Ухвала від 29.06.2017 по справі 316/1394/16-а

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА

29 червня 2017 року м. Київ К/800/21836/17

Суддя Вищого адміністративного суду України Швед Е.Ю., перевіривши касаційну скаргу Енергодарського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області

на постанову Енергодарського міського суду Запорізької області від 03 квітня 2017 року

та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 24 травня 2017 року

у справі № 316/1394/16-а(2-а/316/7/17)

за позовом ОСОБА_1, яка діє в інтересах ОСОБА_2

до Управління Пенсійного фонду України в м. Енергодарі Запорізької області

про визнання дій протиправнимии, перерахунок та виплату пенсії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Енергодар Запорізької області, в якому просила визнати протиправні дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії за стажем та заробітною платою та зобов'язати здійснити з 01 серпня 2016 року позивачу перерахунок пенсії за стажем та заробітною платою з урахуванням періоду роботи з жовтня 2014 року по квітень 2015 року на підприємстві ТОВ «Електроналадка»; стягнути з Управління Пенсійного фонду України в м. Енергодар Запорізької області судовий збір в розмірі 551, 20 грн.

Постановою Енергодарського міського суду Запорізької області від 03 квітня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 24 травня 2017 року, позов задоволено частково. Визнано протиправні дії відповідача щодо відмови позивачу у здійсненні перерахунку пенсії по стажу та заробітній платі та зобов'язано здійснити з 01 серпня 2016 року позивачу перерахунок пенсії по стажу та заробітній платі з урахуванням періоду роботи з жовтня 2014 року по квітень 2015 року на підприємстві ТОВ «Електроналадка». В іншій частині адміністративного позову відмовлено.

До Вищого адміністративного суду України надійшла касаційна скарга відповідача, в якій він, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить рішення судів першої та апеляційної інстанцій скасувати, ухвалити нове рішення, яким у задоволені позову відмовити.

Доводи касаційної скарги мотивовані тим, що у зв'язку з неподанням звітності ТОВ «Електроналадка», в реєстрі застрахованих осіб відсутні дані про сплату страхових внесків. Страховий стаж після останнього перерахунку позивача складає 16 місяців (за період з 01 серпня 2014 року по 31 липня 2016 року), чого недостатньо для перерахунку пенсії позивача по стажу та заробітній платі.

Як вбачається зі змісту доданих до касаційної скарги судових рішень, позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Енергодар Запорізької області та одержує пенсію за віком. При цьому, після призначення пенсії позивач продовжував працювати. Позивач звертався до відповідача із заявою, про перерахунок пенсії за стажем, відповідно до ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

В свою чергу Управління Пенсійного фонду України в м. Енергодар Запорізької області листом від 15 серпня 2016 року № 4248/02 та від 14 вересня 2016 року № 795/Р-1 відмовило позивачу, посилаючись на відсутність даних, що містяться в системі персоніфікованого обліку, відповідно до вимог ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Ухвалюючи рішення про часткове задоволення позову, суд першої інстанції, з рішенням якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що відповідно п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08 липня 2010 року № 2464-VI, платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Згідно з ч. 1 ст. 20 Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

При цьому, згідно з Законом України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», який діяв в період з 15 жовтня 2014 року та до внесення змін Законом від 24 грудня 2015 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», в розділі: VІІІ - «Прикінцеві та перехідні положення» в п.9-3 зазначено, що платники єдиного внеску, визначені ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у ст. 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану. Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.

Згідно з п. 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року № 22-1, при прийманні документів орган, що призначає пенсію перевіряє:

- правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;

- зміст і належне оформлення наданих документів;

- копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).

При цьому, орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Згідно з ч. 1 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», обчислення страхових внесків територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі складених актів перевірки правильності нарахування та сплати страхових внесків, звітності, що подається страхувальником, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суму заробітної плати (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Відповідно до ч.ч. 11, 12 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Отже, суди попередніх інстанцій дійшли висновку про те, що невиконання відповідних обов'язків підприємством, не можуть стати на заваді в реалізації права на пенсію працівнику, який добросовісно працює та сплачує страхові внески.

Крім того судами встановлено, що в довідці про заробітну плату для обчислення пенсії від 26 липня 2016 року № 98-ОУП зазначено заробітну плату за період з жовтня 2014 року по квітень 2015 року, включно. Також зазначено, що на всі виплати нараховано страхові внески (єдиний внесок). В цій довідці також зазначено, що вона видана на підставі особових рахунків за 2014- 2015 роки.

Разом з тим, суди зазначили, що відповідачем не надано доказів на підтвердження того, що проводилась перевірка та те, що надана відповідачу довідка не відповідає дійсності; відсутні також докази, що відповідачем прийнято відповідні заходи, передбачені законодавством України, щодо порушень зі сторони ТОВ «Електроналадка» за сплати єдиного внеску.

Також, суд першої та апеляційної інстанції зазначив, що відповідно до ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та п.1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12 серпня 1993 року, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі.

Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

За таких обставин, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, дійшов правильного та обгрунтованого висновку про визнання протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у здійсненні перерахунку пенсії за стажем та заробітною платою та зобов'язання відповідача здійснити позивачу з 01 серпня 2016 року перерахунок пенсії по стажу та заробітній платі з урахуванням періоду роботи, в тому числі з жовтня 2014 року по квітень 2015 року на підприємстві ТОВ «Електроналадка».

Доводи касаційної скарги вказаних висновків судів не спростовують.

Відповідно до п. 5 ч. 5 ст. 214 Кодексу адміністративного судочинства України суддя-доповідач відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційна скарга є необґрунтованою і викладені в ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи.

За змістом вказаної норми касаційна скарга повинна містити посилання на помилкове та/або неправильне застосування норм матеріального права при вирішенні справи, порушення судами норм процесуального права (у разі оскарження судового рішення по суті - пояснення щодо того, яким чином такі порушення вплинули на правильність вирішення справи).

Оскільки доводи скаржника не спростовують висновки судів попередніх інстанцій та не викликають необхідності перевірки матеріалів справи у зв'язку з ненаведенням підстав, які б дозволили вважати, що суди попередніх інстанцій неправильно застосували норми матеріального або процесуального права, ця касаційна скарга є необґрунтованою.

Керуючись статтями 211, 213, 214 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Енергодарського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на постанову Енергодарського міського суду Запорізької області від 03 квітня 2017 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 24 травня 2017 року у справі № 316/1394/16-а(2-а/316/7/17) .

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя Е.Ю. Швед