04 липня 2017 рокусправа № 317/576/17(2-а/317/39/2017)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Чепурнова Д.В.
суддів: Мельника В.В. Сафронової С.В.
за участю секретаря судового засідання: Царьової Н.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1
на постанову Запорізького районного суду Запорізької області від 26 травня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Запорізької області Григоренка Олексія Володимировича, третя особа: Державна екологічна інспекція у Запорізькій області про адміністративне правопорушення,-
встановиВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з вищевказаним позовом в якому просив:
- постанову Державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Запорізької області Григоренка Олексія Володимировича за №000043/02/04 від 06 лютого 2017 року відносно ОСОБА_1 визнати протиправною та скасувати.
Адміністративний позов обгрутовано тим, що позивач живих дерев не рубав, ним було зрубано 1 загибле сухе дерево та обрубані сухі гілки дерев для опалення. Вказує на те, що вирубка сухих дерев та гілок не є знищенням, оскільки дерево вже було загиблим.
Постановою Запорізького районного суду Запорізької області від 26 травня 2017 року у задоволенні позову відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_1 звернувся з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просить її скасувати та прийняти нову постанову, якою позов задовольнити та адміністративне провадження закрити.
В письмових запереченнях на апеляційну скаргу Державна екологічна інспекція у Запорізькій області просила відмовити у її задоволенні та залишити без змін рішення суду першої інстанції.
В судове засідання апеляційної інстанції сторони не з'явились, про час та місце слухання справи повідомлялися належним чином, а тому відповідно до ст. 41 КАС України фіксування судового засідання не здійснюється.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що згідно протоколу про адміністративне правопорушення № 006139 від 03.02.2017 р., складеного державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Запорізької області Григоренком Олексієм Володимировичем за ст. 65-1 КУпАП, ОСОБА_1 03.02.2017 р. здійснив пошкодження полезахисної лісової смуги поблизу с. Новосергіївка Запорізького району Запорізької області, здійснив порубку дерев породи клен та акація за допомогою бензопили в корпусі жовтого кольору без назви. Дозвільні документи на здійснення вирубки відсутні. Діаметри спиляних дерев згідно перелікової відомості.
Постановою по справі про адміністративне правопорушення № 000045/02/04 від 06.02.2017 р. державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Запорізької області Григоренком Олексієм Володимировичем, ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 65-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу 85,00 грн. За змістом даної постанови, державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Запорізької області Григоренком Олексієм Володимировичем встановлено, що ОСОБА_3 вчинив правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 65-1 КУпАП, оскільки 03.02.2017 р. він здійснив пошкодження полезахисної лісової смуги поблизу с. Новосергіївка Запорізького району Запорізької області, здійснив порубку дерев породи клен та акація за допомогою бензопили в корпусі жовтого кольору, без назви. Дозвільні документи на здійснення вирубки відсутні. Діаметри спиляних дерев згідно перелікової відомості.
При цьому в суді першої інстанції було допитано свідків ОСОБА_4 та ОСОБА_5.
Свідок ОСОБА_4 зазначив, що він є оперуповноваженим Запорізького РВП. В лютому 2017 року під час перебування на добовому чергуванні до чергової частини надійшло повідомлення про те, що невідомі особи пиляють дерева в посадці. Коли вони прибули до села Новосергіївка, то приблизно на відстані 400-500 метрів побачили через поле людей, які пиляли дрова, чули звук бензопили. Поки йшли до того місця, зустріли трактор в якому були дрова. ОСОБА_1 сказав, що він попиляв дрова, робив санітарну рубку. Людей просив, щоб вони допомогли вантажити дрова. На місці було приблизно 10 чоловік. Також з ним був інспектор Галедіна Ю.В., дільничний ОСОБА_6 Після приїзду вони викликали екологічну інспекцію. Слідчий з експертом рахували пні та міряли їх. ОСОБА_1 добровільно показував усі пні. Було приблизно 40 пнів різного діаметру. На місці складався протокол, здійснювалась фотофіксація. Дерева були не сухі. Причіп трактора з нарощеними бортами був повний дров.
Свідок ОСОБА_5 зазначила, що вона є інспектором-криміналістом Запорізького РВП. Взимку, приблизно наприкінці січня на початку лютого 2017 року, коли надійшло повідомлення про незаконну випилку дерев, вони виїхали на місце - село знаходиться поблизу с. Мар'ївка. Коли підійшли, то побачили трактор, на причепі якого на дровах сиділи люди. ОСОБА_1 був біля трактора. Також були бензопили. Вона зі слідчим провела огляд дерев, які були спиляні, склали протокол. Пнів було багато різних діаметрів, дерева були живі.
Статтею 69 Лісового кодексу України передбачено, що спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубний квиток або лісовий квиток, що видається безоплатно. Спеціальний дозвіл на заготівлю деревини в порядку рубок головного користування видається органом виконавчої влади з питань лісового господарства, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства. Спеціальний дозвіл на інші види спеціального використання лісових ресурсів видається власниками лісів або постійними лісокористувачами. На виділених лісових ділянках можуть використовуватись лише ті лісові ресурси і лише для цілей, що передбачені виданим спеціальним дозволом. Спеціальний дозвіл видається власниками лісів або постійними лісокористувачами у встановленому порядку також на проведення інших рубок та робіт, пов'язаних і не пов'язаних із веденням лісового господарства. Форми спеціальних дозволів і порядок їх видачі затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 2 Порядку видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №761 від 23 травня 2007 року, лісорубний або лісовий квиток є основним документом, на підставі якого: здійснюється спеціальне використання лісових ресурсів; ведеться облік дозволених до відпуску запасів деревини та інших продуктів лісу, встановлюються строки здійснення лісових користувань та вивезення заготовленої продукції, строки і способи очищення лісосік від порубкових решток, а також облік природного поновлення лісу, що підлягає збереженню; ведеться облік плати, нарахованої за використання лісових ресурсів.
З аналізу вказаних норм слідує, що вирубка лісових насаджень незалежно від цільового призначення земель чи права власності на земельні ділянки, на яких проводиться така вирубка, повинна здійснюватись за спеціальним дозволом.
Однак, у даному випадку, вирубка дерев проводилась без наявності спеціального дозволу.
Відповідно до ст. 65-1 КУпАП, знищення або пошкодження полезахисних лісових смуг, захисних лісових насаджень вздовж берегів річок, каналів, навколо водних об'єктів, гідротехнічних споруд, на смугах відводу автомобільних доріг, залізниць та інших захисних лісових насаджень - тягне за собою накладення штрафу на громадян від п'яти до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від семи до дванадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що державний інспектор з охорони навколишнього природного середовища, приймаючи оскаржену постанову діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, визначений чинним законодавством України.
При цьому доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, у зв'язку з чим колегія суддів вважає, що суд першої інстанції ухвалив оскаржуване рішення відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, а тому підстави для його скасування або зміни відсутні.
Керуючись ст. ст. 198, 200, 205, 206 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Постанову Запорізького районного суду Запорізької області від 26 травня 2017 року - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий: Д.В. Чепурнов
Суддя: В.В. Мельник
Суддя: С.В. Сафронова