04 липня 2017 рокуЛьвів№ 876/4930/17
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі :
головуючої судді Хобор Р.Б.
суддів: Попка Я.С., Сеника Р.П.,
з участю секретаря судового засідання Гелецького П.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 06 лютого 2017 року у справі № 344/242/17 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську про визнання протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську про визнання протиправними щодо відмови в перерахунку пенсії та зобов'язання провести перерахунок пенсії з врахуванням всіх складових заробітної плати, з яких було сплачено страхові внески та збільшення посадових окладів. Крім цього, просила виплатити заборгованість з моменту призначення їй пенсії по даний час з подальшим нарахуванням у розмірі 70% від усіх виплат.
На підтвердження позовних вимог покликається на те, що з 30.12.2014 року їй призначено пенсію відповідно до ст. 37 Закону України “Про державну службу” в розмірі 70% від заробітку працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. У зв'язку з тим, що з 01.05.2016 року було підвищено розмір посадового окладу за останнім місцем роботи позивачки на державній службі, вона звернулася до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії згідно з наданою їй довідкою за місцем роботи. Відповідач листом № 500/Л-15 від 23 грудня 2016 року відмовив позивачці в проведенні перерахунку пенсії.
Постановою Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 06 лютого 2017 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погодившись із вказаною постановою, її оскаржила ОСОБА_1, яка покликаючись на те, що вказана постанова є незаконною та прийнятою з порушенням норм матеріального та процесуального права з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, просить постанову Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 06 лютого 2017 року скасувати та прийняти нову постанову, якою задоволити її позовні вимоги в повному обсязі.
В обгрунтування апеляційної скарги вказує те, що відповідно до ст. 37-1 Закону України “Про державну службу” від 16 грудня 1993 року в редакції, що діяла на час призначення пенсії, було встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у звязку із набуттям особою прав на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно, здійснюються перерахунок раніше призначених пенсій.
Заслухавши суддю доповідача, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів дійшла до висновку про те, що в задоволенні апеляційної скарги слід відмовити, з наступних підстав.
Судом першої інстанції вірно встановлено те, що з 30 грудня 2014 року позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 70% від суми місячного заробітку, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
У зв'язку із підвищенням заробітної плати головного спеціаліста-бухгалтера Управління Укртрансінспекції в Івано-Франківській області ОСОБА_1 звернулася до Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську із заявою про перерахунок призначеної пенсії.
Листом №500/Л-15 від 23 грудня 2016 року Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську повідомило позивача про відсутність правових підстав у перерахунку призначеної пенсії та відмову у такому перерахунку.
Приймаючи оскаржуване рішення, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки з 01.06.2015 року скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України “Про державну службу”, то на момент підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям у позивача не виникло права на перерахунок призначеної їй пенсії.
Апеляційний суд погоджується з рішенням суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів» та ін.
Згідно з п.2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України № 889-VIII «Про державну службу» визнано такими, що втратив чинність, Закон України «Про державну службу» (Відомості Верховної ОСОБА_2 України, 1993р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) , крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу. Також ст. 90 цього Закону передбачено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно з постановою КМ України № 1013 від 09.12.2015 р. «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» виключено п.4 постанови КМ України № 865 від 31.05.2000 р. «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії».
Апеляційним судом встановлено, що на момент звернення позивачки до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії законодавцем скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу» та установлено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
З огляду на вищевикладене апеляційний суд приходить до висновку про те, що на момент підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям у позивача не виникло права на перерахунок призначеної їй пенсії.
Отже, суд першої інстанції правильно і в повному обсязі встановив обставини справи, прийняв законне та обґрунтоване рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права.
Таким чином, апеляційний суд вважає доводи апеляційної скарги безпідставними, та такими, що не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржувану постанову суду без змін.
Керуючись ст.ст. 160, 183-2, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 06 лютого 2017 року у справі № 344/242/17 - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.
Головуюча суддя ОСОБА_2
судді ОСОБА_3
ОСОБА_4
Повний текст ухвали виготовлено 07.07.2017 року.