Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код 34390710
04.07.2017 року № 820/1599/17
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Мельникова Р.В.,
за участю секретаря судового засідання - Цибульник Г.В.,
представника позивача - ОСОБА_1,
представника позивача - ОСОБА_2,
представника відповідача - ОСОБА_3,
представника відповідача - ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні питання про залучення третіх осіб до участі у розгляді справи за позовом Комунального підприємства "Комплекс з вивозу побутових відходів" до Північно-східного офісу Держаудитслужби Державної аудиторської Служби України про визнання протиправним та скасування рішення, -
Комунальне підприємство "Комплекс з вивозу побутових відходів" звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому з урахуванням уточнень просить суд визнати протиправним та скасувати рішення Північно-східного офісу Держаудитслужби, а саме: розпорядження про зупинення операцій з бюджетними коштами від 12.04.2017 №15, видане на підставі акта ревізії від 03.04.2017 № 06-12/4.
20.04.2017 до суду через канцелярію надійшло клопотання представника позивача про залучення Харківської міської ради в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, до участі в адміністративній справі.
В обґрунтування заявленого клопотання зазначено, що відповідно до статуту Комунального підприємства "Комплекс з вивозу побутових відходів" комунальне підприємство належить до комунальної власності територіальної громади м. Харкова. При цьому оскільки власником майна підприємства є територіальна громада м. Харкова в особі Управління комунального майна та приватизації Харківської міської ради та його засновником є Харківська міська рада, то прийняте рішення у даній справі може вплинути на права та обов'язки Харківської міської ради.
Представники позивача в судовому засіданні підтримали заявлене клопотання.
Представники відповідача в судовому засіданні проти залучення третьої особи заперечували.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши подане клопотання та матеріали справи, суд дійшов до наступного висновку.
Згідно частини 2 статті 53 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо адміністративний суд при прийнятті позовної заяви, підготовці справи до судового розгляду або під час судового розгляду справи встановить, що судове рішення може вплинути на права і обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Відповідно до частини 3 статті 53 Кодексу адміністративного судочинства України, питання про вступ до участі у справі третіх осіб вирішується ухвалою. Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
Судом встановлено, що як визначено п. 1.2 статуту Комунального підприємства "Комплекс з вивозу побутових відходів" підприємство належить до комунальної власності територіальної громади м. Харкова.
Відповідно до п. 1.3 статуту Комунального підприємства "Комплекс з вивозу побутових відходів" засновником та власником підприємства є територіальна громада міста Харкова в особі Харківської міської ради. Органом, за яким закріплено функції управління підприємством відповідно до рішення ХХІІІ сесії Харківської міської ради 5-го скликання від 20.06.2008р. №179/08 "Про внесення змін та доповнень до рішення 11 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 21.02.2007 року №32/07 "Про закріплення комунальних підприємств" є Департамент житлового господарства Харківської міської ради.
Згідно з п. 4.2 майно підприємства складають основні фонди та оборотні кошти, а також інші цінності, вартість яких відображається у самостійному балансі підприємства.
Також п. 4.4 статуту, зокрема, визначено, що джерелами формування майна підприємства є основні фонди та обігові кошти, передані підприємству, в тому числі за рахунок бюджету.
При цьому п. 4.5 статуту підприємство має право здійснювати всі дії, пов'язані з рухом основних фондів, згідно з чинним законодавством за погодженням Департаменту житлового господарства Харківської міської ради за дозволом Управління комунального майна та приватизації Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради.
Враховуючи, що предметом спору у даній справі є правомірність розпорядження про зупинення операцій з бюджетними коштами від 12.04.2017 №15, виданого на підставі акта ревізії від 03.04.2017 № 06-12/4, та зважаючи на те, що засновником та власником підприємства є територіальна громада міста Харкова в особі Харківської міської ради, то суд приходить до висновку про обґрунтованість клопотання позивача та необхідності для повного, об'єктивного і всебічного розгляду справи залучити до участі у справі як третю особу Харківську міську раду на стороні позивача.
Приписами частин 2, 3 статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України.
Відповідно до приписів частини 1 статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України, суд відкладає розгляд справи у випадках, встановлених цим Кодексом, а також у разі залучення до участі у справі інших осіб.
Керуючись статтями 12, 53, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Залучити Харківську міську раду (майдан Конституції, буд. 7, м. Харків, 61003) як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, до участі в адміністративній справі за позовом Комунального підприємства "Комплекс з вивозу побутових відходів" до Північно-східного офісу Держаудитслужби Державної аудиторської Служби України про визнання протиправним та скасування рішення.
У зв'язку з залученням третьої особи до участі у справі відкласти судовий розгляд адміністративної справи.
Направити третій особі копію ухвали, копію позовної заяви та роз'яснити, що вона має права і обов'язки, визначені статтями 49, 54 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення проти ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
Повний текст ухвали виготовлено 06 липня 2017 року.
Суддя Р.В. Мельников