Справа № 200/19058/16-а
Провадження № 2а/200/748/16
"09" лютого 2017 року Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська
в складі: головуючого-судді: Женеску Е.В.
за участю секретаря: Санжаровської Я.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Дніпро справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного Фонду України в м. Дніпро про визнання неправомірними дій по відмові у призначенні пенсії по втраті годувальника, -
В листопаді 2016 року позивач ОСОБА_1 звернулася до Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська з позовом до Центрального об'єднаного управління Пенсійного Фонду України в м. Дніпро про визнання неправомірними неправомірними дій по відмові у призначенні пенсії по втраті годувальника.
Позовні вимоги обґрунтувала наступним.
Вона є дружиною померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , який був учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в період з 04 липня по 20 липня 1986 року. 17 листопада 1997 року ОСОБА_2 було встановлено 2 групу інвалідності, захворювання пов'язане з його участю в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. З 26.05.2008 року встановлено 1 групу інвалідності. Експертним висновком Центральної міжвідомчої експертної комісії по встановленню причинного зв'язку хвороб, що привели до інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС № 8370 від 16.05.2016 року захворювання, що призвело до смерті ОСОБА_2 , пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. На цій підставі позивачці встановлено статус вдови померлого учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Пенсія чоловіка більша, ніж пенсія позивачки, тому 08 липня 2016 року позивачка звернулась до відповідача із заявою про призначення пенсії по втраті годувальника. 30 серпня 2016 року вона повторно звернулась до відповідача та надала документи, які підтверджують участь ОСОБА_2 у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Відповідачем відмовлено у призначенні пенсії по втраті годувальника на тій підставі, що відсутня довідка форми № 122. Вважає дії відповідача неправомірними, оскільки вона не має можливості надати довідку за формою № 122 в зв'язку з тим, що трест «Дніпробудмеханізація», на якому працював ОСОБА_2 , знаходиться в стадії припинення та документи передані до архіву 29 серпня 2012 року. Архівним управлінням Дніпропетровської міської ради позивачу надано архівну довідку про заробітну плату ОСОБА_2 за липень 1986 року та копію відомості нарахування заробітної плати за цей період. Вважає, що нею надано відповідачу всі необхідні документи, що підтверджують статус ОСОБА_2 як учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Позивач просить суд зобов'язати призначити їй пенсію по втраті годувальника, як вдові померлого учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, в розмірі 50% пенсії померлого ОСОБА_2 на підставі наданих документів та документів пенсійної справи ОСОБА_2 , з 08 липня 2016 року.
Позивач в судове засідання не з'явився, надав суду заяву, в якій просив розглянути справу в його відсутність, позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав. Надав суду письмові заперечення, де зазначив, що позивачу відмовлено в переведенні пенсії за віком на пенсію в разі втрати годувальника, так як у довідці ВАТ «Дніпробудмеханізація» № 31/58 від 24.11.1997 року відсутні підстави видачі, тому підприємство повинно надати нову довідку про розрахункову заробітну плату та копії первинних документів. Просив у задоволенні позову відмовити.
Суд, вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.
Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З огляду на положення наведеної процесуальної норми, виходячи із суті позовних вимог, під час розгляду даної справи відповідачу необхідно довести правомірність своїх дій.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України від 28.02.1991 року № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Позивачка ОСОБА_1 , є пенсіонеркою, отримує пенсію за віком. Її чоловік ОСОБА_2 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про його смерть. За життя він отримував пенсію згідно ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», мав статус учасника ліквідації аварії на ЧАЕС у 1986 році, був інвалідом І групи безстроково з 26.05.2008 року, захворювання позивача пов'язане з наслідками аварії на ЧАЕС - роботами на ЧАЕС, що підтверджується Експертним висновком Центральної міжвідомчої експертної комісії по встановленню причинного зв'язку хвороб, що привели до інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС № 8370 від 16.05.2016 року.
Позивач перебуває на обліку в Центральному об'єднаному управлінні Пенсійного Фонду України в м. Дніпро та отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Коло непрацездатних членів сім'ї померлого годувальника визначено у ч.2 ст.36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зокрема, непрацездатними членами сім'ї вважаються чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є інвалідами або досягли пенсійного віку, передбаченого ст. 26 цього Закону.
За ч.11 ст.38 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається на весь період, протягом якого член сім'ї померлого годувальника вважається непрацездатним згідно із частиною 2 ст.36 цього Закону, а членам сім'ї, які досягли пенсійного віку, передбачено ст.26 цього Закону - довічно.
За змістом ч.1 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається в розмірі : на одного непрацездатного члена сім'ї - 50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника.
Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань (ч.1 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).
Маючи право отримувати пенсію згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», позивач 30.08.2016 року (а.с. ___)звернувся до відповідача із заявою про переведення його виду пенсії згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за віком на вид пенсії згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»у зв'язку з втратою годувальника, який мав статус учасника ліквідації аварії на ЧАЕС, проте отримав відмову з підстав недоведеності вимог.
Відповідно до п. 2.3 Постанови Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», до заяви про призначення пенсії сім'ї померлого пенсіонера повинні бути додані необхідні документи, зазначені в цьому пункті. Заробіток у такому випадку визначається за документами, що є в пенсійній справі померлого годувальника, або поданими додатково документами відповідно до вимог частини першої статті Закону.
Відповідно до п. 2.10 Постанови Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
Відповідно до п. п. 5 п. 2.1 Порядку до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, що засвідчують особливий статус особи, а саме: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року N 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
Судом встановлено, що на виконання цієї вимоги позивачкою надавалося до Центрального об'єднання управління Пенсійного фонду України в м. Дніпро всі необхідні документи.
Крім того, в матеріалах справи наявна архівна довідка Архівного управління Дніпропетровської міської ради від 30.08.2016 року, згідно якої в архівному фонді «Трест «Дніпробудмеханізація» у відомостях про нарахування заробітної плати за липень 1986 року зазначений ОСОБА_2 , головний технолог. За період перебування в Чорнобильській зоні йому було нараховане: липень 1028-89, 112-97. Відомості надані в грошових одиницях 1986 року.
В матеріалах справи також наявна копія відомості про нарахування заробітної плати за цей період ОСОБА_2 , в якій відображено кількість робочих днів, місце виконання робіт - м. Чорнобиль, виплати по тарифній ставці, виплата преміальних та їх суми.
Відповідно до частини 1, 2 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності своєї відмови позивачу.
З врахуванням встановлених фактів на аналізуючи зазначені вище норми законодавства, суд прийшов до висновку про порушення відповідачем права позивача на переведення на пенсію її померлого чоловіка ОСОБА_2 у зв'язку із втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи та на здійснення їй перерахунку пенсії. На підставі чого порушене право підлягає судовому захисту, а позовні вимоги задоволенню.
Разом з тим, позивачка просить зобов'язати відповідача призначити їй пенсію по втраті годувальника з 08 липня 2016 року з дати звернення з відповідною заявою, однак в матеріалах справи наявна заява ОСОБА_1 щодо оформлення пенсії по втраті годувальника, датована 30.08.2016 року, в зв'язку з чим суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача призначити позивачу пенсію по втраті годувальника саме з цієї дати.
Враховуючи вищенаведене, керуючись ст.ст. 2-12, 100, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного Фонду України в м. Дніпро про визнання неправомірними дій по відмові у призначенні пенсії по втраті годувальника - задовольнити частково.
Зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного Фонду України в м. Дніпро призначити ОСОБА_1 пенсію по втраті годувальника, як вдові померлого учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, в розмірі 50% пенсії померлого ОСОБА_2 на підставі наданих документів та документів пенсійної справи ОСОБА_2 , з 30 серпня 2016 року.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Головуючий-суддя: Е.В. Женеску