Ухвала від 04.07.2017 по справі 804/5750/16

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 липня 2017 рокусправа № 804/5750/16

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Чепурнова Д.В.

суддів: Мельника В.В. Сафронової С.В.

за участю секретаря судового засідання: Царьової Н.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Ресурс Придніпров'я»

на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09 грудня 2016 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Ресурс Придніпров'я» до Дніпропетровської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ТОВ «Ресурс Придніпров'я» звернулося до суду із вказаним адміністративним позовом в якому просило:

- визнати протиправними та неправомірними дії Дніпропетровської ОДПІ Головного управління ДФС у Дніпропетровській області щодо не включення у формулу, визначену пунктом 232.2 статті 232 Податкового кодексу України, обсягів залишку пального в кількості 9061 кг, (16474,56 л приведених до t 15° С) літрів, приведених до t 15 С, згідно з кодом УКТ ЗЕД 2901100000, зазначені в Акті інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 01.03.2016р., поданому ТОВ «Ресурс Придніпров'я» 18.03.2016 р.;

- зобов'язати Дніпропетровську ОДПІ Головного управління ДФС у Дніпропетровській області включити у формулу, визначену пунктом 232.2 статті 232 Податкового кодексу України, обсяги залишку пального в розмірі 9061 кг, (16474,56 л приведених до t 15° С), згідно з кодом УКТ ЗЕД пального 2901100000, зазначені в Акті інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 01.03.2016 р., поданому ТОВ «Ресурс Придніпров'я» Дніпропетровській ОДПІ Головного управління ДФС у Дніпропетровській області 18.03.2016 р., як це передбачено п. 9 підрозділу 5 розділу XX «Перехідні положення» ПК України.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що при проведенні перевірки даних акту інвентаризації обсягів залишку пального, поданого відповідно до п.9 підрозділу 5 розділу ХХ Податкового кодексу України щодо відповідності обсягів пального, зазначених в акті інвентаризації, фактичним даним та даних бухгалтерського обліку, відповідач дійшов хибного висновку про не підтвердження відображення інвентаризаційних залишків пального станом на 01.03.2016р., оскільки позивачем при складанні акту інвентаризації обсягів залишку пального дотримувалось норм чинного законодавства з регулювання питання оформлення акту інвентаризації обсягів залишку пального, а саме п.9 підрозділу 5 розділу ХХ Податкового кодексу України, на підтвердження обсягів залишку пального було надано усі необхідні документи на обсяги палива, ввезеного на митну територію України, та засвідченого належно оформленими митними деклараціями.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09 грудня 2016 року у задоволенні позову було відмовлено. При цьому суд виходив з правомірності дій податкового органу.

Не погодившись з прийнятим рішенням, ТОВ «Ресурс Придніпров'я» подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просило постанову суду скасувати та прийняти нове рішення яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі. Зазначає, що позивач як платник акцизного податку у разі ввезення (імпортованого) на митну територію України пального,, що засвідчені належно оформленою митною декларацією, має вносити відомості щодо наявності палива на залишках станом на 01.03.2016 р. що і було зроблено.

В письмових запереченнях на апеляційну скаргу Дніпропетровська ОДПІ Головного управління ДФС у Дніпропетровській області просила відмовити у її задоволенні та залишити без змін постанову суду першої інстанції.

В судовому засіданні апеляційної інстанції представник ТОВ «Ресурс Придніпров'я» підтримала вимоги апеляційної скарги з викладених у ній підстав, представник податкового органу просив відмовити у її задоволенні та залишити без змін постанову суду першої інстанції.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає виходячи з наступного.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ТОВ «Ресурс Придніпров'я» зареєстровано 25.07.2011 р., перебуває на податковому обліку в Дніпропетровській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, та зареєстровано платником акцизного податку.

18.03.2016р. ТОВ «Ресурс Придніпров'я» подано до Дніпропетровської ОДПІ Головного управління ДФС у Дніпропетровській області акт інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 01 березня 2016 року, яким відображено залишку по коду УКТ ЗЕД 2901100000 9061,00 кг. (16474,56 л., приведених до t 15° С) та по коду УКТ ЗЕД 2710194710 833,00 кг. (980,00 л., приведених до t 15° С).

У період з 21.06.2016р. по 23.06.2016р. Дніпропетровською ОДПІ Головного управління ДФС у Дніпропетровській області проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ТОВ «Ресурс Придніпров'я», в ході якої перевірено акт інвентаризації обсягів залишку пального, поданого відповідно до абз.3 п.9 підрозділу 5 розділу ХХ Податкового кодексу України.

За результатом вказаної перевірки складено акт №137/04-17-40/37707690 від 05.07.2016р., у висновку якого вказано: перевіркою не підтверджено відображені ТОВ «Ресурс Придніпров'я» інвентаризаційні залишки станом на 01.03.2016 року.

Висновки перевірки обґрунтовані тим, що згідно наказу Міністерства фінансів України від 25.02.2016р. №219, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 березня 2016 року за №377/28507, «Про затвердження форми Акта інвентаризації обсягів залишку пального та Порядку його заповнення та подання», обсяги сумішей ароматичних вуглеводнів, толуолу, ксилолу, вуглеводнів ациклічних, інших ефірів простих, антидетонаторів, антиоксидантів, інших речовин, віднесених з 01 січня 2016 року до підакцизних товарів, з яких не сплачено акцизний податок, не заносяться до Акта. Оскільки до Системи електронного адміністрування реалізації пального можуть заноситися лише обсяги пального, з якого сплачено акцизний податок або за нульовою ставкою податку, то обсяги пального, з кого не сплачений акцизний податок заносяться до СЕАРП шляхом реєстрації заявки на поповнення залишку пального та сплати акцизного податку (або використання овердрафту).

За наслідками проведеної перевірки виключено з обсягу пального, на який ТОВ «Ресурс Придніпров'я» має право зареєструвати акцизні накладні/розрахунки коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі електронних акцизних накладних залишок товару по коду УКТ ЗЕД 2901100000 у кількості 9061,00 кг. (16474,56 л., приведених до t 15° С).

Відмовляючи у задоволенні позову суд першої інстанції виходив з того, що за відсутності сплати акцизного податку з ввезеного на митну територію України товару, право на реєстрацію акцизних накладних та/або розрахунків коригування, а також коригування до заявок на поповнення обсягу залишку пального в Єдиному реєстрі акцизних накладних відсутнє.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції виходячи з наступного

Пунктом 58 розділу І Закону України від 24.12.2015 року № 909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» з 01.03.2016 року передбачено запровадження системи електронного адміністрування реалізації пального (СЕАРП) та введення акцизної накладної.

Відповідно до пп. 212.3.4 п. 212.3 ст. 212 ПК України особи, які здійснюватимуть реалізацію пального, підлягають обов'язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням юридичних осіб, місцем проживання фізичних осіб - підприємців до початку здійснення реалізації пального.

Реєстрація платника податку здійснюється на підставі подання особою не пізніше ніж за три робочі дні до початку здійснення реалізації пального заяви про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального.

Відповідно до п.9 підрозділу 5 Перехідних положень Податкового кодексу України протягом 20 календарних днів, починаючи з 1 березня 2016 року, платник податку зобов'язаний подати контролюючому органу акт проведення інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 1 березня 2016 року із зазначенням адрес об'єктів, на яких зберігаються відповідні обсяги залишків пального, перелік резервуарів, в яких зберігаються обсяги залишку пального, їх технічних параметрів (фізична місткість, що відповідає технічним паспортам), правовстановлюючих документів на відповідні об'єкти та документів, що засвідчують правові підстави експлуатації таких об'єктів. Зазначені у такому акті інвентаризації обсяги залишку пального контролюючий орган враховує у формулі, визначеній пунктом 232.3 статті 232 цього Кодексу, як обсяг, на який платник податку має право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування в системі електронного адміністрування реалізації пального.

При цьому формула наведена у п. 232.3 ст. 232 ПК України включає: еАНакл = еАНаклОтр + еАМитн + еЗаявкиПоповн - еКоригЗаявкиПоповн - еАНаклВид - еВтрат, де:

еАНаклОтр - загальний обсяг пального за отриманими платником податку акцизними накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних, та розрахунками коригування до них таких акцизних накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних;

еАМитн - загальний обсяг пального, ввезеного на митну територію України, оформленого належним чином митними деклараціями, з якого сплачено акцизний податок.

Виходячи з аналізу вказаних приписів у акті інвентаризації відображаються обсяги пального за отриманими акцизними накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних та з якого сплачено акцизний податок.

Відповідно до п.9 підрозділу 5 Перехідних положень Податкового кодексу України форма акта проведення інвентаризації затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.

Наказом Міністерства фінансів України від 25 лютого 2016 року N 219 «Про затвердження форми Акта інвентаризації обсягів залишку пального та Порядку його заповнення та подання» затверджено форму акта проведення інвентаризації обсягів залишку пального.

Відповідно до п. 2 Порядку заповнення та подання Акта інвентаризації обсягів залишку пального, акт складається особою, що здійснює реалізацію пального та яка згідно з підпунктом 212.3.4 пункту 212.3 статті 212 розділу VI Кодексу зареєстрована платником акцизного податку (далі - платник податку) щодо обсягів залишку пального отриманого від інших суб'єктів господарювання (складається особою, що здійснює реалізацію пального, в тому числі виробником та імпортером).

При цьому обсяги сумішей ароматичних вуглеводнів, толуолу, ксилолу, вуглеводнів ациклічних, інших ефірів простих, антидетонаторів, антиоксидантів, інших речовин, віднесених з 01 січня 2016 року до підакцизних товарів, з яких не сплачено акцизний податок, не заносяться до Акта.

Таким чином, приписи п. 2 Порядку щодо заповнення та подання акту інвентаризації кореспондуються з положеннями п. 9 підрозділу 5 Перехідних положень Податкового кодексу України та п. 232.3 ст. 232 ПК України.

18.03.2016р. ТОВ «Ресурс Придніпров'я» подало до Дніпропетровської ОДПІ Головного управління ДФС у Дніпропетровській області акт інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 01 березня 2016 року, яким відображено залишку по коду УКТ ЗЕД 2901100000 9061,00 кг. (16474,56 л., приведених до t 15° С).

Як вбачається з матеріалів справи, продукція занесена позивачем до акту інвентаризації залишків пального за кодом УКТ ЗЕД 2901100000 придбавалася у 2015 році, тобто в період коли вона не відносилась до підакцизної продукції та з неї не сплачувався акцизний податок.

Враховуючи, що з пального, занесеного до акту інвентаризації обсягів залишку пального акцизний податок не сплачувався, акцизні накладні на отримане пальне не виписувалися, то колегія суддів приходить до висновку про неправомірність відображення позивачем в акті інвентаризації залишків пального за кодом УКТ ЗЕД 2901100000 9061,00 кг. (16474,56 л., приведених до t 15° С).

Доводи апеляційної скарги щодо неможливості застосування приписів Наказу Міністерства фінансів України від 25.02.2016 року №219 «Про затвердження форми акту інвентаризації обліку залишків пального та Порядку його заповнення» не беруться до уваги, оскільки п. 9 підрозділу 5 Перехідних положень Податкового кодексу України та п. 31 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2016 року №113 «Про затвердження порядку електронного адміністрування реалізації пального» надано право Мінфіну затверджувати форму акта проведення інвентаризації.

Відповідно до п. 232.1 ст. 232 ПК України система електронного адміністрування реалізації пального забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД:

обсягів пального, що містяться у виданих та отриманих акцизних накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних;

обсягів пального, виробленого на митній території України або ввезеного на митну територію України, з яких сплачено акцизний податок;

обсягів пального, на які платники податку зареєстрували заявки на поповнення обсягів залишку пального за рахунок сплачених коштів в бюджет в системі електронного адміністрування реалізації пального;

сум сплаченого акцизного податку, за рахунок яких платники податку можуть зареєструвати заявки на поповнення обсягів залишку пального;

обсягу залишку пального, на який платники податку мають право зареєструвати акцизні накладні та розрахунки коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

З аналізу наведених приписів законодавства слідує, що в системі електронного адміністрування реалізації пального обліковуються обсяги залишку пального, яке було об'єктом оподаткування акцизним податком.

Пальне, занесене до Акту інвентаризації обсягів залишку пального, на час його отримання позивачем, не було об'єктом оподаткування акцизним податком, акцизний податок з нього не сплачувався.

Крім того у самому акті інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 01 березня 2016 року від 18.03.2016 є посилання на наказ Мінфіну від 25 лютого 2016 року № 219.

Відповідно до п. 9 підрозділу 5 Перехідних положень Податкового кодексу України при встановленні за результатами перевірки невідповідності обсягів пального, зазначених у акті інвентаризації, фактичним даним та/або даним бухгалтерського обліку підприємства контролюючий орган здійснює відповідні коригування в Єдиному реєстрі електронних акцизних накладних на підставі даних акта перевірки.

За таких обставин судом першої інстанції вірно зазначено, що висновок контролюючого органу щодо не підтвердження відображення ТОВ «Ресурс Придніпров'я» інвентаризаційні залишки станом на 01.03.2016 року (залишки товару по коду УКТ ЗЕД 2901100000 у кількості 9061,00 кг. (16474,56 л., приведених до t 15° С), є правомірним, оскільки відсутні обставини сплати акцизного податку з ввезеного (імпортованого) на митну територію України холодагента.

Колегія суддів апеляційного суду вважає, що в межах апеляційної скарги порушень судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при вирішенні цієї справи не допущено. Правова оцінка обставин у справі дана вірно, а тому апеляційну скаргу слід відхилити, а оскаржуване судове рішення залишити без змін.

Керуючись п.1 ч.1 ст. 198, ст.ст. 200, 205, 206 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Ресурс Придніпров'я» - залишити без задоволення.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09 грудня 2016 року - залишити без змін.

Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі.

В повному обсязі ухвала складена 05 липня 2017 року.

Головуючий: Д.В. Чепурнов

Суддя: В.В. Мельник

Суддя: С.В. Сафронова