Ухвала від 06.07.2017 по справі 757/15843/16-а

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Суддя - доповідач: Беспалов О.О.

УХВАЛА

06 липня 2017 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Беспалова О.О.,

суддів Губської О. А., Грибан І. О.,

за участю секретаря Присяжної Д. В.,

представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву ОСОБА_3 про роз'яснення постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 02 березня 2017 року, ухваленої за результатами розгляду апеляційних скарг управління державної охорони України та Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві на постанову Печерського районного суду міста Києва від 16 травня 2016 року у справі за позовом ОСОБА_3 до управління державної охорони України, Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 звернувся до суду з заявою про роз'яснення постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 02 березня 2017 року, зареєстрованою 08.06.2017 р. за вх. № 18846.

Заслухавши суддю-доповідача, осіб, що з'явились, перевіривши матеріали справи, доводи заяви про роз'яснення та рішення, колегія суддів вважає, що рішення необхідно роз'яснити виходячи з наступного.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 02 березня 2017 року апеляційні скарги управління державної охорони України та Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві на постанову Печерського районного суду міста Києва від 16 травня 2016 року у справі за позовом ОСОБА_3 до управління державної охорони України, Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії задоволено частково.

Постанову Печерського районного суду міста Києва від 16 травня 2016 року в частині задоволення позовних вимог та відмови у задоволенні позовних вимог за період з 01 січня 2008 року по 05 жовтня 2015 року скасовано.

В цій частині прийнято нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_3 залишено без розгляду.

Постанову Печерського районного суду міста Києва від 16 травня 2016 року в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити ОСОБА_3 перерахунок пенсії з 06 жовтня 2015 року на підставі довідки управління державної охорони України про грошове забезпечення ОСОБА_3 з урахуванням розміру знову призначеного збільшеного посадового окладу скасовано.

В цій частині прийнято нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_3 залишено без задоволення.

В іншій частині постанову Печерського районного суду міста Києва від 16 травня 2016 року залишено без змін.

В заяві позивач зазначає, що рішення є незрозумілим для пенсійного органу, оскільки, рішення суду першої інстанції набрало законної сили в частині зобов'язання управління державної охорони України надіслати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві довідку про грошове забезпечення з урахуванням розміру знову призначеного збільшеного посадового окладу.

Проте, пенсійний орган, отримавши довідку, відмовив позивачу у перерахунку пенсії, посилаючись на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 02 березня 2017 року.

Частиною 1 статті 170 КАС України передбачено, що якщо судове рішення є незрозумілим, суд, який його ухвалив, за заявою осіб, які беруть участь у справі, або державного виконавця ухвалою роз'яснює своє рішення, не змінюючи при цьому його змісту.

Скасовуючи рішення суду першої інстанції в частині зобов'язання пенсійного органу здійснити перерахунок пенсії позивача суд апеляційної інстанції чітко зазначив мотивацію такого скасування - передчасність позовних вимог, оскільки у пенсійного органу є право на добровільне виконання імперативних вимог законодавства України після отримання відповідної довідки від управління державної охорони України без спеціальної на це вказівки адміністративного суду.

У відповідності до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМ України від 13 лютого 2008 р. № 45, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п'ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.

Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

У відповідності до ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 р. № 2262-XII при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно ч. 5 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Таким чином, за аналогією закону відповідач був зобов'язаний з моменту отримання довідки управління державної охорони України про грошове забезпечення ОСОБА_3 протягом 10 днів прийняти відповідне рішення.

Однак, 29.05.2017 р. відповідач листом № 12121/03/Т-1133 відмовив позивачу у перерахунку пенсії посилаючись виключно на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 02 березня 2017 року.

В той же час, рішення суду апеляційної інстанції в цій частині є обґрунтованим, лаконічним та не підлягає довільному тлумаченню будь-ким, кого воно стосується, в тому числі, державним органом, який у відповідності до ст. 19 Конституції України зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відмова пенсійного органу вчинити дії, передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45, за умови отримання довідки про розмір грошового забезпечення від 20.04.2017 р. 2/6-31п, може бути предметом оскарження в адміністративному суді.

З огляду на зазначене, колегія суддів вбачає необхідність у роз'ясненні постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 02 березня 2017 року.

На підставі викладеного, керуючись статтями 14, 170, 212 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_3 про роз'яснення постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 02 березня 2017 року, ухваленої за результатами розгляду апеляційних скарг управління державної охорони України та Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві на постанову Печерського районного суду міста Києва від 16 травня 2016 року у справі за позовом ОСОБА_3 до управління державної охорони України, Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії задовольнити.

Роз'яснити постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 02 березня 2017 року, ухвалену у справі № 757/15843/16-а, наступним чином.

На момент постановлення рішення Печерським районним судом міста Києва від 16 травня 2016 року довідка управління державної охорони України згідно Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві не подавалась.

Обов'язок здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_3 у Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві виникає з дня отримання відповідної довідки від управління державної охорони України, поданої на виконання постанови Печерського районного суду міста Києва від 16 травня 2016 року, що набрала законної сили.

Після отримання вказаної довідки Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві повинно перевірити правильність складення довідки на виконання вимоги пункту 9 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, та прийняти відповідне рішення.

Постанова Київського апеляційного адміністративного суду від 02 березня 2017 року на правовідносини сторін у справі № 757/15843/16-а, що виникли після 02 березня 2017 року, не розповсюджується та їх не регулює.

Постанова Київського апеляційного адміністративного суду від 02 березня 2017 року не може бути підставою для відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_3.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку і строки, визначені ст. 212 КАС України.

Головуючий суддя О. О. Беспалов

Суддя І. О. Грибан

Суддя О. А. Губська

(Повний текст ухвали виготовлено 06.07.2017 р.)

Головуючий суддя Беспалов О.О.

Судді: Губська О.А.

Грибан І.О.