06 липня 2017 р. м. ХерсонСправа № 821/998/17
Суддя Херсонського окружного адміністративного суду Варняка С.О., перевіривши виконання вимог статей 104, 105, 106 КАС України за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Чонгарської сільської ради Генічеського району Херсонської області, виконавчого комітету Чонгарської сільської ради Генічеського району Херсонської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
Позивач звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом, у якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Чонгарської сільської ради Генічеського району Херсонської області №155 від 25.05.2017 року "Про звільнення з посади секретаря ради та виконкому Чонгарської сільської ради ОСОБА_1В", яким повноваження секретаря Чонгарської сільської ради ОСОБА_1 були достроково припинені;
- визнати протиправним та скасувати рішення Чонгарської сільської ради Генічеського району Херсонської області № 171 від 06.06.2017 року "Про обрання секретаря ради та виконавчого комітету Чонгарської сільської ради", яким була обрана секретарем Чонгарської сільської ради Генічеського району Херсонської області депутат Чонгарської сільської ради Генічеського району Херсонської області ОСОБА_2.
- поновити ОСОБА_1 на посаді секретаря Чонгарської сільської ради Генічеського району Херсонської області та на посаді секретаря виконавчого комітету Чонгарської сільської ради Генічеського району Херсонської області.
Крім того, просить вжити заходів забезпечення адміністративного позову шляхом зупинення дії рішення Чонгарської сільської ради Генічеського району Херсонської області № 155 від 25.05.2017 року "Про звільнення з посади секретаря ради та виконкому Чонгарської сільської ради ОСОБА_1В." та рішення Чонгарської сільської ради Генічеського району Херсонської області № 171 від 06.06.2017 року "Про обрання секретаря ради та виконавчого комітету Чонгарської сільської ради".
У відповідності до приписів статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи немає підстав для повернення позовної заяви.
Розглянувши матеріали адміністративного позову суддя вважає, що зазначена позовна заява підлягає поверненню з огляду на наступні підстави.
Статтею 17 КАС України передбачено, що компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Поняття суб'єкт владних повноважень визначено у п. 7 ч. 3 ст. 17 КАС України - це органи державної влади, орган місцевого самоврядування, їхні посадові чи службові особи, інший суб'єкт при здійсненні ним владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Таким чином, необхідною та єдиною ознакою суб'єкта владних повноважень є здійснення цим суб'єктом владних управлінських функцій, при цьому ці функції повинні здійснюватися суб'єктом саме у тих правовідносинах, у яких виник спір.
Правила предметної підсудності адміністративних справ визначені в ст. 18 КАС України.
За приписами п. 1 ч. 1 ст. 18 КАС України, адміністративні справи, у яких однією із сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам, підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Частиною 2 статті 18 КАС України визначено, що окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська або Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
В даному випадку, позивач звернув свої позовні вимоги до Чонгарської сільської ради Генічеського району Херсонської області та виконавчого комітету Чонгарської сільської ради Генічеського району Херсонської області.
У відповідності до приписів ст.1 Закону України "Про місцеве самоврядування" представницький орган місцевого самоврядування - виборний орган (рада), який складається з депутатів і відповідно до закону наділяється правом представляти інтереси територіальної громади і приймати від її імені рішення; виконавчі органи рад - органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.
Згідно з приписами ч. 1 ст. 11 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
З позовної заяви вбачається, що відповідачами за позовною заявою є органи місцевого самоврядування - Чонгарська сільська рада Генічеського району Херсонської області та виконавчий комітет Чонгарської сільської ради Генічеського району Херсонської області.
Таким чином, дана справа віднесена до предметної підсудності місцевих загальних судів, як адміністративних судів, що виключає можливість розгляду поданого позову Херсонським окружним адміністративним судом.
Відповідно до п. 6 ч. 3 ст. 108 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
Керуючись ч. 3 ст. 108 КАС України,
ухвалив:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Чонгарської сільської ради Генічеського району Херсонської області, Виконавчого комітету Чонгарської сільської ради Генічеського району Херсонської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії разом з доданими документами повернути позивачу.
Копію ухвали надіслати позивачу.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Херсонський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 5-денний строк з дня її проголошення.
Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги, ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Варняк С.О.