Постанова від 04.07.2017 по справі 599/686/17-а

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 липня 2017 рокуЛьвів№ 876/6877/17

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі :

головуючої судді Хобор Р.Б.

суддів: Попка Я.С., Сеника Р.П.,

з участю секретаря судового засідання Гелецького П.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Козівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області на постанову Зборівського районного суду Тернопільської області від 24 травня 2017 року у справі № 599/686/17-а за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Козівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій неправомірними,-

ВСТАНОВИВ:

17.05.2017 року позивачка звернулася до суду з адміністративним позовом до Козівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання відмови у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально - побутових питань, індексації на заробітну плату неправомірною.

Постановою Зборівського районного суду Тернопільської області від 24 травня 2017 року позов задоволено.

Визнано неправомірною відмову Козівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1

Зобов'язано Козівське об'єднане управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально - побутових питань, індексації заробітної плати за період з 01 квітня 2012 року по 31 березня 2014 року в розмірі 80 відсотків згідно з довідками №№13.1-34/149, 13.1-34/150 від 04 травня 2017 року, виданими Головним управлінням статистики в Тернопільській області з 15 квітня 2014 року.

Не погодившись із вказаною постановою, її оскаржило Козівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, яке покликаючись на те, що вказана постанова є незаконною та прийнятою з порушенням норм матеріального та процесуального права з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, просить постанову Зборівського районного суду Тернопільської області від 24 травня 2017 року скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.

В обгрунтування апеляційної скарги вказує те, що при призначенні пенсії ОСОБА_1 враховано складові заробітної плати, які визначенні Законом України “Про державну службу” в редакції станом на квітень 2014 року, а саме: посадовий оклад, премія, доплата за ранг, надбавка за вислугу років та інші надбавки. Що стосується індексації грошових доходів і матеріальної допомоги, то вони в структуру заробітної плати не входять, а отже не можуть враховуватись при призначенні пенсії. Крім цього позивачем пропущено строк звернення до суду без поважних причин.

Заслухавши суддю - доповідача, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів дійшла до висновку про те, що апеляційну скаргу слід задоволити частково з наступних підстав.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Козівському об'єднаному управлінню Пенсійного фонду України Тернопільської області та з 15.04.2014 року отримує пенсію відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" в розмірі 80 % її посадового окладу з урахуванням передбачених законодавством надбавок.

ОСОБА_1 звернулась до відповідача із проханням перерахувати її пенсію.

З листа в.о. начальника Козівському об'єднаному управлінню Пенсійного фонду України Тернопільської області № 15/Б-11 від 14.05.2017 року вбачається, що ОСОБА_1 було відмовлено у проведенні такого перерахунку.

Апеляційний суд частково погоджується з рішенням суду першої інстанції з огляду на наступне.

За змістом ст. 37 Закону України “Про державну службу” ( в редакції чинній на момент призначення пенсії позивачці) на одержання пенсії державних службовців мають \ право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботина час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

У ч. 1 ст. 1 Закону України “Про оплату праці” встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону України “Про державну службу” передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України “Про індексацію грошових доходів населення”, згідно зі статтею 1 якого індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Враховуючи те, що чинне законодавство України як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати, запроваджені нормативно-правовими актами, індексація грошових доходів приймається в розрахунок при нарахуванні пенсії особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, входить до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, ст. 66 Закону України “Про пенсійне забезпечення” врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України “Про пенсійне забезпечення” до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України “Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування” нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом України у постанові від 14.05.2013 року в справі № 21-125а13, в якій визначено, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Поряд з цим, згідно зі ст. 99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ч.1 ст.100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

Суд першої інстанції прийшов до вірного висновку, що адміністративний позов в частині позовних вимог щодо перерахунку призначеної пенсії поданий після закінчення шестимісячного строку звернення до суду, який в даному випадку слід обчислювати з дня подання позову до суду, тобто з 17.05.2017 року. Судом не встановлено підстав для визнання причин пропуску такого строку поважними, тому позовні вимоги в частині за період з 15.04.2014 року по 16.11.2016 року, що виходить за межі шестимісячного строку, слід залишити без розгляду.

За таких обставин апеляційний суд приходить до висновку про те, що позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням усіх видів оплати праці, на які були нараховані та сплачені страхові внески, включаючи суми матеріальних допомог, винагороди за вислугу років, індексації заробітної плати та інших фактично отриманих сум, як складових заробітної плати, з яких проводиться нарахування (чергові перерахунки) пенсії згідно з нормами чинного законодавства.

З врахуванням усіх вищенаведених обставин, апеляційний суд приходить до висновку про те, що рішення суду першої інстанції в частині, що стосується періоду з 15.04.2014 року по 16.11.2016 року прийнято з порушенням норм процесуального права, що призвело до неправильного вирішення питання, а тому позовні вимоги за період з 15.04.2014 року по 16.11.2016 року слід залишити без розгляду, скасувавши в цій частині рішення суду першої інстанції.

В іншій частині доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, постанова Зборівського районного суду Тернопільської області від 24 травня 2017 року відповідає нормам матеріального та процесуального права, а тому апеляційну скаргу в цій частині слід залишити без задоволення, а оскаржувану постанову без змін

Керуючись ст.ст. 99, 100, 155, 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Козівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області задоволити частково.

Постанову Зборівського районного суду Тернопільської області від 24 травня 2017 року в частині задоволення позову за період з 15.04.2014 року по 16.11.2016 року скасувати.

Позовні вимоги в частині зобов'язання Козівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально - побутових питань, індексації заробітної плати за період з 01 квітня 2012 року по 31 березня 2014 року в розмірі 80 відсотків згідно з довідками №№13.1-34/149, 13.1-34/150 від 04 травня 2017 року, що видані Головним управлінням статистики в Тернопільській області, за період з 15.04.2014 року по 16.11.2016 року - залишити без розгляду.

В іншій частині постанову Зборівського районного суду Тернопільської області від 24 травня 2017 року у справі № 599/686/17-а залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуюча суддя ОСОБА_2

судді ОСОБА_3

ОСОБА_4

Повний текст постанови виготовлено 07.07.2017 року.