ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"04" липня 2017 р. № 809/749/17
16 год. 10 хв. м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - Гундяка В.Д.
при секретарі Бунич Т.В.,
за участю: представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Івано-Франківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Приватного підприємства "Мельник-Хліб" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,-
15.05.2017 року Івано-Франківське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (надалі - Фонд) звернулося з адміністративним позовом до Приватного підприємства "Мельник-Хліб" про стягнення коштів.
Позовні вимоги мотивувало тим, що відповідач протиправно ухиляється від сплати заборгованості по адміністративно-господарських санкціях та пені.
Представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, наведених у позовній заяві. Суду пояснив, що Приватне підприємство "Мельник-Хліб" в порушення статей 19, 20 Закону України ''Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні'', в 2016 році не виконало нормативу по працевлаштуванню 1 інваліда та в строк до 19.04.2017 року самостійно не сплатив адміністративно-господарські санкції в розмірі середньої річної заробітної плати на підприємстві, яка становила 17 764,62 грн. Окремо зазначив, що за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій, у відповідності до частини 2 статті 20 Закону України ''Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні'', нарахована відповідачу пеня в розмірі 113,76 грн. Однак в порушення вимог Закону сума штрафних санкцій та пені підприємством у добровільному порядку не сплачено. Просив позов задовольнити.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечила. Пояснила, що згідно визначеного Законом нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік на підприємстві працевлаштовано 2 інваліди. Вказала, що у поданому відповідачем звіті про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2016 рік помилково вказано середньооблікову кількість штатних працівників у складі 65 осіб. Зазначила, що з даного приводу підприємство зверталося з уточнюючим звітом, однак в його прийнятті Івано-Франківським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів було відмовлено. Просила в задоволенні позову відмовити.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що в задоволенні позову слід відмовити з наступних мотивів.
Судом встановлено, що Приватне підприємство "Мельник-Хліб" як роботодавець зареєстроване в Івано-Франківському обласному відділенні Фонду соціального захисту інвалідів.
Спеціальним законом з питань соціальної захищеності інвалідів в Україні, що гарантує їм рівні можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість інвалідам ефективно реалізувати права та свободи людини і громадянина та вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними можливостями, здібностями і інтересами є ЗУ "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні".
Згідно ч. 1 ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Частиною 1 ст. 18 вищевказаного Закону передбачено, що забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.
Разом з тим, ч. 3 вказаної статті чітко визначені обов'язки підприємства, що використовує найману працю: виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів; надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для працевлаштування інвалідів; звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів.
Відповідно до наявного в матеріалах справи копії звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2016 рік, поданого позивачу ПП «Мельник-Хліб», середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу становить 65 осіб (а.с. 8).
При цьому відповідно до наданих представником відповідача пояснень та досліджених судом в якості письмових доказів копій податкових розрахунків сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, за 1 квартал 2016 року кількість працівників становить 60 осіб, за 2 та 3 квартали 2016 року - 62 особи, за 4 квартал 2016 року - 65 осіб.
Основні методологічні положення щодо визначення показників кількості працівників містить Інструкція зі статистики кількості працівників затверджена Наказом Державного комітету статистики України від 28.09.2005 за №286, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 30 листопада 2005 р. за №1442/11722.
Згідно з п. 1.10 вищевказаної Інструкції форми державних статистичних спостережень складаються точно за встановлений календарний звітний період: місяць, квартал, період з початку року або рік. Місячний звіт складається за період з першого до останнього (включно) числа звітного місяця, квартальний звіт - за період з 1 січня до останнього (включно) числа третього місяця звітного кварталу, річний - за період з 1 січня по 31 грудня.
Відповідно до п.п.2.1-2.2 Інструкції в облікову кількість штатних працівників включаються усі наймані працівники, які уклали письмово трудовий договір (контракт) і виконували постійну, тимчасову або сезонну роботу один день і більше, а також власники підприємства, якщо, крім доходу, вони отримували заробітну плату на цьому підприємстві.
Облікова кількість штатних працівників визначається на певну дату звітного періоду, наприклад, на перше або останнє число місяця, включаючи прийнятих працівників і виключаючи тих, які вибули в цей день.
Розділом 3 Інструкції визначено, що середньооблікова кількість штатних працівників розраховується на підставі щоденних даних про облікову кількість штатних працівників, які повинні уточнюватись відповідно до наказів про прийом, переведення працівника на іншу роботу та припинення трудового договору.
Середньооблікова кількість штатних працівників за місяць обчислюється шляхом підсумовування кількості штатних працівників облікового складу за кожний календарний день звітного місяця, тобто з 1 по 30 або 31 число (для лютого - по 28 або 29), включаючи вихідні, святкові та неробочі дні, і ділення одержаної суми на число календарних днів звітного місяця.
Середньооблікова кількість штатних працівників за період з початку року (у тому числі за квартал, півріччя, 9 місяців, рік) обчислюється шляхом підсумовування середньооблікової кількості штатних працівників за всі місяці роботи підприємства, що минули за період з початку року до звітного місяця включно, та ділення одержаної суми на кількість місяців у цьому періоді, тобто відповідно на 2, 3, 4, ... 12.
Відповідно до п. 1.9 Інструкції показники кількості працівників у формах державних статистичних спостережень відображаються у цілих одиницях. При цьому округлення результатів обчислень для відображення у формах державних статистичних спостережень з праці здійснюється за правилом парної цифри. Округлюються цифри поступово справа наліво: якщо остання значуща цифра менше або дорівнює "4", вона відкидається; якщо - більше або дорівнює "6", найближча ліворуч від неї цифра збільшується на одиницю. Якщо остання значуща цифра "5", найближча ліворуч від неї цифра збільшується на одиницю, якщо вона непарна, а парна залишається без змін.
З урахуванням положень наведеної Інструкції судом встановлено, що середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу за 2016 рік склала 62 особи, а отже норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за 2016 рік для ПП «Мельник-Хліб» становив 2 особи (62 х 0,04 = 2,48).
В судовому засіданні досліджені надані представником відповідача копії трудових книжок працівників підприємства ОСОБА_3 і ОСОБА_4, які згідно довідок до актів огляду МСЕК серії АВ за №0787812 та серії 10ААБ за №581016 є інвалідами і працюють на ПП "Мельник-Хліб" з грудня 2014 року.
При цьому суд залишає без уваги твердження представника позивача щодо встановлення групи інвалідності працівнику ПП «Мельник-Хліб» ОСОБА_3 тільки з 15.03.2017 року, оскільки як вбачається з наявної в матеріалах справи та дослідженої судом в якості письмового доказу копії довідки до акта огляду МСЕК серії АВ за №0787812, остання видана ОСОБА_3 повторно.
Таким чином, відповідачем належним чином вжиті необхідні заходи спрямовані на забезпечення прав інвалідів на працевлаштування згідно Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", а відтак підстав для застосування та стягнення в судовому порядку санкції передбаченої ст.19 вищевказаного Закону не має.
Згідно пояснень представника відповідача судом встановлено, що при поданні звіту працівником ПП "Мельник-Хліб" була допущена помилка, яка однак, на переконання суду, не створює обов'язку сплати не передбачених чинним законодавством санкцій чи інших додаткових платежів.
З огляду на вищевикладене позовні вимоги до задоволення не підлягають.
На підставі ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", Інструкції зі статистики кількості працівників затверджена Наказом Державного комітету статистики України від 28.09.2005 за №286, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 30 листопада 2005 р. за №1442/11722, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
в задоволенні позову відмовити
Згідно ст.254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення встановлених строків подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Гундяк В.Д.
Постанова складена в повному обсязі 07.07.2017 року.