Справа: №757/15843/16-а Головуючий у 1- й інстанції Гладун Х. А. Суддя - доповідач: Беспалов О.О.
Іменем України
06 липня 2017 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Беспалова О. О.,
суддів Губської О. А., Грибан І. О.,
за участю секретаря Присяжної Д. В.
представника позивача ОСОБА_2, представника відповідача Лисака А. В., розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву ОСОБА_4 про роз'яснення постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 02 березня 2017 року, ухваленої за результатами розгляду апеляційних скарг управління державної охорони України та Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві на постанову Печерського районного суду міста Києва від 16 травня 2016 року у справі за позовом ОСОБА_4 до управління державної охорони України, Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_4 звернувся до Печерського районного суду міста Києва з позовом до управління державної охорони України, Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання неправомірними дій по встановленню йому з 01.01.2008 р. посадового окладу для перерахунку пенсії в розмірі 1750 грн., що не відповідає фактичному розміру окладу на посаді, яку він займав перед звільненням з військової служби на пенсію; зобов'язання відповідно до п.п. 1 п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. № 1294 встановити йому посадовий оклад для перерахунку пенсії з 01.01.2008 р. у розмірі, що є відповідним його посаді, яка міститься у штатному розкладі управління державної охорони України між посадами заступника начальника управління (оклад 4316 грн.) та комендантом охорони - начальник відділу (оклад 1800 грн.); зобов'язання надати та надіслати до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45 довідку про його грошове забезпечення для перерахунку пенсії, з урахуванням розмір знову призначеного збільшеного посадового окладу; зобов'язання здійснити перерахунок пенсії з 01.01.2008 р. на підставі довідки про збільшення посадового окладу позивача, з урахуванням вислуги 28 років і основного розміру пенсії - 74 % грошового забезпечення; стягнення грошових коштів, які будуть нараховані в результаті перерахунку пенсії в зв'язку з підвищенням посадового окладу.
Постановою Печерського районного суду міста Києва від 16 травня 2016 року позовні вимоги задоволено частково.
Визнано неправомірними дії управління державної охорони України по встановленню ОСОБА_4 посадового окладу в розмірі 1750,00 грн., що не відповідає фактичному розміру окладу на посаді, яку він займав перед звільненням з військової служби на пенсію.
Зобов'язано управління державної охорони України в особі його начальника відповідно до підпункту 1 пункту 5 Постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07 листопада 2007 року встановити ОСОБА_4 посадовий оклад для перерахунку пенсії у розмірі, що є відповідним його посаді, яка міститься у штатному розкладі управління державної охорони України - заступник Директора Департаменту охорони об'єктів управління державної охорони України.
Зобов'язано управління державної охорони України надати ОСОБА_4 та надіслати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 45 від 13 лютого 2008 року довідку про грошове забезпечення з урахуванням розміру знову призначеного збільшеного посадового окладу.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити ОСОБА_4 перерахунок пенсії з 06.10.2015 р. на підставі довідки управління державної охорони України про грошове забезпечення ОСОБА_4 з урахуванням розміру знову призначеного збільшеного посадового окладу.
У задоволенні решти позовних вимог ОСОБА_4 відмовлено.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 02 березня 2017 року апеляційні скарги управління державної охорони України та Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві на постанову Печерського районного суду міста Києва від 16 травня 2016 року у справі за позовом ОСОБА_4 до управління державної охорони України, Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії задоволено частково.
Постанову Печерського районного суду міста Києва від 16 травня 2016 року в частині задоволення позовних вимог та відмови у задоволенні позовних вимог за період з 01 січня 2008 року по 05 жовтня 2015 року скасовано.
В цій частині прийнято нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_4 залишено без розгляду.
Постанову Печерського районного суду міста Києва від 16 травня 2016 року в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити ОСОБА_4 перерахунок пенсії з 06 жовтня 2015 року на підставі довідки управління державної охорони України про грошове забезпечення ОСОБА_4 з урахуванням розміру знову призначеного збільшеного посадового окладу скасовано.
В цій частині прийнято нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_4 залишено без задоволення.
В іншій частині постанову Печерського районного суду міста Києва від 16 травня 2016 року залишено без змін.
ОСОБА_4 звернувся до Київського апеляційного адміністративного суду з заявою про роз'яснення постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 02 березня 2017 року, зареєстрованою 08.06.2017 р. за вх. № 18846, у зв'язку з відмовою пенсійного органу здійснювати перерахунок пенсії.
Як вбачається з листа № 12121/03/Т-1133 від 29.05.2017 р. голови комісії з припинення Колошмай Г. В. Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві відмовило позивачу у перерахунку пенсії, посилаючись виключно на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 02 березня 2017 року.
Однак, скасовуючи рішення суду першої інстанції в частині зобов'язання пенсійного органу здійснити перерахунок пенсії позивача суд апеляційної інстанції чітко зазначив мотивацію такого скасування - передчасність позовних вимог, оскільки у пенсійного органу є право на добровільне виконання імперативних вимог законодавства України після отримання відповідної довідки від управління державної охорони України без спеціальної на це вказівки адміністративного суду.
У відповідності до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМ України від 13 лютого 2008 р. № 45, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п'ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.
Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
У відповідності до ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 р. № 2262-XII при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно ч. 5 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Таким чином, за аналогією закону відповідач був зобов'язаний з моменту отримання довідки управління державної охорони України про грошове забезпечення ОСОБА_4 протягом 10 днів прийняти відповідне рішення.
Постанова Київського апеляційного адміністративного суду від 02 березня 2017 року на правовідносини сторін у справі № 757/15843/16-а, що виникли після 02 березня 2017 року, не розповсюджується та їх не регулює, відтак, не може бути підставою для відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_4 станом на 29.05.2017 р.
Проте, суб'єкт владних повноважень здійснив підміну суті мотивування рішення суду апеляційної інстанції на свою користь та без жодних законних обґрунтувань тривалий час не виконує повноважень, покладених на нього діючим законодавством, прикриваючи свої протиправні дії правосуддям.
У відповідності до ч. 1 ст. 166 КАС України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону. Про вжиті заходи суд повідомляється не пізніше одного місяця після надходження окремої ухвали.
Під час вирішення питання про роз'яснення судового рішення колегія суддів прийшла до висновку, що в діях службових осіб Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві вбачаються ознаки злочину, відповідальність за скоєння якого передбачена ч. 1 ст. 367 КК України: службова недбалість, тобто невиконання або неналежне виконання службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що завдало істотної шкоди охоронюваним законом правам, свободам та інтересам окремих громадян, державним чи громадським інтересам або інтересам окремих юридичних осіб.
Все вищевказане в своїй сукупності свідчить про недотримання Головним управлінням Пенсійного фонду України в місті Києві вимог ст. 19 Конституції України, відповідно до якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також ст. 3 Конституції України, відповідно до якої людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Керуючись ст. 158, 159, 166, 212, 254 КАС України, суд, -
Звернути увагу Пенсійного фонду України на порушення службовими особами Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві закону з підстав, зазначених в ухвалі, та вирішити питання щодо притягнення винних осіб до відповідальності.
Повідомити Київський апеляційний адміністративний суд про вжиті заходи не пізніше одного місяця після надходження окремої ухвали.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена особами, інтересів яких вона стосується, до Вищого адміністративного суду України в порядку і строки, визначені ст. 212 КАС України.
Головуючий суддя О. О. Беспалов
Суддя І. О. Грибан
Суддя О. А. Губська
Головуючий суддя