06 липня 2017 року м. Київ К/800/18100/17
Суддя Вищого адміністративного суду України Заїка М.М., перевіривши можливість розгляду касаційної скарги Личаківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Львова на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 14 березня 2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 18 травня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області, третя особа: управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м.Львова про визнання неправомірними дій,
ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області, третя особа управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова, у якому просив: визнати неправомірними дії Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області щодо відмови у видачі довідки про складові заробітної плати за посадою, з якої призначено пенсію на підставі Закону України «Про державну службу»; зобов'язати Головне управління Державної фіскальної служби у Львівській області видати довідку про складові заробітної плати за посадою начальника відділу контролю і аналізу управління правового забезпечення працюючого державного службовця (за її відсутності - рівнозначної посади), з якої було призначено пенсію відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» станом на 01.12.2015 року з урахуванням всіх надбавок, доплат і допомог, в тому числі допомоги в розмірі 10 посадових окладів при виході на пенсію відповідно до постанов Кабінету Міністрів України № 258 від 22.02.1998 року та № 1013 від 12.09.1997 року.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 14 березня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 18 травня 2017 року позов ОСОБА_1 було задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області щодо ненадання ОСОБА_2 довідки про заробітну плату працюючого державного службовця на аналогічній посаді станом на 01.12.2015 року. Зобов'язано Головне управління Державної фіскальної служби у Львівській області видати ОСОБА_2 довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, станом на 01.12.2015 року. В решті позовних вимог відмовлено.
Частково задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції, з висновком якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова, отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу», працював на посаді начальника відділу контролю і аналізу управління правового забезпечення Державної податкової адміністрації у Львівській області, з якої звільнився 14.10.2002 року у зв'язку з виходом на пенсію по інвалідності.
14.07.2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою, у якій просив видати довідку про складові заробітної плати для перерахунку пенсії.
10.08.2016 року відповідач листом № 4037/10/13-01-05-00-42 повідомив позивача, що з урахуванням норм Закону України «Про державну службу», Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213 від 02.03.2015 року, постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року видачу довідки про складові заробітної плати для перерахунку пенсії вважає недоцільним.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року №15-1 «Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах № 2а-8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670» затверджено та введено в дію форму та складові довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію.
Однак, з 02 вересня 2016 року постановою Правління Пенсійного фонду України від 04 липня 2016 року №15-2 «Про внесення змін до постанови Правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року №15-1» виключено абзаци 3, 4 пункту 1, якими були визначені форми довідок про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям.
Отже, до 02 вересня 2016 року діяла постанова правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року №15-1, яка передбачала форму та складові довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям.
Водночас, з метою вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії 31 травня 2000 року Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову № 865, якою визначався механізм формування (обчислення визначених складових заробітної плати працюючого державного службовця) та порядок видачі довідок.
З 23 вересня 2016 року набрала чинності постанова КМ України № 1013, на підставі якої втратила чинність постанова КМ України № 865.
Отже, до вересня 2016 року діяли норми постанови КМ України № 865, пунктом 5 якої передбачалося, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується Управлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Як зазначив Конституційний Суд України в своєму рішенні від 09 лютого 1999 року №1-рп/99 у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів), за загально визначеним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині 1 статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Як встановлено судами, позивач звернувся до Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області із заявою про видачу довідки про розмір середньомісячного заробітку по раніше займаній посаді з урахуванням нових посадових окладів 14 липня 2016 року.
На момент звернення позивача із заявою діяли постанова правління Пенсійного фонду України №15-1, якою затверджено та введено в дію форму та складові довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям та постанова КМ України № 865, пунктом 5 якої передбачалося, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується Управлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Враховуючи викладене, суди дійшли висновку щодо протиправності дій відповідача, оскільки до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце, а тому Головне управління Державної фіскальної служби у Львівській області безпідставно відмовило позивачу у видачі довідки за формою станом на 01 грудня 2015 року.
У касаційній скарзі Личаківське об'єднане управління Пенсійного фонду України м.Львова не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанції, посилаючись на допущені судами порушення норм матеріального і процесуального права, просить скасувати судові рішення першої та апеляційної інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.
В обгрунтування вимог касаційної скарги зазначає, що Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII (який набрав чинності з 01.05.2016) не передбачено проведення перерахунків раніш призначених державним службовцям пенсій, та скасовано статтю 37-1 Закону України "Про державну службу".
У відкритті касаційного провадження необхідно відмовити з огляду на наступне.
Відповідно до пункту 5 частини 5 статті 214 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суддя-доповідач відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційна скарга є необґрунтованою і викладені в ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи.
Обставини, які зазначені скаржником у касаційній скарзі, досліджувалися та перевірялися судами попередніх інстанцій з наданням їм належної правової оцінки. Виходячи зі змісту касаційної скарги та оскаржуваних судових рішень, касаційна скарга є необґрунтованою, а викладені в ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи, оскільки заявник не наводить підстав, які б дозволили вважати, що судами неправильно застосовано норми матеріального або процесуального права.
З огляду на викладене та керуючись статтями 211, 214 Кодексу адміністративного судочинства України,
Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Личаківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 14 березня 2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 18 травня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області, третя особа: управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м.Львова про визнання неправомірними дій.
Копію ухвали разом з доданими до скарги матеріалами направити скаржнику.
Ухвала може бути переглянута Верховним Судом України в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України.
Суддя М.М. Заїка