Постанова від 05.07.2017 по справі П/811/204/17

Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 липня 2017 року Справа № П/811/204/17.

провадження № 2-ап/811/14/17

ОСОБА_1 окружний адміністративний суд, у складі судді Хилько Л.І., розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Олександрійської міської ради до державного реєстратора Підлісненської сільської ради Олександрівського району Кіровоградської області ОСОБА_2, третя особа: ТОВ "Айсберг" про скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Олександрійська міська рада (далі - позивач) звернулась до ОСОБА_1 окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державного реєстратора Підлісненської сільської ради Олександрівського району Кіровоградської області ОСОБА_3 (далі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_4 з обмеженою відповідальністю “Айсберг” (далі - третя особа), в якому просить суд скасувати рішення державного реєстратора Підлісненської сільської ради Олександрівського району Кіровоградської області ОСОБА_3 від 30.12.2016 року, індексний номер: 33302705 про державну реєстрацію права оренди земельної ділянки на підставі рішення Господарського суду Кіровоградської області від 13.12.2016 року по справі №912/1005/13.

Відповідна адміністративна справа була направлена для продовження розгляду до суду першої інстанції Дніпропетровським апеляційним адміністративним судом на підставі ухвали суду від 11 травня 2017 року.

Так, 17 березня 2017 року ОСОБА_1 окружним адміністративним судом було винесено ухвалу по справі П/811/2014/17 за позовом Олександрійської міської ради до державного реєстратора Підлісненської сільської ради Олександрівського району Кіровоградської області ОСОБА_2, третя особа: ТОВ "Айсберг" про скасування рішення, якою клопотання представника третьої особи про закриття провадження у справі задоволено, провадження у справі за позовом Олександрійської міської ради до Державного реєстратора Підлісненської сільської ради Олександрівського району Кіровоградської області ОСОБА_2, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_4 з обмеженою відповідальністю “Айсберг”, про скасування рішення державного реєстратора Підлісненської сільської ради Олександрівського району Кіровоградської області ОСОБА_2 від 30.12.2016 року, індексний номер: 33302705 про державну реєстрацію права оренди земельної ділянки на підставі рішення Господарського суду Кіровоградської області від 13.12.2016 року по справі №912/1005/13 - закрито (а.с.62-64).

Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 11 травня 2017 року по справі №П/811/204/17 апеляційну скаргу Олександрійської міської ради - задоволено, ухвалу ОСОБА_1 окружного адміністративного суду від 17 березня 2017 року у справі №811/204/17 - скасовано та справу №811/204/17 направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду (а.с.99-100).

Обґрунтовуючи заявлений адміністративний позов позивач зазначив, що проведена державна реєстрація права оренди земельної ділянки на підставі рішення Господарського суду Кіровоградської області від 13.12.2016 року по справі №912/1005/13 державним реєстратором Підлісненської сільської ради Олександрівського району Кіровоградської області ОСОБА_3 від 30.12.2016 року не відповідає вимогам чинного законодавства та порушує права Олександрійської міської ради, як власника земельної ділянки комунальної форми власності, а тому підлягає скасуванню.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив суд їх задовольнити з підстав, зазначених в позові.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав, подав до суду письмові заперечення згідно змісту яких вказав, що ним вчинено всі дії передбачені Законом України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” для здійснення реєстрації права оренди земельних ділянок за рішенням суду (а.с.53-54).

Представник відповідача у судовому засіданні підтримав письмові заперечення, просив суд відмовити в задоволенні адміністративного позову.

В судовому засіданні представник третьої особи ТОВ "Айсберг" просив суд в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Так, 23.06.2017 року представником позивача подано до суду клопотання про подальший розгляд справи у порядку письмового провадження, проти задоволення якого не заперечували представник третьої особи та представник відповідача (а.с.138).

На підставі усної ухвали від 23.06.2017 року із занесенням до журналу судового засідання, керуючись частиною 4 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглянув справу у порядку письмового провадження за наявності відповідного клопотання сторін (а.с.139-141).

Дослідивши подані позивачем та відповідачем та третьою особою документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

За приписами п.1, 3, 9 частини 3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, в тому числі: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.

Предметом спору в даній справі є законність та обґрунтованість дій державного реєстратора Підлісненської сільської ради Олександрівського району Кіровоградської області ОСОБА_3 при винесенні рішення від 30.12.2016 року, індексний номер: 33302705 про державну реєстрацію права оренди земельної ділянки на підставі рішення Господарського суду Кіровоградської області від 13.12.2016 року по справі №912/1005/13.

З матеріалів справи встановлено, що 13.12.2016 року рішенням Господарського суду Кіровоградської області по справі №912/1005/13 за позовом ОСОБА_4 з обмеженою відповідальністю “Айсберг” до Олександрійської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_1 обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України про скасування рішення, визнання договору оренди укладеним, позовні вимоги задоволено частково, а саме:

- скасувати пункт 2 рішення Олександрійської міської ради № 992 від 12.04.2013 р., яким товариству з обмеженою відповідальністю "Айсберг" встановлено орендну ставку за оренду земельної ділянки за адресою: м. Олександрія вул. Червоного Козацтва площею 2685,00 м.кв., наданої для обслуговування продовольчого ринку у розмірі 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки;

- вважати договір оренди земельної ділянки площею 2685,00 м.кв, яка знаходиться по вул. Червоного Козацтва в м. Олександрії (кадастровий номер 3510300000:10:437:0027) укладеним між Олександрійською міською радою та товариством з обмеженою відповідальністю "Айсберг" з 18.02.2011 року на наступних умовах:

Договір

оренди земельної ділянки

місто Олександрія

Кіровоградська область 17 листопада 2010 р.

ОРЕНДОДАВЕЦЬ - Олександрійська міська рада, в особі міського голови ОСОБА_5, що діє на підставі ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», з одного боку та

ОРЕНДАР - ОСОБА_4 з обмеженою відповідальністю «Айсберг» в особі директора ОСОБА_6, який діє на підставі Статуту підприємства, з іншої сторони (разом іменовані - Сторони), керуючись частиною 6 статті 14, статтею 33 Закону України «Про оренду землі» в частині поновлення договору оренди земельної ділянки та на виконання рішення Олександрійської міської ради № 1573 від 10.09.2010 р. «Про поновлення дії договорів оренди земельних ділянок» уклали даний договір про наступне:

Предмет договору

1.Орендодавець надає на підставі рішення від 10.09.2010 року № 1573, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку із земель житлової та громадської забудови (землі комерційного використання), для обслуговування продовольчого ринку по вулиці Червоного Козацтва в місті Олександрія Кіровоградської області.

Об'єкт оренди

2. В оренду передається земельна ділянка загальною площею 2685,00 кв.м. (кадастровий номер 3510300000:10:437:0027) по вул. Червоного Козацтва, в тому числі: ріллі -0 га, багаторічні насадження - 0 га, сіножатей 0 га, лісів - 0 га, інших угідь - землі житлової та громадської забудови -2685,00 кв.м.

3. Земельна ділянка вільна від забудови.

4. 3емельна ділянка передається в оренду разом - без будівель і споруд.

5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 388,71 грн. за один квадратний метр, а всього 1043686,35 (один мільйон сорок три тисячі шістсот вісімдесят шість) гривень 35 коп.

6. Земельна ділянка, яка передається в оренду, має такі недоліки, що можуть перешкоджати ефективному використанню - відсутні.

7. Інші особливості об'єкта оренди, які можуть вплинути на орендні відносини - відсутні.

Строк дії договору

8. Договір укладено на 5 (п'ять) років. По закінченню строку, на який було укладено договір оренди, Орендар має переважне право на укладення договору на новий строк. У цьому разі Орендар повинен за два місяці, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі повідомити письмово Орендодавця про намір скористатися цим правом.

Орендна плата

9. Орендна плата вноситься орендарем в розмірі 3% нормативної грошової оцінки у грошовій формі щомісячно в сумі 3300, 66 (три тисячі триста) гривень 66 копійок.

10.Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації визначених законодавством, затверджених Кабінетом Міністрів України.

11.Орендна плата вноситься у щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця.

12.Передача продукції та надання послуг в рахунок орендної плати оформляється відповідними актами.

13. Розмір орендної плати переглядається у разі:

- зміни умов господарювання;

- зміні розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації визначених законодавством.

- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря що підтверджено документами;

- в інших випадках, передбачених законом.

14. У разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, справляється пеня у розмірі 0,5% несплаченої суми за кожний день прострочення. Орендна плата справляється також у випадках, якщо орендар з поважних причин тимчасово не використовує земельну ділянку за умовами договору.

Умови використання земельної ділянки

15. 3емельна ділянка передається в оренду для обслуговування автостоянки.

16. Цільове призначення земельної ділянки - землі житлової та громадської забудови (землі комерційного використання).

17. Умови збереження стану об'єкта оренди - забороняється самовільне будівництво на орендованій земельній ділянці.

Умови і строки передачі земельної ділянки в оренду

18. Передача земельної ділянки в оренду здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документів, які посвідчують право оренди землі.

19. Інші умови передачі земельної ділянки в оренду - відсутні.

20.Передача земельної ділянки орендарю здійснюється в 10-ти денний строк після державної реєстрації цього договору за актом її приймання-передачі.

Умови повернення земельної ділянки

21. Після припинення дії договору Орендар повертає Орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.

Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки пов'язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному Сторонами. Якщо Сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв'язується у судовому порядку.

22. 3дійснені орендарем без згоди орендодавця витрати на поліпшення орендованої земельної ділянки, які неможливо відокремити без заподіяння шкоди цій ділянці, не підлягають відшкодуванню.

23. Поліпшення стану земельної ділянки, проведені орендарем за письмовою згодою з орендодавцем землі не підлягають відшкодуванню.

24. Орендар має право на відшкодування збитків, заподіяних унаслідок невиконання Орендодавцем зобов'язань, передбачених цим договором.

Збитками вважаються:

- фактичні втрати, яких Орендар зазнав у зв'язку з невиконанням або неналежним виконанням умов договору Орендодавцем, а також витрати, які Орендар здійснив або повинен здійснити для відновлення свого порушеного права;

- доходи, які Орендар міг би реально отримати в разі належного виконання Орендодавцем умов договору.

25. Розмір фактичних витрат Орендаря визначається на підставі документально підтверджених даних.

Обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки

26. На орендовану земельну ділянку встановлено обмеження: використання земельної ділянки виключно за цільовим призначенням відповідно до мети оренди. Забороняється передача (внесення) будь-яких прав на орендовану земельну ділянку до статутних фондів господарських товариств.

27. Передача в оренду земельної ділянки не є підставою для припинення або зміни обмежена (обтяжень) та інших прав третіх осіб на цю ділянку.

Інші права та обов'язки сторін

28. Права орендодавця:

Орендодавець гарантує, що:

- земельна ділянка є у його власності і він має законні повноваження передавати цю ділянку в оренду;

- жодна із умов та жодне із положень цього договору не порушує чинного законодавства України;

- особа, яка підписує цей договір є належним чином уповноважена на те щоб діяти від імені Орендодавця для цілей укладення цього договору і на умовах визначених в ньому.

Орендодавець має право вимагати від Орендаря:

- використання земельної ділянки у відповідності до мети, визначених у п. 15. 16 цього договору;

- забезпечення екологічної безпеки землекористування шляхом додержання вимог земельного і природоохоронного законодавства, державних і місцевих стандартів, норм і правил щодо використання землі, проектних рішень, місцевих правил забудови населених пунктів;

- своєчасного внесення орендної плати;

- додержання режиму зон санітарної охорони;

- відшкодування упущеної вигоди у розмірі суми орендної плати за 6 місяців з часу підписання договору у разі відмови Орендаря від укладеного договору оренди, якщо відмова не пов'язана з порушенням Орендодавцем цього договору.

29.Обов'язки Орендодавця:

- передати Орендарю по акту приймання-передач; у належному стані та у визначених межах земельну ділянку згідно з цим договором:

- не втручатись в господарську діяльність Орендаря і не створювати йому будь-яких перешкод при виконанні умов цього договору.

30.Право Орендаря

Орендар гарантує, що:

- він має усі повноваження і законні права на здійснення діяльності на орендованій земельній ділянці згідно мети визначеної у цьому договорі;

- державні органи управління та органи місцевого самоврядування, включаючи санітарно-протипожежні, землевпорядні органи, а також органи охорони природи та архітектури не будуть обмежуватись стосовно доступу до орендованої земельної ділянки для виконання їх обов'язків в межах їх повноважень;

Орендар земельної ділянки має право:

- самостійно визначати напрями своєї господарської діяльності відповідно до призначення земельної ділянки та умов договору;

- за згодою виконавчого комітету зводити у встановленому законодавством порядку житлові, виробничі, культурно-побутові та інші будівлі і споруди та закладати багаторічні насадження;

- одержувати продукцію і доходи.

31.Обов'язки Орендаря:

- в п'ятиденний строк після державної реєстрації договору оренди земельної ділянки надати копію до Олександрійської об'єднаної державної податкової інспекції;

- приступати до використання земельної ділянки після державної реєстрації договору оренди;

- своєчасно вносити орендну плату, згідно умов пунктів 9-14 договору оренди та місцеві податки і збори;

- використовувати земельну ділянку за цільовим призначенням згідно з договором оренди:

- здійснювати комплекс заходів щодо благоустрою та утримання належного санітарного стану своєї та прилеглої території, виконувати обов'язки відповідно до ст. ст. 96 та 164 Земельного кодексу України;

- здійснювати благоустрій території за погодженням з орендодавцем;

- після закінчення терміну дії договору привести земельну ділянку у стан придатний для подальшого використання;

- відшкодовувати Орендодавцеві заподіяну ним шкоду стану земельної ділянки.

Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини

32.Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини несе орендар.

Страхування об'єкта оренди

33. Згідно з цим договором об'єкт оренди не підлягає страхуванню на весь період дії цього договору.

Зміна умов договору і припинення його дії

34. 3міна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою Сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.

35.Дія договору припиняється уразі:

- закінчення строку, на який його було укладено;

- придбання Орендарем земельної ділянки у власність;

- викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянка з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом;

- ліквідації юридичної особи-орендаря.

Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом.

35. Дія договору припиняється шляхом його розірвання

за:

- взаємною згодою сторін;

- рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбаченим договором, та внаслідок випадкового знищення пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.

Сторони погоджуються з тим, що дострокове розірвання цього договору має здійснюватись за умови письмового попередження зацікавленої в цьому Сторони не пізніше, ніж за один місяць.

В разі відсутності взаємної згоди Сторін щодо зміни умов цього договору, його дострокове розірвання на вимогу заінтересованої Сторони, ці питання вирішуються в судовому порядку.

37. Перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи, є підставою для зміни умов або розірвання договору.

Право на орендовану земельну ділянку у разі смерті фізичної особи-орендаря, засудженого або обмеження її дієздатності за рішенням суду, переходить до спадкоємців або інших осіб, які використовують цю земельну ділянку разом з орендарем.

Відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання договору

38. За невиконання або неналежне виконання договору Сторони несуть відповідальність відповідно до закону та цього договору.

39.Сторона, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе що це порушення сталося не з її вини.

Прикінцеві положення

Цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації. Цей договір укладено у трьох примірниках, що мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться у Орендодавця, другий - у Орендаря, третій - в органі, який провів його державну реєстрацію.

Невід'ємними частинами договору є:

- план (схема) земельної ділянки (ділянок);

- акт визначення меж земельної ділянки (ділянок) в натурі (на місцевості);

- акт приймання-передачі земельної ділянки; розрахунок суми орендної плати

РЕКВІЗИТИ СТОРІН:

Орендодавець

Олександрійська міська рада

р/р 33214815700006 в ГУДКУ у Кіровоградській обл.. МФО 823016 Код одержувача

24146085 Код надходжень 13050500

28000, Кіровоградська область, м. Олександрія, пр, Леніна, 59 тел. 7-13-40, 7-17-88

Міський голова __________ ОСОБА_5

ОРЕНДАР

ОСОБА_4 з обмеженою відповідальністю «Айсберг»

Кіровоградська обл., м. Олександрія Вул.. Червоного козацтва, 41/75, код за ЄДРПОУ 23230599, р/р 2Є006137682800 в АГ «УкрСиббанк»», МФО351005,

Директор ТОВ «Айсберг» ОСОБА_6

Договір зареєстрований у відділі Держкомзему у місті Олександрія Кіровоградської області про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від "" 2012 р. за № __________,

М.П. __________________________________________________________________

(підпис) (ініціали та прізвище посадової особи, яка провела державну реєстрацію) (а.с.10-18).

Так, вказане рішення Господарського суду Кіровоградської області набрало законної сили 30 грудня 2016 року.

У зв'язку із цим, 30 грудня 2016 року ТОВ “Айсберг” було надіслано на адресу Олександрійської міської ради лист про укладення додаткової угоди до договору оренди землі укладеним від 25.10.2011 року з відповідними примірниками додаткових угод (а.с.19-22).

В свою чергу, 30.12.2016 року за відповідною заявою ТОВ “Айсберг”, державним реєстратором прав на нерухоме майно Підлісненської сільської ради Олександрівського району ОСОБА_3 прийнято рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №33302705, яким зареєстровано право оренди земельної ділянки на земельну ділянку з реєстраційним номером №200573735103, що розташована у Кіровоградській області, м.Олександрія, вул. Козацька, кадастровий номер земельної ділянки 3510300005:10:437:0027 за суб'єктом ОСОБА_4 з обмеженою відповідальністю “Айсберг” (а.с.55).

Вважаючи таке рішення відповідача протиправними, таким, що порушує права позивача та прийнято з порушенням діючого законодавства, Олександрійська міська рада звернулась з даним адміністративним позовом до суду за захистом свого порушеного, на його думку, права.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Статтею 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Частиною 1 ст. 9 КАС України передбачено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: 1) суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; 2) суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Правовідносини, пов'язані з реєстрацією права оренди на земельні ділянки Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» від 01.07.2004 № 1952-IV.

Так, спеціальним законом, яким врегульовано відносини, пов'язані з орендою землі є Закон України «Про оренду землі» від 06.10.1998 №161-XIV (далі Закон №161-XIV).

Відповідно до статті 1 Закону України «Про оренду землі», оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

У розумінні статті 13 Закону України «Про оренду землі», договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

У відповідності до ч. 1 ст. 6 Закону України «Про оренду землі», орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.

Право оренди земельної ділянки, як передбачено ч. 5 ст. 6 України «Про оренду землі» підлягає державній реєстрації відповідно до закону. Вказана норма повністю кореспондується з приписами п. 2 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» №1952.

Права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації згідно з ч. 4 ст. 334 Цивільного кодексу України, виникають з дня такої реєстрації відповідно до закону.

Частиною 4 ст. 124 Земельного кодексу України передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.

Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав (ст. 125 Земельного кодексу України).

Аналізуючи вищевказані норми суд дійшов висновку, що право особи на оренду земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації відповідного права на підставі договору оренди землі.

Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» від 01.07.2004 № 1952 «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» визначає правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації за цим Законом, та їх обтяжень і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою цих прав, створення умов для функціонування ринку нерухомого майна.

Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Державний реєстр речових прав на нерухоме майно єдина державна інформаційна система, що містить відомості про права на нерухоме майно, їх обтяження, а також про об'єкти та суб'єктів цих прав.

Згідно п.1 ч.1 ст.4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, зокрема, право постійного користування та право оренди земельної ділянки.

Підставою для реєстрації права власності, у відповідності до ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» є: договори, укладені у порядку, встановленому законом; свідоцтва про право власності на нерухоме майно, видані відповідно до вимог цього Закону; свідоцтва про право власності, видані органами приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді; державні акти на право власності або постійного користування на земельну ділянку у випадках, встановлених законом; рішення судів, що набрали законної сили; інші документи, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, подані органу державної реєстрації прав разом із заявою.

Частина перша статті 15 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» встановлює, що державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку: 1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви; 2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень; 3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; 4) внесення записів до Державного реєстру прав; 5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; 6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.

Згідно з частиною другою цієї статті передбачено, що перелік документів для здійснення державної реєстрації прав визначається Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

В силу вимог пункту 6 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів від 25.12.2015р. №1127 (надалі - Порядок) державна реєстрація прав проводиться за заявою заявника шляхом звернення до суб'єкта державної реєстрації прав або нотаріуса, крім випадків, передбачених цим Порядком.

Відповідно до частин першої - четвертої, сьомої та одинадцятої статті 16 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» визначено, що заява про державну реєстрацію прав та їх обтяжень подається до органу державної реєстрації прав у паперовій або електронній формі у випадках, передбачених цим Законом. Реєстрація заяв про державну реєстрацію прав та їх обтяжень проводиться в порядку черговості їх надходження. Разом із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень у паперовій формі подаються: оригінали документів, необхідних для державної реєстрації прав та їх обтяжень, їх копії, засвідчені в установленому порядку. Заява про державну реєстрацію прав та їх обтяжень не приймається у разі відсутності документа, що підтверджує оплату послуг з державної реєстрації прав та їх обтяжень.

Державна реєстрація прав проводиться на підставі заяви власника, іншого правонабувача, сторони правочину, за яким виникло право, уповноваженої ними особи або державного кадастрового реєстратора у випадках, передбачених цим Законом.

За змістом частини другої статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» визначено, що державний реєстратор, зокрема встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, про відмову в державній реєстрації, про її зупинення, внесення змін до Державного реєстру прав.

Відповідно до ч.1 ст.26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» записи до Державного реєстру прав на нерухоме майно вносяться на підставі прийнятого рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.

Системний аналіз викладених положень законодавства дає суду підстави для висновку, що право володіння і користування відповідною земельною ділянкою законодавець пов'язує з фактом укладення договору оренди та з фактом реєстрації права оренди, що виникає на підставі такого договору.

При цьому, відповідні права та обов'язки, що випливають із договору оренди земельної ділянки виникають у сторін з моменту державної реєстрації права оренди.

Тобто, право володіння і користування відповідною земельною ділянкою законодавець пов'язує не з фактом укладення договору оренди, а з фактом реєстрації права оренди, що виникає на підставі такого договору.

Судом встановлено, що державному реєстратору Підлісненської сільської ради Олександрівського району Кіровоградської області ОСОБА_2 для здійснення відповідної реєстрації надано пакет документів разом із рішенням Господарського суду Кіровоградської області від 13.12.2016 року по справі №912/1005/13, що набрало законної сили, яким постановлено договір оренди земельної ділянки площею 2685,00 м.кв, яка знаходиться по вул. Червоного Козацтва в м. Олександрії (кадастровий номер 3510300000:10:437:0027) укладеним між Олександрійською міською радою та товариством з обмеженою відповідальністю "Айсберг" з 18.02.2011 року вважати поновленим на відповідних умовах (а.с.10-18).

Отже, суд зазначає, що вказаним рішенням Господарського суду Кіровоградської області від 13.12.2016 року по справі №912/1005/13 фактично поновлено та визнано право оренди земельної ділянки площею 2685,00 м.кв, яка знаходиться по вул. Червоного Козацтва в м. Олександрії (кадастровий номер 3510300000:10:437:0027) за ОСОБА_4 з обмеженою відповідальністю "Айсберг".

Таким чином, державному реєстратору були надані усі необхідні документи, які підтверджують право користування на правах оренди земельної ділянки площею 2685,00 м.кв, яка знаходиться по вул. Червоного Козацтва в м. Олександрії (кадастровий номер 3510300000:10:437:0027).

Судом встановлено, що відповідачем на виконання вимог вищевказаних законодавчих положень прийнято рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №33302705, яким зареєстровано право оренди земельної ділянки на земельну ділянку з реєстраційним номером №200573735103, що розташована у Кіровоградській області, м.Олександрія, вул. Козацька, кадастровий номер земельної ділянки 3510300005:10:437:0027 за суб'єктом ОСОБА_4 з обмеженою відповідальністю “Айсберг” (а.с.55).

В свою чергу, 30.12.2016 державним реєстратором Підлісненської сільської ради Олександрівського району Кіровоградської області ОСОБА_2 внесено відповідний запис до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно на підставі вищевказаного рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №33302705 (а.с.9).

Між тим, твердження позивача про те, що договір оренди земельної ділянки площею 2685,00м.кв, яка знаходиться по вул. Червоного Козацтва в м.Олександрії (кадастровий номер 3510300000:10:437:0027) між Олександрійською міською радою та ТОВ “Айсберг” є укладеним з 18.02.2011 року та припинив свою дію 18.02.2016 року у зв'язку із закінченням строку на який його було укладено (ст.31 Закону України “Про оренду землі” та п.8 вказаного Договору), не беруться судом до уваги оскільки, згідно вищевказаних законодавчих положень та правової позиції викладеної у рішенні Верховного Суду України від 23.12.2009 року у справі №6-2817св09, строк дії договору оренди землі починається з моменту його державної реєстрації, а не підписання сторонами.

Проаналізувавши викладене, суд вбачає, що договір оренди землі укладений між Олександрійською міською радою та ТОВ “Айсберг” продовжив свою дію на умовах вказаних у рішенні Господарського суду Кіровоградської області від 13.12.2016 року по справі №912/1005/13 з моменту державної реєстрації (30.12.2016 року), тобто станом на момент прийняття рішення Господарським судом Кіровоградської області у 2016 році був чинний. Отже, строк дії договору оренди вказаної земельної ділянки, укладених між Олександрійською міською радою та ТОВ “Айсберг”, не закінчився і такі договірні відносини достроково не розривались.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Одним із головних принципів адміністративного судочинства, відповідно до ст. 7 КАС України є принцип верховенства права. Відповідно до ст. 3 Конституції України та ст. 8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права.

В адміністративному судочинстві принцип верховенства права зобов'язує суд надавати законам та іншим нормативно-правовим актам тлумачення у спосіб, який забезпечує пріоритет прав людини при вирішенні справи. Тлумачення законів та нормативно-правових актів не може спричиняти несправедливих обмежень прав людини.

Системний аналіз наведених правових норм при застосуванні до правовідносин, що є предметом судового дослідження, вказує на те, що відповідач, який є суб'єктом владних повноважень при вчиненні спірних реєстраційних дій, діяв з урахуванням усіх обставин, що мають значення для вчинення дій (прийняття рішення), з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), та з дотримання принципу верховенства права.

Оцінка поданих особами, які беруть участь в адміністративній справі та самостійно зібраних судом в порядку ст.11 КАС України доказів в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, здійснюється судом за правилами ч.2 ст.71 КАС України в порядку, що встановлений ст.86 цього кодексу.

Частиною 2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На думку суду, позивачем не надано достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його позовні вимоги, а відповідач довів, що діяв з урахуванням вимог встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та вимог законодавства України.

За сукупністю наведених обставин, з огляду на наведене, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову в повному обсязі.

Судові витрати, відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, стягненню не підлягають.

Керуючись ст.ст.86, 94, 159-163, 167, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 254 КАС України.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через ОСОБА_1 окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її оголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду ОСОБА_7