) на користь спільного підприємства у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю "ТРАНСБАЛКТЕРМІНАЛ"- (68000, Одеська обл., місто Чорноморськ, вул. Сухолиманська, будинок 58, код ЄДРПОУ 24528065) судовий збір у розмірі 1544 (одна тисяча п'ятсот сорок чотири),01 грн., сплачений згідно платіжного доручення №1342 від 13.05.2017 року,

Постанова набирає законної сили згідно ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185 -187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови складено та підписано суддею 07.07.2017 року.

Суддя Вовченко O.A.