Справа: № 369/7737/16-а Головуючий у 1-й інстанції: Волчко А.Я. Суддя-доповідач: Коротких А. Ю.
Іменем України
06 липня 2017 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Коротких А.Ю.,
суддів: Ганечко О.М.,
Літвіної Н.М.,
при секретарі Козуб А.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Києво-Святошинського районного суду Київської області від 25 травня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Чабанівської селищної ради Києво-Свяшинського району Київської області про визнання нечинним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -
Постановою Києво-Святошинського районного суду Київської області від 25 травня 2017 року в задоволенні позову відмовлено повністю.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, ОСОБА_3 подала апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову, якою скасувати постанову Києво-Святошинського районного суду Київської області, у адміністративній справі № 369/7737/16-а, провадження № 2-а/369/559/16, про визнання нечинним рішення № 136, 8 чергової сесії VІІ скликання Чабанівської селищної ради від 25 лютого 2016 «Про затвердження генерального плану селища Чабани Києво-Святошинського району Київської області», скасувати зазначене рішення та зобов'язати відповідача вчинити певні дії (за текстом апеляційної скарги).
Свої вимоги апелянт аргументує тим, що судом першої інстанції були неповно з'ясовані всі обставини, що мали суттєве значення для вирішення справи та допущені порушення норм матеріального права.
Дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
27 вересня 2012 року рішенням Чабанівської селищної ради № 356 було вирішено затвердити «Програму з розробки (корегування. оновлення) містобудівної документації та топографічної основи генерального плану смт Чабани».
В квітні 2013 року Чабанівська селищна рада листами повідомила Київську обласну державну адміністрацію, районну державну адміністрацію Києво-Святошинського району про початок розроблення генерального плану смт Чабани.
У випуску газети «Новий день» від 26 жовтня 2013 року було здійснено публікацію оголошення такого змісту: « 28 листопада 2013 оку о 15-00 год. в приміщенні Чабанівської селищної ради (смт. Чабани, вул. Машинобудівників, 4) відбудеться громадське обговорення генерального плану селища чабани. Запрошуємо мешканців взяти участь в обговоренні. Виконавчий комітет Чабанівської селищної ради».
Розпорядженням голови Чабанівської селищної ради від 03 грудня 2013 року № 100 було створено погоджувальну комісію щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проекту містобудівної документації смт Чабани. До складу даної комісії увійшли представники селищної ради, представники ДП «УКРНДПІЦИВІЛЬБУД», представник КП Києво-Святошинських тепломереж, представники ВУЖКГ смт. Чабани, а також представники громади смт Чабани.
12 грудня 2013 року відбулось засідання погоджувальної комісії щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проекту містобудівної документації смт. Чабани Чабанівської селищної ради, про що було складено протокол № 1.
Позивачем були надані письмові заяви про надання пропозиції до проекту генерального плану смт Чабани.
Листом від 30.12.2013 року № 960, адресованому Директору ДП «УКРНДПІЦИВІЛЬБУД», Чабанівська селищна рада направила Протокол № 1 засідання погоджувальної комісії щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проекту містобудівної документації смт Чабани від 12 грудня 2013 року з доданими пропозиціями, зауваженнями і побажаннями громадян, що були виявлені в опечатаній скринці.
26 грудня 2014 року відбулось засідання архітектурно-містобудівної ради при департаменті містобудування та архітектури Київської області, про що було складено протокол № 22/14. На даному засіданні було вирішено доопрацювати генеральний план смт Чабани із відповідними зауваженнями.
Згідно з протоколом № 13 засідання постійної комісії Чабанівської селищної ради з питань земельних відносин та охорони навколишнього середовища від 22.02.2016 року було вирішено затвердити Генеральний план селища Чабани Києво-Святошинського району Київської області розроблений ДП «УКРНДПІЦИВІЛЬБУД» у 2015 році.
Рішенням 8 чергової сесії VII скликання Чабанівської селищної ради від 25 лютого 2016 року «Про затвердження генерального плану селища Чабани Києво-Святошинського району Київської області» було затверджено Генеральний план селища Чабани Києво-Святошинського району Київської області, розроблений ДП «УКРНДПІЦИВІЛЬБУД» у 2015 році з розрахунковим строком здійснення проекту 20 років.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.
Частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до частини 1 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
У контексті з положеннями частини 1 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України, яка передбачає право на судовий захист, завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав особи в публічно-правових відносинах. При цьому захист прав, свобод та інтересів осіб передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення.
Згідно з частиною 1 статті 55 Конституції України та пункту 2 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України № 9-зп від 25.12.1997 року (справа за зверненням жителів міста Жовті Води) будь-яка особа має право звернутись до суду, якщо її права порушуються, створено або створюються перешкоди для їх реалізації або мають місце інші ущемлення прав та свобод.
Пунктом 6 частини 1 статті 3 КАС України передбачено, що адміністративний позов - звернення до адміністративного суду про захист прав, свобод та інтересів або на виконання повноважень у публічно-правових відносинах; а пунктом восьмим частини 1 статті 3 КАС України встановлено, що позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов до адміністративного суду.
Таким чином до адміністративного суду вправі звернутися з позовом особа, яка має суб'єктивне уявлення, особисте переконання в порушенні її прав чи свобод. Однак обов'язковою умовою надання правового захисту судом є об'єктивна наявність відповідного порушення права або законного інтересу на момент звернення до суду.
З наведеного слідує, що адміністративний суд під час розгляду справи повинен встановити факт або обставини, які б свідчили про порушення прав, свобод чи інтересів позивача з боку відповідача - суб'єкта владних повноважень, створення перешкод для їх реалізації або мають місце інші ущемлення прав та свобод позивача.
Як вбачається із матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, 12.12.2013 року відбувалося засідання погоджувальної комісії, питання надходили в скриньку пропозицій та зауважень протягом 2-х тижнів. Погоджувальна комісія розглядала питання та зауваження що надходили від осіб, про що було зазначено в протоколі. Всі запитання які надходили органу місцевого самоврядування були передані розробнику Генерального плану селищна Чабани та які останнім були враховані відповідно до листа Державного підприємства «УКРНДПІЦИВІЛЬБУД» від 02.06.2016 року.
Пропозиції, які находили до органу місцевого самоврядування, були враховані розробником проекту. Тобто, при розробці Генерального плану враховані поєднання інтересів відповідної територіальної громади, з урахуванням державних, громадських, приватних інтересів та суміжних землекористувачів.
Крім того, 26 грудня 2014 року відбулось засідання архітектурно-містобудівної ради при департаменті містобудування та архітектури Київської області, про що було складено протокол № 22/14. На даному засіданні було вирішено доопрацювати генеральний план смт Чабани із відповідними зауваженнями.
Позивач, звертаючись до суду, мотивує позовні вимоги тією обставиною, що оскаржуване рішення суб'єкта владних повноважень суперечить вимогам Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Водночас ні в оскаржуваному рішенні Чабанівської селищної ради «Про затвердження генерального плану селища Чабани Києво-Святошинського району Київської області» № 136 від 25 лютого 2016 року, ні в протоколі засідання сільської ради, ні в зібраних матеріалах справи не вбачається порушення прав та законних інтересів позивача.
Порушення прав, свобод чи інтересів особи - це фактичний наслідок протиправного рішення, дії чи бездіяльності конкретної особи (або осіб) щодо неї. Моментом порушення є момент прийняття рішення, вчинення дій чи бездіяльності, які породжують або можуть породити в майбутньому негативні правові наслідки для особи у вигляді виникнення, зміни чи припинення певних правовідносин за її участю. Іншими словами, таке рішення (дії чи бездіяльність) є юридичним фактом, який має існувати на момент звернення до суду, передувати йому та підтверджуватися належними доказами.
Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, а тому колегія суддів вважає висновки суду першої інстанції обґрунтованими.
Судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та ухвалено рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а тому, у відповідності до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.
Керуючись ст. ст. 160, 197, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 залишити без задоволення, а постанову Києво-Святошинського районного суду Київської області від 25 травня 2017 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили у порядку, визначеному ст. 254 КАС України, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст.212 КАС України.
Головуючий суддя: Коротких А.Ю.
Судді: Ганечко О.М.
Літвіна Н.М.
Повний текст виготовлено 07 липня 2017 року.
Головуючий суддя Коротких А. Ю.
Судді: Ганечко О.М.
Літвіна Н. М.