ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"06" липня 2017 р. № 809/885/17
15 год. 15 хв. м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гундяка В.Д., розглянувши у порядку письмового провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю "ІС Кар'єри" про анулювання спеціального дозволу на користування надрами, -
19.06.2017 року Державна служба геології та надр України звернулася до суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "ІС Кар'єри" про анулювання спеціального дозволу на користування надрами.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач порушив умови користування спеціальним дозволом на користування надрами в частині неподання щорічного звіту про рух запасів корисних копалин, що зумовило зупиненя дії такого дозволу, та в подальшому за наслідками проведеної перевірки відповідача було виявлено ряд порушень законодавства про користування надрами та винесено припис щодо усунення виявлених порушень, невиконання відповідачем умов якого, стало підставою для внесення подання до Держгеонагляду про анулювання спеціального дозволу користування надрами. При цьому оскільки, визначеної чинним законодавством згоди від Товариства на припинення користування надрами не отримано, то позивач звернувся з позовом про анулювання наданого відповідачу спеціального дозволу в судовому порядку.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, подав суду клопотання про розгляд справи без участі уповноваженого представника, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, поштове відправлення із повісткою, направлене за адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, повернулося до суду без вручення в зв'язку з закінченням терміну зберігання. В такому випадку у відповідності до ч.11 ст.35 Кодексу адміністративного судочинства (далі-КАС) України, оскільки повернене поштове відправлення з повісткою невручене адресату з незалежних від суду причин, вважається, що повістка вручена належним чином. Заяв чи клопотань про відкладення розгляду справи відповідач не подав, причини неявки суду не повідомив. Наданим правом на подання заперечення проти позову не скористався.
За таких обставин, оскільки немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, але не прибули всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, то відповідно до ч.4 ст.122, ч.6 ст.128 КАС України суд ухвалив розглянути справу у письмовому провадженні на підставі наявних у ній доказів за відсутності сторін.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що Товариству з обмеженою відповідальністю "ІС Кар'єри" надано спеціальний дозвіл користування надрами за №4976 від 07.05.2009 року з метою видобування лабрадориту придатного для виробництва блоків та облицювальних виробів (а.с. 10).
Листом від 24.01.2017 року №03/303-0296 державне науково-виробниче підприємство «Державний інформаційний геологічний фонд України» повідомило позивачу що Товариство не подало інформацію щодо руху запасів корисних копалин (а.с. 15-16).
У зв'язку з неподанням відповідачем звіту щодо руху запасів, наказами Держгеонадра України від 16.08.2016 року №257, від 01.09.2016 року за №287, від 25.10.2016 року за №376, від 16.11.2016 року за №431 встановлено терміни для усунення порушення законодавства про надра та зупинено дію спеціального дозволу за №4976 від 07.05.2009 року та надано 30 календарних днів для усунення порушень (а.с. 17-24).
Дані накази були надіслані Товариству за адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, однак повернулися без вручення в зв'язку з закінченням термінів зберігання.
В судовому засіданні встановлено, що відповідно до наявної в матеріалах справи та дослідженої судом в якості письмового доказу копії направлення за №172/4979-К від 12.12.2016 року Південним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю у строк з 12.12.2016 року по 16.12.2016 року проведено планову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері надрокористування Товариством з обмеженою відповідальністю "ІС Кар'єри" (а.с. 38).
За наслідками проведеної перевірки складено акт про недопущення до перевірки №172/4976-К від 16.12.2016 року, та встановлено, що суб'єктом господарювання роботи з видобування лабрадориту придатного для виробництва блоків та облицювальних виробів на Лікаревському родовищі не проводяться (а.с. 39).
Судом встановлено, що 19.12.2016 року позивачем винесено припис, котрим Товариство до 15.01.2017 року зобов'язано надати документи згідно переліку визначеного приписом, що підтверджують дотримання відповідачем законодавства у сфері надрокористування (а.с.42).
23.01.2017 року Південним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України за №285-14/03 до Державної служби геології та надр України внесено подання про зупинення дії спеціального дозволу за №4976 від 07.05.2009 року на користування надрами, через невиконання відповідачем вимог припису (а.с.43-44).
При цьому наказом за №490 від 19.12.2016 року позивач вніс зміни до наказу від 01.09.2016 року року №287 в частині підстав для зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами, доповнивши перелік порушень (а.с. 35-36).
Як вбачається з матеріалів справи позивачем на адресу Товариства направлено лист-запит від 03.03.2017 року в якому зазначено про необхідність висловлення у 15-денний строк позиції щодо припинення права користування надрами згідно дозволу за №4976 від 07.05.2009 року, який як вбачається з наявної в матеріалах справи та дослідженої судом в якості письмового доказу копії повідомлення про вручення рекомендованого відправлення, отриманий відповідачем 09.03.2017 року (а.с.46).
Однак як вбачається з пояснень позивача, викладених в позовній заяві, жодної відповіді на вищевказаний лист-запит Державною службою геології та надр України отримано не було.
Спірні правовідносини, що виникли між сторонами регулюються Кодексом України про надра та Порядком здійснення державного геологічного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.12.2011р. №1294 (далі - Порядок №1294).
Статтею 2 Кодексу України про надра передбачено, що завданням Кодексу є регулювання гірничих відносин з метою забезпечення раціонального, комплексного використання надр для задоволення потреб у мінеральній сировині та інших потреб суспільного виробництва, охорони надр, гарантування при користуванні надрами безпеки людей, майна та навколишнього природного середовища, а також охорона прав і законних інтересів підприємств, установ, організацій та громадян.
Відповідно до вимог абз.1 ст.13 Кодексу України про надра, користувачами надр можуть бути підприємства, установи, організації, громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи.
За вимогами ст.19 Кодексу надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр.
Згідно із ст.24 Кодексу користувачі надр зобов'язані використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції, тощо.
Відповідно до статті 4 Порядку здйснення державного геологічного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.12.2011 року № 1294 органи державного геологічного контролю відповідно до покладених на них завдань здійснюють державний геологічний контроль за своєчасністю і правильністю державної реєстрації робіт з геологічного вивчення та використання надр, наявністю спеціальних дозволів на користування надрами і виконання передбачених ними умов.
Частиною 7 ст.4-1 Закону України “Про дозвільну систему у сфері господарювання” передбачено, що дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру, зокрема, в разі здійснення суб'єктом господарювання певних дій щодо провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.
Підставами для анулювання спеціального дозволу, наведеними позивачем в адміністративному позові, є невиконання відповідачем припису щодо усунення порушення законодавства про надра, а саме: невиконання програми робіт визначеної додатком №2 до Угоди про умови користування надрами, відсутній спеціальний дозвіл на користування надрами та матеріали про виконання особливих умов спеціального дозволу на користування надрами, відсутня угода про умови користування надрами, яка містить програму робіт та матеріали про виконання угоди про умови користування надрами, відсутній проект розробки родовища корисних копалин, затверджений та погоджений в установленому порядку, відсутній план розвитку гірничих робіт на поточний рік, погоджений в установленому порядку, відсутні документи, що посвідчують право на земельну ділянку для потреб, пов'язаних з користування надрами, відсутній акт про надання гірничого відводу, відсутній акт про передачу розвіданого родовища для промислового освоєння, відсутнє геологічне обслуговування та первинна геологічна документація, відсутнє меркшейдерське обслуговування та меркшейдерська документація, відсутній протокол ДКЗ України та не виконуються рекомендації ДКЗ України (а.с. 42).
Відповідно до статті 26 Кодексу право користування надрами припиняється у разі: 1) якщо відпала потреба у користуванні надрами; 2) закінчення встановленого строку користування надрами; 3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування; 4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення; 5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; 6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами; 7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.
Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.
Аналіз наведеної норми права дає підстави вважати, що право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, самостійно або у судовому порядку.
Судом встановлено, що як вбачається з матеріалів адміністративної справи Товариством не надано згоди на припинення права користування надрами Лікаревського родовища, згідно спеціального дозволу за №4976 від 07.05.2009 року, що і зумовило звернення позивача з відповідним позовом в судовому порядку.
З огляду на вказане, позовні вимоги про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами за №4976 від 07.05.2009 року є обґрунтованими, а позов таким що підлягає до задоволення.
На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
позов задовольнити повністю.
Припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами за №4976 від 07.05.2009 року виданого Товариству з обмеженою відповідальністю "ІС Кар'єри".
Згідно ст.254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення встановлених строків подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Гундяк В.Д.