Справа № 815/1151/17
04 липня 2017 року
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Катаєвої Е.В.,
секретаря Ходжаяна А.В.,
розглянувши в відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Територіального управління Державної судової адміністрації України в Одеській області до Південного офісу Держаудитслужби, третя особа Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області, про визнання протиправними та скасування п.п.1,5 листа-вимоги № 15-08-23-14/1284 від 03.02.2017 року,-
В провадженні суду знаходиться справа за адміністративним позовом Територіального управління Державної судової адміністрації України в Одеській області до Південного офісу Держаудитслужби, третя особа Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області про визнання протиправним та скасування п.п.1,5 листа-вимоги № 15-08-23- 14/1284 від 03.02.2017 року.
26 травня 2017 року судовий розгляд справи розпочатий по суті.
04 липня 2017 року представником позивача подана уточнена позовна заява, в якій позивач просить визнати протиправними та скасувати п.п. 1, 5, 7 листа-вимоги Південного офісу Держаудитслужби в Одеській області про усунення порушень №15-08-23-14/1284 від 03.02.2017 року.
В судовому засіданні представник позивача наполягала на прийнятті уточнення позову, обґрунтовуючи свою позицію тим, що змінена редакція заяви стосується виключно збільшення розміру позовних вимог, що допускається в будь-який час до закінчення судового розгляду.
Представник відповідача заперечувала проти прийняття уточненої позовної заяви, оскільки судом розпочатий судовий розгляд справи по суті, а позивачем змінюється предмет та підстави позову.
Вивчивши уточнену позовну заяву Територіального управління Державної судової адміністрації України в Одеській області, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що вищезазначена уточнена позовна заява не підлягає прийняттю до провадження з наступних підстав.
Згідно частини 1 статті 51 КАС України позивач, крім іншого, має право в будь-який час до закінчення судового розгляду збільшити або зменшити розмір позовних вимог, шляхом подання письмової заяви.
Відповідно до ч. 1 ст.137 КАС України позивач може змінити підставу або предмет адміністративного позову лише до початку судового розгляду справи по суті.
Оскільки в поданій заяві позивачем, крім вже наявних, міститься додаткова вимога щодо визнання протиправним та скасування пункту 7 вимоги, якою відповідачем встановлено порушення оплати до бюджету за теплопостачання та газопостачання, спожите суборендарями, які орендують приміщення в районних судах міста Одеси, суд вважає, що позивачем змінений матеріальний характер позовних вимог, який проявляється в новій матеріально-правовій зацікавленості, а також, відповідно, наведено нові обставини, якими позивач обґрунтовує додаткову вимогу, які об'єктивуються у поданих доказах.
Суд не приймає до уваги позицію представника позивача, що відбулось лише збільшення розміру позовних вимог, так як збільшення розміру позовних вимог - це їх кількісна, а не якісна зміна.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 105, 137, 160, 165 КАС України, суд,-
Відмовити Територіальному управлінню Державної судової адміністрації України в Одеській області у прийнятті до провадження уточненої позовної заяви про визнання протиправними та скасування п.п. 1, 5, 7 листа-вимоги Південного офісу Держаудитслужби в Одеській області про усунення порушень №15-08-23-14/1284 від 03.02.2017 року.
Роз'яснити позивачу, що відмова в прийнятті уточнення позовних вимог не позбавляє його права звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала окремо від рішення суду оскарженню не підлягає, заперечення на неї можуть бути викладені в апеляційній скарзі на рішення суду першої інстанції.
Суддя Е.В. Катаєва