Копія
Справа № 822/1719/17
05 липня 2017 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі судді Касапа В.М. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Летичівського районного відділу реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області про зобов'язання вчинити дії, -
позивач звернулась з позовом до Летичівського районного відділу реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області в якому просить зобов'язати відповідача внести зміни в актовий запис про шлюб на ОСОБА_2 та ОСОБА_1 №6 від 14.07.1968 року, складеного виконавчим комітетом Горбасівської сільської ради Летичівського району Хмельницької області, виправити національність нареченої з "українка" на "полька".
В обґрунтування позовних вимог зазначила, що зверталась до відповідача з заявою про внесення змін до актового запису про шлюб №6 від 14.07.1968 на ОСОБА_2 та ОСОБА_1, складеного виконавчим комітетом Горбасівської сільської ради Летичівського району Хмельницької області, виправити національність нареченої з "українка" на "полька".
Висновком про внесення змін до актового запису цивільного стану від 13.01.2017р. відповідачем відмовлено у внесенні змін до вказаного актового запису. Вважає таку відмову необґрунтовною та такою, що порушує особисті права позивача.
Представник позивача та позивач в судове засідання не з'явились, 05.07.2017р. подали заяви про розгляд справи за їх відсутністю, позовні вимоги підтримують, просять їх задоволити.
Відповідач, в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи належним чином повідомлений, 05.07.2017р. подав до суду клопотання про розгляд справи його відсутності, при розгляді справи покладається на думку суду.
Згідно ч.4 ст.122 КАС України, особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши повно та всебічно обставини справи, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що позивач зверталась до відповідача із заявою про внесення змін до актового запису про шлюб №6 від 14.07.1968 року, складеного виконавчим комітетом Горбасівської сільської ради Летичівського району Хмельницької області, виправити національність нареченої з "українка" на "полька".
Згідно висновку відповідача від 13.01.2017 року позивачу відмовлено у внесенні змін у зв'язку з відсутністю підстав.
З копії актового запису про шлюб №6 від 14.07.1968 на ОСОБА_2 та ОСОБА_1, складеного виконавчим комітетом Горбасівської сільської ради Летичівського району Хмельницької області, вбачається, що національність нареченої "українка"
Відповідно до копії свідоцтва про народження позивача серія ЯЮ №943982 на ОСОБА_3 від 16 липня 1952 року національність батька дитини зазначено "поляк".
Таким чином, наданими доказами підтверджується приналежність позивача до польської національності.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Згідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органі місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" (далі - Закон) відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Згідно ч. 1, 2 ст. 9 Закону державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану.
Частиною 1 статті 12 Закону передбачено, що внесення відомостей про народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть здійснюється відділами державної реєстрації актів цивільного стану шляхом складання актового запису цивільного стану в електронному вигляді у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян та на паперових носіях.
Відповідно до ч. 1, ч.4, ст. 22 Закону внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.
За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.
У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.
Порядок внесення змін до актових записів цивільного стану регулюється Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року № 96/5, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 року за № 55/18793 із змінами і доповненнями (далі - Правила).
Згідно пунктів 1.1, 1.16, 2.1 Правил, внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану, у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
Отже, відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану у внесенні змін до актових записів цивільного стану, їх поновленні та анулюванні може бути оскаржена в судовому порядку.
Відповідно до п. 3 постанови Пленуму Верховного Суду України від 07.07.1995р. №12 "Про практику розгляду судами справ про встановлення неправильності запису в актах громадянського стану", в тому числі внесення змін про національність, заяви з цього приводу підлягають розгляду в судовому порядку. Питання щодо національності батьків суд вирішує на підставі письмових та інших доказів.
Згідно п. 1.5. Правил, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011р. №96/5, заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами.
Пунктом 2.6 вказаних Правил встановлено, що разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.
На підтвердження достовірності представлених заявником документів про державну реєстрацію актів цивільного стану відділом державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичним представництвом чи консульською установою України, додаються до матеріалів справи повні витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, копії відповідних актових записів цивільного стану, на підставі яких вирішується питання щодо необхідності внесення змін або відмови в цьому (п.2.7 Правил).
Відповідно п. 2.11 Правил, факти, зазначені у заяві, а також записи у свідоцтвах про державну реєстрацію актів цивільного стану та в інших поданих заявником документах, якщо вони викликають сумніви щодо їх достовірності, можуть бути перевірені відділом державної реєстрації актів цивільного стану шляхом направлення запитів до відповідних установ, організацій для затребування необхідних документів.
Згідно вимог ч. 2 ст. 300 Цивільного Кодексу України, фізична особа має право на збереження своєї національної, культурної, релігійної, мовної самобутності, а також право на вільний вибір форм та способів прояву своєї індивідуальності, якщо вони не заборонені законом та не суперечать моральним засадам суспільства.
Відповідно до ст. 3 Рамкової конвенції Ради Європи про захист національних меншин (ратифікована Законом України №703/97-ВР від 09.12.1997 року), кожна особа, яка належить до національної меншини, має право вільно вирішувати, вважатися їй чи не вважатися такою, і таке рішення або здійснення прав у зв'язку з ним не повинно зашкоджувати такій особі.
Згідно вимог ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими, підтверджені належними доказами, відповідають вимогам чинного законодавства та підлягають задоволенню.
Керуючись ст. 41, 71, 128, 158-163, 254, КАС України, Конституцією України, Цивільним Кодексом України, Законом України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", суд -
адміністративний позов задоволити.
Зобов'язати Летичівський районний відділдержавної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області внести зміни в актовий запис про шлюб на ОСОБА_2 та ОСОБА_1 №6 від 14.07.1968 року, складеного виконавчим комітетом Горбасівської сільської ради Летичівського району Хмельницької області, виправити національність нареченої з "українка" на "полька".
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Суддя/підпис/ОСОБА_4
"Згідно з оригіналом" Суддя ОСОБА_4